Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 19

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara!
Eliana imi pare tare rau ca sunt bolnavi baietii . Au facut si febra mare? Le-a facut radiografie sau cum a ajuns medicul la dignosticul asta? Din ce am auzit e destul de greu de depistat pneumonia si numai o radiografie e relevanta 100%. Off, sper sa le treaca repede si sa scapati fara injectii .

Andreea ai slabit foarte mult din ce spui. Ai grija de tine si urmareste-ti indeaproape starea si a ta si a copiilor. Pe mine m-a adunat sotul de pe jos din baie dupa o repriza de vomat prin luna a 3-a, ca lesinasem putin.

Lavinia multumesc mult ca ti-ai sacrificat asa de mult timp pentru noi . Te asteptam sa termini cu brio sesiunea si sa revii 'in activitate' pe forum cat mai des.

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am revenit ...

Monica, Eliana, mie nu mi se pare rasfatz reactia copiilor vostri. E o reactie perfect normala pt un copil sanatos, curios si dornic de explorari. Ca nu e reactia care v-o doriti sau ca nu va place, asta e altceva.
Sa facem un exercitiu de imaginatie. Aveti in mana un obiect (o bijuterie, o prajitura, o carte interesanta, ceva ce va capteaza atentia) si vine bursc o persoana mai mare si mai puternica si v-o smulge din mana, eventual mai si tipa la voi. Nu-i asa ca prima reactie e de a raspunde, de a cere lucrul ala inapoi? Pana sa va explice de ce vi l-a luat, pana sa procesati motivele, deja traiti sentimente de frustrare, de revolta. Exact asa simt copii vostri. Ei nu stiu ca nu e voie, ca e rau pt ei, ca se pot rani. Ei vad si doresc ceva. Cand simt frustrare, se manifesta plangand, tipand (Bianca s-a dat cu fruntea de ce gasea aproape 1 an). Nu spune nimeni ca trebuie sa nu aiba nici o limita, nici o interdictie, sa le dati si luna de pe cer pt ca o vor. Dar pana ajung sa inteleaga logic (si sa accepte) motivatia acelui 'nu e voie', tine de talentul si vocatia noastra sa le facem sentimentele de frustrare, revolta si nedreptate cat mai mici.
Eliana, ziceai de jucariile Kinder. Normal ca nu trebuile sa i le lasi. Dar si mai normal ar fi sa nu aiba ocazia sa ii ajunga in mana. Acum, fiind si Elena inca foarte mica, nu ai cum sa eviti total o astfel de situatie. Dar atunci cand se intampla, eu as incerca sa-i distrag atentia(la varsta lor functioneaza de minune)
si sa-i iau jucaria din mana fara sa isi dea seama sau fara sa-i dea importanta. Nu m-as puca de strigat ca 'nu e voie, ca o sa o inghiti', si in nici un caz nu i-as smulge-o din mana, fiind apoi suparata sau revoltat ca ce copil rasfatat am ca plange si nu accepta pur si simplu decizia mea (ca doar eu sunt mama si stiu cel mai bine).
Eu cred ca baietii tai reactioneaza diferit, nu pt ca unul a fost tinut in brate din cauza de colici mai mult decat celalt. Ci pt ca asa sunt ei, asta le e firea. Si iti spun asta dupa ce i-am urmarit pe ai mie in actiune 2 ani jumate.
Rares de ex. e foarte incantat sa ajute, sa trebaluim impreuna: facem clatite impreuna, plimba mopul si matura prin bucatarie, m-a ajutat sambata la facut parjoale de la faza cu pus in masina de tocat legumele pana la pusul mesei. Ultima gaselnitza e spalatul lingurilor in chiuveta din bucatarie. L-am lasat, desi s-a udat pana la piele, nu l-am certat, nu am comentat, ci l-am laudat pt treaba bine facuta. Prima data nu a inteles de ce vreau sa spal intai vasele si chiuveta, apoi i-am tot explicat ca fac eu intai curat, apoi face el treaba. Si azi m-a chemat 'mami, ai spala fafuia, fatze Zealesh teaba!' ca erau 2 farfurii murdare in chiuveta. Apoi am observat ca il ambitioneaza sa faca lucrurile ca 'e baiat male'. Vrea sa se imbrace singur (daca il ajut la tras panatalonii, si-i da inapoi in jos si o ia de la capat 'nu azuta mai, Zealesh singul'), face pipi la WC din picioare 'ca baietii mali', strange haine sau jucarii de prin casa, doar ca sa arate ca poate.
Bianca, e de-o lehamite ... ea sta cu picioarele in sus si asteapta imbracata (rar comenteaza ca vrea o caciula sau o geaca anume), prin bucatarie intra, se invarte, cere sa o iau in brate sa vada ce am in oale, deschide/inchide usa la masina de spalat si pleaca. Daca isi gaseste ceva de facut, nu vrea bagat inseama. Dar s-au intetit si la ea momentele cand vrea alintata, tinuta in brate, pupata, trage de Sebi sa o gadile, sa se harjoneasca.

