Copilasi din 2002 (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna dragi mamici si bun gasit la noul capitol,
Noi suntem binisor,Bogdan are nasul infundat ii dau echinaceea si este disperat ca vrea la gradii si acolo sunt copii cu diferite viroze vom vedea maine daca-l duc sau nu.
Multa sanatate tuturor bolnaviorilor si insanatosire grabnica.
intregul de mamici si pitici.
Mult succes tuturor copiilor participanti la concurs cu pozicile din 2007.
Doamne ajuta!

In oraselul copiilor




Si ingerii au nevoie de ajutor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Va pupam si noi din tarile calde!!!!

Ne motivati absenta...avem o vizita speciala din UK in a carui companie stam cateva zile si care ne ocupa placut o parte din timp!!!

David e foarte nerabdator sa aiba si el 5 ani, invita pe toata lumea la petrecerea lui, face progrese la gradi si lucreaza cu mare placere!!!!


Fetelor copiii vostrii sunt ambitiosi?? Al meu pare cam delasator...daca ceva nu ii iese cum trebuie se enerveaza si nu mai vrea sa incerce...o fi varsta sau asa e firea lui???
Am trecut si noi pe calendar cu buline rosii si negre ca nu se mai putea...hihi...si uite asa face si David curat la el in camera, se imbraca singur, se spala pe dinti...etc!!!! Aseara insa il apucase plansu ca primise bulina neagra pt ca a uitat sa faca curat la el in camera...si la ora 10 noaptea David strangea jucarii prin camera bombanind ca nu vrea bulina neagra!!!!





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Al nostru nu imi dau prea bine seama daca e ambitios sau nu, cred ca asa si asa. De omorat cu invatatul nu prea se omoara, nu e un copil din ala caruia sa ii placa cartea si sa moara de dragu' ei si sa invete o chestie de la el putere, din ambitie sa fie bun la scoala. Nu prea pare sa ii pese, nu e competitional :)) Dar la sporturi si alte activitati din astea e destul de ambitios. De ex. la patinoar samd. Daca nu stie sa faca ceva, nu se supara, nu se da cu fundul de pamant si nu renunta, nu se lasa, repeta si incearca pana reuseste. Dar asta doar dc. isi doreste el sa faca lucrul ala si ii place, altfel nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

A propos de copii ambitiosi, nici pe a mea n-as inscri-o la capitolul asta, de fapt nici nu stiu cum mai arata copiii ambitiosi, vad foarte rar categoria asta...o fi pe cale de disparitie , dar intorcandu-ma la exemplul fiemii, as putea doar spune ca e un good listener, intotdeauna asculta si executa ce-i spune profesorul (ma refer la activitatile la care asist si eu) si nu se plange ca nu vrea sa faca asta sau cealalta, ca altfel as renunta eu inaintea ei daca chiar nu ar vrea sa faca ceva....

Cum stau ai vostri la capitolul citit de unii singuri? A mea citeste cateva cuvinte de 3-4 litere, stie chiar sa le si scrie, dar n-am ajuns sa citim fluent povesti, desi vine cu carticele de la biblioteca zilnic pe care le citim impreuna si le discutam apoi.... aici asteptarile de la gradinita sint sa stie sa scrie litere mari si mici, sa citeasca carticele simplute, sa stie adunari/scaderi, destul de mult mi se pare mie....uneori ma intreb de ce-i mai trimitem la scoala

O saptamana usoara,

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Noi cu cititul stam bine (nu mai detaliez), cu matematica asa si asa (doar adunari si scaderi pana in 10).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut, mamici.

Despre ce concurs este vorba? De trimiteti voi poze asa de frumoase?

Noi am "dezbatut" la sedinta de ieri de la gradi noua lege a invatamantului cu care nu am fost de acord, cel putin cu aplicarea ei din septembrie 2008... E trist ca vor sa forteze in asa hal lucrurile, cand ei nu sunt pregatiti nici macar cu infrastructura de cladiri... Trist tare, asa de trist ca eu cred ca il voi mai tine un an la gradi pe Stefan, in grupa mare, poate intr-un an reusesc si ei sa puna lucrurile la punct. Astfel incat la grupa pregatitoare (pe care ei vor sa o faca grupa 0 din toamna si sa o mute in cadrul scolii) sa nu mai fie brambureala din primul an de la aplicarea legii (ci din cel de-al doilea an macar).

Katty, as intra numaidecat in prenatal, insa eu vreau sa stau acasa macar un an si cu prenatalul asta "precoce" nu stiu daca nu cumva as scormoni putin lucrurile. Adevarul este ca ma simt obosita, ieri si alaltaieri era sa lesin (la coada la posta respectiv in autobuz in drum spre serviciu), sotul meu tot plecat in perioada asta... totul are la baza carenta de Ca si Fe, in primul rand, dar si varsta sarcinii (mai am 12 saptamani, nu foarte mult). Eu fac si comparatia cu sarcina cu Stefan (la 24 de ani am nascut) in care nu oboseam asa de repede (nici nu aveam inca un nazdravan acasa, in afara de cel din burtica).

Ruxi, felicitari pentru aprecierile de la scoala! Au si copiii nostri fazele lor... eu ma uitam de dimineata la caietul de mate al lui Stefan, la gradi, nu este deloc atent. Daca ar sta cineva langa el ar duce bine pana lacapat sarcinile primite, dar asa... Cel putin as sper. La noi programa pentru copii de 5-6 ani este diferita de altele (de cea de la voi, spre exemplu).

Cristina, foarte frumos costumul de tigru! Si Stefan are un costum, de print, i l-am cumparat in vara, am dat ceva pe el (nu foarte mult, dar destul, cat sa imi spuna o prietena ca nu-s intreaga), acum sper sa il folosim la Matei :).

Dodo, sanatate multa. Si Stefan are dimineata nasul infundat, dar si eu sunt la fel, am trecut prin aceeasi viroza, deci mai astept putin si apoi iau masuri.

Khristin, copiii nostri sunt perfecti asa cum sunt ei, noi trebuie sa fim destul de priceputi ca parinti sa ii ajutam in directia spre care ei vor fi fericiti sa se indrepte.

O zi buna va doresc, in Brasov ninge.




Nicoleta 27+ si Stefan (27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Neata !
O zi urata si in Bucuresti, ploua, e frig, nici nu-ti vine sa iesi din casa!
Sinzi, ma bucur ca aveti succes cu calendarul cu buline!Super!
Cat despre ambitii, pot sa zic ca al meu e prea ambitios, poate prea ambitios, nu se lasa pana nu ii iese totul cum vrea el, chiar si plange din cauza asta daca ceva nu i-a iesit de 10, vrea sa fie intotdeauna primul la gradinita, vrea sa ia premii, diplome, medalii etc. Cred ca mandria de leu isi spune cuvantul, desi si eu sunt leu si nu sunt asa!
Khristin, si al nostru doar citeste pe litere cuvantul, chiar si cuvinte mari, dar dupa aia trebuie ajutat sa-l zica pe tot! Citeste tot ce prinde, a inceput pe strada unde citeste toate inscriptiile mari (PETROM, OMV), scrisul de pe masinile de firma, dar nu citeste cursiv din carti!
Nicoleta, imi pare rau ca ai carentele astea de Ca si Fe, si ca ai fost la un pas sa lesini de cateva ori, eu zic sa faci in asa fel incat tie sa-ti fie bine, nu celor de la firma. Tu, bebelusul si Stefan sunteti cei mai importanti.
Cat despre partea cu invatamantul si legea noua, nici noi nu suntem de acord cu ea, dupa ei, ar trebui sa-l dam la scoala din toamna pe Andrei in grupa O pregatitoare, ori educatoarea ne-a zis ca dpdv al inteligentei e ok, dar nu are rabdare sa stea cate o ora in banca, cel putin 4 ore pe zi.. dar sper sa nu se adopte. Avem si 2-3 variante de rezerva!
Editez ca sa-ti zic si despre concurs, este vorba de concursul foto 2007 de pe DC:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1292

iar albumul e aici:
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=2&folder=Clipe+de+viata+2007

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Katty, multam pentru linkuri, am trimis si eu 2 poze, nu foarte artistice, dar dragute zic eu. Sper sa le accepte :).


Nicoleta 27+ si Stefan (27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nicoleta, sanatate si ai grija de tine! Multumesc pt felicitarile in legatura cu disciplinarea lu' fimiu :)), si eu ma bucur ca relatiile cu invatatoarea s-au imbunatatit si metodele mele (si sfaturile Sanzienei m-au influentat) au mers. Imi faceam multi nervi si multe griji la inceputul anului si numai de stress din asta nu mai aveam nevoie.

Da, sunt f. diferite programele. Aici practic nu fac mai nimic in clasa, din ceea ce stiu eu ca se facea in Romania si chiar fata de gradinita de aici e un regres ca sa zic asa. Citesc niste carticele extrem de rudimentare, de genul "Ana are mere", si asta doar foarte rar. Mai scriu cate un cuvant-doua. Matematica nu fac mai nimic, doar numara pana la 100 din 10 in 10, din 5 in 5 samd. In rest, lipit si taiat la greu. Bogdan citeste carti singurel pt. ca am citit noi acasa si a invatat sa citeasca la gradinita, apoi a exersat cu noi si a tot progresat. Acum citeste in gand, singurel, povestioare "ca un baiat mare", cum zice el. Ma mai intreaba la unele cuvinte, mai ales nume proprii si nume de localitati. Estimez ca la citire e la nivelul clasei a 2a de aici.

La matematica insa acasa nu facem nimic din cauza de lene a mea. Acum cateva luni mai faceam cate ceva, acum am lasat-o balta, am zis sa mearga si el cu scoala, ce or face altii sa faca si el si gata, mai bine facem sport sau o limba straina in timpul ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Salut!
Am scris dimineata un mesaj lung, citisem si din urma, dar mi s-a inchis pagina si l-am pierdut!
Scriu repede acum pana nu patesc la fel.
Katty, foarte frumoase pozele cu Andrei. Din vacanta de vara, nu?
Nicoleta, sper sa le recunosc pe ale tale, daca nu, spui tu care-s.
Ruxij, in De nu se face control la 6 ani, ci intre 5 ani si 5 ani si jumatate, eu l-am dus pe Robert la inceputul intervalului, la 5 ani si-o luna. Pana la scoala (sept 2009) nu-i mai trebuie altul, o sa mai vina in primvara aceea un doctor la gradinita sa spuna daca sunt apti sau nu pentru scoala.
Robert nu stie sa citeasca o poveste, la gradi nu-i inca in anul pregatitor si nici acasa n-am insistat. De fapt el stie sa citeasca deocamdata doar cuvinte scrise cu litere mari care asa cum se scriu, asa se si pronunta - in germana si in romana. Nu l-am invatat inca regulile de pronuntie din germana, dar mai avem timp. La mate sta mai bine, aduna si scade intre 1-10 si stie relatia dintre numere, de ex: 1 mai mic ca 3 sau 5 mai mare decat 4 si pune si semnele > si < intre ele. Educatoarea nu face nimic special cu cei de 5 ani, se ocupa doar cu cei de 6 sau aproape 6, care merg in toamna la scoala, fac pregatire de 2 ori pe saptamana. Cu restul e indolenta si asta nu-mi place, si nu-i sufletista deloc, am mereu senzatia ca vorbesc cu un robot, care are "textele" pregatite. Nici anul trecut nu era una prea grozava, dar as fi preferat-o pe cealalta in locul asteia, si lui Robert ii placea mai mult. Oricum, nu vreau sa-l influentez, dar nici nu pot<sa spun ca are o relatie speciala cu ea. Sper ca macar invatatoarea sa fie ca lumea!
La cat mai multe buline rosii pentru David!
Robert e si el ambitios, din cand in cand e si orgolios, dar asta-i alta poveste. In camera nu-si face intotdeauna ordine dar, mai nou, isi grupeaza jucariile si asta tot e bine: masini la masini - de santier, de pompieri, de politie, trenuri la trenuri, lego la lego. Cand vine cate un copil insa, bineinteles ca toata casa e intoarsa pe dos, el e obosit de-atata joaca si tot eu raman sa strang.

ps. am revenit cu un ps., ca sa te intreb, ruxij, tu ziceai de s sau de sh - pe care si l-a corectat Bogdan? La Robert e vorba de sh, si eu am senzatia ca-i "developmental" si c-o sa-i "iasa" la un moment dat, de la sine. Cica eu eram la fel la varsta lui (spun ai mei) - eu nu mai stiam si mi-a trecut fara logopedie. Dar logopeda spune ca trebuie sa constientizeze cand il spune - sa se gandeasca - "uite un cuvant cu sh, sa spun sh si nu s si imi cere mie sa-l corectez la tot pasul. Eu i-am tot zis, dar am ajuns sa-l stresez, asa ca am lasat-o mai moale. fac doar temele pentru acasa, il duc la logopeda si il mai atentionez din cand in cand.

Mergi la inceput