Ortodocsi - hrana pentru suflet!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Va mai amintiti de www.youtube.com/watch?v=m-pOtwEzgxI&feature=related" target="_blank">parintele Ioan Iovan? Mie mi s-a facut dor de sfintia sa, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

Cateva cuvinte despre cine a fost parintele Ioan Iovan.



Ionella, parintele Porfirie face parte dintre cei care ne-au daruit din dulceata raiului, doar prin viata si dragostea lor desavarsita. Pentru mine sfintia sa este una din cele mai stralucitoare nestemate de pe cerul ortodoxiei.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ionella, uite si varianta audio, pentru cei lenesi, exemplu, subsemnata



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

un parinte ale carui predici le-am ascultat, o parte, si a carui fel de exprimare imi place



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Doamne, fetelor, cate de frumos scrie despre Sfantul Siluan Athonitul aici
http://www.crestinortodox.ro/sarbatori/sfantul-siluan-athonitul/sfantul-siluan-athonitul-sfant-actual-universal-68670.html#adauga-comentariu

Atat de frumos, incat am cautat detalii despre Maxime Egger, autorul articolului... si am aflat ca este un ziarist catolic convertit la credinta noastra.

http://bisericasecreta.wordpress.com/2007/10/18/maxime-egger-un-ziarist-elvetian-convertit-la-dreapta-credinta-si-devenit-slujitor-al-lui-hristos/

Ce frumos ne aduce Dumnezeu acasa...

Domnul Dumnezeu drag sa-l binecuvinteze si sa ne binecuvinteze si pe noi pentru rugaciunile Sfantului Siluan Athonitul a carei praznuire este astazi!





Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Va prezint o carte ca monahiei Siluana Vlad-Mestesugul bucurieicu subtitlul Cum dobindim bucuria deplina ce nimeni n-o va lua de la noi.

Ce mi-a placut in aceasta lucrare e o abordare calda,fireasca a lui Dumnezeu care devine astfel familiar,uman,prezent,mai ca nu te uiti dupa El in preajma ta.Monahia zice de ex ca,daca te lupti cu o patima,o slabiciune,o neputinta,tb sa-i zici Domnului cam asa:"Doamne,ia-mi tu durerea/pb asta,,ia-o tu,n-o mai lasa la mine","Doamne,iti dau tie neputinta asta,eu nu stiu sa ma lupt cu ea"etc.Deci in loc de "Doamne,ajuta-ma sa biruiesc cutare rau"zicem "Ia,Doamne,Tu,raul si scapa-ma de el".Am dat citate aproximative.

Si acuma va dau un citat:"Iata taina mestesugului bucuriei:sa facem din fiecare clipa o epicleza,adica sa chemam Duhul Sfint.Cu cit il vom chema mai mult pe Dumnezeu,cu atit El va veni.Dumnezeu vine la chemare(...)Dumnezeu nu va veni in viata mea sa-mi transforme fiecare clipa in bucurie,daca nu-L chem,pentru ca nu da buzna in darul libertatii pe care mi l-a facut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:



Unul din imnurile care numai in Cer se pot auzi:

http://www.youtube.com/user/FreedomInLight1#p/a/f/2/SO_cC1_UVTs


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius777 spune:

cred ca in ziua de azi,crestinul a ramas doar cu numele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Seara buna!

De maine intram in postul Craciunului si am o si eu o intrebare...poate ma puteti ajuta voi. Stiu ca uleiul intra in categoria alimentelor care nu pot fi consumate decat in anumite zile din post. E valabil si in cazul uleiului de masline?

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Flori,nu conteaza ca-i de masline,samburi de struguri,etc,tot ulei este.
Tu reusesti performanta sa mananci fara ulei?uau,te admir,esti cu un pas mai aproape decat mine,eu inca nu-s in stare de asa ceva!
Si de maine,post usor si cu folos sa aveti.

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania

www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Tocmai de asta intrebam de ulei...pt ca mie mi se pare imposibil sa tii post daca respecti intocmai regulile.
Multumesc pt raspuns!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput