Endometrioza nu ne va impiedica sa avem un BEBE-29

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

WOW HERA !!! FELICITARIIIIII !!!!! Nu-mi vine sa cred ce vad .. Acum am vazut si PM-ul de la tine si chiar ma gandeam sa te intreb daca ai facut si un test de sarcina. Ce ma bucur !!! Adio FIV, bun venit bebe

Cred ca e ceva in aer ...

Alexia LA MULTI ANI !!! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de printesa ta. Cred ca va fi bataie pe ea, te pregatesc de acum. In jurul meu toata lumea numai baieti faci. Asa ca ai grija

Ce de vesti bune.. 3 dintr-o lovitura si cine mai stie cate mai urmeaza, vorba lui Ralu, ne mutam cu toatele la Odisee. O sa facem acolo "clubul fetelor care au avut endo si acum au bebe"

Eu am fost azi si am facut eco, morfologia de primul trimestru. Totul e in grafic si in parametrii. Si s-ar putea ca buburuza sa fie buburuz de fapt Dar mi-a zis ca nu stie sigur inca.

va pupic pe toate !!!



Buburuza
asa creste Buburuza


"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Felicitari Hera, sarcina usoara si la termen, uauuu se vede ca a venit primavara, sa dea DD sa va mutati toate la odisee, va pup si va multumesc pentru urarile voastreIoana, Kittysor, Laura69, Felicia, Marina, Mada, Diana, Magdita, Ana Alexia, Ralu, Boo, Monica, Crisis81 va pup pe toate

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia de Natalia Maria 20.02.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

Fetelor, proaspat gravidutze va felicit si eu!!!!!!! Sa aveti o sarcina usoara, dusa cu bine la capat si un/doi bebelin(i) sanatos!!!

Fetelor, va rog mult, mult de tot, daca stiti ceva de Ylari vreuna dintre voi sa-mi spuneti. O prietena de-a mea de la Odisee - Mamici mai-iunie 2008 m-a rugat sa va intreb daca stiti ceva de Ylari??? Fetele de acolo sunt foarte ingrijorate pt ca nu mai stiu nimic de ea si pt ca Ylari era foarte activa pe acel forum si scria chiar de cate 2-3 ori pe zi. Fetele nu mai stiu nimic de ea de la sfarsitul lui ianuarie. Asa ca, daca vreuna dintre voi stie ceva de ea sau un nr. de telefon de-al ei va rog sa-mi spuneti pt. a linisti fetele de acolo sau sa le anuntati chiar voi ceea ce stiti de gravidutza noastra Ylari.
Va multumesc!!

Vreau o minune, vreau o minune-n viata mea!!! Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Va multumesc fetelor pt urarile voastre si va doresc si voua acelasi lucru.
Eu am fost azi la doctor si s-a vazut acolo un punctisor mic mic de 1 mm, insa doctorul nu s-a exprimat sigur dc e totul ok.Oricum mi-a zis ca am un endometru ca si cum as fi insarcinata.Mi-a zis sa vin saptamana viitoare, luni ca sigur se va vedea sarcina.
El vrea sa fie sigur ca e acolo unde trebuie, adica in uter si nu in trompa, adica sa fie extrauterina (Doamne fereste).
Va dati seama ca pana luni fierb in continuare.
In fine, oricum eu simt ca totul va fi bine.
Va pup si multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-alexia spune:

Monica9,Ioanatugs, Crisis, Magdita, Mada23 multumesc pentru urarile voastre!
Zic si eu Doamne ajuta! si astept...

Crisis, multa bafta maine!

pentru toate fetele!
Sa aveti o saptamana plina de vesti bune, cu soare in suflet si-n priviri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alexia ,draga de tine...cata fericire radiezi...Asa sa ramai mereu:sanatoasa si fericita!!!La multi ani!
Boo ,cum zici ca e treaba cu buburuzul???Iti amintesti ce ti-am spus eu tie ca simt???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Excelentas noticias!!!
Revin si eu cu intarziere...ertate..ertare...dar motan bolnavior...acum reparat,bun de zug-zugin consecinta plecat afara
Heraaaaaaaaaaaaaa FELICITARI,FELICITARI,FELICITARI!TACE SI FACE DOMNISOARAZEUS CE ZICE?EU VA ZIC SARCINA USOARA SI SA AI PARTE DE 9 LUNI MAGICE BONIFICATE CU UN BB SANATOS DE NOTA 100!
ALEXIA LA MUUUUUUUUUULTI ANI!(cu intarziere )SA NE TRAIESTI 100 DE ANI,SA FII SANATOASA SI IUBITA SI SA TE BUCURI DE MINUNEA TA ALATURI DE SOSIOR!!!
Ana-Alexia si Crisis va tin pumnii din toata inima si sa fie Dumnezeu cu voi!
Ralu astept sa vad poze muuuuuulte si cu burtica daca se poate.
Boo sa inteleg ca are tata partener la meciuri?Sau ca Tudor al lui Ralu are partener de dat iama printre fundite?Ai vazut ca o iesit bine testu'?Felicitari!
Va pup de nu va vedeti!
KISSES

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malvina28 spune:

Buna fetelor!
De ceva timp va citesc mesajele de pe forum si abia acum mi-am facut curaj sa va povestesc si eu problemele mele in speranta ca voi gasi intelegere, sfaturi, precum si niste prietene "de suferinta", poate reusim sa ne ajutam reciproc de experientele fiecareia. Eu va recunosc ca sunt mai bogata in informatii datorita voua si in acelasi timp va multumesc pentru detaliile oferite in scrierile voastre.
Incep prin a va spune ca in urma cu 2 ani, datorita unor dureri pelvine groaznice am aflat printr-o ecografie ca sunt posesoarea unor doua chisturi de 4.5cm si 8,5cm.
Astfel in ianuarie 2006 m-am operat laparoscopic si am fost diagnosticata cu "usoare aspecte de endometrioza" in urma biopsiei, pe cand medicul care m-a operat imi spuse-se imediat dupa operatie ca ar fi endometrioza. Nu intelegeam atunci nimic din ceea ce inseamna aceasta, doar ca mi s-a sugerat ca ar fi bine sa nasc un copil ca ar rezolva problema, spunandumi-se ca e posibil sa raman mai greu insarcinata din cauza aceasta. Pe atunci nu eram casatorita, deci nu ma grabeam cu sarcina, asa ca mi s-au prescris anticonceptionale ca tratament pentru ovare, pentru a le tine in repaus, timp de 1 an. Pentru ca urma sa ma casatoresc in vara anului 2007 am hotarat sa nu mai i-au anticonceptionale inca din luna ianuarie, "programand" sa raman insarcinata chiar inainte de nunta. Acest lucru nu s-a intamplat in primele 3 luni de incercari, ba chiar am avut si ghinionul sa racesc f. puternic astfel ca am facut polidine+ketonal 2 luni jum. Se spune ca polidinul ajuta sa ramai insarcinata, asa ca eu credeam ca impusc doi iepuri deodata. Nu am reusit, fapt care m-a determinat sa cer ajutorul unui ginecolog, asa mi s-au urmarit ecg. intravaginale din intervalul 12-14 a CM, stimulare cu clomifen citrat timp de doua luni, am obtinut rapid in urma stimularii un chist de 2,8 cm si apoi a urmat histerosalpingografie. Rezultatul a fost: obstructie tubara distala bilaterala, proba Cotte negativa.
Din decembrie 2007 pana in ianuarie 2008 dimensiunile chistului s-au dublat asa ca m-am mobilizat, inarmat cu curaj si pe 12 februarie 2008 am suferit cea de-a doua operatie laparoscopica.( eliminarea chistului si desfundarea unei singure trompe pentru ca cealalta nu avea nici o problema).
Acum ma aflu in situatia de a face Diphereline pentru cateva luni, nu stiu inca intervalul tratamentului. Abia am facut prima injectie a doua zi dupa operatie, urmeaza un consult ginecologic la o luna dupa operatie.
Acest tratament ma face sa sper cu disperare ca nu va mai reveni boala, iar imediat dupa tratament si venirea CM sa incerc din nou sa raman insarcinata. Am o prietena care a avut acelasi diagnostic, ea a facut dupa operatie Diphereline iar acum dupa 2 ani nu mai are nimic.
Aper ca v-am dat o veste buna!
Cu speranta de a ma integra in grupul vostru, astept pareri despre tratamentul cu Diphereline precum si simptomele pe care le-ati avut in timpul acestuia.
Pana atunci, va urez toate cele bune si multi pupici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenutel spune:

Salutare fetelor! Ce mai faceti azi? Vreau sa va intreb, ce tratamente de sustinere a sarcinii faceti voi? L-am intrebat pe medicul meu daca sa iau alceva in afara de acid folic si utogestan, dar a spus ca nu este nevoie.
Malvina, dupa tratamentul cu diphereline o sa fie bine.
AncaOradea tu ce mai faci? Ai mai fost la medic. Unde te duci pentru urmarirea sarcinii?
mada, hera, magdita, boo,diana,monica 9, ioanatugs, crisis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

neata fetelor
ce mai faceti?
io am fost aseara la dr. cu un morcov cat china, ca aveam contractii nedureroase dar foarte dese de vreo 4 zile, cam vreo 30 pe zi, si l-am sunat pe dr. care s-a impacientat si m-a chemat la cabinet urgent. totul e in parametrii, colul e luuung si tare iar bb este f mare-cu 2 saptamani peste grafic, s-ar putea ca el sa fie cauza contractiilor, ca n-apuca uterul sa creasca in ritmul lui. deci m-am intors fericita, mi-era frica de o sedere prelungita la pat fiindca nu aveam contractii decat daca ma ridicam de pe scaun, dar sfatul lui tutu a fost sa-mi iau un scaun cu rotile cu care sa ma plimb prin casa si de pe care sa nu ma mai ridic
andreyutza io-s la odisee cu ylari, ce-i drept nu prea scriu ca au fetele alea o viteza ametitoare, si nu apuc sa tin pasul. din nefericire de cand s-a maritat ylari nu mai activeaza pe nici un forum. sper sa fie intr-o prelungita lunade miere si sa fie sanatoasa si ea si bebelina. io personal n-am contactele ei, poate vreo alta fata de aici.
malvina bine ai venit printre noi, o sa ai moderate primele 10 mesaje, asa ca vor aparea mult mai tarziu de cat scrii, nu te speria. scrie repejor vreo 10 sa scapi si sa apara in timp real. majoritatea de pe aici am facut tratament cu diphereline, la unele endo s-a intors, la altele nu. se pare ca mult mai important decat tratamentul in sine e cat de bine e facuta laparoscopia si cat s-a curatat de bine endometrioza. iti urez sa treaca repede lunile cu diphe si sa faci un bb curand dupa aceea. anul trecut pe vremea asta am inceput eu dipherelinul si acum mai am un pic si nasc. ai incredere ca va fi bine pana la urma si moralul e cel mai important
luciae ceva de speriat motanul asta, cred ca-i plin tot orasul de samanta lui...ce viata pe unii!!
Hera cum adica nu stie tutu daca e ok sau nu? pai punctuletzul ala e acolo degeaba? al meu e adevarat avea 2 mm la prima eco si la 2mm a zis ca e bine, dar conteaza f mult cand a fost ovulatia, in ce zi de la ultimul CM ai fost. eu zic ca daca s-a vazut ceva in uter, E BEBE!!!!
lenutel fiecare medic are alta reteta, eu am luat 1 acid folic,4 utrogestan, 4 magneB6/zi si 1 pregnyl 5000 la 4 zile

a venit toamna...cu un bebe albastrutudor!!!
28+
drumul lui bebe
poze

Mergi la inceput