Colectia de toamna-iarna 2005 (188)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ina, felicitari!!!
Aveam eu o banuiala in sensul asta inca de cand ai spus despre "proiect" dar nu mi-am permis sa te sacai cu subiectul... Iar din poze e absolut clar ce e cu burtica, numai o mamica fericita o mangaie asa cum faci tu . Oare in iunie spuneai ca se va finaliza probabil?

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Dordiuta, felicitari pentru Stefanelul destept!

CristinaH si Ioana, multumiri pentru eforturile depuse cu panoul, este super!

Multumesc tuturor pentru entuziasm!

Pumbitza, da, de aici si “starea mea precara a sanatatii”, de a trebuit sa-mi scot extensiile ( m-au apucat contractiile de durere) si am bagat-o pe saraca Leea in ceata, de o fi crezand fata ca am luat-o razna de tot cu explicatiile .
Am discutat cu sotul meu despre visectomie, nici nu vrea sa auda, mi-a spus ca “s-ar simti pe jumatate barbat” ...asa ca prefer sa ma sacrific eu, nu mai pot trece printr-o alta sarcina si mi s-ar sfasia sufletul sa stiu ca port o alta viata in mine si nu pot sa merg pina la final.

Cuscra,ref. la citirea cu atentie a mesajelor, ma refeream la mesajul meu de-aseara, in care spuneam de “liposuctie” si va ceream pareri dupa ce va uitati la burtica, nu la mesajele vechi, ambigue si ciudate de-ar fi pus in ceata si cel mai mare ghicitor...
Si da, mesajul meu cu “ proiectul ” am vrut sa fie mascat intr-o oarecare masura ca sa nu va prindeti, pe mine ma interesa parerea voastra vizavi de pastrarea unui secret, dar eu tot o foarte mare “investitie” o consider ( sarcina/copilul) din punct de vedere sentimental, emotional, fizic, psihic, etc. ...
Si am tot sperat ca in astrograma mea ai fi “vazut” ceva cu miros de pasta corectoare...

Maria, eu stiu ca multe fete s-au ferit sa ma intrebe de o noua sarcina, doar din dorinta de-a nu mai supara sau a atinge niste rani mai vechi, si le multumesc pentru intelegere.

Va rog din suflet sa ma iertati, nu am vrut sa ma joc cu cuvintele, nici cu voi, nu sint genul de persoana care sa puna oamenii pe jar sau in ceata, a fost o situatie de imprejurari si nu am putut sa risc cu vestea.
Ieri am simtit ca trebuie sa impartasesc secretul, mai ales fiindca a fost “Ziua Mamei si a Femeii” , zi speciala pentru toate mamicile, asa ca, ce alt moment mai bun puteam alege?

Si acum, ca sa mai descretim putin atmosfera, poll-ul zilei:
• in cite saptamani sint
• ce sex are bebe

Am in cateva ore niste musafiri dragi, asa ca ma duc la o tura de salate si pregatiri fiindca altfel, risc sa ma surprinda in hainele de casa, asta-i motivul pentru care nu pot sta prin zona.









Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

poll-ul Inei....29 sapt, baietel

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

poll- ai 26 de saptamani
-tot fetita cu fundita
esti o luptatoare si meriti pe deplin orice victorie.

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

INA m-ai lasat masca. pana mi s-a deschis mie mailul, am mai citit pe forum nitel si cand colo????????????????????

FELICITARI SI SA FITI IUBITI SI...TOT CE VA DORITI.

mi s-a facut pielea gainii pe mine de emotii si-mi dadura si lacrimile. sa fie intr-un ceas bun.


LA MULTI ANI DOAMNELOR SI DOMNISOARELOR PENTRU 8 MARTIE

sunt beata de oboseala, am facut n-spe mii de feluri de mancare sa numai fac toata saptamana.

sunt si suparata ca de cand ii dau sa suga iarasi lui Alex la san - adica de marti - a inceput sa scada in greutate cu 40 g.
deci nu papa eficient.


ANDA la sf saptamanii viitoare o sa fac si eu un pachet cu cate ceva de imbracat. zic saptamana viitoare ca a zis soramea ca se uita si ea prin sofonier.

gata, ma urla vlad

Joy de Vlad Andrei (1 decembrie 2005) & Alex Gabriel (19 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Ina,nu-mi vine sa cred !ce frumos "proiect", si cum ai putut sa tii secret atitea luni.Cred ca esti atit de fericita de nu ai mai putut sa astepti, simteai nevoia sa impartasesti acest secret cu prietenii!Esti o dulce in poze , atita seninatate si fericire se citesc in ochii tai, in ciuda noptilor tale albe."God bless the new life"
Doamne, cat ma bucur ptr tine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Nu ma bag la saptamani de sarcina, dar credca va fi baietel. felicitari Ina! Sarcina usoara si fara probleme.

PS: Cristinamh si Ioana77 multumim pentru tablou, e superb!

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

CRISTINA si IOANA multumim de panou. SUPERB!

poll-ul INEI:
- 30 saptamani (poate mai mult?)
- fetitza cu funditza.

LEEA ma bag si eu cu una-alta pt mamica de la tine de acolo. poate vb cu Miri sa punem amandoua. eu trimit si niste hainute cu siguranta.

Joy de Vlad Andrei (1 decembrie 2005) & Alex Gabriel (19 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

As fi vrut sa astept pina maine, dar nu mai pot, daca nu va spun simt ca explodez in mii de bucatele ( ca sa vedeti, totusi, cit de greu mi-a fost sa pastrez secretul!!!):


Luminita de la capatul tunelului

Nici nu stiu cum sa incep; ar fi atitea de spus ..;

In primul rand vreau sa-mi cer scuze fiindca am “omis” sa va impartasesc ca sint insarcinata, in
curind voi avea 23 de saptamani.
Acesta este marele “ proiect” despre care va vorbeam, care va fi “finalizat” la sfarsitul lunii iunie sau inceputul lunii iulie.

Va rog sa intelegeti, nu am vrut sa mai treceti odata cu mine prin temeri, emotii, incertitudini, nu am vrut sa va implic in aventura care nu stiam / stiu sigur cum se va termina. Acum sint sanse mai mari decit au fost la inceput, de aceea m-am decis sa va dezvalui “marele secret” , insa nu puteam incarca cu povara mea colectia care, in ultimul timp a fost destul de incercata.

Sper din tot sufletul ca frumoasa veste pe care o aduc sa fie de bun augur si in colectia noastra draga sa curga rauri-rauri de vesti bune de acum incolo, fiindca prea multe mamici au fost necajite in ultimul timp.

Cel mai mare noroc pe care l-am avut cu aceasta sarcina a fost noua mea doctorita ob-ginecolog (la care am ajuns cu multeee insistente datorita unei pile ) care m-a luat sub aripa ei protectoare, m-a inteles, m-a sprijinit si mi-a promis ca va face tot ce-i va sta in putinta si ma va ajuta sa am inca un copil ( mamica a patru baieti, la randu-i). Mi-a facut toate analizele posibile, mi-a alungat temerile, mi-a spus ca ma pot duce la cabinetul ei oricind sint nelinistita in privinta sarcinii. A fost cu sufletul alaturi de mine cand i-am marturisit printre lacrimi amare ca inca mai plang copilul pierdut in loc sa ma bucur de noua sarcina si m-a asigurat ca este o reactie normala si in subconstinet imi va fi teama o perioada ca s-ar putea repeta aceeasi situatie nefericita. M-a imbratistat cu multe ocazii; cind i-am spus ca am reusit sa trec peste depresie, cind am fost bucuroasa de rezultatele analizelior, cand am aflat sexul copilului, s-a comportat ca o prietena si a fost receptiva de cite ori am avut intrebari si suspiciuni legate se sarcina, datorita atitudinii ei incurajatoare si a faptului ca ma monitorizeaza in permanenta m-am simtit mai in siguranta.
Pentru mine este o enigma totala; cind are timp aceasta femeie sa-si faca meseria atit de bine – anul trecut a ajutat sa se nasca peste 360 de bebelusi - sa fie mamica a patru baieti nazdravani si sa imparta in jurul ei atita speranta si optimism? Cateodata nu-mi vine sa cred ce noroc am cu un asemenea om, avind in vedere nefastele experiente cu alti doctori.

Despre sarcina; nu stiu de pe o zi la alta cum o sa fie, mi s-a spus ca este cu risc avansat ,am zile bune si mai putin bune, cind zac in pat, debutul a fost mai rau ca toate celelalte, nu am putut sa ma misc prea mult, statul in picioare imi declansa sangarari si crampe, la fel si prea multa suparare sau bucurie, ma apucau un fel de contractii, deci trebuie sa fiu precauta cu emotiile tari. De cel putin 20 de ori am crezut ca pierd sarcina, dar probabil optimismul si credinta ca trebuie sa fie bine imi dau in fiecare zi puterea sa merg mai departe, fiindca am nevoie sa ma agat de ceva.

Sint multe obstacole inca, am restrictii in mai toate directiile, numar fiecare zi pina in momentul in care imi voi tine copilul in brate, si, intr-o inconstienta nebuneasca, parca zaresc stralucind din ce in ce mai puternic luminita de la capatul tunelului. Este ultimul tren care trece prin gara mea si stiu ca nu-mi pot permite sa-l pierd.

Am spus unui numar cit mai restrins de prieteni de aici, are au fost si sint in permanenta alaturi de mine. Anticipasem ca vor fi perioade cind va trebui sa stau numai in pat si voi lipsi cu zilele de pe forum, asa ca am preferat sa nu mai ingrijorez pe nimeni si sa pastrez tacerea.

Din pacate, nu le pot spune alor mei, mi-este inca teama. Si-ar face griji pentru mine si ar sta intr-o tensiune permanenta, si daca acum, cind habar nu au, ma suna daca trece cite o saptamina si nu dau un semn de viata, cand ar afla vestea nu ar mai inceta cu telefoanele. Nu mi-este usor sa pastrez secretul, in fond, intr-un fel ii vitregesc de bucuria de-a trai cu mine momentele sarcinii, dar sper ca se va compesa totul la sfarsit, cind vor afla vestea, si vor uita de suparare.


As fi vrut din suflet sa impart fiecare emotie frumoasa cu voi; cind am aflat vestea sarcinii, primii fluturasi in burtica, cind am aflat sexul copilului ( moment in care am crezut ca o sa lesin, o sa explodez de fericire, dupa care nu am mai vazut nimic pe ecranul monitorului din cauza suvoaielor de lacrimi care se incapatinau sa se mai opreasca ) insa temerile de-a pierde din nou sarcina m-au retinut. Nu fiti suparate pe mine, va rog, de multe ori v-am vorbit in gand.

Sint coplesita de sentimente si stari contradictorii, citeodata simt ca ma aflu in varful piramidei, alteori ma incearca frica, frustrare si nesiguranta, imi ating burtica si ma cuprinde o emotie nemarginita - cind simt miscare si agitatie - de bucurie, speranta, multe vise frumoase legate de urmatorii ani, si spun soptit “mai asteapta putin, ne vom intalni curand, pui scump si iubit” .
Si pentru ca totul sa fie cit mai real si palpabil, dupa ce am aflat vestea am cumparat lucrusoare pentru nou-nascut iar pentru Rachie o rochita frumoasa pe care o va imbraca la intalnirea cu bebe.

Si in final ar trebui sa marturisesc ca nu as fi putut trece peste toate obstacolele daca nu l-as fi avut alaturi pe George, care mi-a insuflat speranta sa mai cred intr-un miracol, nu m-a lasat sa renunt la dorinta de-a avea doi copii , m-a sustinut in momentele grele si mi-a dat din curajul si optimismul lui, asigurandu-ma ca, atunci cind crezi / vrei cu adevarat, visele pot deveni realitate.



Epilog: Am aflat ca baietelul meu se intoarce !!!
S-a dus spre cer sa se joace cu ingerii, printre norii pufosi, dar lacrimile mele, suferinta si dorul nestins i-au tulburat linistea si joaca, asa ca s-a decis sa revina; lumina stelelor si a razelor de soare ii vor calauzi drumul inapoi, spre pamint.

Va rog,va implor, lasati-ma sa cred ca baiatelul meu ratacit a gasit calea spre “acasa” unde il asteptam cu bratele larg deschise !


Semnat: cea din “urma “ (umbra) graviduta a colectiei.

P.S - este firesc sa fiu atit de mare, stau mai toata ziulica in pat, am aflat saptamina trecuta ca baietelul cantareste aproape dublu fata de cit ar trebui la varsta aceasta.

Pregatiti-va va rog pentru un nou poll, cel cu numele, dar va mai las citva timp sa va dezmeticiti, sint prea multe noutati intr-o singura zi.


va pup,




Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Si eu, si eu....wow asa ma bucur de tare, am trecut si peste supararea ca azi tati nu ne-a sunat deloc...sunt asa de fericita insa, sper din suflet ca aceasta veste sa fie doar inceputul unui lung si nesfarsit sir de vesti bune...sa iasa soarele si in colectia noastra, ca prea am inceput anul prost. Sa fiti sanatosi amandoi si sunt sigura ca totul va fi ok...mergeti cu incredere mai departe



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput