Copiluti de mai-iunie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Nu-s..Mi-a..


Cornelia.. Cand aveam eu 3 ani amn primit un purcelus. Locuiam in BM atunci si aveam o gradina maaare, unde rozaliul alerga in voie.:) Noi ne-am mutat la Bucuresti, iar dupa o vreme, ne-am intors in vacanata la BM. Nu-mi amintesc bine evenimentul, dar stiu ca era o masa mare, lunga, o multime de invitati si se servea carne de porc. Am aflat ca Misu al meu fusese taiat si preparat de bucatarul familiei. Atata mi-a trebuit. M-am dus ata la bucatarie si i-am dat un sut in fund bucatarului, l-am facut criminal si am inceput sa tip la el ca mi-a omorat purcelul. Nu-mi amintesc detalii, dar mi-e foarte clar in minte imaginea meselor lungi si momentul in care am dat cu piciorul in bucatar.:) Acum nu-s tocmai vegetariana, dar in afara de carne de pasare consumata la nevoie si neaparat ascunsa in mancare, nu servesc vita, si mai ales porc. Sa n-aud sau sa nu vad animale omorate ca inca ma cuprinde furia.

Aurasa, sa-ti traiasca feciorul, sa aiba o viata buna si interesanta! Sa fie sanatos si iubit.

Ema a facut pasiune pt filmul "Enchanted". Ne-am uitat acum cateva zile la el toti 3. Nu parea sa aiba rabdare. A stat, dar mai facea si altele intre timp. La final este scena cu "baba cea urata" si marul otravit. Momentul acela i-a trezit interesul, si de atunci a renuntat la ale ei clasice" Maria Mirabela", "Veronica" ,"The Aristocats" si cere doar "Enchanted". Pt cine nu l-a vazut, merita sa-l downlodati sau sa mergeti la cinematograf. E plin de romantism si umor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiena spune:

Buna dimineata!
Mai dau si eu pe aici , am fost in concediu si am fost plecata pe la mama la Buzau cu tot cu copil.
Elian a facut si el o viroza destul de urata , dar acum e bine , si eu am ceva probleme cu o tuse care nu vrea sa treaca , dar in mare suntem bine .
Multa sanatate la toti bolnaviorii !
Androix-intrebai de culorile de pe perete-sunt acrilice cumparate de la fondul plastic.
Va pupam pe toti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

...mai fetelor fii-miu tot cu febra 38.9 de dimineata.Nus tiu ce sa fac sa il duc la dr sau nu.Daca ma duc tot paracetamol si nurofen o sa imi zica sa ii dau, dar macar sa il controleze la plamani.El nu a vut niciodata febra mai mult de 12 ore si azi ar fi a 3-a zi.Tuseste cu mucozitati, se ineaca cand tuseste, se sperie ca ii vine sa vomite.II explic ca e normal sa fie asa sa nu se sperie.Azi-noapte la 4 aud niste tropaituri prin casa si pun mana pe barbat si vad ca e in pat si ma uit la patul copilului care disparuse.Si ca sa nu il sperii il strig usor din pat:mai copile ce faci acolo, la care el striga Pipi, pipiii, si s-a dus ta-su repede la el si l-a pus sa faca pipi.Ca reactia mea a fost sa nu ma duc pe hol pe intuneric sa il sperii ca m-am gandit ca are febra mare si delireaza ..dr el era bine, vroia pipi(pt prima data cand se scoala noaptea si culmea...nici macar nu ma trezeste.
In fine...ce sa fac...sa nu ma considerati naiva, stiu ca alti copilasi au probleme mai mari , dar daca el nu a vut niciodata febra mai mult de 12 ore mi se pare anormal si ma ingrijoreaza.Si stiu de la ce...vineri nu faptul ca l-am dus pe jos pana la biblioteca si faptul ca a stat intre 20 de copii care ba tuseau, ba muci si alte chestii.O fi prins vreun virus.Il mai tin astazi si ma daca nu ma duc maine la ddr.Aici bate un vant de te sufla si tocmai m-a anuntzat sotul ca pleaca in nordul Angliei.E cod rosu, si cica vantul va sufla cu 120km la ora.Va da-ti seama ce o sa fie pe autostrazi.Nebunie, nu stiu de mama naibii il trimit asa departe cand la tv au spus sa nu se plece pe autostrazi.

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

'Neata !
Desi nu e joi, am intrat sa ma plang voua, prietenele mele virtuale ... sa va povestesc din ciclul "Hai sa ducem copilul la psiholog": am fost ieri la cumnatzeii mei (fratele sotului), si, bineinteles, Carina n-a prea stat locului: se tot ducea sa ia cate o boaba de fistic, sau cate o bucata de cascaval... nimic iesit din comun, a fost chiar cuminte. La plecare, cumnatul se apuca sa ne sugereze sa mergem cu copilul la psihologul de copii , ca e agitata Se apuca el sa dea sfaturi, el care e economist si n-are copil decat din august anul trecut , si nu-l scoate afara decat o data pe saptamana , il tine inchis in camera cand au musafiri, ca sa nu se sperie... un copil salbatic si chinuit, nascut prematur pentru ca duamnei i s-a nazarit ca nu poate indura inca o luna burta, si a inghitit ulei de ricin ca sa nasca plodul de ziua mamei ei . Niste frustrati , care si-au gasit taman pe cine sa isi reverse neimplinirile, dandu-ne sfaturi cum sa ne crestem copilul , niste meschini ordinari, care nici n-au catadicsit sa se arate la ziua nasului lor cel mic (baiatul nasilor lor), motivand ca trebuie sa mearga la cumparaturi ...

Sa revin la subiect: si desi sotul l-a pus la punct pe frate-sau (sa nu se bage in viata noastra cum nici noi nu ne bagam intr-a lor), a tot insistat cu ideile privind cresterea copiilor, inclusiv faptul ca de ce nu o lasam pe Carina la socri acasa, sa stea bot in bot cu cainele socrilor . Dar pe copilul lor il protejeaza inclusiv de Carina - nu o lasa pe a mea se apropie de copilul lor, de atins nici nu mai spun, ne-au zis de la obraz sa nu o lasam sa le atinga progenitura

Si dupa ce ne-am carat de la aceste rude minunate, cumnatzica n-a gasit altceva mai bun de facut deca sa parasca, si a turnat totul la socrul ei (si al meu)... asa ca nici n-am intrat bine in casa si zbarrr telefonul: era socrul care vroia sa ma impace... nu zau ? Sa ma roage sa nu ma supar pe cumnatzel, ca e nebun si vorbeste gura fara el... Ce-i drept, cumnatul are o problema psihica, se crede Casandra - si s-a oferit sa ne dea in scris ca copilul nostru va avea probleme psiologice... Da' comportamentul lui e taaaare normal, n-am ce spune !

So, m-am racorit. Va multumesc pentru ca m-ati "ascultat" si va doresc sa aveti o saptamana minunata, si sa aveti parte de prieteni adevarati, si de familii armonioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Sanatate multa bolnaviorilor, am vazut ca sunt copilasi pe cortizon... :(

Aurasa, sa iti traiasca baietii, La multi ani pentru mititel , sa va bucurati de ei si sa va incante in fiecare clipa.

O saptamana usoara va doresc ! Citesc din urma si revin mai tarziu.

@later edit: Adina, am vazut si noi aseara Enchanted. E dragutel, mie mi-a placut, dar Emi n-a avut rabdare sa urmareasca... iar sotzul, saracul, era cu un oki la Emi si cu un oki la film, nu cred sa fi inteles mare lucru Oricum, e extraordinar de bine realizat, de la jocul actorilor pana la efectele speciale, iar genericul de final m-a dat pe spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

'neata...

Daca mai e loc pe lista bolnaviorilor, ne inscriem cu mare succes , febra 39,7 toata noaptea
Aseara la ora 9 a spus ca vrea la nanna, avea minutele si picioarele gheata, a vrut sa-i pun pijamaluta, ea care se imbraca singura si nu vrea ajutata, apoi a zis sa-i sting lumina. A adormit imediat, iar dupa vreo jumate de ora avea 39.7, i-am bagat un supozitor in fundulet a scazut febra la 39.5 mai putin de atit nimic...
I-am facut masaj cu otet pe la miezul noptii, dar tot nimic. La ora unu de noaptea am luat-o linga mine, eram numai noi doua acasa, tati e plecat la Roma, deci toate bune si frumoase. N-am inchis un ochi, ea ma stringea in brate si-mi spunea mami ubete-ma. La 3.30 alt supozitor, apoi am adormit pe la ora 4.30 pina la 8. Acum vad ca are doar 38.3, a papat un out si un crenvurste, sper sa-si revina, ca oricum daca o duc la doctor ii da sirop si supozitoare. Aaa, mai spune ca o doare un piciorut, probabil e prea slabita si o dor toate osisoarele.
Gata, m_am plins suficient.

Andra cum se simte Dragos, l-ai dus la gradinita ?

Monule cum se simt fetele ?

Teddy, Alyssa ce face ?

Oana sanatate multa lui Alex.

ChrisDun si nu i-ai explicat cumnatului ca are nevoie el de psiholog ? Mama, ce-mi plac mie persoanele care-si dau cu parerea...

Ioana si sotul meu nu poate face baie decit cu asistenta din partea Isabellei, ii tot explic ca nu are voie, asa ca saracul barbat trebuie sa se infofoleasca sub dus cu prosopul ca sa iasa afara, asta de cind iesise ultima oara, acum vreo citeva luni, a tras cu ochiul domnisoara apoi a inceput sa arate cu degetul si sa rida in hohote. Iti dai seama ce situatie... Cu mine e alta situatia, eu nici macar pipi nu pot face daca nu vine si ea. Cu cheia in usa nu s-a rezolvat, ca bate cu picioarele si urla, pina i se deschide

Adina ce-a facut Ema, "te-a mai pedepsit" cu facutul in chilotei ? Eu cred ca s-a scapat fara sa vrea, ca nu sint chiar atit de smecheri incit sa-si dea seama ca fac ceva rau.

Simona sanatate multa lui Elian.

Gata, dispar sa mai fac cite ceva prin casa, ca tot ploua si-i o vreme de kko

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Mama, ce mai rude, Cris...Eu i-as vizita mai rarutz, ashea...sau le-as zice vreo doua direct.

Adina, parca simt asa o unda de regret...Ti-am zis ca si la mine tot asa a inceput



Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Buna dimineata! L-am dus pe Dragos la gradi. deja avea atata energie in el incat la 2 ore de la trezire ma declaram invinsa(ieri nu iesise deloc pe afara). Nu mai avea mucisori care sa curga, am bagat batista bebelusului si in nas mai avea putine secretii, deja mai vascoase. Le-am atentionat pe fete, daca da semne de raceala, sa ma sune sa-l iau. Oricum e bagat de 2 zile pe propolis, vit c, isoprinosine(de dinainte de mucisori), panadol, etc. Azi nu mai merg nici sa-l adorm, sa vedem cum se descurca baiatul meu. de ce sa nu recunosc, chiar am emotii.
Danelutza,imi pare rau ca intrati si voi in grupul copiilor cu febra. Va tin pumnii sa va faceti repede bine!
Onixone, de asemenea va tin pumnii sa scapati de febra si alte simptome alarmante! Nu esti exagerata, esti mamica devotata si atat!
Chris, imi pare rau ca ai parte de asa rude! Tine distanta si baga ignore! Nebuni sunt multi! Nu va mai zic de rudele din partea sotului, ca v-am mai zis din ce maimute se trage omul meu!
Am uitat sa va zic ca azi Horia a luat prima cazatura din patul mare si mi s-a rupt sufletul de cat a plans!


Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Danelutza, poate fi o boala a copilariei?! Astea debuteaza cu febra mare si foarte greu de coborat. Acum daca Dragos a avut de curand roseola aia, deja vad in toate o posibila boala de-asta virala de copii. Am vazut si pozele, tot uit sa-ti spun, trandafirii palesc cand e Isabela langa ei!Va pup inca o data!

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Chris, cum adica se crede Casandra??!!!! In rest lasa-l sa vorbeasca singur.

Noi suntem un pic mai bine dar tot rau. revin dupa ce le culc.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput