Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (20)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Aralia, eu ma duc lunar cu fata la control, desi increderea mea in doctorita de familie e pe undeva pe la zero, ma gandesc ca e totusi doctor si sigur stie mai multe decat mine. Apoi, poate ei urmaresc niste parametrii luna de luna, desi nu stiu ce parametrii urmareste a mea, ca tare mai e superficiala.
Anka.san eu i-am pus o sepcuta. Dar si asa ma simt tare prost ca alti bebei sunt muuult mai infofoliti decat a mea, si ma gandesc ca poate sunt eu exagerata. Azi era un bebel in carucior acoperit complet cu o patura, chiar si pe fata. Nu s-o gandi ca abia respira, bietul copilas?
Vasari, asa face si a mea de 2 zile, trebuie sa stau cu ea numai in brate, iar daca o pun jos trebuie sa cant si sa vorbesc continuu. Seara lalai si cate 2 ore, cum ma opresc, cum plange.
AndreB, multumesc, am notat.Noi ne ducem la dr Moiceanu, dar e de retinut

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by Ank83

lixa am inceput si eu sa fac exercitii cu el si sa stii ca ai dreptate ...cand il ating pe coloana ... in zona superioara ,ridica capul... nu il tine mult ca se enerveaza dar e un progres

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito



Ce ma bucur, Ank! Ca sa nu-si piarda asa repede rabdarea, incearca sa pui o jucarie preferata in fata sau sa te maimutaresti in fata lui . La noi abia de curand merge asta, ca pana acum eram prea mici sa ne captiveze chestii d-astea.


Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

anka.san, uite programul nostru de gimnastica, cu mici variatiuni zilnice fata de indicatiile neurologului:

Pe spate
1. picioare - bicicleta (adica un picior flexat, unu intins, alternativ). Eu am mai adaugat aici si picioare flexate-picioare intinse, ca la genoflexiuni
2. maini - tin degetul tau aratator (de la mana stg) pe incheietura bratului lui stg, si cu mana dreapta ii ridic mana stg cat pot de drept in sus, si apoi, tot asa drept, o duc in jos, pe langa corp. La fel si cu celalalt brat. Eu am mai adaugat foarfeca mainilor in dreptul pieptului (extensie brate exterior, flexie interior in dreptul pieptului)

Pe burta
Il "gadili" pe coloana, o portiune de 5 cm de la cap in jos. Adica, cu 2-3 degete ii faci masaj circular pe coloana. Unii bebei au relfex sa ridice capul cand sunt gadilati asa. Apoi masaj amplu pe spate, de la fundulet spre ceafa, cu ambele maini.

Totul dureaza cam 15 minute. Eu ii fac cand il schimb, pe masa de infasat, cand il prind in toane bune.

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

La capitolul imbracat afara, azi l-am scos cu ce avea in casa (sosete, pantaloni, body cu maneca lunga) si cu o geaca subtire de primavara. La tura de dimineata i-am pus si niste pantaloni subtiri peste, ca mi s-a parut si mie mai racoare. Acum am la indemana si o paturica, cand se lasa frigul de seara, ca sa nu-l deranjez cu schimbatul. Caciulita nu, oricum si cand era frig tare il scoteam cu caciula de panza si gluga... rar cu caciula groasa, cand era prea frig. In general incerc sa-l imbrac asa cum sunt si eu, cu la fel de multe straturi

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

lixa o sa listez si eu ora de gimnastica... desi noi stam in fundulet, daca le tin cu o mana de o manuta de-a lor, iar daca le ridic de ambele maini ne ridicam in picioare.

mihuta, mersi afara iesim in : body maneca scurta, salopeta si o salopeta cu gluga de primavara... mai gosuta. O singura caciulita! Daca e mai frig decat zilele astea... le pun si o paturica peste.


Am si eu o problema: vreau sa le las sa doarma singurele... voi cum procedati? Noi avem somn linistit si profund de la 23 la 6 dimineata. Si m-am gandit ca-i sanatos sai pt. ele si pt. mine sa dormim separate.


SI AM PUS POZE NOI



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

pussi, Catalin doarme singur de vreo luna. Fix din prima noapte singur doarme de la 10 la 6 dimineata, fara intreruperi. Deci banuiesc ca e mai bine pentru el de cand are camera lui. In timpul zilei e dupa mine, in sufragerie, in carut, leagan sau scoica.

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

Buna,
in sf.am si eu net(de ieri dupa-amiaza si pana acum 1 ora a fost intrerupta conexiunea din nush ce motive).

Fetelor,am facut eco abdominal si a iesit totul ok,bb nu are nimik la burtik;i-au luat sange pt.analize(nu a plans deloc cand l-a intepat)si acestea au iesit ok;se asteptau ca dupa o sapt. de varsaturi repetate sa fie f. dezhidratat insa nu a fost asa(starea generala a lui bb este f.buna);cert este ca nimeni nu a reusit sa puna un diagnostic,sa gaseasca cauza reala a acestor varsaturi....mi-au zis ca e sanatos avand in vedere ca a luat in greut.si ca la nici 4 luni implinite aproape si-a dublat greut.cu care a iesit din spital,are 6.250.
Azi am inceput diversificarea(mi-au zis ca sunt sanse ca aceste varsaturi sa dispara dc introduc cerealele,doar cele cu orez deocamdata).
A papat 3 bibe pana acum cu cereale si a varsat putin doar la primul,se pare ca mergem pe drumul cel bun

BB,te rog zi-mi si mie cum prepari cerealele(scuze,cred ca te-am mai intrebat dar nu am retinut);cate masuri de cereale pui la un bibe???

nu am apucat sa citesc nimik din urma,vad ca ati f. foarte active.
pt.bebici

POZE

AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

M-am uitat si la poze, ce frumos stau tustele pe perna ta de gravida!

Edit: abia acum am procesat, deja stau in fundulet?

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

Amy, ce bine ca e bine! Tinem pumnii sa se reduca varsaturile dupa diversificare! Doar cereale sau incepi si cu fructe / legume?
un bebe curajos care nu a plans cand i s-a luat sange

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna, n-am citit din urma, vroiam doar sa zic Ankai va sigur este totul in regula.

Am fost azi la pediatru, nu suntem asa grasuti, are la 2 luni si 2 zile 5.530g si 65cm. Lungut baiatul! Ah, perimetrul cranian de 40cm...

Ma duc sa hranesc copilul!



Mergi la inceput