Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (157)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by Donia

almo, uite anuntul de intalnire, postarea lui mQQm:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116893&whichpage=17
Daca vii anunta-te si tu acolo, sa stie Cristina sa ceara mai multe locuri la rezervare.
mamaana, nu vrei sa vii?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.



merci

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

danutz, cu fred nu stiu ce sa zic.. ca neoamenii aia nu mai aveau inteligenta, nu? pai si atunmci cum sa-i duca capul sa-i intinda asa capcana lui will? plus ca trebuiau sa stie ca will saracu vorbeste toata ziua cu fred .. anyway .. si baietelul ala saracul cum se uita la fred.. si la final viata noua a oamenilor ramasi parca era desprinsa dintrun satuc amish... bai, a trecut o luna si inca ma mai gandesc..
maria-sa clar te-a simtit agitata si s-a agitat si el.. o sa ai o noapte grea, dar maine va fi mult mai bine, n-o sa mai simti presiunea si apasarea asta odata luata hotararea cu angajatii, o sa vezi.. trece .. offf...
am ras de tine cu bateriile la telecomenzi.. la noi sunt lipite, ca in veci nu aveam baterii.. in schimb de ieri caut acumulatorii de la ap foto si 2 dintre ei sunt ca intrati in pamant.. sper ca n-au ajuns la gunoi

dandusa, o sa renunte si crinuta la tzitzi odata si-odata.. sper cat mai curand, ca dariuta are nevoie de toate resursele tale ca sa creasca mare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

de la fetele cu multa imaginatie in ale gastronomiei, astept niste retete de papa pt oana.. pt seara si dimineata.. pliiizzzzzz (dar va rog fara paine cu unt si cu cascaval sau paine cu ceva, ca noi inca n-am ajuns la faza asta)

si nu stiu de ce nu ajung sa studiez problema cu vaccinul antivaricela.. ca parca i l-as face, dar parca nu.. .. multumesc tuturor pt raspunsuri

flore, cum sunteti?
yagmur, cum e luca? s-au mai linistit apele la job?
dianarus, cum sunt muschetarii tai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare

danutz: facut poze cu ghio ! tre sa arat natziunii !!!
donia, paradisul este dupa podul de la fartec :))) o aruncatura de batz si esti fix in paradis !
dia : ptr dimi nu pot spune nika dar ptr dupa amiaza : mamaliga cu branza fagaras, branza de veci cu biscu, paste cu branza la cuptor si nu mai stie fata acum ca tocmai i-a picat un ochi pe tastatura de somn

noapte frumo !
D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianav spune:

Buna dimineata !
Eu intru asa dimineata deoarece, din motive de trafic, prefer sa ajung inainte de 8 la serviciu.
As avea si eu cateva intrebari pentru voi.

1.Ce lapte dati copiilor vostri? Si cam ce cantitati beau ei pe zi, la varsta de 1 si 3 luni cat au in prezent...
Eu am dat humana 2 pana la 1 an si vreo luna, cand am realizat brusc ca Humana 2 e lapte pt copii peste 4 luni. Asa ca, la recomandarea dr. am trecut la Parmalat lapte de prima crestere, lapte pe care il bea cu f mare placere. Insa nu mai mult 450 ml pe zi.....asa vrea ea.

2. Cate mese pe zi oferiti copiilor vostri?
Oane bea dimineata cam 160 ml lapte, asta la 5 jumate.La 9 jumate fructe amestecate cu biscuiti, completate de o felie de cascaval.Pranzul de la 1 jumate 2 e cea mai consistenta masa (dar max 250 gr, ochiometric), apoi, din cauza ca ea bea dimineata si seara cate un bibe de doar 170 max ml lapte, bona,la indicatia mea, ii ofera pe la 4 jumate 100 ml lapte (iar). Apoi pe la 6 jumate mananca un iaurt sau peste pe gratar cu putina lamaie si painica, si seara la 9 jumate iarasi lapte ingrosat putin cu orez Nestle. Alta intrebare.....laptele de la 4 sa il scot avand in vedere ca intervalul dintre mese e devine prea mic (2 ore). Oare 100 ml lapte e ceva consistent sau e apa de ploaie?
Cu toate acestea, din cauza ca e un copil hiperactiv nu are decat vreo 10 kg 300 gr.

3. Cati bani dati bonei? (daca aveti)A mea primeste 9,5 mil pt. 10 ore care de fapt sunt de multe ori 9, plus cadouri si imi sugereaza de cate ori are ocazia ca pretul pietei e mai mare. Oare?


Despre fetia mea va spun ca, probabil Doamne Doamne stia ca mai mult nu duc,asa ca mi-a daruit un copil care nu face isterii, nu plange aiurea, astfel stiu ca in rarele ocazii cand plange ceva o deranjeaza cu adevarat, nu a avut colici, doarme singurica in patut unde e vizibil ca se simte cel mai bine, e fff jucausa si o sa incerc sa pun poze cand o sa aflu cum.

Prea lung mesajul pentru ora 8 dimineata,dar aveam niste curiozitati.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

mneata!
e frig azi, nu-mi place.
de vreo saptamana iar ma deranjeaza maseaua de minte. constat ca astea cresc in etape.
nu v-am zis ca m-a lasat bona, nu? vorbisem deja pt la toamna, toate bune si frumoase, si la o luna dupa ce aranjasem totul, imi zice ca nu o lasa baiatul ei, ca e prea in varsta pt un copil de 2 ani. eu ce sa zic? jumatatea asta de an pt care am eu nevoie pana o primeste la gradi nu va fi f stresanta pt nimeni, pt ca o sa o duc dimineata la soacra, si bona va veni acolo. treaba cea mai importanta va fi sa o scoata la plimbare, unde nu prea o vad eu pe soacra descurcandu-se. in rest, la curatenie e altcineva, mancarea va fi facuta, nu va avea camera ei plina de jucarii, ci doar niste jucarii, deci mare treaba nu e. am mai vb cu cineva, care se codeste pt ca are catelul bolnav. nu i-am mai zis, dar pana in noiembrie, e posibil sa fie catelul oale si ulcele. daca si si din partea asta ma refuza, mai am o singura posibilitate. si daca nu, o sa imi bag fara plata si medicale. tre sa ma interesez sa vad cate zile pot lua. mama ei de treaba! sa fim seriosi, 8/9 milioane pt dus copilul in parc?!? pai alte bone fac si menaj si sunt singure cu copilul toata ziua, nu cu bunica dupa ele, cu mancarea facuta, si fara spalat si calcat. as fi preferat insa persoane cunoscute, nu complet straine. e nasol totusi ca am nevoie doar o perioada bine determinata, ca al;tfel as fi luat-o pe tanti de la curatenie, dar nu ii pot cere sa isi lase clientii, pt ca ii va pierde.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Carla!

La multi ani! Ce mai faci? Ce mai zici? Mai poveste-ne despre Alexandra Maria.


Deci, in primul rand mare rectificare (noroc cu Raluca_u ): donsoara din poze nu e niscaiva cucerire noua, ci verisoara mult iubita - cu acte in regula si tot ce tb. Ca vorba aia.. toate ca toate, da sa nu prinda de veste iubita lu Matei.. cu care-i cam de-un an impreuna

Asa, Donia ceaunele cele aburinde erau de la www.romanialibera.ro/a119178/campionat-international-de-gatit-in-aer-liber-la-azuga.html" target="_blank">Campionatul international de gatit in aer liber de la Azuga. Ti se facea o poooofta mama, mama. Mai ales ca noi l-am vizitat dupa ce incheiasem ziua pe partie si eram cu foamea-n gat. Cel mai mult mi-a placut fumul.. si ca miroseam apoi a foc de tabara.. daca stii mirosul acela de lemn de brad si de rasina. Hmmmm.. sunt lesinata dupa mirosul acela..

Concursul e unul mai in joaca, mai in serios... si daca Gabi si fratele lui participau la el de cand erau de varsta lui Matei si a verisoarei.. acuma suntem la a 2a generatie.. Copiii s-au pierdut pe drum si-au incurcat cu brio portile , dar a venit apoi barbatul si-a spalat onoarea familiei.


Mamaana . Uau ce fetite harnicute are mama. Mey tot vreau sa-ti zic.. Stephanie si Isabel au asa niste mutrite exotice, nici nu zici ca-s pui de romani. Pantofii de calitate cred ca pe-aici incep de la 30 usd.. da mai gasesti si reduceri, chilipiruri.

Bambo, intre timp te-ai lamurit ca nu-i mama de d. Dar, intre noi fie vorba, in acea zi am aflat nu de 2 .. ci de 3 (trei!)... de ultima mai spre seara. Sa pic pe jos nu alta. Asa ca fiti pe faza.. nu se stie de unde sare iepurele.


Admirat blondul Daniel inconjurat de codane una si una. Chiar vroiam sa ve intreb Dia, Flore (si Mirona): fetele se recunosc? se joaca intre ele altfel decat cu alti copii? In sensul ca au crescut de micute impreuna... ca am observat ca Grigore e topit dupa Maya.. ii zambeste instantaneu. Si viceversa. Se recunosc si clar Maya are mai multa rabdare si cu el si ii accepta mai multe decat altor copii.


Dbunny fie-ti mila si zi la fata de unde a fost achizitionat catelul albastru din plastic, pe care il calareste Daniel in pozele de la Ghioroc. Ca animalutele astea sunt mortale si conu e inebunit dupa ele.. numai nu am gasit de cumparat. Cat despre moda cu recasatoria.. ce sa zic, multi din cei din jurul nostru nici macar la prima incercare nu-s.

Teutz, Kikineata, Bambo, Asiza multumim.

Acs, cum mai e Maria cu urechea? Si cum a fost intalnirea cu finuta?

Lavinia, pare rau pt scaparea "desteptilor" . Si pt burtica lui Mihaita.

Danutz, hai fii o leaca mai ingaduitoare cu tine . E greu sa nu fim afectati de cele de peste zi si acasa sa fim seara fresh si zambitori de parca problemele, gandurile si framantarile n-ar exista. Tu te straduiesti, dar fiecare om are si momente mai putin bune. Azi e mai bine?

Dia, noi dimineata servim lapte gol. La amiaza diverse combinatii, nimic special: paste, iaurt+banana, piuree+galbenus, cereale, fructe+cereale, branzica+fructe, budinca gris, paine+almette+galbenus, cascaval cu bucati de brocoli.

Dianav, conu bea lapte praf Humana2, cam 450-500 ml/zi - dimineata si seara. In afara de asta mai are 2 mese. Nu inteleg partea cu "decat vreo 10,300". Pai noi n-avem "decat" 9,500 si mi-s tare multumita.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Neata

Adina nu a mai vrut sa doarma in patut de mult timp, cred ca avea vreo 8,9 luni. dar am realiyat ca de fapt ea nu vrea din cauya gratiilor asa ca am reorganiyat camera si am lipit patutul de pat. patutul adinei e de 1.40 la fel si latimea patului deci merge perfect. acum doarme in patut si ii pun 2 perne unde se uneste patutul cu patul ca sa nu treaca asa usor si e ok. pt ca se trezeste foarte des unul din noi doarme cu ea in camera, sa+i dea apa, ceai sau lapte, pt ca altfel am fi zombi amandoi.
am si eu un pitic care tot creste. nu stiu cum sa scapam de toate lichidele astea noaptea. am mai vb pe tema asta si cu dr. imi spune ca asa e ea. dar nu mi se pare normal sa bea atat de mult. am ajuns sa cred ca nu bea neaparat de sete ci pt ca asa se linistestete ea si poate adormi apoi la loc. deci ea nu adoarme la loc cu biberonul de apa-ceai in gura ci bea cat bea apoi ii da drumul se intoarce pe o parte sau pe burta si se culca.
in medie bea cam un litru de lichide noaptea dar sunt multe nopti cand bea si mai mult. si ziua bea f multe lichide, cand ii umplu cana cu pai de 330 ml daca o las in pace si nu se joaca concentrata cu ceva in 2 minute o termina. si bea cateva pe zi. mai nou vine ea si cere apa.

mamaana bafta la vaccin cu fetele. si noi mergem joi seara sa facem doza doi de prevenar.

Dandusa sa mearga usor intarcatul. ce dor imi e de vremea cand stateam cu orele pe afara...

A-deju multi pupici. asa frumos povestesti...

Danutz multa putere in luarea deciziei, desi cred ca pana la ora asta e luata deja. pupam mamica stresata.

Dia, adina seara mananca fructe. dar programul ei cu mesele putin din cauza cresei. dimineata adina nu mananca mai nimic pana pe la 11. adica bea lapte pe la 4,5.

Adina bea Humana 2 in continuare, vreo 500ml si o sa mai bea pana pe la 2 ani cred. mese de mancare are asa:
la 8:30 ar tr sa aiba micul dejun cu diferite tarnine, dar ea nu mananca masa asta
la 10:30, 11 fructe
la 13:00 masa de pranz - ciorbita/supica + felul doi
la 16:00 o gustare - iaurt cu niste biscuiti gen piscot, sau biscuiti simpli sau placinta cu mere/branza...
la 18:00 iar fructe sau de doua ori pe sapt out si cam atat.


va pup.

tocmai ce mi-a bagat Ruxandra un cui si a ajutat la cresterea piticului...



Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

dia clatite cu cascaval ras sau cu fructe rase sau cu 1/2 banana. umplut, rulat, iami finger food. sau briose cu fructe. sau budinca cu paste si branza la cuptor. sau orez cu lapte.



d are scaune apoase de 2 zile. as zice ca e si un pic deshidratat, are buzitele cam rosii, bea ceva mai multa apa decat de obicei si face mai putin pipi si mai concentrat. dar nu e de la mancare. deci..azi iau ceva pt rehidratare si sper sa prind dr la tel. na, taman a facut unul bun

hai sa va povestesc un pic de autointarcarea lui d. (asiza ) deci de vreo luna nu mai suge de foame. doar ca desert sau pt somn in timpul zilei. dar nu e..pt somn, de fapt. e pt iubareala . innebunesc de dragul lui. seara suge, se ridica in fund, se uita stanga dreapta si se culca cu fundul la mine. apoi mai vine o data la tzi si se aseaza pe locul lui in pat. unde incepe sa isi caute pozitia. pe burta, pe spate, cu piciorul pe perna, cu fundul in sus...dar toate cu un calm, cu o liniste...el nu se agita inainte de somn, nu e suparat ca nu reuseste, ca nu-si gaseste pozitia...nuuuu. e tot un fel de iubareala..mai vine, mai pune o mana pe mine, sau macar un varf de deget si vad zambetul lui cand ma gaseste. la somnurile de peste zi, insa, vine, si-o ia pe tzi , suge n pic, apoi ma pune sa i-o arat si pe cealalta si radeeee, rade la ele..in hohote. apoi ia cate o gura de colo una de colo si iar rade. mai dar cu asa o pofta...asta se intampla undeva prin sufragerie, de obicei. apoi ma cheama in dormitor unde se pune in pat, eu vin cu 'fetele', si in maxim 2 min doarme dus. adormim imbratisati strans strans, el jumate calare pe mine, cateodata nici nu imi vine sa plec, raman cate 20-30 min langa el. cu alte cuvinte tzi este pt completare (cateodata) si pt iubiri. iar eu sunt lesinaaata dupa el.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Neatza,
Voiam sa zic ca haideti la cafea cu mine, dar vad ca lumea a fost mult mai matinala!
Dianav, ai ridicat niste probleme care ma cam macina si pe mine:
-lapte . Maria-Sa bea Humana Junior de vreo luna jumate. Cam 330ml dimineata cand se trezeste. Atat! Seara nu mai vrea lapte nici sa-l pici cu ceara. Am incercat n tertipuri ca sa-l determin sa ajunga la 500ml /zi, nici vorba...asa ca am renuntat si am incercat sa-i inlocuiesc laptele cu alte alimente care sa-i aduca aportul de CA.
-mesele! 5/zi. Lapte dimineata pe la 7.30, fructe cu biscuiti la 10, la ora 14-14.30 o masa consistenta care are si legume si carne, la 18 o masa de fainos cu branzica (aici combinatiile sunt diverse: papanasi, taietei, paste, cereale, mamaliguta-totul amestecat cu branza si smantana), iar la 21 un borcanel de 200 g iaurt. Sunt in continua cautare de retete ca sa-l mai diversific nitel...fetele de pe aici tot dau idei minunate.
-bona! 900 ron pentru 11 ore. Fara menaj. Si e putin! Pretul pietei este cam de 1200 ron la nr. asta de ore. Asa ca o sa-i cresc salariul la 1000 ron curand. Cel putin sunt multumita de ea si cateodata se mai baga si la curatenie, spalat vase sau calcat ale noastre. Daca o chem in wk, natural, platesc in plus, cam 5 ron/ora. Cadouri nu prea, flori pe la cate o aniversare, dulciuri pt copiii ei, de Craciun i-am dat mai multi bani si niste cozonac cu niste vin.
Chris, nu stiu ce sa-ti zic cu nr. de zile de medical, poate totusi gasesti pe cineva pana atunci.
Despre problema mea de la job...hotararea e luata, acum a mai ramas sa gasesc cea mai buna cale sa le zic pana maine. Stress-ul ramane fiindca ceea ce faceau cei nominalizati tre sa facem noi, cei ce ramanem...
Tre sa fug acum...zi usoara va doresc!

Mergi la inceput