Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (97)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Scriu dupa dictare:
"Dragi colegi de club, multzi sarbatoritzi, va doresc din suflet sa avetzi parte numai de bucurii - adica sa va cante in struna mamicile, taticii, bunicii, unchii etc. - si sa le aducetzi lor bucurii - adica sa crestetzi mari, frumosi si sanatosi.
Imbratzisez barbateste pe amicii si concurentzii mei - mai ales Andrei si Mircea - si pup cu elan fetele-frumoasele - mai ales... nu zic, nu ma mai dau prins! Mi-am invatzat lectzia!

Sari, draga mea, lumina mea de la rasarit, nu stiu daca mesajul scris de mama ta e de la ea, sau i-ai spus tu... Mi s-a naruit intregul Univers citind ca te indoiesti de sentimentele mele, de statornicia mea, ca incepi sa cochetezi cu altzii...!
Lumina paleste, vertijul ma prinde in ghearele lui, ochii mi-s impaienjenitzi... Atatea iluzii, atatea noptzi adormite cu zambetul pe buze, visand la cum tzi-as gadila cu un sarut calcaiul delicat ca o petala de roza... Lacrimi, doar lacrimi mai am acum, dar mi le stapanesc barabateste, cat pot. Nu am crezut ca va veni clipa in care distantza va fi un impediment - aveam iluzia acelei Iubiri, ce trece peste orice. Orice!
... stii, cand auzeam melodia "And I would walk 5'000 miles..." ma imaginam mergand eu la tine! Deja ma antrenam zilnic cu mami, sa umblu, repede, sa vin, sa alerg la tine...!"

Gata, nu mai scriu - nu mai pot sa-l vad in starea asta!
Gabriela, fa ceva!!!

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Si daca tot veni vprba de mamici disparute: Stie cineva ce este cu Teodoran? Ea era destul de activa si a disparut pur si simplu de ceva timp....

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Avand in vedere ca nu reusesc sa ajung la zi, incerc sa trisez putin ca sa va dau de lucru. Ia intrati pe www.conQUIZtador.ro , e un joc de cultura generala super.
Poate asa va fac sa scrieti mai putin iar eu sa citesc pana la ultimul capitol.

In alta ordine de idei m-am enervat rau zilele trecute, am avut o discutie cu tatal meu care pupa copilul pe maini. Cand l-am rugat sa nu mai faca asta, sa-l pupe unde vrea dar nu pe maini (pt ca le baga in gura), s-a ofuscat rau de tot...ca el nu are nici o boala, ca sunt exagerata, ca el nu linge si nu baleste copilul, ca el cand era copil a baut apa din urma copitei calului si nu s-a imblonavit...deci super teorie. Ca... ce o sa ma fac peste o luna cand o sa inceapa sa mearga in 4 labe si apoi o sa-si bage mainile in gura..atunci nu risca sa se imbolnaveasca? Mi-a pus copilul in brate si nici nu vroia sa mai asculte argumente.
Pana la urma am reusit sa-i explic ca atata timp cat tine de mine sa-l feresc de eventuale boli, virusi si alte cele o sa o fac. Daca va raci in scurta vreme (de ex), de ce sa-mi reprosez eu ca n-am avut grija de el?
Off, mi-a dat o stare proasta rau, m-am intrebat daca la fiecare intalnire cu el o sa ma enervez asa?...pentru ca e genul care le stie pe toate, dupa cum v-am mai povestit. Nu stiu de ce sunt atat de egoista cand e vorba de Vladi, nu pot sa ignor anumite discutii si sa las de la mine. In mod normal cedez intr-o discutie, dar nu cand e vorba de copilul meu.

Luni mergem la controlul de 6 luni, vaccin si marti incepem diversificarea. Am o teama in mine de mama focului...nu stiu cum o sa ma descurc si nu stiu cum o sa reactioneze Vladi la mancare, el care pana acum a papat doar lapte de tzatzi. Oricum sunt pregatita sa ma inarmez cu multa rabdare.

In speranta ca v-am dat de lucru cu jocul, bag tare cu cititul din urma. Apropos de citit, azi noapte am adormit cu laptopul in brate, m-am trezit pe la 3.30 dimineata chiauna si l-am oprit.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Nanita, vroiam sa intru sa-ti urez un weekend linistit, dar lehamitea fata de cineva anume m-a intors din drum. Asa ca iti spun aici ca imi doresc din suflet ca totul sa fie bine pentru voi si sa se termine perioada asta urata din viata voastra! Sper ca te-ai mai linistit si ca Andrei va incepe usor sa-si revina si sa pape bine. Astept vesti marti de la doctor. Pupici!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna seara. De ce nu ma mira ca e capitol nou?

Eu sunt cam necajita, azi m-au chemat sa o iau pe Alex de la gradi cica are febra 37.6 si e in urcare si ca ii frige gatul. Am ajuns cu chiu cu vai de la o intalnire in oras si intr-adevar avea 39. M-am gandit eu ca e ceva necurat la mijloc daca au sunat ei la 37.6 cu atata panica si atata insistenta sa fac 2 exudate in 2 locuri diferite. Am intrebat daca au cazuri de streptococ, mai ales ca saptamana asta au fost chemate alte 2 mamici sa ia copiii cu febra si rosu in gat. Evident au negat vehement, ca ajungand acasa sa gasesc pe mail (noi avem o lista de corespondenta intre parintii copiilor din aceeasi grupa) diagnostic confirmat de streptococ. Nu va spun ce nervi am, abia m-am abtinut sa nu sun la asistenta aia sa o iau la scandal, ar fi putut sa spuna asa cand am intrebat. Oricum nu am ce face, decat sa astept. I-am dat Nurofen cand am ajuns acasa si nu a mai facut febra deloc. Nu stiu ce sa zic, ea e si pe Bronhovaxom si de regula face febra mare de la el. Sper sa nu fie altceva.

In rest nu prea am avut net, am fost si in oras. Greu sa descriu ziua, in afara de cele de mai sus, au fost si parti bune, o masa si o intalnire placuta cu cea mai buna prietena. Treaba pe care o aveam de rezolvat azi a ramas cam ca in tren, nici nu stiu ce sa cred. Dar nimic important.

Despre Andrei nu stiu sa va zic prea multe, a stat cu mama si cu bona mai mult. Pare ok, era fierbinte cand am ajuns (sau eram eu rece de afara) si ma speriasem, dar avea 36.8. Insa avea obrajii cam aprinsi si m-am gandit ca ori e de la soare, ori de la dinti, ca voi parca ziceati ca asa e inainte sa apara dintisorii.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

quote:
Originally posted by a_alinta

salutare!
hai ca ma bag si eu pic in seama, bineinteles ca sunt mult iar in urma cu stirile,dar ajung eu in cele din urma ...
intrebare de 100 de puncte pt. mamici cu bebei diversificati: cand ii dati sa manance mancarica din borcanas prima data ( deci nu o sa manance tot), ii dati direct cu lingurita din borcanas sau ii puneti mancarea in castronas?... ma refer la faptul ca dupa ce termina de mancat, borcanul isi va lua locul in frigider pana la masa urmatoare...
sper sa ajung curand la zi si sa va povestesc si despre noi..
multumim din suflet mamicilor care ne-au urat la multi ani , si in special lui Luy, prietenii stiu de ce

alina


alinutza,eu o sa ii dau direct din borcanel si cu linguritza sa se obisnuiasca,o sa ii prepar in castronel orezul sau cerealele ptr bebelushi,mi se pare mai simplu,cand o sa ii dau a doua oara din borcanel o sa incalzesc intr-o olita cu apa fierbinte ca sa nu fie rece,e mai simplu asa,

mai intra si ne zi de tine si micutz



_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian

quote:
Originally posted by ramonaiani
Fug la spital sa vizitez papusel cu ochi migdalati



?



Bb nascut azi dimineata (mama tot asa ca mine, cu apa rupta de 2 zile): mama chinezoiaca, tata neamt. De-aia am zis ca are ochii migdalati. Era un scumpic, dormea asa frumos ... Eliza se uita prin jur mirata, mai alöes ca noi ii spuneam ca si ea tot acolo a venit pe lume .
Sotul: Vaai, da' ce mic si amarat e! (nascut cu juma' de kil mai mult ca Eliza )



Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

aniast te inteleg perfect,nici eu nu pot trece cu vederea sau sa cedez anumite "chestii" cand e vb de bebelusha,nu conteaza cine o fi,poate sa fie si tatasau`,soramea sau oricine,eu cred ca e important sa ferim bebelushii de eventualele bacterii,virusi si altele,
multi pupici sa nu mai fii suparata si sa ai nervi de otzel!

annisia ce face Happy dragutza?cum e?tot suparat?
Jodie nu simte nici o diferentza,nici o schimbare,e la fel ca inainte,niciodata nu am uitat de ea,cand cumpar ceva la fata mereu ii i-au si ei cate ceva,jucarii,biscuiti sau hainutze i-am luat un trening super misto verde cu,gluga,e asa haioasa,ce?numai bebe sa aibe?



_
pozici
Ebonee(02/10/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

In urma unei zile agitate - ah, Sara, ce-ai facut din baiatul meu! - ajung si eu la voi.

Adi, Lisa e o scumpete si vad ca o tzii la mare moda! Stai asa, ca la noapte vreau sa urc poznele mai noi cu flacaul dintzos, sa vezi ca e pe masura. Despre caracter, vorba ta - ca Mami sa fie. Ne place! O sa incerc sa-mi reorientez si eu baiatul. Daca-i distantza, apai distantza sa fie! In rest, stiam de mult ca functzioneaza in tandem!

Si mai e o Eliza, o oama de zapada duuuulce, care taaare ne mai face cu ochiul. Ca sa nu mai mentzionez o mare simpatie din tzara vecina si pretina... Pe povestitoarea lui Prisi de mult o admiram... Ochii migdalatzi de Ilaria... Ochii celesti de printzesa de Celia...
Lasa, ca-i deschid si eu ochii! Io hushuiam deunazi pretendentzii, si Gabriela ii invita la poalele Feleacului! Pai treaba-i asta?



Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Nu Dany. Si-a mai revenit. Eu am inceput sa ies zilnic afara, de cand cu soarele asta frumos, si iau si cateii cu mine. Alearga si el, se bucura. E alta viata nene acum, pai nuuuu??? Trebuie sa il duc si pe el la coafor, ca i-a crescut mult blanita. Ma amuza teribil faptul ca atunci cand il vede lumea pe strada ma intreaba daca e vopsit??!!! Tu patesti asta?
Dar spune-mi, nu vine sa o miroasa pe printesuca ta? Al meu vine si il pupa pe manute. Sunt asa draguti amandoi!!! Doi pitici!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput