Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by Vasari

Adina, cum adica ti-e dor de martisoare? La voi nu se dau?
Mihuta, ati avut succes cu zum-zum? :) Eu am mai vazut acolo doar o broscuta care facea oac. Tu in aceeasi gama ai gasit restul jucariilor?

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.



Pai din cate stiu eu se dau numai in Romania si o parte din Bulgaria (asta nu sigur).

Oricum, in lumea "vestica" sunt necunoscute, la fel ca ziua de 8 martie :-((



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:



fetelor oare se poate sa nu ii placa iasminei caruciorul ??? cand o pun in el, se agita...zici ca are furnici....

edit: ii era somn de asta era agitata!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by mihuta
Si sa nu-mi spui ca a avut petrecere cu copii cand a implinit 4 luni !


Noi sarbatorim in fiecare luna cu tortulet si tot tacamul!

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

oare ce mai fac: darleena, flory, bybirox, anne, bebika, iuli-ana....????

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Alina, noi rezidand in provincie, nu avem Miniblu ci Wenice, dar au multe marfuri in comun , ca vad pe etichete. Am fost plecate azi asa ca am uitat sa ii arat albinuta, dar cred ca o sa i-o las ei si am sa cumpar altceva pentru baietel.

Martisorul e specific balcanic. 8 Martie e o sarbatoare mai comunista, gen 1 Mai, in restul lumii. Da ma amuza ca vad pe la noi ca a inceput sa se serbeze de cativa ani cu mese festive pentru femei cu animatii de stripperi masculini...

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by mihuta
Si sa nu-mi spui ca a avut petrecere cu copii cand a implinit 4 luni !


Noi sarbatorim in fiecare luna cu tortulet si tot tacamul!

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...



Pai da, si banuiesc ca tu faci tortul, ca am tras cu ochiul la albumul tau cu poze de bunataturi ! Tocmai ce vroiam sa te intreb de niste retete dar am abtin ca deh, scartie scarile cand cobor ....



mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Ah, si sa nu uit, ce cauta Robert in patutul Amirei ?

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Dar tot nu ma abtin, cum se face tortul cu crema de zahar ars ? Crema de zahar ars a fost desertul meu favorit in copilarie, si e singura pofta pe care nu mi-am satisfacut-o in sarcina, ca n-aveam cratita in care sa fac si de gata n-am gasit...

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Ah, si sa nu uit, ce cauta Robert in patutul Amirei ?



Cauta bagarea in seama. Vrea si el sa fie bebelus.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Dar tot nu ma abtin, cum se face tortul cu crema de zahar ars ? Crema de zahar ars a fost desertul meu favorit in copilarie, si e singura pofta pe care nu mi-am satisfacut-o in sarcina, ca n-aveam cratita in care sa fac si de gata n-am gasit...



Tort cu crema de zahar ars


- 8-10 linguri de zahar (se poate pune si mai mult ca sa iasa crema cu sirop mai mult, astfel si blatul este mai insiropat) se caramelizeaza in vasul de tort, intinzandu-se bine pe peretii acestuia si se lasa la rece pana trosneste.

- 8 oua (am facut si cu 6) batute bine se amesteca cu 1 litru lapte, coaja de lamaie, esenta rom, se toarna peste caramelul intarit si se da la cuptor. Cand este gata crema se toarna blatul obtinut astfel: 5 albusuri batute spuma cu 5 linguri zahar, se adauga 5 linguri de faina si galbenusurile pe rand. Dupa ce s-a copt si blatul, se lasa sa se raceasca bine, apoi se rastoarna pe platou. Se orneaza dupa dorinta (frisca, fructe, etc)



Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput