Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (100)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Dany, incearca in farmacii. Produsul este elvetian. Neffind produs in Romania, nu vad ce probleme ar fi sa nu il gsesti la voi... Uite detalii

http://www.revalid.ro/

http://www.ewopharma.ro/images/ewo/revalid.htm


Micul Yannis creste mare




multumesc
o sa caut prin farmacii mai degraba,sigur trebe sa fie si aici,



_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Apropo de ceea ce zice Aniast, SABINA eu ti-am spus sa ceri salariu lunar aici pe forum... TU nu ai vrut sa ma asculti...

Eu am ajuns la faza de alaptare pe post de medicament. Bebe al meu refuza tzatzi ziua. NU vrea decat dimineata pe racoare si seara, inainte de nani. Restul zilei, pot sa-i indes, sa-l infometez sa fac orice, ca nu vrea si pace. Si nu ar fi bai, dar are un stil de a ma refuza... Eheeee, eu sunt mic copil... Se uita la mine si cu un mare sictir imi scuipa si imi impinge tzitzi cu limboaca.
Ma batea gandul sa renunt la alaptat. Dar nu ma lasa sufletul. Stiu ca am lapte si cu toate ca tare as vrea sa imi incep si eu tratamentele de par, curele de slabire, electrostimularile - zau daca pot sa renunt. Am impresia ca nu e in regula sa renunt la alaptat pentru confortul meu psihic si fizic... Dar ma oftica nerecunoscatorul asta mic. Stau si ma chinui pentru doi stropi de lapte care-i bea musiu cand are chef...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Sabinelu, treaba cu drumurile am cam scapt-o din vedere. Asa e, traficul e ff obositor si nu se mai poate concentra cum trebuie. Si da, la 5 ani stiam si io ca e un salt extraordinar dpdv intelectual, deci e de insistat pe pian. Tind sa cred ca "aristocratu" cu care te-ai maritat are dreptate. In privintza gradinitzei, sa platesti mprogram intreg si s-o duci doar 3 zile. Vezi si tu cum resusesti sa te intzelegi cu ei, desi decat nimic, mai bine 3 zile. Asa vad io lucrurile.

Cu diversificarea mea, dilema am daca sa introduc intai legume la masa 2 sau cereale la masa 3. Sau invers, cereale si mai tarziu legume. Am argumente pro si contra pt fiecare optiune. Am nevoie de un sfat.

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

buna seara ,dragi mamici
Astazi a fost prima zi in care am stat 8 ore la servici,greu ,dar am scos-o la capat .
Vreau sa va spun ca Teuta incepand de astazi a intrat si ea in grupul select al IEPURASILOR ,i-a aparut un DINTISOR ,iar cel de-al doilea nu mai are mult ,a fost maraita mai toata saptamana ,dar partea buna este ca nu a facut febra .
Am o intrebare pt mamicile de iepurasi :in perioada in care le-a aparut dintisorii bebeii vostri au papat mai putin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Maria felicitari Teuei pt

Cristi are 38,6 temperatura.
i-am mai puis un supozitor paracetamol.
o fi de ajuns?
ce sa-i mai dau.


e ft agitat.al doilea dintisocr deja se vede.aproape i-a crapat gingiuta.
se trezeste din 10 in 10 minute.
acum e aici langa mine nu mai vrea nani.

ce sfat imi dati mamici?




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Bernixule, te-am luat dragutza la capitolul "mama denaturata". Nu dau exemple sau, mai corect spus, nu dau toate exemplele ca va ingroziti. Dar iti spun cum e treaba cu somnul. Al meu avea impresia ca eu cam frec menta prin zona, cat e el plecat la job.
Am tot bananait pana acum si s-a cam adunat oboseala. Asa ca ne-am propus noi sa ne odihnim weekendul trecut. I-am explicat eu ca nu are cum sa doarma, pentru ca bebe chiar daca sta cuminte, gangureste non stop si te tzaca la creieri. El se tzinea batzos. La 7 fix il trezeste Y. Ma simt, il schimb la pampersi, ii dau Vigntolul, il hranesc etc... Al meu zice hai sa ne culcam. Eu nu, ca nu o sa poti. El: uite ca bebe sta cuminte. Eu: stai sa vezi. Si incepe Y in legea lui cu ganguritul, cu chiuitul, cu rasucitul... Ia de dormi...
S-a convins... Am fost in vizita la niste prieteni si le povestea si lor - frate nu stiam ca e atat de greu!!! Si tineti cont ca noi avem un bebe cuminte, dar aia care urla si vor plimbati, tinuti in brate si bibilitzi????
In fine, s-a ajuns la concluzia ca bebe trebuie mutat in camera lui. Deci iar suntem in amenajari... Dar mutam copilul ca sa putem sa dormim si noi ca oamenii... Practic el nu plange, nu face probleme... Dar daca stai o juma de ora cu el, te chiauneste de creieri. Nu sta vere o secunda locului. Tipa la jucarii, se intinde dupa ele. Ii cad si se rasuceste sa le ia inapoi. Ii cade suzeta, o vrea la loc. Mai chiuie nitelus. Apoi incepe ba-ba-abda-baaaa, ma-mea-mda-ba, ghe-gggghhhh-bleah...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

hihihi, puteam sa ma imbogatesc pana acuma
Annisia, mai lungeste-o macar pana la 9 luni. se considera minumum minimorum de alaptare. Cel mai bine e insa sa-l lasi sa se intarce singur singurel.Adica dupa ce trec cele 9 luni, evident, Sa stii ca pe alaptat diminata si seara poti sa tii oaresce cura de slbire. De exemplu fara dulciuri n-am auzit sa prea sufere lapticul (asta era pt mine mai ales

Andreea, nu pot decat sa ma bucur. Nu stiu cum, da mi se stranmge inima cand aud de puiuti nealaptati din motive subiective. Poate si din cauza ca mi-a fost f f greu cu Sofia primele 2 luni, si mi se pare ca daca eu, care eram, o fatuca speriata , bashca studenta cu licenta si facultate la zi pe cap am reusit, de ce n-ar reusi persoane care nu trebuie sa mearga la job, care si-au luat concediu, etc etc etc.... :)

Bernix, , asa o sa facem. Le imbinam noi cumva, ca daca le rasolim, se-alege prafu de cupil :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

hmm, cereale versus legume.
eu as zice legume.....mi-e teama ca dupa dulceata cerealelor sa nu faca mofturi la piure.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

ANDRIES multa sanatate lui MIRCEA ,iti urez spor la treaba ,iar botezul sa iasa asa cum iti doresti .
ANDREEA off,incearca sa ai rabdare cu parintii tai ,inteleg ca iti este greu ,cand mergi in vizita cred ca deja esti stresata .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Sabinutza, nu e treaba de dulciuri. Eu nu prea manac. Rar cand mai ahlesc nitelus rahat turcesc. Bine, eu manac rahat mereu, dar asta dulce cu fistic sau alune e delicatesa... Hihiihihih... In rest, ciocolata nu o sufar. La mine zac cutiile cu bomboane si ciocolatile, ca nu le baga nici dracu in seama... Le mai dau cadou copiilor cand vin in vizita...
Paine nu am mancat niciodata. Fainoase extrem de rar. Eu sunt de la natura pe sistemul mai vegetarian. De fapt, pana sa raman insarcinata eram vegetariana convinsa. Fratele meu e deja exagerat cu vegetarianismul lui... Deci e din neam.
Nici macar branza sau laptele nu pea le halesc... Eu sunt cu legumele vere. Nici cu fructele nu ma omor. Mai bag un mar asa, la misto... Imi plac piersicile. Dar acum, cand costa o piersica 40 de mii....


Ca sa n-o mai lalai, cred ca la mine e problema de miscare. Daca ar fi dupa cat si ce manac, ar fi trebuit sa am 40 de kile... Numai ca asta cu miscarea e nasoala rau la mine. Pe langa faptul ca sunt o puturoasa notorie, am si niscaiva slabiciuni. Acum cativa ani am avut de dat niste teste fizice extrem de severe. Am fost la sala mai multe luni, zilnic. Mi s-a facut rau acolo. Statea instructorul cu ochii ca pe butelie si ma dadea jos de pe aparate, cand o lua pulsul meu la galop. De atunci am inceput sa-mi fie frica de efort si ma menajez pana la stadiul de orinde as fi, caut repede un scaun... De asta sunt cat o geamandura...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput