Regasiri (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

mi-am adus aminte de olita....eu nu am sa incerc deocamdata de pus nici unul la olita....cred pe la vreo 2 ani,am sa incerc direct sa-i pun pe wc.nu va speriati ca-i bag cu poponetul lor mic in ditamai gauroaia,am sa cumpar un colacel special pt ei care se aseaza pe colacul mare si astfel sper sa le intre in reflex...nu stiu,zic.deocmadata chiar nu sant nici eu pregatita.pascal se aseaza pe vine demult cand face kk,l-am surprins de cateva ori,iar la sophia stiu cand face,pt ca i se inrosesc sprancenele si are ochii in lacrimi.nu pt ca face tare...astea sant semnele ei....si nici nu prea am cum sa-i prind la punct ochit punct lovit sa-i pun pe olita,ca dimineata cand merg la ei in camera,ori numai unul din ei are kk la poponet,sau amandoi....nici nu stiu cand se trezesc de fapt,ca eu la ei ma duc pe la 8-8.30...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

buna...dadid tuseste in continuare si nasul e......vai mama lui.

koko, lapte de vaca sa bea cu bibe inca nu-i dau iar la olitza am zis ca incep cat de curand..de la 1 februarie :)

dolores si David Cristian -22.11.2006-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

kokorina, eu ii dau lapte de vaca de mult...de pe la un an fara ceva ..ii cumpar lapte UHT ( ultra-high temperatura) adica pasteurizat bine, dar nu il papa simplu c am incercat, ci ii fac cerealele de dimineata cu el, mai fac o mamaliguta fiarta in lapte, etc..de ce sa nu ii dai? laptele de vaca teoretic dupa un an e ok...

cu branzeturile..noi luam un anumit cascaval nu pentru ca e mai natural sau altceva ci pentru ca asta ii place..l-am incercat si cu alta firma si a fost cah...ideea e ca la cascaval ma uit sa fie tare si sa nu aiba f multa sare, daca nu scrie pe eticheta continutul de sare, il gust eu ..cu branzeturile, de ex i-am luat almette cu smantana un fel de pasta de branza care se poate intinde pepaine,,pe eticheta scrie ca are lapte (de vaca), lapte praf si smantana..acu eu stiu?...ideea e ca daca gasesti pe acolo pe la innsbruck vreo tanti care creste vaca roag-o sa iit faca un calup de branza dulce..glumesc ...daca gasesti naturala e f bine, daca nu orienteaza-te dupa continut...sau fa-le branza din iaurt cu pastile de CA ca e f buna si aia!

lasa olita, mai asteapta nitel, teoretic copiii isi pot controla sfincterele in jurul varstei de 2 ani..mai e timp, nu te stresa..da, si eu ma gandeam la un colacel de wc numai pt el

cat despre curaj..domnul este curajos...cand ma vede ca mananc cascaval sau altceva el imi cere sa muste, daca vad ca mesteca bine si apoi inghite nu imi fac nici un fel de grija da adca ar fi unul care sa inghita direct si care nu ar fi pregatit pt asta...nu i-as da..la inceput musca si scuipa..ce nu era pregatit sa mestece sau inghita..scuipa..deci am avut si am incredere in instinctul dumnealui




Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

david al meu nu mesteca..el vrea sa ingita direct si d-asta varsa de multe ori...pt ca am tot incercat sa-i dau bucati mai mari...am facut si pauza si tot asa
parca vad ca se insoara si vine la mama lui sa-i fac la blender..doamne fereste..dar nu stiu cand va manca si el normal

dolores si David Cristian -22.11.2006-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Dolores... Dani mananca bucatele daca le poate lua el cu mana, mancare pe jumatate blenduita, sa gaseasca el bucatele un pic mai mari in mancarea lui blenduite o scuipa repejor...aici avem un siropel foaaaarte bun pt tusea nocturna. se numeste Romilar, vezi daca-l gasesti pe-acolo.

Kokorina Dani bea de vreo 3 saptamani lapte de vaca din comert de la President...e singurul care l-am gasit cu mai putina lactoza.(e pt adulti) Ca nu mai vreau sa cumpar lapre praf...
La olita inca nu l-am pus dara acum ca am mama la noi pt o luna, precis o sa aca experimente...

am vazut pozele competitive intre Karina si iulia...care mai de care mai schioare

Va aduceti aminte ca acu 4-5 zile eram molesita obosita in asteptarea rusilor? ei, iete scartz inca n-au venit....daca o fii cu oki anuntz sus si tare...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roana spune:

Salutare salutare...

Ce mai faceti fetelor? cam somati...

koko, sunt bine. nu ma plangeam doar ca intr-aevar e cam agitat alex si foarte neastamparat,dar mai bine asa decat un bleg. si ma gandeam ca sa fie asa la dublu...nu stiu cum ar fi. te admir sincer.

Miro, am ratat plecarea sper sa te distrezi la munte si sa vii cu baterii reincarcate.

Dbuny am zis si la fulguleti ca sper sa fie cum vrei tu. eu una nu am curaj de bebe 2 inca.

Alex are camera lui dar patutul lui e la noi in dormitor. ziua doarme acolo si seara la fel pana mergem si noi la culcare ...apoi se trezeste si il punem intre noi,dar mi-e un drag de numa sa dorm cu el.

La olita inca nu...o data am incercat si a facut din prima, dar apoi cand o vede se screme ca i-am explicat ca asta se face acolo dar o pune repede la loc. prefera pe jos pe covor.

Acum va las ca mai am de facut diverse si imediat se trezeste piticania...

va pupicesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:


In primul si primul rand, va multumesc ptr urari. In al 2-lea rand, n-am putut sa intru zilele acestea ca n-am avut timp( v-am spus ca intru mai mult de la servici)
Pe scurt....ziua am serbat-o sambata, in familie. Cadoul cel mai frumos l-am primit de la fetele mele, care au pus banii primiti de la bunici si mi-au luat un inel si o pereche de cercei placati cu aur. Stiau ele ca imi plac bijuteriile, dar puteam sa spun ceva cand am aflat ca au dat 60 ron pe alea (si inele am, mai imi trebuie degete, plus ca mie imi plac cele de aur-aur, ca sa nu mai spun ca mi se par exagerate la pret)

Dolores, ma bucur ca sunteti acasa, multa sanatate lui David!

In legatura cu laptele de vaca, nu i-am dat inca ptr ca ii dau Bebelac 3, am zis ca-mi va fi mai usor in spital , dar dupa ce trecem si peste asta, il trec pe lapte de vaca. El mananca oricum branzica de casa de Covalact , branzica Fagaras, care-s facute cu lapte de vaca. In ceea ce priveste pasatul, vad ca stie sa mestece, iar daca-i o bucata mai mare, o scuipa, n-o inghite. De vreo luna- doua, nu-i mai pasez mancarea, i-o faram cu furculita. Ii mai dau biscuiti , musca din ei singur, uneori ii mai dau cate o bucata de banana, ii face mare placere sa manance singur, dar cu banana e mai....periculos, ca-mi umple tot din jurul lui.
Nu cred ca v-am spus ca in urma cu vreo luna l-am prins mancand impreuna cu cainele un biscuite. Acum....cainele-i vaccinat, dar totusi e caine

Poze.....pun si poze, dar nu stiu cand.

Dbunny, cat a intarziat? Hai poate-i fetita, sa ai pereche! Tinem pumnii!

Mirona, voi v-ati intors? Cum a fost? Ma gandeam la tine aseara cand au spus astia la stiri ca a fost vijelie in partea aia.

Gata, fug, revin mai pe seara( a se citi" noapte")
Vroiam sa mai scriu ceva dar nu mai stiu ce, deja am inceput mesajul asta acum ceva timp si mi s-au amestecat ideile.


Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

buna seara fetele!

iaca ce o fi apucat-o pe socro azi,sa ma sine sa-mi spuna ca vine sa ma ajute sa scot copchii afara.extraordinar!bine ca stateam pe canapea,ca altfel cadeam jos de emotii...cred ca se simte cu musca pe caciula.pai de ce?pai,eu mai indraznesc sa o solicit,daca toata saptamana e copchila lu' cumnata-mea le ea?eu mai am curaj sa o intreb de vrea sa stea o ora....atentie!!!o ora,nu o zi...sa ma duc si eu sa cumpara paine.stiti de cate ori am ramas fara paine in casa,pt ca nu avea cine sa mi-o cumpere?ohoho...sa fiu eu sanatoasa.cu copchii nu pot intra in magazin,de fapt nu ies singura cu copchii,pt ca nu stau in sport si nici ei nu merg inca in aceeasi directie de manuta sa zic , ca cobor pana jos sa iau paine.sa mai spun ca cumnata-mea are parinti,pensionari ei si ar putea sa aiba grija de copchila,ba chiar sant mai in putere decat socri.ca mai are 4 surori...in fine,nu stiu daca se intelege ideea dar ma rog...astea-s de-ale mele.mai "urlu" si eu aici,ca nu am unde in alta parte..
in afara ca socri merg pe picioarele lor si nu trebuie sa-i tin si pe ei de manuta,eu parca eram cu 4 copchii iesita afara...e greu de explicat,adica nu e timp de explicat...nu ma bagati in seama.

ROANA....sa stii ca de cand eram gravida ma gandeam si imi doream niste copii mai poznasi si mai "rai" decat niste placinte...si alea necrescute...si asa mi i-a si dat Dumnezeu,cum mi i-am dorit,sa nu mai zic si de temperamentul mostenit de la mine....azi am vorbit cu mama la tel si ii povesteam ca vad copchii la alte femei,de aceeasi varsta care stau in sport,ii plimba macsa lor...numai ai mei nu stau.si nu au stat nici la 3 luni,nici la 6,nici la 8,nici la un an...acuma nici atat.si mama(desi stiam povestile astea inca de demuuuult),mi-a reamintit cati km facea cu mine in brate sau de manuta carand sportul asa de foaie verde ca nici eu nu am stat never.apoi l-a aruncat...ce sa mai cer?asa mama-asa copchii.nu ma plang...cat timp sant sanatosi....restul,face macsa.

DBUNNY......cu ooooochi!!!!!ce misto,ai sa ai pereche...pai si daca esti ceas,ce te mai intrebi sau mai astepti sa vina.gata s-a oprit,ce semn mai vrei mai mult.sanii la fel...te-a luat prin surprindere,nu-i asa?cum e cu mama acasa?face mancare la greu nu?

DESIREE....adevarul este ca lapte de vaca le-am mai pus in piure.oricum intreb doctorul joi cand mergem la vaccin.branzica pe paine le-am mai dat,dar copchii mei mananca din foecare cate putin.mie mi se pare ca ei mananca ingrozitor de putin.si asta intreb,poate au nevoie de vitamine.copchii astia ai mei cresc din apa.inca de la inceput noi nu ne-am imprietenit cu mancarea.ce-i drept eu am fost o slabaturaaaa,de ziceau ai mei ca ma si pierd nu alta....eu ma stresez mai mult cu mancarea decat cu olita.nu ii terorizez cu olita.mai intai sa invete cum face calul si urangutanul,apoi ii pun pe olita.iar la orele de mese nu vreau sa renunt.ei ciugulesc mai mult mandarine si iaurt intre masa de pranz si cea de seara.iar nu stiu daca e bine asa.asta e stresul meu mare.acuma nici eu nu am probleme cu mestecatul la copchii.sophia oricum manca demult frumos,mesteca foarte atent,ca un om mare,bea din pahar...e chiar o lady la cap asta.pascal mananca si el demult bucatele si inca ce bucatoaie.si le baga in gura,eu nu stiu cum le invarte ca la malaxor,ca stau pe langa el,mi-e sa nu se innece,ca el e dl.talent la innecat.dar inghite frumos.branza ca si cascaval nu le-am dat,totusi de asta mi-e teama..dar mai eputin si iar mergem in romania si acolo experimentam si cascaval.

MARANI....nu te-ai intors?ce face bubamara?

DOLORES....tu stii ca aceeasi problema cu mestecatul o aveam si eu cu pascal.desi sophia e cat o veverita si ar crede unii ca pascal e primul in toate,nu a fost asa si la cap mestecat.sophia i-a uat-o demult inainte.pana nu a fost el pregatit,nu am avut ce-i face.ca sa mestece eu nu aveam cum sa-l invat....acum cat mananca sophia un biscuite(ea il savureaza mai mult)...pascal mananca 3-4...nu vei fi nevoita sa mergi la david acasa(atunci cand va fi insurat)sa-i faci mancare la blender.iti spune o mamica care a avut aceeasi teama in suflet :)

ALEXUCAAAA!!!!!!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

poze cu noul dormitor

ne-a venit astazi e super misto sunt foarte incantata

it made my day!


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by roana

Dbuny am zis si la fulguleti ca sper sa fie cum vrei tu. eu una nu am curaj de bebe 2 inca.




aha n-am curaj...

Koko povestea asta am fumat-o de mult...a mea soacra e si mai soacra. Fiica-sa are fata cu 6 luni mai mare ca Dani, dar pe aia o tzine toata ziua-n brate, pe-al meu nu, ca Dani e maaaaaare si greu! ii rupe mainile! Inclusiv in sufragerie, cu nepotii de la fiicele ei are poze de 20x20 cm...cate 3-4 cu fiecare, cu Dani a scos un mica si amarata cu rama saracacioasa... i-am spus ca nu mai capata poze cu el pana nu se-nsoara. cum zici tu...sanatosi sa fim...ca soacra inventeaza ea ceva sa te calce pe nervi...

da, mami a mea mi-a curatat casa de sus pana jos...nici nu m-am mirat cand mi-a spus ce-a scos de sub dulapuri, paturi etc. ca sa va faceti o idee.. un morcovel sub frigider, cate-o babetica de-a lui Dani chiar si-n spatele wc-ului.... Azi a gatit, maine ne face pizza...sunt in `statiune`

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput