Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (95)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by adimercedes


Sabinescule, ma gandeam eu ca intri cu tancul . Imi notez pt ca asa m-am obisnuit din spital. Apoi am continuat si acasa, pt ca eram cam chianuna si astfel imi era f comod sa contorizez nu neaparat cat si cand mananca, ci cate scutece ude am pe zi! Eu dupa asta m-am luat mereu ca ii merge bine. Minim 6 scutece grele. Si kki cel putin 1 data. Mereu a fost asa. Adevarul e ca scutecele de pp le schimb de mult mai multe ori, uneori si de 13 ori. Asa am reusit sa imi dau seama ca, de fapt, cu toata scaderea de greutate si tzitzilitul la greu, copilului meu ii merge bine in continuare, uda scutece cum si cate trebuie (deci nu e deahidratata, nu ii lipseste mancare). Si am reusit sa fac asta uitandu-ma la cum a papat si a murdarit scutece saptamana asta. Adevarul e ca nu am timp si nervi sa tin minte toate detaliilea astea si prefer sa le notez. Eu sunt freak cu organizatul si informarea corespunzatoare, asa ca metoda asta functioneaza. Si nu, nu asta m-a dus la disperare, ci asta m-a scos! Deci la faza asta nu iti dau dreptate...

In rest, prefer sa nu imi imaginez Africa, nu de alta, dar ma cuprinde mila - situatia nu e chiar asa lez afaire cum vrei tu sa cred...

Si referitor la capatatul atentiei... Lisa chiar nu cere cand merg in/primesc vizite. Cere doar cand ii e foame, indiferent de unde ma aflu. Cand sunt in mall am noroc de parents' rooms. In rest, nu ma stresez, ca Lisa mananca oriunde si nici eu nu ma sfiesc sa ii dau. Adevarul e ca face un scandal mosntru daca ii e foame si nu ii dau cand ii trebuie. Stiu ca am max 10' sa ma organizes cu "masa" .

O sa vad cum va fi cand introducem papic. Dar pana atunci mai trebuie sa ma educ, sa facem unele cumparaturi.

In fine. I-am dat mai devreme sa pape iar si a adormit. Am pus-o in pat; sa vad acum cat doarme. E 7:44pm, nu am apucat sa ii fac baie inca. Sa vad daca se trezeste mai tarziu...

Pupici.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii


na, acuma, ficare cu stilul ei, daca tu esti in general asa organizata, bineinteles ca te ajuta sa te comporti in conformitate cu firea ta, eu sunt mai zapacita din fire, de aia fac lucrurile din mers,imi dau seama de pipi/kk scutece udate si fara sa notez, dar e adevarat ca sunt la bb doi si mai relaxata.
La Sofia eram prea tanara si ocupata cu facultatea ca notez din astea....am fost stresata doar primele 2 luni ca lua putin in greutate, apoi mi-am revenit cu ajutorul doctoritei .
Cat despre Africa, nu ma gandeam la nenorocirile de acum, ci la o Africa de acum sa zicem 500 de ani....cand nu trebuiau sa primeasca ajutoare internationale pt a supravietui, era doar o metafora pt civilizatiile mai libere care raspund copilului pur si simplu, noi raspundem nevoilor copilului, dar teoretizaaaaaaaaaaaaaaaaaam pana ne pierdem instinctul
(noi= civilizatia europeana de tip vestic )



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Devylla pupam mamica obosita si mogalneata dragalasa...abia acum am reusit sa intru si eu pe blogul tau

Annisia bine ai revenit!Ce frumusel e Yannisucu si ce plimbat mai e...faine pozele si de la mare si de la munte

Prisi multa sanatate!

S-a trezit Miru asa ca ne pregatim de iesit afara,e un soareee!Dimineata dupa ce s-a trezit a stat la ea in patut si a tot vorbit,vreo jumate de ora:bzui,bzui,zzzi..si mai molfaia si patura,facea balonase.La masa de la 10 a papat jumate de borcanel de caise,apoi laptic in completare..vad ca se obisnuieste incet,incet cu lingurita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

quote:
Originally posted by devylla

M-a terminat...imi vine sa plang si sa ma dau cu capu' de-un zid.Bagati aici sustinere de moral ca incep s-o i-au razna.
Dupa 3 ore in care s-a fatait prin pat,se rostogolea,plangea,iara se rostogolea si tot asa...in sfarsit a adormit.

carpatina ce-as fi vrut sa fie mama azi aici.I-o pasam si scapam de durrea asta crunta de cap.
Cum sa fie?Greu...bunicii ii e greu.Vb la 2 zile telefonic...internet inca n-avem.E greu...cu atat mai mult cu cat in tara nu mai are nici un fel de alte rude...e singura.Insa de venit inapoi nush cat de mult isi doreste,are o varsta si se adapteaza mai greu.Insa crd ca de dragul Erikai(a stat cu ea zilnic) ar venii.

Bag doua portocale,poate imi revin


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)






Mamaaaaa, Devylloooo ce cafteala iti trag!!!! Iar te-au apucat pandaliile? Pai te pusei io sa faci copil? Sau ce credeai ca inseamna sa ai bebe? Sa stai ca o doamna bine si sa-ti faci unghiile, sa bantui prin discoteci si copilul sa creasca de la sine? S-o tii tot intr-o petrecere si sa n-ai dureri de cap? Vroiai sa-l faci si nici sa nu-l simti, este? Eeeeeee... Daca erai barbat credeam ca ai trei oua? Asa nu ai nicio scuza! Pune mana si moralul de fii mama model, auzi?! Pai te da pe spate o noapte nedormita? Nu ti-e asa un pic? Dupa ce ca ai slabit ingrozitor de repede si frumos, dupa ce ca arati beton armat-sudat-blindat mai faci si figuri? Una-doua vrei la mama!
Jap-jap ia doua perechi de palme de la mine, ca ti le dau din toata inima!!!! Auzi fitze pe capul ei! Doamne, cum sunt unele de Le dai copii superbi si le apuca niste toane de nu se poate. Pai atunci fetele cu probleme adevarate, cu bebelusi bolnaviori sau care nu-i mai au ori nici nu au apucat sa-i aduca pe lume... ce ar trebui sa faca? Mama depresiei? Mama lu' mama lu' mama oboselii? Devyllo, revino cu pisherili pi pamant auzi! Alo Cosmosu', aici Terra, o cautam pe Sabina Y!!!! Fi-ti-ar Japonica ta sa-ti fie... Ce-ti dau fata aia acolo sa bei? Gaz? Nu ca esti truli rau, pe bune. Si eu care credeam ca numai moa nu are toata tzigla pe casa... Acum m-am linistit! Cred ca circul un virus cu nebuneala.... Daca e asa, tineti-l voi ma acolo, japanezilor!!!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

hihihi.
Asa eram si eu cand era Sofia mica. mOARTA de oboseala continuu. da, eram mult mai slaba ca acuma...dar ma gredeam tot grasa (aveam 56 de kile si-am tinut 3 sapt Montignac sa ajung la 52. Acuma nu-s in stare mai mult de 6 zile fara dulciuri)

iar acu sunt asa faultata de somn ca nici nu pot sa ma mobilizez sa scot baiatu afara. L-am imbrcat cu un puloveras si o sepcuta de bumbac si i-am deschis geamu sa se joace la el in camera..
stiti bancu ala cu porcii? le dam 10 lei si sa se descurce...




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by Sabina

hihihi.
Asa eram si eu cand era Sofia mica. mOARTA de oboseala continuu. da, eram mult mai slaba ca acuma...dar ma gredeam tot grasa (aveam 56 de kile si-am tinut 3 sapt Montignac sa ajung la 52. Acuma nu-s in stare mai mult de 6 zile fara dulciuri)

iar acu sunt asa faultata de somn ca nici nu pot sa ma mobilizez sa scot baiatu afara. L-am imbrcat cu un puloveras si o sepcuta de bumbac si i-am deschis geamu sa se joace la el in camera..
stiti bancu ala cu porcii? le dam 10 lei si sa se descurce...




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





Esti de belea, Sabinule!


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Si Devyllo, ca uitai sa-ti spun... Pe mine poate sa ma trezeasca Y si de cinci ori pe noapte, ca tot il pup de nu mai stie de viata lui! Si nu ca as fi la mana lui, nu ca ma abandonez pe mine numai sa-i fie lui bine. Ci pentru ca asta am vrut, asta mi-am dorit din tot sufletul - UN ROST, UN SENS al vietii mele.
Nu cred ca m-ai auzit vreodata sa ma plang de copilul meu si nici nu ma vei auzi. Pe el nu l-a intrebat nimeni daca vrea sa vina in viata mea. Si din moment ce eu am decis asa, vorba 'ceia, sa-l stapanesc sanatoasa!
Uite, acum ma atat aba-ba-ba-ga-aia-aaaa-abda in cap, de nici eu nu mai stiu cum se vorbeste corect. Si nu ar fi bai, dar o face tipand si chiuind. Iar sufletul meu canta si danseaza pe muzica asta! E tot ce mi-am dorit - un botz de carne care sa-mi zambeasca!!!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Alooooo, fetele din Constanta, ce-aveti mai cu mazare ? vazui stirile acum .

noi plecam afara, ma caznesc de 10 minute sa desfac carutul, n-am reusit dar insist pana reusesc.
Pupici !

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

quote:
Originally posted by papanash

Alooooo, fetele din Constanta, ce-aveti mai cu mazare ? vazui stirile acum .

noi plecam afara, ma caznesc de 10 minute sa desfac carutul, n-am reusit dar insist pana reusesc.
Pupici !

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)


pai daca cu o mana scrii pe dc, normal ca nu poti desface carutul!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Salutare. Am absentat motivat, ieri au fost probleme de la santierul de alaturi, am ramas fara gaze, fara cablu si fara net. Gazele s-au reparat aseara, netul abia acum, iar cablu canci.

Vad ca ati scris destul de mult. Acusica deschid n-shpe ferestre, numai sa nu se trezeasca Andrei.

Aaa, ieri nu v-am zis, i-am pus putina putin banana in fructe si a fost ok. Dar nu prea ii place. Iar azi i-am pus 2 lingurite de iaurt in fructe in loc de branzica si a ras papa.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Annisia, cand mai si mergi la job te incearca parca mai rau oboseala. eu am experimentat ambele variante, la fata eram terminata cu facultate lai bb mic alaptat exclusiv, acu la Gheo e nitel mai bine totusi, tot sunt obosita pt ca am 2 zglobii care ma solicita, dar faptul ca nu exista stressul din exterior isi spune cuvantul. Devylla nu s-a plans de copilash, ci doar ca e ea f f obosita, cu durere de cap....etcetc.
acestea fiind zise, rugati-va sa pot dormi 30 de minute cu piticu, adica sa vrea el, ca eu as adormi aici cu nasu-n tastatura



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput