Fulguleti de nov - dec 2006 (156)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by porumbita80

quote:
Originally posted by almo

quote:
Originally posted by porumbita80

Daca tot vorbiti ce fac fulguletii hai sa va zicem si noi ce stim sa facem:cand i-l intrebi "cat ani ai?" ridica degetelul aratator in sus,cand i-l intrebi "cat ai crescut"(asta face doar cu scaunu langa pat adica i-l aduce singur)se urca pe scaun si ridica mainele in sus si mami zice :"mare, mare a crescut",cand ii zic mario campion el strange bratele ca k1 ca un adevarat campion. Stie sa ceara apa adica pronunta da apa, la lapte zice bapte, cand vrea sa manace zice mam si se duce la bucatarie,manaca bucatele de mult,daca ii zic sa-mi dea biberonu sa-i pun apa mi-l aduce, cand vrea afar imi aduce adidasii mei, deschide toate usile le inchide la fel, stie care este olita dar e pe post de jucarie.De vorbit mai mult in limba lui dar ma ia de mana si imi arata ce vrea sau unde vrea, comunica foarte bine cu noi. Cand ii zic arata cat de mult ma iubesti ma strange in brate si ma pupa balos cum stie el, dar cel mai dragostos e cu tati lui ii arata mai mult cat de mult i-l iubeste.Daca se loveste undeva vine si imi arata ce i-l doare ca mami sa-l pupe, si imediat arata cum sa lovit.Daca imi mai aduc aminte va mai zic

Nu face ca nici un animal, le cunoaste dar nu le emita, pot sa zber eu toata ziua ca el rade de mine.Stie sa arate in poze pe cine ii cunoaste.Stie care este masina lui tati ne-o arata pe geam.Cand face kk merge direct la baie sa-l spal, isi scoate singur scutecu daca nu are bady.Inca nu sea dat drumu la vorbit dar intelege tot, vorbesc cu el ca cu unu mare, si da dovada ca intelege.
scuze ca m-am intis asa.

Noapte buna

Stela 24s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



porumbita, super Mario! cred ca merg acasa si o trec pe Nicole la lectii.
chiar spune motamo "mare, mare a crescut"? poate sa pronunte cuvantul "crescut" ? nicole abia pronunta cateva cuvinte din doua silabe.... ma uimiti!
dar danita m-a dat pe spate cu numaratul pana la 10 la un an si patru luni sau n-am inteles eu bine... Danita e adevarat???


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze



Almo creca nu ai inteles bine nu am zis ca zice el eu zic dar el arata, as vrea eu sa vorbeasca asa. Am zis ca foarte bine comunica prin semne de vorbit vorbeste doar cateva cuvinte dar incearca.

Stela 24s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



da, am interpretat gresit. ma speriasem ca nicole ramane repetenta si nu trece anul


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Mammaana, respectele mele ca ai reusit sa le alaptezi atat de mult!!!
Flore, Dia, vrem pozeeee, de la intalnirea cu spanioloaica
Si daca tot veni vorba de poze...Ruxandra, te cam faci ca ploua cu pozele alea din America ...
Donia, cum esti azi?
Ingerasa,

Ce am pregatit la micul dejun cu avocado: o banana, juma' de avocado, 2 felii ananas, iaurt simplu si 3 biscuiti, toate blenduite! Te lingi pe degete, nu alta! eu folosesc avodaco pe post de fruct, dar o sa incerc si cum zic fetele, desi mi se pare prea gras de ingurgitat asa, simplu

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

mie imi place avocado si asa simplu ca il asociez cu miezul de nuca verde. mami a facut cand i-am dat prima data avocado si sotul meu a zis ca parca e var de pe pereti. apoi cand i-am zis mamei ca daca nu i se pare ca seamana cu miez de nuca verde, mi-a dat dreptate si acum poate sa manance si ea. sotului meu ii place avocado, dar numai pregatit.

despre avocado: (mai multe retete gasiti pe internet) eu pt ca nu am timp si nu sunt o bucatareasa f buna il fac simplu. sunt insa retete mai gustoase.

Alege fructele bine coapte: sunt destul de grele si le poti apasa usor cu degetul; fara pete negre sau portiuni degradate pe coaja. Fructele tari la apasare nu sunt coapte, iar cele foarte moi sunt deja trecute. Daca ai cumparat un avocado necopt il poti lasa sa se coaca la temperatura camerei, eventual invelit in hartie de ziar ca sa se coaca mai repede. Fructul copt se pastreaza bine la frigider doua-trei zile. Daca l-ai taiat, stropeste partea ramasa cu zeama de lamaie pentru a impiedica oxidarea pulpei; rezista in acest fel de pe o zi pe alta in frigider.


Guacamole
(reteta mexicana)
Se amesteca in mixer pulpa de avocado cu o rosie decojita, ceapa, zeama de lamaie, ulei de masline, sos Tabasco, sare, piper. Se rastoarna intr-un castron si se tine la rece circa o ora. Pentru o alta varianta, se paseaza intr-un vas pulpa de avocado, se adauga pulpa de rosii, usturoi si ceapa taiate marunt, zeama de lamaie, condimente macinate fin (boia, oregano, chimen, cuisoare) sare si piper si se amesteca bine. Mexicanii il servesc alaturi de tortilla si tacos. Dar il poti servi si cu o lipie si cateva frunze de salata verde, pe farfurie sau rulandu-l ca o clatita.



Avocado este foarte hranitor, datorita continutului mare de proteine si grasimi. Un fruct mediu cantareste in jur de 300 g; aportul caloric pe 100 g poate varia intre 140 si 360 de calorii, in functie de soi, gradul de maturitate, continutul in lipide. Se digera insa usor, gratie enzimelor continute. Coaja nu este comestibila. Fructul este bogat in potasiu, acid folic si vitamina B6, continand, de asemenea, betacaroten, vitaminele C, E, PP, magneziu, cupru, fier, zinc, fosfor, acid pantotenic.

Continutul mare in acizi grasi mono-nesaturati protejeaza arterele si reduce colesterolul. Alte doua substante au efecte benefice asupra sanatatii: pyosclerina (in artroze) si arginina (pentru aparatul cardio-vascular). Consuma-l cu moderatie daca ai probleme cu greutatea: este foarte energetic, datorita cantitatii mari de lipide. De asemenea, este minunat pentru ingrijirea tenului uscat sau imbatranit; hraneste, cicatrizeaza si remodeleaza tesutul conjunctiv. Parul uscat, fara stralucire, poate fi revitalizat cu ajutorul unei masti cu avocado.

Desi este vorba de un fruct, el se consuma mai ales ca fel de mancare, si nu ca desert sau gustare dulce. Poti pregati din el sandviciuri (se intinde pe paine ca untul), salate, combinat cu legume inabusite, pui, crustacee. Cea mai rapida varianta: taie avocado in doua, scoate samburele, adauga peste cele doua jumatati putina zeama de lamaie (pentru alte variante se poate adauga sos vinegreta sau maioneza, desi el este suficient de gras), sare si piper si serveste-l direct din coaja cu lingurita. Brazilienii il consuma insa si ca desert, adaugand zahar si suc de lamaie.



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

sunt rupta! azi, cat am stat in parc, nu a stat locului nici un minut! un minutel, acolo, cat sa imi trag sufletul! dupa care am sosit acasa si a papat. buuunnn... de vreo cateva zile, este f iritata la poponeata, si, pe langa faptul ca am bagat 2 creme de la mustela, si ca imi tot bat capul sa aflu daca e de la alimentatie, si evident nu imi vine nici o idee, o las in funduletul gol. era in body cu maneca scurta, pe care i l-am inchis totusi la capse, ca ma enerveaza cum atarna. evident, body-ul s-a umplut de caca, evident nu stiam cum sa i-l scot fara sa o murdaresc, evident asta era momentul cand sa constate ca ii e somn, si evident asta era momentul sa sune fixul, orange-ul si zappul! pe cuvant ca sunt daramata, ma doare spatele, si in ce pozitie ma asez, tot nu ma lasa. oricum, una peste alta, a fost chiar amuzant, daca nu sunau telefoanele ca la nebuni.

iar apelez la voi pt un sfat, dupa ce am aflat ca nu sunt dusa cu pluta, si m-am bucurat sa constat asta: vede in parc bebei mititei care dorm; ea chiuie de bucurie, iar eu ii fac sssht, soptit, cu degetul peste buze, si ii explic ca bebe face nani ca sa creasca mare. fata mea a retinut pe sssht, a incercat sa imite gestul, doar ca a pozitionat gresit degetul si si-l baga in nas. a descoperit ca ii place si de pomana ii explic eu de zor ca o fi, ca o pati, ca microbi, ca aia, ca ailalta, evident nu merge. m-am gandit sa o ignor, dar a continuat, dupa care am reluat explicatiile,iar ea evident continua. any idea?

in casa sta cu sosete sau ramane in dres. sosetele sunt marea majoritate mai mult sau mai putin antiderapante. avem si niste cipici, subtirei, cu talpa de piele, nu aluneca, dar elasticul care ii tine pe picior e prea strans si ii lasa urme. bine, noi avem problema asta cam cu toate sosetele. nu stiu ce sa fac la vara, pt ca la noi e destul de multa gresie.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

chris eu as zice sa o lasi cu degetul in nas. ia partea buna, scapati de pompita, scoate singura daca e ceva de scos eventual arata-i tu, la tine, diferenta dintre ssssht si bagat degetul in nas. poate merge... saptamana viit ma bate gandul de un cismigiu. poate-i dau tel si zic vin. eventual in 5 min


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

...

Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

flore, ma bucur si eu cu tine, dar mai baga niste spatii ca ai latit pagina cat China...
Deci... de ce ne bucuram?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

ce? cine? cum? bb2?


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

quote:
Originally posted by dianocica

ce? cine? cum? bb2?


diana si david 03.12.06


DA DA DA

Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by flore26

quote:
Originally posted by dianocica

ce? cine? cum? bb2?


diana si david 03.12.06


DA DA DA

Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)




felicitari !!!!!

Mergi la inceput