Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (24)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Gata am venit de las prima tura de plimbare,am cumparat vaccinul si am dat 2 milla help net ca la alta farmacie ne cerea 2,7 mil.


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete



Ancuta, deci e ok sa-i faci Infarixul de la 4 luni desi nu ai inceput cu el?

Miha, hai ca e tare asta cu modelatul capului la baie... Maica-mea o are cu infasatul copilului si legatul manutelor si picioruselor, 'macar pana la 2 luni, ca sa nu aibe copilul picioarele strambe si ca sa nu se sperie si sa nu se zgarie cu manutele pe fata'... Ca sa nu mai spun ca mereu imi spune sa-i dau copilului ceai, ca-i e sete si lui, ca sa-i dau suculete si pure de fructe, ca sa-i dau mango daca tot sunt aici, etc. Soacra-mea imi spune ca sa nu-i dau vitamine (ii dau niste picaturi pt inchiderea fontanelei, cum e Vigantolul in Romania), ca de aia e gras copilul... ca pe vremea noastra nu ne dadeau vitamine si ia uite cum am crescut noi...etc... Dan ii tot spunea ca bebe nu e gras de la vitamine, ca de-abia i le dam de cateva zile (eu nu i le-am dat pana acum cand a facut trei luni fiindca am avut banuiala ca din cauza lor i-au aparut colicile lui Lucas, la 2 saptamani, ca exact cand am inceput cu ele a inceput si el cu tipetele de durere)... ea o tinea tot pe-a ei. Ca sa nu mai spunem ca Lucas chiar nu e gras, e doar mare, bine facut, inalt, ca taica-sau... In fine, ma bucur pe de o parte ca n-am avut pe nimeni langa mine, ca sa nu se amestece babele (ma rog, nu sunt chiar babe, au vreo 50 si ceva de ani fiecare, dar au conceptii invechite) astea in viata mea si a lui bebe.
Cum Dumnezeu sa-i apesi pe capsor? Si tu asa ai facut?


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Jasmin asa mi-a zis si pediatrul si med de fam

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Jasmin asa mi-a zis si pediatrul si med de fam

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete



Acelasi medic de familie care acum cateva zile te-a certat ca nu te gandesti la binele bebelinei desi tot el iti spusese sa-i faci vaccinul de la policlinica sau altul? Ca tare suparata erai pe el... Stiu ca urma sa te duci la pediatru si sa-l intrebi, dar nu mai stiam ce-ai facut ca eu nu am mai intrat de vreo 4 zile, ca Lucas are conjunctivita si a fost cam marait si a vrut multa atentie....


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Am fost ieri la pediatru si mi=a zis sa il fac pe asta infarix ipv-hib nu hexa cum se face daca incepi schema de la 2 luni.Dr e fam imi spunea sa fac alt vaccin,numai stiu cum se numeste.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Am fost ieri la pediatru si mi=a zis sa il fac pe asta infarix ipv-hib nu hexa cum se face daca incepi schema de la 2 luni.Dr e fam imi spunea sa fac alt vaccin,numai stiu cum se numeste.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete



Vaccinul care incepe cu litera P? Nici eu nu mai stiu, desi fetele spun ca e acelasi lucru ca si Infarixul, doar ca e mai ieftin. Chiar si pediatra de aici mi-a confirmat, caci intamplarea face ca si aici se numesc la fel aceste 2 vaccinuri. Cica intr-adevar sunt acelasi lucru...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pentaxim

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Am fost si l-am luat pe Sebastian de la gradinita, apoi direct acasa:nici macar el nu a insistat pt. parc (avem vreo 2 in drumul spre casa), era un vant foarte enervant.
Ajunsi in fata blocului, a trecut o rafala cateva secunde, de pana si la tonajul meu am crezut ca ma ia pe sus. Am gasit in carucior frunze si nisip (desi avem si un fel de saculet de protectie...)
Nu a dormit in carucior-cum face de obicei, era miorlaici si nu isi gasea locul.
Prin geam pare atat de frumos afara..bine era si in unele locuri mai ferite; la colturi de blocuri era insa teroare..

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by anacami

Am fost si l-am luat pe Sebastian de la gradinita, apoi direct acasa:nici macar el nu a insistat pt. parc (avem vreo 2 in drumul spre casa), era un vant foarte enervant.
Ajunsi in fata blocului, a trecut o rafala cateva secunde, de pana si la tonajul meu am crezut ca ma ia pe sus. Am gasit in carucior frunze si nisip (desi avem si un fel de saculet de protectie...)
Nu a dormit in carucior-cum face de obicei, era miorlaici si nu isi gasea locul.
Prin geam pare atat de frumos afara..bine era si in unele locuri mai ferite; la colturi de blocuri era insa teroare..

Camelia, Sebastian si Stefania


si aici e la fel. Culmea e ca duminica a fost o zi superba... Acum bate un vant rece... Mai sunteti raciti?


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Pentaxim

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete



Ancuta, ala... si cand faceti vaccinul?



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by Amy26

quote:
Originally posted by ellis

AMY, eu ii dau lactogen si trecem la 2 la 6 luni.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)



la 6 luni,la recomandarea medicului sau.....??



AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)



asa scrie pe cutie si asa mi-a zis si dr

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

Mergi la inceput