Mamici de Martie-Aprilie 2008 (113)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Mesaj de la Simo27: "Dr e in cezariana, sunt la maternitate, astept sa fac TNS! Sa vad ce o mai fi!" Doamne ajuta sa fie bine si repede :).

Nicoleta 32+ (cu Matei, DPN 19.04.2008) si Stefan (27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

gecko, faci piureul normal, calesti ceapa putin, pui pasta de rosii sau bulion, aaa, si putin cimbru mai pun, o idee, delikat, sau sare, dupa preferinta, si boia iute. dupa ce ai pus pasta de rosii si boiaua, mai tii pe foc putin, un minut asa, ca se arde...apoi toata asta o amesteci in cratita cu piureul, nu pe foc, nu cu mixer, cu o lingura de lemn. Mare grija la boiaua iute, ca poate deveni extrem de hot daca scapi prea multa!!

LUNY, in 38+ cu bebe MATEI CRISTIAN - Doamne ajuta-ne, ca mai e asa putin!..
DPN 11.03.2008

http://www.flickr.com/photos/23097488@N05/sets/
http://community.webshots.com/user/luny_lee

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Bubu, am facut completarile. Restul mamicilor, cand vor da datele (spital si nume medic) vor fi adaugate. Asa ar fi bine
Gata, lasati-ma in pace ca daca va mai citesc mult nu mai fac nimic. Plec in treburi; daca terminati, ma bazez pe Ali sau pe Stela pt capitol nou (ca Ioana tre sa se apuce de nascut)

Naty
mamica Iuliei Elena
DOAMNE, ADU-O ACASA SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
O IUBIRE ETERNA:http://www.onetruemedia.com/shared?p=520dd09282e8056a58f1b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by luny
Elara, ptiu, sa nu te deochi, bravooo, felicitari!!!!!!! eu nu am scapat dupa primul tratament, l-am facut si pe al doilea si nu mai am timp sa aflu...asta e...



Stela, va fi bine...pana la urma. Trebuie sa fie! Dai cu gynipral. Multumesc de incurajari. Ioana multumesc si tie si te pup duuulce tare! Luny, ti-am trimis nr meu ed tel pe PM.
Si eu am scapat tot dupa al doilea tratament. Poate ai scapat si tu.


Elara36+
vineMaria Roxana
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Hai SIMOOOOOOOOOOO, CURAJ!!!!!



LUNY, in 38+ cu bebe MATEI CRISTIAN - Doamne ajuta-ne, ca mai e asa putin!..
DPN 11.03.2008

http://www.flickr.com/photos/23097488@N05/sets/
http://community.webshots.com/user/luny_lee

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by ariel_7000
in schimb m-am trezit de vreo 2-3 ori cu niste carcei!!!! cumplitzi, iar ma dor muschii dupa "balul" de azi noapte, asa ca acum vrand nevrand, am dat-o iar cu calciu...si cu no spa pe langa, preventiv.



Eu stiu ca pentru carcei eficient e magneziul.
Calciu iei la recomandarea medicului? Ca stiu ca daca depasim nush ce doza zilnica necesara....calciul e f pacatos fiindca provoaca contractii uterine.

Pe cand magneziul le calmeaza... la fel ca si contractiile musculare de la picioare... Si ar mai fi un leac. Incearca asta: cand te doare..roaga-l pe sotul tau sa iti indrepte laba piciorului cu varful in sus, adica spre tine...
Si pe mien ma mai apuca noaptea uneori chiar daca 14 zile ep luan iau Magne B6 (mi-a recomandat dr).
Daca nu sunt f durerosi carceii...eu reusesc si singura sa fac miscarea asta si e f eficienta...


Elara36+
vineMaria Roxana
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by bubu05
[Elara, sa stapaniti sanatosi achizitiile, am vazut si pozica de la Zoo! Bravo ca nu mai e streptococ! Ce antibiotic ai luat?



Prima data am luat Ampicilina si nu a trecut. A doua oara am luat eritromicina si l-am dat gata.

Eu am zis sau doar am avut intentia??? Pentru cine vrea sa vada am pus si poze cu patutul la "pentru bebelina". Si am pus si poze cu un dulap pe care il vrem dar nu era atunci pe stoc.


Elara36+
vineMaria Roxana
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

elara, magneziu iau de ...vreo 4 luni, zilnic, am marit si doza (cu efect secundar cu tot, cred ca stii la ce ma refer:)).
calciu, mi-a recomndat doctorita mea, chiar a insistat, tinand cont ca eu am avut cu juma de an inainte de sarcina spasmofilie si tetenie musculara si ca am avut si episodul de intepenire musculara in luna decembrie...nu am luat de capul meu, ca stiu ca poate da contractii uterine.culmea e ca la prima sarcina mi-a dat dr. chiar din primul trimestru....fara sa-mi zica ca ar putea dauna si cand l-am intrebat...ca citisem pe net, mi-a ras in nas, ca deobicei ...

acum astept rezultatul la analize, il iau maine, dar sunt mai mult ca sigura ca....a picat calciul...
ideea e, ca dr. mi-a zis sa iau Ca efervescent, o chestie d-aia pe zi, timp de 5 zile, apoi 2 pauza. sa nu depasesc doza!!! daca apar contractii uterine sa opresc tratamentul si sa iau no spa si ucosin. eu oricum iau un calciu si apoi un no spa:))
chestia cu indreptarea talpii de catre sotz....pai pe mine ma apuca in somn, pe la 3-4 noaptea, abia imi dau sema ce m-a lovit, el doarme saracu', cred ca aseara abia adormise, ca pe la 2 inca se distra cu faianta pe pereti:)))....
am incercat eu sa-mi indrept laba piciorului, dar tot ma doare!!! rau de tot...plus ca am inceput sa patesc ceva ce tin minte de pe vremuri....mi se blocheaza maxilarul...si asta la mine e clar semn de lipsa de calciu in sange!

alexutza aproape 5 ani +si 33+ Teodor Mihai
TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by mstela
Acum trebuie sa caute si saltea,ca aseara nu s-au hotarat.Ma gandesc la saltea din fibra cocos,cica e mai aerisitoare.Ce ziceti


[b]Stela
, . Ma bucur ca ti-a placut pozica mea.
Despre salteluta cu fibre de cocos sau alge...noua ne-a zis Cerasela la kineto, ca nu-s asa bune..ca fac gropitze si trebuie mereu intoarse si apoi desfacute si reaaranjat contzinutul..adika descalcit caltzii... Si in plus cica iti miroase copilul a fan...
Iar asta iti place o data..de doua ori dar cica te saturi pe urma de miros...
Noi am luat patutul exact cu salteaua cu care era expus (il poti vedea in album). Ne-am mirat putin ca era asa ingusta si facuta sul...insa ne-au zsi ac in 24h isi revine la dimensiunea normala, adica 9 cm, cum era si cea expusa in patut.


Elara36+
vineMaria Roxana
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut again.

Carceii nu e musai sa fie de la lipsa de Mg, pot fi de la Ca. Eu asa am patit, carcei, nu prea multi... facut analizele... Mg bun, Ca sub limita. De cand iau Ca (de aproape o luna) nu mai am decat raaaaar carcei. Tratamentul nu a dat nicio contractie. Ma ajuta, noaptea, sa ma ridic din pat si sa ma plimb, plus masajele sotului inainte de culcare.


Nicoleta 32+ (cu Matei, DPN 19.04.2008) si Stefan (27.01.2003)

Mergi la inceput