Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Intru si eu sa va urez o Primava plina de impliniri si cu cat mai multe flori.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
http://s136.photobucket.com/albums/q174/o-ana/surioarele/?start=40]Ceva poze[/url]
nasterea in apa
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

O primavara frumoasa va doresc si eu!
Am fost ieri si Victoria si am stabilit sa nasc la Eva, cu dr Baiulescu. Sa va spun din impresiile mele. Am ajuns cu 45 de minute inainte de ora 14,30, cand incepeau consultatiile. Eram deja a patra persoana! Pana la 14,30 au mai venit vrei 25-30 de femei, din diverse locatii - Brasov, Sibiu sa. Gravidute nu prea erau, eram eu si inca o persoana, cred. In Victoria si in zona il cunoaste toata lumea, nu ai cum sa nu ajungi la cabinet, te indruma toti.
Temerile mele - pe care i le-am si expus dr-lui - sunt legate de faptul ca e fff ocupat si nimeni nu il poate inlocui la Eva la nasterea in apa. M-a asigurat ca oricum vine la nastere, tb sa ma duc la Bv cu doua saptamani inainte si daca e totul ok la 39 de saptamani imi poate induce nasterea (la mine oricum si prima nastere a fost indusa) si asta m-a linistit.
Mi s-a parut un om cumsecade, acum urmeaza sa am incredere ca nu ma va lasa balta chiar atunci si sa ajung sa nasc la maternitatea din brasov cu medicul de garda. De felul meu eu sunt mai sceptica, lucrez mult cu oamenii si nu prea am incredere, e defect profesional, iar acum trebuie sa ma bazez 100% pe un dr care nu ma cunoaste si pe care eu l-am vazut doar o data. Mda, v-am expus chiar toate temerile. Concluzia e ca merg pe mana lui, deocamdata vad ca mi-a castigat increderea.
A spus ca nasterea in apa nu e lipsita de dureri, insa apa le atenueaza. A precizat ca nu are timp sa citeasca tot ce se scrie despre el pe net, dar ca multe femei vin la el convinse ca vor naste fara nici o durere, iar el trebuie sa le convinga de contrariul, e totusi o nastere.
Haideti ca am scris, nu gluma.

Eld, mamica de si (31 s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv spune:

Eld, exact de lucrul acesta imi este frica si mie, totusi este un doctor care ne vede o data, maximum de doua ori inainte de nastere. Sa speram ca totul va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna fetelor,
haideti sa nu ne facem griji sunt convinsa ca va fi bine.Doar am nascut o data unele dintre noi, eld si eu am avut nasterea provocata prima data.Daca se poate si acum nu pot decat sa ma bucur.Se monteaza si epidurala cand trebuie dac tot e provocata deci duderea e aproape inexistenta.Eu merg pe premisa ca am avut nastere pe uscat o data cu epidurala ...deci cea in apa cu epidurala va fi floare la ureche.
Pupicei tuturor .

Anca 27 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Buna seara, delfinute!
Oliv, sper ca la tine sa fie totul ok iar dupa ce vei naste sa ne incurajezi si pe noi, cele ce-ti vom urma la nasterea in apa la eva.
Cu toate temerile expuse de mine ieri, cred ca dr-ul Baiulescu este pasionat de ceea ce face si ca isi doreste sa fie apreciat in continuare pentru asta, mai ales ca nasterile in apa de la Eva le face doar el, iar sala respectiva au facut-o pentru el, deocamdata. Asa ca este si interesul lui, profesional vorbind, sa aiba in continuare o buna reputatie pentru ceea ce face doar el la noi in tara (cu acte in regula, cel putin).
Oliv, tie ti-a facut programare deja la eva? Eu l-am intrebat daca trebuie sa-mi faca acum programare pentru mai, pentru ca am citit ca se fac astfel de programari pentru nasterile de acolo, insa mi-a spus ca nu este cazul deoarece sala in care se naste in apa o foloseste doar el, asa ca nu e pune problema sa fie ocupata.

Acina, tu ai fost la vreun control deja sau primul este cel din martie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna dragute lor,
Eld eu in martie merg pentru prima data la consultatie la dr Baiulescu.merg la eva .Intre timp am vorbit la telefon si mie personal mi-a inspirat incredere desi nu l-am cunoscut in persoana.F rar mi se intampla asa ceva fata de o persoana.De aceea ma gandesc sa ma las prada instinctului meu care pana acum nu m-a inselat.
De aceea repet sunt convinsa ca va fi bine.
Vesti noi despre noi...
Broscuta inotatoare este fatita sanatoasa, am vazut-o la eco aseara .Are 1200 g si nu are astampar deloc.I-a tras vreo cateva picioruse in aparatul de masuratori lu' tanti dr.Era f vioaie.
Va pupicesc pe toate.

Anca 27 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

eld, oliv aveti incredere in el, ca sigur vine la nastere. Si eu tot o data l-am vazut inainte de a merge sa nasc. Si a fost super ok totul. El a venit la nastere.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
http://s136.photobucket.com/albums/q174/o-ana/surioarele/?start=40]Ceva poze[/url]
nasterea in apa
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Da, si mie mi-a inspirat incredere dl dr, chiar si numai dupa discutiile la telefon.
Eu acum abia astept sa treaca saptamanile si sa-mi tin bebelusa in brate. Inainte ma gandeam ca nu as putea iubi si un al doilea copil, dupa cat o iubesc ce printesa mea de 5 ani, insa toata sarcina asta m-am indragostit si de bebica mica si abia astept sa le am pe amandoua acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Salut toate mamicile si viitoarele mamici adunate aici de interesul pentru miracolul nasterii sub apa.

Eu inca nu stiu sigur daca voi naste in apa, sper sa aflu cat de curand de la dr. Baiulescu daca ma va asista sau nu. Dumnealui m-a poftit la un consult in orasul Victoria. Acu, eu orasul l-am gasit pe harta, va rog doar, cine a mai fost acolo, daca imi poate da indicatii cum pot ajunge la clinica respectiva. Este clinica d-lui sau cum? ca nici nu stiu cum sa intreb localnicii in caz de nevoie. Domnul doctor era foarte grabit la telefon si mi-am zis ca oi gasi eu cumva aceasta informatie.

Si daca stiti o pensiune unde se poate dormi rezonabil in zona, sunt numai ochi si urechi.

Va multumesc si sper sa intru in clubul delfinasilor

sovi 32+ saptamani cu sasha (de la Alexandru)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Cabinetul d-lui dr este pe str. Pietii nr. 18, la parterul unui bloc, langa cabinet este o farmacie ("farmacia de sus din piata", mi sa spus mie). Strada este chiar langa spital. Daca nu gasesti, intrebi de cabinet, pentru ca il stie tot orasul. Nu trebuie sa te descurajeze aspectul blocului, noi am avut ceva retineri cand am ajuns, dar am iesit incantata din cabinet dupa ce am vorbit cu dl dr.
Pensiuni sunt in Fagaras, nu departe de Victoria.

Mergi la inceput