Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (100)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

quote:
Originally posted by gabitz78

seara buna.
a venit dr, facut vaccin de 4 luni, fata a tipat 2 sec cat a intepat-o dupa care radea la dr!
revizia zice asa: 5.600kg si 62.5cm.mica, mica...dar ne facem noi fete mari!
stef are traheobronsita, asa ca sta acasa saptamana asta!
tomitza - pupici nataliei.

gabi, mamica de stefan(13.07.2003) si eliza(28.10.2007)http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/


ce micutza da e o superba,a mea avea 66 cm la 4 luni si 6,080 kg o lunganaaaaaa,



_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Ajutati-ma si pe mine si spuneti-mi cum se face branzica proaspata?
Stiu ca din tablete de calciu lactic si lapte dar ce cantitati?
Andrei la masa de la ora 16 a vomat tot ce a papat astazi asa ca am sunat pediatra din Ro care mi-a zis sa incerc sa-i dau in loc de lapte iaurt sau branza dulce, ca cica unii sugari refuza laptele. Nu am mai auzit dar incerc. Sau sa ii ofer un mar pasat crud sau copt drept ptr care am pus un mar la copt. Simt ca ma lasa puterile asa ca daca aveti sfaturi cele care aveti copii pretentiosi la mancare, sunt binevenite.
Am o stare sufleteasca de nedescris.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!


nana,iubita,nu stiu ce sa iti zic,nici eu nu am mai auzit de branza sau iaurt,incearca asa poate o sa pape si nu o sa mai vomite micutul,te rog frumos sa nu cedezi acum,trebuie sa fii tare si pozitiva mereu,sa ii dovedesti micutului ca ii esti alaturi si ca nu iti e teama sau prea greu,depinde de tine,
multi pupici,sper sa fie bine



_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

quote:
Originally posted by ceamica

Annisia , salveaza-ma si pe mine te rog ! Evident daca se mai poate salva ceva ! Daca nu , ma duc la coafor!!!!!!!!!

Eu sunt saten inchis de fel si pana sa raman gravida eram blond f deschis cenusiu. Dupa ce am ramas si pana acum nu m-am mai vopsit! ca urmare am 2 culori in cap.M-a mancat rau zilele trecute sa ma fac blonda la loc asa ca mi-am luat decolorant sa mi-l fac in doua etape.Am folosit prima data decolorant si dupa aia vopsea care deschide cateva tonuri ptr ca am zis ca decolorant dupa decolorant nu merge!
Rezultat: juma , blondul vechi , juma culoarea maturii un pic mai deschisa si radacina evident blondul meu , ca lucreaza tartacutza !
Nu inteleg de ce nu s-a deschis mai mult?
Si ce pot face ?
Merci mult



Orice e posibil, stai linistita... Se rezolva! Stai sa ma gandesc... Deci ai acum par vechi vopsit si par nou decolorat? Ai intins vopseaua sau decolorantul pe tot parul? Stai sa vad daca am inteles - ai decolorat parul nou crescut si apoi ai aplicat vopseaua pe tot parul... Asa ai facut? Trebuie sa imi spui, pentru ca sunt solutii diferite. Sa raman pe varianta inteleasa de mine. Atunci solutia este sa astepti o saptamana (hai ca nu e o zi de post..) si sa decolorezi iar parul, inmultind compozitia cu balsam, pentru a nu arde parul. In mod normal nu ar trebui sa fie probleme. Sunteti inzestrati de la natura cu un par rezistent, deci ar trebui sa reziste la doua decolorari. Mai ales daca zici ca nu l-ai mai traumatizat de un an si ceva... Decolorarea se face asa - intai radacinile 5 minute (parul se acopera cu o punga mica sau o casca de dus, apoi se infasoara in prosop), dupa aia se despacheteaza si se maseaza bine radacinile pentru ca decolorantul sa patrunda bine si sa nu iasa in degradeuri, se infofoleste la loc. Dupa 15 minute se mai intinde pe restul parului, mai putin varfurile. Dupa 25 de min se aplica pe tot parul, amestecand bine parul, ca la o samponare, pentru cuprinderea tuturor firelor. Dupa 35 de min, daca s-a ajuns la nuanta dorita, se clateste cu apa cat mai rece suportabil. Daca nu s-a ajuns, mai poti sta si pana la 45 de min, dar fara cap acoperit si masand parul lent, imprastiind decolorantul si impregnand fiecare suvita. De retinut: cat timp te decolorezi, nu ai voie sa stai la soare sau in apropierea unei surse puternice de caldura. Asta este valabil pentru un par foarte subtire, degradat, permanentat sau recent decolorat. Soarele sau caldura in exces, pot duce la arderea paului si ruperea lui.
Spalarea se face asa - se clateste bine decolorantul cu apa calduta (spre rece, dar sa fie suportabil). In tot acest timp se folosesti manusi de protectie, pentru ca decolorantul contine amoniac si perhidrol, care ataca pielea si pot produce iritatii sau chiar arsuri. Apoi se samponeaza bine si se clateste. Dupa care se dau manusile jos si se samponeaza iar, masand foarte delicat radacinile parului si scalpul, apoi clatim. Se aplica un sampon cu reflexe gri sau albastrui (pe care i le-am recomandat si Roxanei). Se asteapta pana la 5 minute (nu mai mult, ca poate schimba radical culoarea parului). Se clateste si se aplica balsam, mai mult decat folosesti de obicei. Se sta 5 minute si apoi se clateste. Parul nu se zvanta prin agitarea capului, nu se sterge cu prosopul si nu se usuca prin incalzire excesiva (cu aparate specifice, gen placa, ondulator etc.). Il poti lasa infasurat intr-un prosop si apoi sa se usuce de la sine.

SE prea poate sa imi fi scapat ceva... Daca mai ai nelamuriri, da de stire...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

eu stau asa,pe ganduri mai fetelor,nu stiu ce sa fac,sa ii dau mancare solida fetei sau sa mai astept?ma uit la ea si nu stiu ce sa fac,nu stiu cum o sa reactioneze,daca nu ii place si varsa tot?i-am cumparat si suc,nu numai borcanele cu piureuri de fructe si legume,si orez,cereale,sa incerc sa ii dau cereale care le pot face eu?sau la borcanel???



_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

annisia,esti cumva vreun stilist ceva?sau o profesionista?cum stii tu atatea despre par,zii si mie cu ce sa ma dau pe cap sau ce pastile pot lua ca mai am putin si chelesc cu totul,mii frica sa imi perii parul



_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Andries, mancarea este excelenta. Stai absolut linistita ca totul o sa iasa perfect. Doar nu crezi ca te trimiteam sa fac misto de tine. JUdeci ca daca eu am facut botezul acolo, nu poate sa fie decat super truper. Tin pumnii sa fie exact cum ai vista sa fie!!! Te astept la o barfa pe mess. Maine ne putem vedea si dupa 16. Al meu serveste Patria si sunt singura pe-o ramurica...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Eu sunt zombi, imi cad ochii pe tastatura, asa ca merg sa-i pun la relaxat,Cris doarme asa ca merg si eu...sper sa adorm repede, noapte buna.

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Roxule, vorbim pe mess. Parera mea este ca daca e de importanta maxima intalnirea de sapt aviatoare, sa te risti la coafor. Sau iti pot trimite un stilist acasa. Numai ca e fitzos (a lucrat la Miko). Deci iti iese garantat tot ce vrei, dar coasta...
Inainte de toate, te rog sa iti cumperi samponul cu reflexe gri. Eu de la stilistul sus amintit am cumparat un sampon cu reflexe albastre care e demential. Cel putin pe parul meu roscat il face sa para atat de viu, super, super, super... Dar e bun si ala de la Kallos, cu 10 roni, din Carrefour. Incearca samponul asta si daca nu observi nicio schimbare, aplicam planul B. Stai linistita ca exsita planuri pentriu toate situatiile. Deci o sa fii belea la intalneala. Banuiesc eu ca te duci pe la munca si vrei sa vada aia ce gagica misto te-ai facut dupa nascare.... Este???


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Tomitza, bine te-am regasit iubita!!! Ma bucur ca "finutza" mea e mai pofticioasa acum. Spune cu ce te pot ajuta!!! Un tuns, un vopsit, un coafat ceva?


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Dany, nu sunt stilist... Nici pe departe... Carpatina m-a citit bine - sunt un fel de "blonda de la drept"...
Stiu ca tu nu mai alaptezi. In acest caz, fa un tratment cu REVALID. Este extra, garantat!!!! Eu abia astept sa il fac. Numai ca, retine, dureaza trei luni. La inceput nu o sa ti se para ca are efect. Nu dispera si ai incredre in mine. Fa trei luni tratamentul asta si o sa-mi multumesti dupa, daca merit... In timpul tratamentului nu ai voie vopsit, decolorat, fixativ, ondulat, intins cu placa, uscat termic. Deci nu ai voie sa iti maltratezi parul de niciun fel. Eu cand fac tratamentul asta imi vopsesc parul apropiat de culoarea naturala (in timpul asta iti va creste parul foarte repede). Si apoi nu ma mai ating de el decat la spalat. Vezi ca acum se gasesc din gama Revalid si sampoane, balsamuri, masti de par.


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput