Parinti de copii cu SD (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

Nouta#355;i: 21 MARTIE 2008
ZIUA MONDIALA A SINDROMULUI DOWN

Asociatia Up Down în parteneriat cu Asocia#355;ia Caritas Bucure#351;ti au pl#259;cerea s#259; v#259; invite în data de 21 martie 2008, la ora 13, în Parcul Her#259;str#259;u din Bucure#351;ti (intrarea dinspre Pia#355;a Charles de Gaulle), pentru a participa la evenimentul “Ziua Mondial#259; a Sindromului Down”. Evenimentul este finan#355;at de Funda#355;ia Vodafone România.
Data de 21 martie a fost aleas#259;, în anul 2006, de c#259;tre Down Syndrome International (DSI) ca Zi Interna#355;ional#259; a Sindromului Down, pentru a simboliza unicitatea persoanelor cu Sindromul Down, constând în triplarea (trisomia) cromozomului 21.
Cu aceast#259; ocazie se vor desf#259;#351;ura întreceri sportive #351;i un concurs de desen pe asfalt, la carevor participa, copii #351;i tineri cu Sindromul Down din Bucure#351;ti. Toti participantii la concurs vor primi medalii si diplome din partea Special Olympics.
În cadrul evenimentului se va lansa num#259;rul 2 al revistei “Sindromul Down în România”, editat de Asocia#355;ia Up Down #351;i se vor distribui br#259;#355;#259;ri ale campaniei “Exist#259; un drum c#259;tre o via#355;#259; normal#259;”, realizat#259; de asocia#355;iile sus men#355;ionate în parteneriat cu Compania Na#355;ional#259; Po#351;ta Român#259;.

Va asteptam,
Eugen #350;tef#259;nescu, Manager Up Down


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

La multi ani! pentru zia de azi.
Sa nu uitati ca azi este ziua mondiala a SINDROMULUI DOWN!!!!!!!!!!!

Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

La multi ani! pentru ziua de azi.
Sa nu uitati ca azi este ziua mondiala a SINDROMULUI DOWN!!!!!!!!!!!

Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

http://www.tvr.ro/articol.php?id=33272&c=384

vineri, 21 martie 2008, ora 20:33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Ma bucur pt. ei. Si noi am fost invitati dar nu am putut ajunge.




Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Am intrat sa vad ce mai fac mamicile speciale de copii speciali si nu ma pot abtine sa nu scriu:

Felicitari Paula pentru noul tau "rol" de moderator, eu cred ca il meriti cu prisosinta! Binele care il faci il faceai oricum, dar e frumos cand exista si o recunoastere a meritelor tale!

Si daca tot am venit in vizita la voi m-am delectat cu poze de copii frumosi! Sa va traiasca minunile si sa va aduca bucurii!

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu am nici un fel de recompensa!
M-am bucurat si eu. A fost un fel de recompensa psihica ca am facut si eu ceva pe acest site si sa observ ca ei nu sunt indiferenti la tot ce fac. M-a surprins placut gestul lor. Mi-as dori sa am timp mai mult. Din pacate timpul meu acum este foarte pretios si il acord doar copiilor mei. Mai fac si pt. altii dar intr-o limita mai restransa. Profit de fiecare minut sa-mi ajut fetita, baiatul sa mai invete ceva. De cand cu noua gradinita(de 8 luni de zile) nici ei nu au timp prea mult.
Asta este viata si trebuie sa mergem mai departe. Implortanta este sa fim sanatosi si sa stim sa depasim fiecare necaz/bucurie.



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Zuzu. Daca vrei ...eu mi-as dori sa discutam problema baietelului tau si aici.
De fapt sa deschidem un subiect cu boala pe care a achizitionat-o si sa discute si alte mamici....
Nu vreau sa te superi pe mine dar poate mai afli si tu una alta, cum sa-l ajuti, ce sa faci???? si poate ajutam si alte mame. Poate putem preveni sa descoperim la timp acesta boala.
TE ROG!



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

buna fetelor!ca tare mi-a fost dor de voi,si mare dreptate mai aveti ca,altadata scriam in fiecare zi,eu una de abia asteptam sa ajung acasa,sa deschid calc.si sa va citesc...acum,nu mai am timp deloc.nici sa citesc,nici sa postez,insa mi-am propus sa imi fac timp,sa ma vorbim,sa schimbam pareri,sa va citesc gandurile voastre bune si pline de incurajare!mi-ati lipsit.am avut probleme noi,iarna asta,cristinel a fost foarte racit,am fost internati,am trecut prin clipe groaznice,dar cu ajutorul lui dumnezeu acum suntem bine.mergem si noi la gradi normala cu program prelungit,bb s-a acomodat foarte bine,canta ,danseaza,vorbeste u copilasii dar pe limba lui..sunt mandra de el.am un baietel mare,care ma bucura in fiecare zi.paula,ai doi ingerasi minunati!sa va bucurati de ei in continuare si sa va umple inimile de bucurie!cristina...ce sa zic...mi-e dor de tine,nu am mai vorbit de mult,mult timp.fetita ta a crescut,se face mai frumoasa pe zi ce trece,ma bucur mult ca este bine,va doresc tot binele si multa multa sanatate tuturor!va sarut cu drag....zuzu?ce faceti?sunteti bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Buna mamici,

nu stiu daca ma mai tineti minte...anul trecut am avut un BB cu Down si am decis sa intrerup sarcina...Eu v-am urmarit si in plus vreau sa va spun ( poate stiti deja) ca UpDown in asociere cu Caritas au deschis un centru pentru copiii cu Sindrom Down, unde exista kinetoterapeut, logoped, psihologi, se face si terapie ocupationala....detalii regasiti si pe site-ul UpDowm si pe sindromdown.ro, poate ca veti gasi si voi ajutor....Vineri ne-am intanit si in Parcul Herastrau, a fost o zi foarte frumoasa, au venit multi copii si multi parinti, am jucat baschet, oina, copiii au desenat, au primit premii si medalii...Am lansat si numarul doi al revistei Sindrom Down in Romania, contine o multime de info de interes, detalii si poze de la eveniment vor aparea in curand pe sindromdown.ro.

Va pup

Mergi la inceput