Strumfi de iulie-august 2007 (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna ziua slabelor si frumoaselor,

Azi am reusit si eu sa duc ambii copii la cresa (lucru care nu s-a mai intamplat de vreo 3 sapt, mereu a fost macar unul din ei acasa bolnav) si sa ajung si la serviciu.

Victor si-a revenit cu burtica, ieri a facut un kk lichid de s-a umplut pana-n gat, la 9 dimineata ii faceam dus. Dar apoi nu a mai facut nimic pana azi-dim, cred ca a trecut in partea ailalta, e un pic constipat.

Treaba cu gastro-enterita asta e ca e virala si foarte contagioasa si la copii mici in afara de regim nu prea se poate trata.
Timi, intrebai mai de mult ce regim ar trebui sa tina Victor, scuze ca am uitat sa-ti raspund.
Pai in primul rand fara lapte, fara fructe si legume care-i irita stomacul, fara suc de fructe, ar trebui sa manance orez, morcovi, banane, mere rase si un pic oxidate, carne slaba, etc.
Partea fara lapte e dificila la noi pt ca el inca bea lapte praf si refuza orice alt gust de lapte. Are voie sa bea lapte fara lactoza, Aptamil Care, dar nu-i place, ia o gura si apoi nu mai vrea. Asa ca pana la urma nu a mai baut deloc.
Luna, intreaba si tu doctorii, eu cred ca ai putea sa-i dai Adelissei lapte fara lactoza. Oricum e bine ca bea electrolitii aia, Victor nici nu a vrut sa se atinga, nici de sprite, nici de cola.

Pe mine ma dispera problema asta cu bolile dar nu am alternative, trebuie sa-i duc la cresa. Si e o cresa buna, intr-un apt nou de bloc, e curat dar sunt 15 copii la un loc, e inevitabil sa se imbolnaveasca. Sper si eu sa scapam de bolile astea odata cu venirea primaverii si pana-n "sezonul" urmator sa-si formeze copiii sistemul imunitar. O sa le dau si niste produse homeopate ca rau nu are ce sa le faca.
Si apropos de asta, pediatra mea mi-a zis ca oscilococcinum nu ajuta la copii asa de mici, ca sist lor imunitar functioneaza diferit de cel al adultilor si ca sa nu le dau. Ea mi-a recomandat produse pe baza de echinacea. V-am spus asta numai ca sa vedeti inca o opinie.

Pana la sfarsitul anului trecut Victor a fost la o "gardienne", la o tanti acasa, erau 4 copii. A fost super, se ocupa f bine de ei si nu a fost niciodata bolnav intr-un an si jumatate. Din pacate ea s-a retras din activitate, nu am gasit ceva similar si de aceea i-am dus la cresa acum. Parerea mea e ca asta e solutia ideala, sa fie intr-un colectiv mic, sa se obisnuiasca cu copiii dar sa fie la adapost de boli.
Diana, parca tu spuneai ca ai gasit asa, e f bine.

Hai ca m-am intins la povesti si-mi sta productia.
Va multumesc din suflet tuturor pt urarile de sanatate si gandurile bune.

Pupaturi apasate,

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Buna, sunt o mamica de martie aprilie si imi cer scuze ca intru in topicul vostru dar nu stiu pe cine sa mai intreb.

Am nevoie de o femeie pentru menaj. Va rog frumos daca puteti sa imi recomandati pe cineva, o femeie curata si serioasa, trimiteti-mi un PM.

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

salutare
cu slabitul eu stau rau. am 58.1kg. asi fi vrut sa tin o cura dar sunt foarte obosita asa ca am trecut pe vitamine. deci pana nu ma pun pe picioare ma retrag. nici macar la masaj nu am reusit sa sjung.
andra e mai vesela acum. rade foarte mult cu alex. se iubesc tare mult. o sa le fac cateva poze zilele acestea. inca nu i-am facut vaccinul de 6 luni desi e sanatoasa. cu alex am avut multe probleme de sanatate asa ca acum parca nu imi vine sa cred ca totul e bine. in curand o sa avem si dintisori. gingia e umflata tare.
la capitolul mancare nu stam foarte bine. mananca bine mancare din borcanele si destul de rau ce ii pregatesc eu. fructele le mananca foarte bine.
am citit din urma pe diagonala si am vazut multi strumfi bolnaviori. multa sanatate tuturor.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

am revenit si noi printre "pamanteni". am terminat examenele cu bine, asa ca ii multumesc lui DD ca am scapat de ele ca tare m-au mai chinuit. multumesc de altfel si tuturor fetelor care m-au sustinut moral! chiar aveam nevoie de sustinere!

noi suntem bine. ne apropiem cu pasi repezi de 8 luni....nu stiu cand au trecut. ma uit pe album ei si nu-mi vine sa cred ca a crescut atat de mare. de mancat, mancam acceptabil: uneori mai bine, alte ori mai prost si asta nu din cauza de dinti. ne-am dat mari de cateva luni ca tot apar, insa nici un semn real si de luat in seama. in schimb vb toata ziua, in multe limbi necunoscute noua celor mari, se ridica in fund, face tumbe, iar mai nou se ridica singura pe patut. acum nu se mai sprijina de nimic. toata ziua sta agatata ca o maimuta de patut. eu o asez, ea se ridica. spunea cineva ca e prea devreme pt statul in picioare.....dar ce sa-i fac? de pat n-o pot lega. asta este ritmul ei, iar dc ea se ridica nu am cum s-o conving ca nu trebuie. nu i-am luat premergator si nici nu-i voi lua. in schimb incep sa ma pregatesc pt "mers". ma duc sa-i iau incaltari si ham, caci parca vad ca la cata viteza are intr-o luna face pasi. oricum ea a fost mai rapida intotdeauna, asa ca ma pot astepta la orice surpriza din partea ei.

uram si noi multa sanatate puisorilor bolnavi si transmitem multa forta si cate un si o mamicilor puse la incercare.

pt cine nu ne-a mai vazut de mult, am pus poze aici





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

quote:
Originally posted by Vivela

Din ciclul "ce am mai facut pt copilul meu", i-am facut lui D niste pantaloni de blugi (din niste blugi de-ai lu' tac-su) care ii dau un aer f smecheros . Si vreau sa-i fac si o jachetica, tot din blugi, am vazut un tipar f usor, dar sa vedem.



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)





Felicitri pt talentul de-ai face personal lucrusoare frumoase strumfelului, si eu asa vrea dar cu ale mele doua maini stangi nici nu indraznesc sa incerc.
Cum a zis si Cafera:vrem sa vedem pantalonasii haiosi. Faine bancurile.

Anto multumesc de raspuns, ma bucur ca sunteti mai bine. Sarbatoriti insanatosirea cu o gaufre? Eu doar gaufre vad cand aud de Belgia, sunt mai rau decat cainele lui Pavlov.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by cafera

Activeaza-ti PM-ul si iti voi trimite parola.

Mamica de printese



cred ca l-am activat ... sper sa mearga
multumesc

noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Dana, multumim de cafea!
Lavi, multumim de capitol!
Parca as fi la Oscaruri, asa multumesc!

Am intrat doar sa multumesc si sa va pup pe toate si sa urez sanatate si insanatosire grabnica puiutzilor inca bolnaviori.
La greutate, fix la fel ca sapt trecuta.


Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Buna mamici de strumfishori,

Ruxandra este numele meu si am una bucata baietzel frumusel nascut pe 23 iulie 2007- Tudor Gabriel. Ne primiti si pe noi in clubul vostru?
Va citesc de multa vreme...de cand eram cu burticutza...dar abia acum ma inscriu. Asta e, mai bine mai tarziu decat deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

andra felicitari pt exqmen si pt mara e superba!
anto ce vesti bune!ma bucur ca ati scapat!
cafera din pacate homeopatia este total necunoscuta pt mine....
nico-nma am uitat de mail,imi trimiti un pm cu adresa ta sa ti-l trimit?


alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

servus fetele

nu mai reusesc sa intru pe aici iar daca e frumos afara prefer sa stau la aer cu copii sau sa pictez, ca tare imi place. Apropo de pictat si de soacre, a mea soacra cand vede ca mai fac inca un tablou ma intreaba ce tot fac cu ele ca nu se mai poarta si mai bine fac ceva util

de ieri intram in clubul copiilor cazuti din pat, stiam ca v-a veni si momentul ala dar tot nu inteleg cum a putut sa cada dintr-un pat de 2 pe 2 metri caci nu se deplaseaza inca, doar se rostogoleste
asa si pana acum doua nopti a dormit o saptamana noaptea pana dimineata, speram sa fie o chestie definitiva dar a inceput sa recupereze cu trezitul
unde i-a facut vaccinul s-a intarit locul, oare trebuie sa-i fac ceva?I-am pus o foaie de varza dar nu s-a vindecat

Am citit putin din urma si vroiam sa urez sanatate multa puiutilor bolnavori
Timi m-a durut sufletul pentru Sophie, sper ca e mai bine acum

Luna pupici copilasilor. De ziua lui Dragos invitam cativa copii la noi ca avem curte mare si se zbenguie toti, facem gratar, tort si alea alea.

Anto sper ca si la voi totul e ok

incerc sa mai citesc din capitolul trecut ca nu am terminat

a, si pentru cantareala nu am ce spune de bine, am tot 64kg


Mergi la inceput