Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (157)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by madaluta

Eu totusi iti doresc sa ai baietel..Nu din cauza numelui...da asa ii doresc lui Claudiu, caci stiu k la inceput si-a dorit mult un baiat...






toate ca toate...,da' asta nu!,nu-i dori baietel ca te injura,din tot sufletetul lui,isi doreste fetita...
si-a dorit baiat doar inainte sa-i spuna Cristureanu la eco ca-i fetita...,din acel moment a inebunit de drag...,nici prin cap nu-i trecea sa avem baiat...,acum se repeta povestea...,vrea fata...
Daria-Ioana,este de acum...,maine nu se stie...,poate-s doua...si ne strica socoteala...



Mamica stralucitoare
5+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by dianarus78
am avut doua episoade f urate de alergie la augmentin (la prima, in dec07 nu ne-am dat seama sigur daca a fost la augmentin, la a 2-a, in feb08, am avut confirmarea...). reactia a aparut la 24h dupa! deci dupa 2 doze normale! eruptie treptata, dar generalizata (de pe cap pana in talpi!), prurit puternic, ameliorat dupa 2 doze de zyrtec (dimi+seara)/vindecat dupa 3-4 zile de zyrtec. sper sa nu fie cazul la voi. sanatate!


Multumim de raspuns. Sper si eu sa nu fie cazul, dar... vom vedea.
Mi-am facut curaj, ca in ianuarie a facut injectabil ampicilina, care e tot o penicilina si n-a reactionat. Insa e singura data cand ii dau Augmentin, pt ca si sora mea si inca doua prietene mi-au zis sa-l evit, ca acidul clavulanic pe care il contine ar avea nu stiu ce efecte urate asupra ficatului. Si sincer nu vreau sa fac teste pe copilul meu. De acum am sa-i spun sa-mi dea un inlocuitor, dar Augmentin nu-i mai dau.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Salutare

Am fost la medic sa o asculte la plamani mi se parea ca se aude ceva in piept cand respira a zis ca nu are nimic la plamani,suntem pe drumul cel bun

copii vostri adorm in patut? noi de cand cu dintii nu mai vrea sa adoarma in patut de fapt nu ar mai vrea deloc vrea sa doarma cu noi,azi noapte pe la 1 a facut ochi a coborat din patut si ne-am trezit cu ea in pat la noi cand am vrut sa o pun inapoi in patut a inceput sa planga cu lacrimi de crocodil asa ca a dormit cu noi nu e prima data cand se intampla cred ca a prins vulpea la rana (mi-ar place sa dormim cu ea dar dormim f rau ne trezim cu picioare in gura se catara pe noi )nu stiu cum sa fac sa adoarma iar la ea in patut

am uitat sa intreb de vaccinuri

Lavinia-offf imi pare rau multa sanatate




Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by dandusa
poate-s doua...si ne strica socoteala...



Mamica stralucitoare
5+ + Crinuta 1 Nov 2006



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by bamboletta
copii vostri adorm in patut? noi de cand cu dintii nu mai vrea sa adoarma in patut de fapt nu ar mai vrea deloc vrea sa doarma cu noi,azi noapte pe la 1 a facut ochi a coborat din patut si ne-am trezit cu ea in pat la noi cand am vrut sa o pun inapoi in patut a inceput sa planga cu lacrimi de crocodil asa ca a dormit cu noi nu e prima data cand se intampla cred ca a prins vulpea la rana (mi-ar place sa dormim cu ea dar dormim f rau ne trezim cu picioare in gura se catara pe noi )nu stiu cum sa fac sa adoarma iar la ea in patut


E o intrebare pe care am vrut s-o pun si eu. Eu am toate oasele indoite. De cand cu dintii s-a mutat cu noi in pat si la fel... noaptea pur si simplu "ara" prin pat si se urca pe noi, da in noi cu ce apuca... In patut? Nici nu vrea sa auda. Plange ca nu are destul spatiu pt "arat" si da cu capul.
Cand i-a pauza de la iesit dintii, ca la ea au iesit in reprize, doarme bine mersi la locul ei in patut, dar cand incepe iar eruptia... e jale

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Donia Paco s-a cam plictisit in Romania...mare lucru n-avea de facut...nu-i genu de om care sa stea sa se relaxeze... tot facea pe desene tehnice cum sa acoperim curtea, intrarea la garaj alea alea... nu mi-ai spus cum iti merge cu magneb6, mai iei?

Bambo si noua ne cam suiera pieptutul + rosu in gat+ posibila infectie de urina...azidimineata am esuat la lipirea pungutei de putica si n-am reusit sa duc la analize... maine-mi scol borbatu cu noapte-an cap s-o faca el...Ii dai Humex?
Dani nu mai adoarme in patut de mult... adoarme la noi apoi il mutam.

Flore...ai ai ai..ce melancolie ma apuca...imi aduc aminte ce oboseala m-a cuprins putinele zile cat am fost insarcinata, si ganduri, si preocupari...dar toate se spulbera la idea unui nou bb in brate...noi ne-am hotarat sa nu mai incercam deocamdata...poate de Craciun...

dandusa....doua...sau doi...sau trei ai greturi?
Lavinia fai mancarica mai gustoasa cu piept de pui fiert si morcovel...ca de nu se acreste de la orez...la noi a functionat foarte bine cascavalul(intotdeauna ne leaga la stomacel) si ceaiul de menta!
Asiza..te-ai mai uitat pe ryanair? dar pe easyjet? sa stii ca de cate ori vad patutul impachetat a lui Dani ma gandesc la Denis..ca daca veniti si patut am pt el, ca Dani il are p'ala de lemn...haaaaai!
danutz sau nu stiu cine ma intreba ca numa carciumile mi le-a placut in Ro? mi-a placut mey si
www.flickr.com/photos/dbunny/2308768236/in/photostream/" target="_blank">in acceleratsi www.flickr.com/photos/dbunny/2305077323/in/set-72157602046643632/" target="_blank">supermasinile, mi-a placut la www.flickr.com/photos/dbunny/2305076603/in/set-72157602046643632/" target="_blank">casa parinteascasi plimbarile prin locurile unde am copilarit, reintalnirile cu fosti colegi de scoala, liceu, etc.(majoritatea colegelor s-au casatorit si divortat si recasatorit, am ramas masca...4 din 6, e ultima moda?)

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

quote:
Originally posted by bamboletta
copii vostri adorm in patut? noi de cand cu dintii nu mai vrea sa adoarma in patut de fapt nu ar mai vrea deloc vrea sa doarma cu noi,azi noapte pe la 1 a facut ochi a coborat din patut si ne-am trezit cu ea in pat la noi cand am vrut sa o pun inapoi in patut a inceput sa planga cu lacrimi de crocodil asa ca a dormit cu noi nu e prima data cand se intampla cred ca a prins vulpea la rana (mi-ar place sa dormim cu ea dar dormim f rau ne trezim cu picioare in gura se catara pe noi )nu stiu cum sa fac sa adoarma iar la ea in patut


E o intrebare pe care am vrut s-o pun si eu. Eu am toate oasele indoite. De cand cu dintii s-a mutat cu noi in pat si la fel... noaptea pur si simplu "ara" prin pat si se urca pe noi, da in noi cu ce apuca... In patut? Nici nu vrea sa auda. Plange ca nu are destul spatiu pt "arat" si da cu capul.
Cand i-a pauza de la iesit dintii, ca la ea au iesit in reprize, doarme bine mersi la locul ei in patut, dar cand incepe iar eruptia... e jale

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)



eu ce sa mai zic? de cand cu inceperea serviciului (din ian) a vrut cu noi in pat. eu am rezistat vreo 3 sapt, timp in care avea si nopti in care dormea la el in patut. iar cand vroia cu noi, il lasam sa adoarma dupa care il mutam. si uite asa dormea vreo 5 ore pe noapte. cand nu am mai rezistat m-am mutat in alta camera, florin doarme cu el in camera. si, in fiecare noapte, il ia cu el in pat, difera doar ora. cateodata pe la 12, cateodata pe la 5. si florin nu il mai muta. ei, de atunci, nu exista noapte sa nu vrea cu el in pat. azi noapte a dormit dani singur in camera, si nu s-a trezit decat la 5, a vrut papa, a baut laptele, a stat 5 min in patul mare, a adormit, apoi inapoi la el in patut. si a dormit pana la 8.20. mare minune pt noi. deci, concluzia la povestea asta e: nu sunteti singurele.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Dbunny-da ii dau iar humex

deci si voi aveti problema cu patutul credeam ca numai noi am luat-o pe aratura imi e ciuda pt ca nu am avut deloc probleme cand era micuta adormea singurica fara nici un scandal ,acum trebuie sa a adorm in patul mare si dupa o mut in patut uneori se trezeste si iarvrea in patul mare (asta sa fie ultima problema sanatosi sa fim ca le ducem pe toate)


Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by Dia1609
si am avuty 2 feluri de tavi de muffins: una de silicon si una de teflon de la fackelman.. bey, ce diferenta.. ca doar am bagat aceeasi compozitie in amandoua.. au iesit fff diferite, clar muuult mai bune in aia de silicon, au si crescut mai mult... deci de acum incolo numai in tavi de silicon o sa gatesc praji

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez






Dia cum e tava aia de silicon??? N-am mai auzit pana acum. nu e de mirare ca nu am auzit ca eu cu bucataria sunt cam pe langa.
ORicum pe voi fetele din Ro va aud tot timpul cu chestii noi. De ex mare mi-a fost mirarea cand am auzit ca voi va puneati pb ce fel de saltea sa luati la copii, facute din tot felul de materiale de nu am mai auzit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

azi muncesc de acasa ca mergem la vaccin; ma jucam cu ele mai devreme cu forme de pus in gauri (stiti voi); e greu cu doua: ziceam uneia sa intoarca forma, le intorceau amandoua
am vorbit aseara de daycare cu vecina; mai are ea sa vorbeasca cu o prietene de a ei pentru 4 saptamani din vara, ca ea pleaca 'back home' pt 7 si noi venim acasa 3; in rest totul e ok - m-am linistit;
vor incepe gradinita pe 26 mai...

Mergi la inceput