Declaratie rpivind motivul de adoptie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Pai eu nu cred ca motivatia s-ar putea schimba de la un an la altul.
Pai cum: anul asta vreau sa adopt pt ca nu pot face copii si imi doresc, la anul, vreau pt ca iubesc copiii, iar peste 3 ani ca pot face copii dar nu vrea barbatu'?
Eu zic sa scrii exact ce ai scris si in ceilalti ani (sau sa le combini pe amindoua).
Cind vreau ceva, vreau si gata. ca doar nu vreau sa adopt ca sa fac trafic de copii.
Chestia cu motivatia asta mi se pare o timpenie. Da' de ce nu intreaba si mamicile care au nascut: voi de ce ati vrut copil?

Cit priveste dorintele, alea da, se pot schimba, insa acum eu nu stiu ce va doriti: pina in 2 ani, sau peste, baietel sau fetita, etc. Asta voi stiti.
Bafta.

Edit: Imi pare rau ca ati ajuns deja la al treilea an. Mi se pare cam prea mult. Va doriti un extraterestru de nu va gasesc si voua un sufletel? Offf, si eu sint in al 2-lea an si mi-e groaza deja.
De data asta sper sa aveti bafta. Sa stii ca acest forum este unul norocos.



Impreuna alaturi de DICIU- noua data-8 octombrie

LOC DE DAT CU CAPU'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

danielex te rog trimite-mi un PM cu o adresa mail sau activeaza-ti PM-ul pentru a te putea contacta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Diciu/Claudia/Madalina,

daca mai intrati din cand in cand pe aici, va rog sa imi trimitieti si mie daca mai aveti un model de declaratie privind motivatia adoptiei si asteptarile

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Buna fetelor.
Eu sunt mai noua printre voi ,desi am mai scris eu si anul trecut, insa acum suntem in faza de strangere a actelor.
Am o problema:declaratia privind motivul de adoptie e scrisa de ambii soti sau e individuala?
Exista posibilitatea sa poti cere in declaratie ca vrei sa adopti doi copilasi sau pentru fiecare in parte faci separat dosarul?
Noi vrem doi copilasi si ne-am gandit ca daca tot intram pe acest drum sa adoptam doi bebelusi , poate chiar frati.
Oare ne hazardam prea mult?
Voi ce ziceti?
Va multumesc

Sa ai putere sa spui da, sa ai putere sa spui nu si in orice clipa grea sa ai putere sa fii TU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Va rog din suflet, un model de declaratie imi poate da cineva??
Multumesc

Sa ai putere sa spui da, sa ai putere sa spui nu si in orice clipa grea sa ai putere sa fii TU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manu2009 spune:

Buna,
simo 75 declaratia privind motivul de adoptie e scrisa in numele ambilor soti; nu trebuie sa fie una speciala, pur si simplu descrii propriile experiente ,trairi din viata voastra de cuplu pentru a avea un copil.Si eu am scris-o destul de greu, nu gaseam momentul potrivit; am inceput mai intai cu prezentarea noastra (a mea si a sotului)si apoi am descris momentele personale prin care am trecut amandoi ptr a avea un copil; scrisoarea reflecta caldura noastra sufleteasca, iubirea neconditionata pe care o avem amandoi de daruit si lupta continua pentru a deveni PARINTI(pe o pagina si un pic).
Eu am depus dosarul de cateva zile si nu am avut nici o problema la toate cerintele lor; la fel si caracterizarile de la locul de munca au fost scurte si cuprind cateva aspecte : de cat timp lucrez la firma, ce fac acolo, ce fel de om sunt, cateva aprecieri legate de calitatea omului, cateva info despre latura personala (pe o jumatate de pagina).

o viitoare mamica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Fetelor va multumesc din suflet!!
Am deja caracterizarile de la job , inca mai strang de la prieteni.
Acum am idee si de cerere si asta datorita voua si inca odata va multumesc!
Va tin la curent cu noutatiile.


Sa ai putere sa spui da, sa ai putere sa spui nu si in orice clipa grea sa ai putere sa fii TU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Si noi vrem 1 sau 2 copii- exact asa am scris. Bebe nu cred ca o sa primim, dar daca ar fi frati sau gemeni, ar fi si mai bine. A fost un caz aici, pe forum Era cineva cu D..., nu mai stiu numele si nici nu prea mai vine pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

buna fetelor!
va rog frumos,daca se poate sa-mi trimiteti si mie un model de declaratie.
va multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_29may spune:

Am nevoie de ajutor,

Vreau sa adopt o fetita si nu stiu cum sa fac declaratia privind motivatia de a adopta si as avea nevoie de un model precum si de caracterizare.

Va multumesc si poate ma mai invata-ti si pe mine ce am de facut, aceasta fetita a fost crescuta de mine si de fam. mea si apoi ne-a fost luata.Acum vreau sa o infiiez si am nevoie de ajutor.

Mergi la inceput