Monica, ai drepatate, sa fii constant in reguli e una din cheile educatiei. Dar nici sa fii rigid, chiar daca iti dai seama ca regulile mai trebuie schimbate sau ca nu au fost tocmai ok din start nu e bine. Nimeni nu spune ca trebuie sa nuai nici o regula si nici o ingradire pt copil pana la 18 luni, apoi brusc sa ii impui 1000 de restrictii. Rezultatul ar fi 0, plus 1 mil de nervi si stress de ambele parti. Eu cred ca ar trebui sa stabilesti niste reguli 'de bun simt', de genul: nu e voie cu obiectele care pot rani copilul, nu e voie sa lovim alti copii (la noi, cu gemeni, e vital sa reusesti cat mai bine faza asta), nu stricam intentionat lucrurile .. etc. Si primul lucru pe care il faci, scoti din raza vizuala sau macar faci imposibil ed ajuns pt copil lucrurile la care nu are voie. Am invatat pe pielea mea ca cele mai multe crize de tantrum se gestioneaza evitandu-le. Cat sunt inca mici, merge f, bine tehnica cu distragerea atentiei. Si sa ramai ferma in decizia ca un anumit lucru 'nu e voie', daca asa ai spus in start. Dar atunci cand plange si se isterizeaza, incearca sa iti controlezi nervii si sa nu tipi la copil, ca rezultatul e o agravare a crizei. Incearca sa il iei in brate, daca te lasa, daca nu macar stai aproape, sa stie ca esti acolo. Am citit in multe lucrari ca si pe cei mici ii sperie reactia lor, ca sunt emotii si sentimente pe care nu le pot controla.
Un alt lucru foarte important mi se pare sa ii vorbesti si sa-i explci copilului un lucru de zeci si zeci de ori, inca de la primii pasi facuti de-a busile prin casa. Daca atunci cand se duc spre stiva de CD-uri (cum e la noi) ii spui ca sunt ale lui tati si nu e voie, ca pot cadea peste el si-l pot lovi pe un ton bland, dar ferm. Apoi repeti acelasi raspuns de fiecare data (chiar daca asta inseamna sa repeti de zeci de ori), copilul o sa inteleaga ca acolo nu e voie si o sa respecte lucrul asta. Dar iti trebuie rabdare si sa nu sari imediat cu "nu! nu e voie! Pleaca de acolo!" la fiecare 2 minute. Copii sunt extrem de curiosi si vor sa exploreze, e in firea lor. Nu trebuie sa ne supere asta.

Eu am un exemplu de adult, victima a parintilor, din pacate chiar in familia mea. Sebi a fost crescut de o mama ramasa singura mult prea devreme (s-a despartit de sotul ei cand Sebi avea putin peste 2 ani), o mama cam isterica, poate prea tanara si prea frustrata ca sa inteleaga cat de mult greseste. De multe ori Sebi reactioneaza ca un copil isteric: tipa, se enerveaza repede din motive puerile, e foarte incapatanat si are momente de gelozie infantila. Apoi, lucrul cel mai clar pt mine ca e o victima, e faptul ca are foarte multe mancaruri pe care nu le mananca. El nu suporta carnea fiarta(nici mirosul), sa nu o vada in farfuria lui. Nu mananca ciuperci, masline, conopida, peste, friptura o vrea taiata f. subtire si copata, aproape arsa. Se multumeste cu un sandvish si un iaurt oricand. L-am intrebat de ce si mi-a spus ca nu ii place gustul de carne. Apoi, dupa un timp, mi-a spus ca mama lui il batea cu batul ca sa manance si lui i se facea rau, ca nu suporta gustul. Intr-o discutie cu socrosenia, a zis intr-o doara ' ei, il bateam, ... tineam un bat langa mine si mai bateam cu el in masa, ca ma dispera ca nu vroia sa manance'. Imaginati-va ca ati fi fortate sa mancati un aliment pe care il gasiti scarbos, cu forta, cu batul deasupra capului. Plus ca si acum nu rateaza nici o ocazie sa-i spuna "vaaii, ce rau ai fost! Ai avut colici 6 luni! Mi-ai urlat zi si noapte! Si tat'tu pleca in oras sau se inchidea in camera cealalta ca sa nu te auda!. Te duceam la cresa si urlai, de te auzeam din curte! " Eu numai lucruri de genul asta am auzit-o spunand despre primii ani din viata fiului ei. Atat a retinut ea.
Il vad insa pe Sebi ca se straduieste sa fie un tata bun (ma si intreaba uneori daca mi se pare ca e un tata bun), se implica mult in joaca educarea si ingrijirea copiilor, munceste mult ca sa avem ce ne trebuie in casa. Mai zice uneori ca cei mici ar trebui batuti, dar niciodata nu a ridicat palma la ei, niciodata nu i-a lovit.




Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multi ani traiasca, multi ani traiasca, laaaaa muultiii aaaniiii! Raluca si Andrei sa traiasca, Laaaaa muuuuulltiiii aaaniii!!!!. sa cresteti mari, frumosilor! Sa fiti norocosi, sanatosi, sa aduceti mereu motive de mandrei parintilor vostri si sa va construiti o viata frumoasa, interesanta, pe un drum asa cum il vreti voi
Monica, sa-ti traisca pinguinii si sa re bucuri de ei, sa fiti o familie frumoasa si fericita!

Asteptam poze si povesti despre aniversare

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Monica, la multi ani Ralucai si lui Andrei! Sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii!!! Ei, ...si uite cum implinira un anisor...La multi ani, inca o data!
Laura ca bine ai mai explicat! Si sa va mai povestesc si eu o chestie taaare interesanta spusa tot de profa. La o gradinita in Bucuresti , la rugamintile unei prietene, preda lb. engleza. Intr-o zi, ce-i vine ei, le da fiecaruia o foaie de hartie si un creion si ii roaga sa le deseneze un omulet cum stiu ei mai bine (e vorba de Testul omuletului). Ii atrage atentia unul dintre desene in care era infatisat un omulet care avea desenate in dreptul genunchilor doua cercuri mari. Il intreaba pe copilul respectiv ce reprezinta (avea 4 ani baietelul) si el ii raspunde ca sunt genunchi. Vorbeste ea cu parintii si iata ce afla: repectivul copil nu era al lor, era infiat de la niste rude de pe la 1 an si jumatate cand iata ce nenorocire s-a intamplat. Deci, cand el avea cam un am jumate tatal lui a omorat-o pe mama lui cu un cutit. Copilul a asistat la intreaga scena. Cand au venit politistii sau, ma rog, cine a venit, scena era urmatoarea: sange peste tot, iar copilul se afla la picioarele mamei sale care era moarta intinsa pe spate si cu genunchii ridicati. Din pozitia in care statea el asta vedea:genunchii mamei sale. Si povesteau parintii adoptivi ca nu suporta sa vada papusi la care sunt genunchii reliefati.
Cate lucruri poti afla despre un copil si din desene.......

Andreea si eu am facut cerglaj, dar la 22 saptamani. Si totul a fost bine datorita firului, in mare parte.

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuuuulti ani: Uca si Andrei!



Despre noi... am trecut cu bine... cu febra mare la Mihai si antitermice, supozitoare destul de des... la 3 ore, pt. ca ardea... daca mai asteptam sa traca 4 ore.

Laura nu le-a facut radiografie... habar cum se pune diagnosticul... I-a consultat, i-a ascultat... Si a tras concluzia...
Stiu a pmneuomonia intersititala este provocata de un virus (probabil viroza inceputa acum 10 zile s-a agravat si a ajuns si la plamani), se trateaza 100%, fara sa aiba urmari pe termne mai lung, ca pneumonia obisnuita... Nu stiu cum se diagnosticheaza... probabil mai usor decat la cea "clasica"...

Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Eliana, sanatate la puiuti! Mai, dar sigur e bun pediatrul asta , ca d-abia ce iesirati dintr-o raceala......sanatate multa!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

N-am cum sa stabilesc eu daca e bun sau nu. Doar pot sa zic ca eu am incredre in el...
Pana la urma ce vina are el daca ei se imbolnavesc ca fraierii si au imunitatea scazuta, le aduce Elena mereu de la gradi cate o viroza..
De fiecare data cand au fost bolnavi le-a trecut... asta-i clar... dar la 1-2 luni am luat-o de la capat pt. ca s-a imbolnavit iarasi Elena.
Nu putea sa tina 1-2 luni intre o viroza netratata si aparitia urmatoarei... nu stiu cum sa explic...

Elena pana la 2 ani nu s-a imbolnavit de nimic, nici macar racita n-a fost... Si atunci era bun? Iar acum daca face regulat viroze nu mai e dr. bun?
Cu Elena am mai fost si la un alt dr. pediatru la un moment dat, am zis s-o mai vada si altcineva... Si am primit aceleasi raspunsuri... avea rosu in gat, are polipi si din cauza asta se imbolnaveste si mai usor... si in plus dr. respectiva i-a dat tratament de imunizarre... care nu stiu cat de eficient a fost daca peste 2 luni iar a facut viroza.. .ce-i drept acu ea s-a ales doar cu viroza iar baietii au dat in altele...

De ce e mai bun decat altii? Ca nu ma baga in speritei... ca si asa sunt eu speriata de bombe cand e vorba de sanatatea copiilor... reuseste sa ma calmeze si sa nu intru in panica...
A inistat sa nu mai imi fac probleme din cauza greutati mai mici... sa ii alaptez... sa le respect propriul ritm si sa nu ii fortez in nici un fel... singura "problema" ca recomanda inceperea diversificarii un pic cam devreme dupa parerea mea, de la 4 luni... Dar vad ca se poate si mai rau...
Daca a procedat bine sau nu ca nu ne-a trimis la spital... nu pot sa apreciez eu. Din punctul me ude vedere e mai bine ca nu am ajuns la spital, daca avem cum sa tratam si acasa... Ramane de vazut joi, in functie de cu mraspund la tratament.

Acum, joi o sa merg sa-l intreb despre prevenar... sa vad ce parere are despre acest vaccin...
Si ca nu e deacord cu antigripalul... dar asta e alta poveste...

Deci din ce pot eu aprecia, este un dr. bun, in care am incredre, si cu f. mare experienta.
Nu am cum sa fac comparatii intre diagnosticul pus de el... si altul... pt. ca nu merg cu copiii pe la doctori mereu... cate bordee atatea obiceiuri... asa ca sigur as fi gasit alta aprere la un alt dr. daca insitam... si nu asta vreau... sa intru in ceata... prefer sa ascult un singur dr. ... daca eu consider ca este bun.

Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Multam, multam mult, fetelor, de urari si de cintari.
Ni! ca mi-au dat lacrimile si eu nici macar nu-s sentimentala.
Povesti si poze aniversare - abia in weekend, cind mergem la ei, la bunici. Apropo: sa-mi recomandati ceva torturi adecvate virstei. Le pot da ciocolata? Sau torturi din comert?

Eliana multa, multa sanatate puiutilor. Ce-i tratamentul asta de imunizare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Monica despre tort... eu zic ca mai bine pt. ei diplomat...
Eu cred ca le poti da putin si daca e cumparat... numai sa stii ca-i o cofetarie ok si sunt proaspete...
Eu de ex. iau de la Alice... unde mereu se vad pe banda toate... si clar nu stau prea mult pe raft... N-am avut probleme niciodata.

Eu nu stiu cum sa le fac torturile... alta problema...


Tratamentul de imunizare... ne-a recomandar rybomunil... Sunt niste pliculete cu pulbere care se dizolva in apa si se dau unul pe zi... dupa schema dr. Sunt diferite si astea, evident.
Nu stiu sa-ti dau detalii... este oricum controersat si asta... ca majoritatea ... vaccinuri, antibiotice, medicamente in general...
Asa ca fiecare cu recomandarea dr. lui...
Ar trebui sa le ofere mai multa protectie impotriva virozelor... practic... nu s-a vazut la Elena... sau poate a avut efect daca ea n-a facut pmenumonie, ci doar viroza
Exista si taratemnte pe baza de plante, propolis etc.
Dar din incercarile mele cu Elena cu oscilo sau stodal sau sirpopuri de tuse din plante... cu 0 rezultat... nu stiu ce sa mai cred...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu le-am facut la copii 2 cure de imunogrip junior, plus oscillo si vitamine din cand in cand. Eu zic ca la ei are efect, adica i-a ajutat mult. Nu pot spune ca nu s-au imbolnavit deloc, dar au facut intotdeauna forme usoare, care nu au necesitat antibiotic, nu au facut febra niciodata. Desi printre colegii lor am auzit de cazuri de pneumonii, raceli urate cu complicatii.
Dar probabil ca tine si de organismul copilului, de rezistenta lui in general. Stodalul nici la ai mei nu a avut nici un efect, dar siropul de patlagina, sau prospanul care e tot numai din plante, le-a mers bine.

Monica si eu zic sa nu le iei cu ciocolata. Daca se poate sa le faci la comanda ceva cu fructe. Ei oricum o sa puna prafuri in loc de frisca naturala, dar macar sa fie proaspete.
La aniversarea de 1 an, ai mei abia au lins un pic lingurita cu tort (mai mult blat), nu s-au omorat cu gustatul. In schimb anul asta de sf. Andrei, mi-a facut Rares o mandrete de intoxicatie alimentara, cu varsaturi si dearee de la frisca de pe tortul pt tati.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput