***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Buna dimineata!

Uf, e asa urat afara azi - bate vantul tare si e innorat... De abia ma obisnuisem cu vremea frumoasa...

ckristina, ma bucur ca s-a rezolvat problema sanului.
Felicitari pentru primul dintisor! Ce bine ca a iesit fara dureri, sper sa iasa si ceilalti la fel de usor. Sa nu uiti sa-i cumperi ceva daca i-ai vazut prima dintisorul
Cand aveti nunta?

tamaraspt, bine ai revenit!


Paul Cristian de Dideip
Cezar si Vlad de Lauracatu
Antonia de Ionice
Alex-Gabriel de Chowpersa
Miruna Maris de Ninutza
Pierre Sebastien de Rhoneea
Bianca Maria de Ckristina
Andrei de Roxicucu


Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Amely, la ce piscina il duci pe David?
Eu nu i-am facut Marei vreun vaccin la 8 luni, nici nu stiam ca se mai face pana la un an.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

ninutza, vazand mesajul tau am realizat ca bianca mea face azi 9 luni;si de o saptamana spun zilnic la toata lumea:peste x zile bi face 9 luni; cred ca sunt prea obosita. sa ti traiasca micutza miruna, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii;

acum sa mi laud si eu mandria de copil: bianca mea are 9 luni!

Ionice, pentru Antonia

Chowpersa, pentru Alex-Gabriel

Rhoneea, pentru Pierre Sebastien

Roxicucu, pentru Andrei

Dideip, pentru Paul Cristian

Lauracatu, pentru Cezar si pentru Vlad,

vali5, n am stiut de obiceiul cu cine vede primul dintisor,dar chiar ieri i am luat o gecutza de primavara si o salopeta.




www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

La multe lunisoare capsunelelor sarbatorite astazi!!!

M-am cantarit si eu azi, nu am slabit deloc, dar ma bucur ca nici nu m-am ingrasat, ca am mancat cam mult cat am stat in spital. Sper ca la urmatoarea cantarire sa am vesti mai bune!

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:


Paul Cristian de Dideip

Cezar si Vlad de Lauracatu

Antonia de Ionice

Alex-Gabriel de Chowpersa

Miruna Maris de Ninutza

Pierre Sebastien de Rhoneea

Bianca Maria de Ckristina

Andrei de Roxicucu


Pepsi multumesc pentru explicatiile referitoare la ficat. Ti-ai gasit cuvintele foarte bine Eu ma gandesc sa ii dau dupa 1 an, din cand in cand, ca nici noi nu prea mancam.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Am pus si noi cateva pozici noi, facute in spital.



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

andradap are 70 cm. si 9 kg.Masurat si cantarit acum 2 saptamani.Daca ziceti ca e normal gata stau linistita!
Am gasit un articol in MAMI si il pun aici si pentru voi:

Nenumarate studii au stabilit rolul principiilor alimentare in dezvoltarea armonioasa a organismului. Asa ca va trebui sa ai mare grija sa i le "servesti" pe toate, la fiecare masa.
Lipidele

Sunt indispensabile pentru alimentatia puiului tau. Pe langa bogatia de calorii pe care o furnizeaza organismului, ele ajuta si la transportul vitaminelor liposolubile - A,D,E si K - , iar acizii grasi esentiali sunt vitali pentru dezvoltarea creierului si a sistemului
nervos.





Grasimile alimentare cu valoare biologica mare sutn galbenusul de ou, untul, untura de peste, fiindca ele contin vitaminele A si D, pe cand seul, untura si margarina sunt complet lipsite de vitamine.

Proteinele

Constituente fundamentale ale materialului viu, ele construiesc si repara celulele organismului. Le gasesti in lapte, carne, peste, legume si cereale. Si nu uita! Valoarea lor nutritiva sau biologica depinde de numarul de aminoacizi esentiali din care sunt compuse. Iata o lista a alimentelor mai bogate in proteine (in g%, valori medii):

Proteinele de origine animala


grame%


Proteinele de origine vegetala


grame%

Branza de vaci


35


Leguminoase uscate


25

Carne slaba


20


Cacao


21

Peste


18


Ovaz


25

Albus de ou


10-12


Paste fainoase


7-12

Lapte de vaca


3,4


Pine integrala


7-9
Glucidele

Reprezinta cea mai importanta sursa de energie pentru organism. Ele furnizeaza muschilor energia necesara functionarii pe termen scurt si lung si se gasesc in fructe, legume si cereale.


Vitaminele

Vitamina A se gaseste in natura sub aceasta forma sau ca provitamina, numita caroten. Rolul ei in organism e multiplu: stimuleaza cresterea, este indispensabila vazului, intervine in dezvoltarea membranelor epiteliale, a dintilor si a oaselor.

O gasesti in: ficat, carne rosie, ardei gras, lapte, galbenus de ou, morcov, spanac, urzici, loboda, salata verde, varza rosie, gogosari, rosii, cirese sau piersici.

Vitaminele D au un rol esential in mentinerea echilibrului fosfocalcic, conditionand absorbtia intestinala a calciului si fixarea lui in oase. In alimente vei gasi vitamina D in lapte, galbenusul de ou, unt, untura de peste, precum si in praful de cacao.
Oligoelemente

Calciul si fosforului sunt principalele componente ale dintilor. Sursele de calciu si fosfor, care nu trebuie sa lipseasca din alimentatia lui sunt: lactatele, galbenusul de ou, carnea, ficatul, legumele uscate boabe, nucile, zarzavaturile si pestele.

Fierul are un rol vital, el participand la sinteza hemoglobinei. El mai joaca un rol vital si in apararea organismului impotriva infectiilor. Asa ca, daca nu vrei sa ai un copil bolnavior sau anemic, da-i alimente bogate in fier: muschi si viscere, galbenus de ou, zarzavaturi, legume uscate boabe, cereale si paine integrala.


La multe lunici sarbatoritilor de azi

Paul Cristian de Dideip

Cezar si Vlad de Lauracatu

Antonia de Ionice

Alex-Gabriel de Chowpersa

Miruna Maris de Ninutza

Pierre Sebastien de Rhoneea

Bianca Maria de Ckristina

Andrei de Roxicucu


Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI BUMBAC FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Foarte urat mi le-a asezat in pagina sper sa intelegeti ceva fetelor!

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI BUMBAC FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

Amely, la ce piscina il duci pe David?
Eu nu i-am facut Marei vreun vaccin la 8 luni, nici nu stiam ca se mai face pana la un an.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)


Alina, noi il ducem la Geta Sultana, la "Micii Campioni", e undeva prin Bucurestii Noi dar suntem f multumiti de conditii. David e deja "marisor", am vazut acolo si bebei in varsta de doar cateva saptamani, erau ca niste ratuste mititele , ne-au spus acolo ca, cu cat ii duci mai de mititei, cu atat e mai bine pt imunitatea lor si pt ritmul de dezvoltare. Insa preturile...sunt pe masura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Urari de bine sarbatoritilor acestor zile!

Sanatate multa piticilor bolnaviori!

Si tie Ckristina, ca tare mult ai mai avut de tras.

O sa completez eu in tabelul cu slabitul, dar diseara, sper sa nu va suparati!
Am slabit si eu 1 kg, am 70.5 acum. De fapt slabisem 2 dar unul s-a pus la loc, nu prea inteleg de ce.

Kay - ce faceti?

Mai aveam de scris dar ma doare rau capul, nu ma pot concentra deloc, cred ca am si sarit cateva pagini, trebuie sa ma intorc sa vad.

Am uitat: avem dinte nr 3 si nr 4 e pe drum! Cu toate urletele si irascibilitatea de rigoare, bine ca nu face si febra.

Anca si Andrei Cristian (28 mai 2007)
poze sept-oct
poze nov-dec

Mergi la inceput