Naturiste si homeopate (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by miki-miki
Gudindel ceai de teci de fasole ai baut? Te rog mumos poti spune sumar cam ce face metforminul ala sa nu mor proasta



Miki
Anul asta pui de-un pui




Miki,

Nu m-am atins de teci de fasole. Momentan am inceput cu ceaiul de frunze de afine si vreau sa vad cum merge.

Cu metforminul e cam asa.
O explicatie simplista ar fi: glucoza pt a putea fi "trasportata" in organism are nevoie de insulina. Cand ai rezistenta la insulina, practic membrana celulara nu permite patrunderea insulinei in celula. Atunci se da semnal la pancreas ca nu e suficienta insulina (chiar daca insulina suficienta este dar nu patrunde in celula) si el saracu tot produce. Astfel se ajunge la o productie prea mare de insulina. Insulina care este un hormon care depune tot ---> de aici usurinta fantastica cu care se ingrasa persoanele cu hiperinsulinism si greutatea cu care se poate da jos vreun kg. In plus, pancreasul (sau mai corect zis celulele beta pancreatice) daca este muncit asa de mult, in timp, se supara si-si da demisia si incepe sa nu mai produca insulina ---> diabet.
Metforminul ajuta la scaderea rezistentei la insulina prin cresterea permeabilitatii membranei celulare. Astfel, facilitand patrunderea insulinei in celula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

GudindeMultumesc pt informatii. Uite un produs www.anticancer.ro/detalii_produs.php?prod=47&cale=%20> %20Afectiuni%20> %20psoriazis" target="_blank">aici . Unul din beneficii este ca scade rezistenta celulara la insulina. Ac produs contine si biotina, adica vitamina B7 , f buna pt piele, par , dar sa si slabesti (metabolizeaza grasimile). Eu cand iau complex de B-ri nu mai depun prea mult, si Denisabia a spus ca a slabit cu B-ri. Ce parere ai de ac produs? 84 ron pt 15 zile cam mult.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Gudinde- ai dreptate! Nu prea imi place sa dau ochii cu dr gine, mai ales ca am cateva experiente neplacute, dar voi trece peste asta, in fond e vb de sanatatea mea!
Miki- imi iau azi tinctura sau extract, mai sa fie!...trebuie sa ma uit iar la mesaj . Am si omega de la barbatel ca nu a luat tot ce i-am dat, a selectat.
Am gasit niste analize hormonale, dar nu sunt f recente. Le-am facut in nov 2005, in ziua a 14. Iata rezultatele:
-FSH: 3,5
-LH: 19,2
-ESTRADIOL: 250
In ziua 21 a ciclului:
-PROGESTERON: 7,61
-ESTRADIOL: 25,2
Prolactina: 11,9
Cam astea ar fi analizele. Ce ma enerveaza e faptul ca nici un dr nu mi-a dat detalii, desi i-am rugat. Se limitau la "sunteti bine". No, spune tu! M-am uitat si eu, am facut comparatii cu val. normale, dar , sincer n-am avut rabdare, ca oricum nu stiu ce reprezinta. La mine cum ziua fertila nu e a 14-a, ci a 16-1, 17-a, mi-a fost mai grau sa ma descurc cu interpretatu. Atatea faze pe-acolo, ca la un moment dat m-am incurcat. Tot am sperat ca voi ajunge la unguri sa-mi fac si eu analize, dar il bagau pe sotior la inaintare.
Daca ai rabdare, te rog sa-mi spui ce inseamna rezultatele astea! Uite un in semn de multumire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ioana78 LH-ul e f mare. Sigur l-ai scris bine? In 2005 ovulai in z 16? At analizele din z 14 sunt pt faza foliculara sau ovulatorie. [Gudinde). Ar tb sa le repeti in z 2 a CM ca sa stim sigur cum stai. Z 21 e faza luteala. Mai scrie odata anal cu intervalele de val ca sa le pot citi. Progesteronul din Z 21 mi se pare si ala mic.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Miki- nu ma speria !
FSH: 3,5 Valori normale: faza foliculara: 3,0- 12.0
faza ovulatorie: 8,0- 22,0
faza luteala: 2.0-12,0

LH: 19,2 Faza foliculara: 0,8- 10,5
faza ovulatorie: 18,4- 61,2
faza luteala: 0,8- 10,5

ESTRADIOL 250 (a 14 a zi)
25,2 (a 21 a zi)
f. ovul. si folic. timpurie:30-100
f. foliculara tarzie: 100-400
f. luteala: 60-150
PROGESTERON: 7,61 ( a 21 a zi) f. folic.: 0,20- 1,40
f. luteala: 4,00-25,00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisaa07 spune:

salutare,

haideti sa va zic o chestie de cum sa nu faceti asta acasa:
, da da am baut tincturi de zmeur si coada soricelului si am mai gustat si din branca ursului (nu' mult draga miki, ca-i estrogenic - o data la 2 zile);
si cam saptamana trecuta am inceput sa simt vantul de gripa inspre mine; da' eu care mai luam si aspirina asa preventiv (somnolenta, stranuturi, lacrimi si nas,- curgatoare) - asa ca, m-am gandit sa fac repede 3 zile 6 polidine (2/zi) ca asa alung eu boala... si pe la sfarsitul saptamanii nu mai aveam nimk, dar...
duminica seara incepe gatul sa ma usture, ochii sa-mi lacrimeze si nasu' sa se infunde si capul sa-mi vajaie...ce-i de facut? i-am dat cu vit.C si cu multe fructe dar azi sunt cea mai gripata... stau si dorm... iar de tratamentul naturist ma tin asa un pic cat sa nu cad (ca rushii n-au venit de 3 luni, nici nu dau semne ca ar avea de gand) mai iau pastilutele, beau ceaiuri dar tincturile le-am pus in cui)
Nu mai stiu ce sa fac, asa ca astept sa ma vindec de toate...
HIHI SPER SA FITI VOI SANATOASE si sa se implinesca asa cum va doriti!
intrebari: sa se fi intercalat polidinu' cu alcoolul din tincturi?
pai ma gandeam ca tratamentul naturist mai intareste imunitatea, dar in afara de febra am toate simptomele de gripa - voi a-ti racit in timpul tratamentului?
si oare unde gresesc?, fac de pe 15 ian. tratamentul, dar de ce nu vin rushii, of ce mult se lasa asteptati....!!!!
aaa, si nici pofta de mancare n-am...
va pupic, si mai vb, paaa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Fetelor , am vb cu dr si mi a zis sa trec pe dostinex
Eu mi am cumparat ieri si mastodynon si nu i am zis dr lui
Acum ce sa fac , sa le i au pe amandoua , voi ce spuneti?
Mastodynonul e natural , nu ?
Oare imi face rau ?


O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by ioana78

Miki- nu ma speria !
FSH: 3,5 Valori normale: faza foliculara: 3,0- 12.0
faza ovulatorie: 8,0- 22,0
faza luteala: 2.0-12,0

LH: 19,2 Faza foliculara: 0,8- 10,5
faza ovulatorie: 18,4- 61,2
faza luteala: 0,8- 10,5

ESTRADIOL 250 (a 14 a zi)
25,2 (a 21 a zi)
f. ovul. si folic. timpurie:30-100
f. foliculara tarzie: 100-400
f. luteala: 60-150
PROGESTERON: 7,61 ( a 21 a zi) f. folic.: 0,20- 1,40
f. luteala: 4,00-25,00





Ioana78 nu stiu in ce faza e ziua 14. Dc e foliculara Fsh e bun 3,5 dar dc e ovulatorie nu mai e bun
La LH invers, dc z 14 e in faza foliculara at nu e bun si dc e in faza ovulatorie e bun.
Eu zic sa iti faci anal in z 3 a CM ca sa stim sigur cum stai.
Estradiolul din z 21 e mic. Cu prog esti in interval dar pt fixarea unei sarcini tb sa fie mai mare.
Nu te speria pt ca la tratam FIV se va tine cont de analize.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Miki- multumesc pt ca mi-ai raspuns asa de repede . Tocmai m-am intors din oras...Mi-am cumparat extrat din mladite de zmeur- l-am si gustat un pic, asa, ca sa stiu ce ma asteapta. E ok. Cat priveste analizele, se pare ca nu e chiar bine, dar nici f rau. Daca durata unui CM e de 30-31 zile, zilele fertile ar fi 16-17. Si atunci ce sa fac cu LH marit si cu progesteronul cam la limita ? Daca retin bine ai zis ca zmeura e buna si la progesteron.
Crisaa- sanatate grabnica! Eventual, ai putea sa incerci sirop de cimbrisor, care e f bun pt raceli, gripa sau, daca stai bine cu stomacul, incearca sa gatesti un pic mai piperat folosind ardei iute. Eu, de obicei, cand am primele simptome de raceala imi fac 2 lingurite de miere cu 1 lamaie stoarsa si iau de mai multe ori acel siropel. Mie imi place si are efect, mai ales daca te doare si gatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Crisaa Multa sanatate! Polidinul nu e antibiotic ca sa ai restrictie la tincturi. Dar dc vrei poti intrerupe tincturile pana te faci bine.
Marinica ori alopate ori naturiste. Parerea mea, nu ai prolactina f mare sa treci pe alopate. As opta pt mastodynon dar acum faci cum vrei tu.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput