Ortodocsi - hrana pentru suflet!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

O carte extraordinara care mi-a fost recomandata zilele trecute:
www.sophia.ro/Fiul-meu-s-a-nascut-A%AEn-cer.-GA%A2ndurile-unui-preot-ortodox-la-moartea-fiului-sau-de-Pr.-Michel-Laroche-autor-ro-85.htm" target="_blank">Fiul meu s-a nascut in cer

si un link audio cu maicile de la Diaconesti: www.trilulilu.ro/miskinan/4254c046b1a0b4" target="_blank">Avem

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

O traducere din lb greaca:Un serafim printre oameni-Sfintul Serafim de Sarov,ed.Egumenita,Galati,2005.

Am gasit si electronic mai multe materiale,din care:

http://saraca.orthodoxphotos.com/biblioteca/sf_serafim_dobandirea_duhului.htm

Si o imagine cu sfintul:

http://serafimdesarov.trei.ro/?cat=8

Si 2 cuvinte:

"Adevaratul tel al vietii crestine este dobindirea Duhului Sfint.(..)Daca,de pilda,rugaciunea si privegherea va dau mai mult har,rugati-va si privegheati.Daca va da mai mult har postul,postiti.Daca milostenia va da mai mult har,atunci dati milostenie.La fel ginditi-va pt fiecare alta virtute care se face intru Hristos.Asa sa negutatoriti duhovniceste cu virtutile.Si dupa ce dobinditi in felul acesta harul Sfintului Duh,sa-l impartiti tuturor celor ce au nevoie de el,luind exemplu de la luminarea aprinsa.Aceasta,desi arde cu lumina paminteasca,aprinde de la ea si alte luminari,lumineaza si alte locuri,fara ca lumina ei sa se micsoreze."

(Si o info pt cei din provincia Qc:la vreo 100 km de Montreal se afla un mic schit cu hramul Sf Serafim de Sarov,pe cit de mic,pe atit de emotionant.)






Multumesc pt citat, Katya. Eu il iubesc pe Sf Serafim de Sarov si blandetea si bunatatea lui imi mangaie sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Dragelor, pt cele care nu intra si "dincolo" , va invit sa urmariti un reportaj emotionant despre www.youtube.com/watch?v=FkZwPgirvv8&feature=related" target="_blank">Manastirea Banceni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Am inceput sa rasfoiesc acest topic f drag si am dat peste o intrebare a lui b.nica despre un anume Psalm.Acuma citesc Sf Ioan Iacob Hozevitul-Hrana duhovniceasca pe care mi l-a recomandat cindva Maria si mi-a dat si un link,dar nu stiu de ce nu se mai deschide.

Atasez un altul,o biografie,sa va faceti o idee cele care n-ati citit sau n-ati auzit:

http://luptapentruortodoxie.blogspot.com/2010/08/sfantul-ioan-iacob-hozevitul.html

Dar vreau sa scriu acum pt b.nica(daca mai citesti aici)referirea la acel Psalmde care-ntrebi acum ceva pagini deja.Sf Iacob Hozevitul vb la un mom dat despre rug Tatal nostru si atrage atentia,citind Matei(14-46) :"Caci de veti ierta oamenilor greselile lor,si Tatal vostru cel ceresc va ierta greselile voastre,iar de nu veti ierta oamenilor greselile lor,nici Tatal vostru cel ceresc nu va va ierta greselile voastre".

"Din cauza aceasta,parintii din vechime opreau de a rosti rugaciunea Tatal nostru pe cei care tineau dusmanie si nu voiau sa se impace cu fratii lor.Aceasta o fac si unii duhovnici din zilele noastre.De asemenea se blestema singuri fara sa stie si cei care fac nedreptate,precum si cei care iubesc razbunarea si nu lasa nici un dram nerasplatit,fata de cei care ii nedreptatesc ori ii necajesc.Acestia,cind citesc Psaltirea,se leaga singuri prin cuvintele proorocesti care glasuiesc:"Doamne,Dumnezeul meu,de am facut aceasta,de este nedreptate in miinile mele,de am rasplatit rele celor ce-mi rasplatesc mie(adica celor ce ma asupresc),sa prigoneasca dar vrajmasul sufletul meu si sa-l prinda,sa calce in pamint viata mea si slava mea in tarina s-o aseze!"(Ps 6,3-6)"

Draga b.nica,vezi dar cum Domnul raspunde celui care-ntreba,daca aceasta ii e de folos,cind crede El de cuviinta,chiar si mai tirziu.

Sper ca citatul sa fie si altora de folos,eu una am invatat multe de cind citesc aceasta carte.

Doamne ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

As vrea sa contribui si eu la bogatia acestui subiect, adaugand o rugaciune foarte draga sufletului meu a carei conceptie este atribuita Parintelui Arsenie Boca:

"Nu virtutile tale le doresc!

Nu imi spune nimic. Iti cunosc mizeria, necazurile, luptele si ispitele sufletului tau. Iti cunosc si stiu lasitatea pacatelor tale. Dar, cu toate acestea, iti spun: "Iubeste-ma asa cum esti tu! Da-mi inima ta!” Daca o sa astepti ca sa devii un inger ca sa mi te daruiesti, atunci n-ai sa ma iubesti niciodata! Chiar cand esti las, fricos, neincrezator in trairea dragostei, chiar cand ai sa recazi in acele pacate pe care nu ai vrea sa le mai faci, Eu nu iti dau voie sa nu ma iubesti. Iubeste-ma asa cum esti tu, in orice moment si in orice situatie te-ai afla, in fidelitate sau tradare, in ravna sau in uscaciune. Tu iubeste-ma asa cum esti.

Eu vreau sa ma poti iubi din putina si saraca ta inima. Daca astepti pana cand ai sa fii desavarsit ca sa ma poti iubi, atunci n-ai sa ma iubesti niciodata. N-as putea sa fac eu oare din fiecare fir de nisip un serafim, un inger care sa straluceasca de curatie si dragoste?! Nu sunt eu Domnul Dumnezeu care a creat toate si pot totul?! Omule, ti-ai dat tu viata pentru lume din dragoste pentru oameni, sau ai murit din iubire pentru mine? Atunci din ce motiv nu ma lasi sa te iubesc? Fiul meu, lasa-ma sa te iubesc, eu iti vreau inima care este lacasul meu.

Desigur, cu timpul am sa te schimb, insa chiar pana atunci iubeste-ma asa cum esti tu, fiindca eu te iubesc cu toate ca esti asa. Eu vreau ca dragostea ta pentru mine sa se nasca din putina si saraca ta inima, din adancul neputintei si a murdariei tale. Eu te iubesc si cand esti slab si necurat. Nu vreau o dragoste izvorata si hranita din mandria virtutilor tale, ci dintr-o inima smerita pe care eu o pot curati oricand. N-am nevoie de talentele tale, de intelepciunea ta. Eu vreau doar sa ma iubesti si sa lucrezi cu dragoste pentru mine.

Nu virtutile tale le doresc. Daca ti le-as da, tu esti asa de slab si mandru, incat ele ar hrani amorul tau propriu si nu m-ai cinsti pe mine. Deci ele sa nu fie un motiv pentru care nu ma cauti si stai departe de mine. Aproprie-te cu dragoste. Unui fier ruginit flacarile, nu numai ca i-ar curata rugina, dar l-ar face incandescent. Iubeste-ma si pacatele se vor arde, iar tu vei fi fericit. Iubeste-ma nu numai ca sa fii curat, caci asta ar fi din nou o mandrie pentru tine, ci pentru ca eu vreau sa ma odihnesc in inima ta.

Astazi eu stau la usa inimii tale ca un cersetor. Eu, singurul, adevaratul Imparat si Domn. Eu bat si astept. Grabeste-te sa-mi deschizi prin umilinta. Nu-mi adu ca motive saracia ta. Daca ti-ai cunoaste-o pe deplin si in adanc, ai muri de durere. Dar ceea ce m-ar durea pe mine ar fi ca tu si acum sa te indoiesti de mine, de iubirea pe care o am pentru tine. Crede ca eu pot totul… si tu nu poti nimic fara mine.

Sa nu te increzi in tine fara mine caci, astfel, o sa fiu nevoit sa te las in cadere in masura in care tu te apreciezi. Nu te framanta ca nu ai virtuti, am sa-ti dau Eu sfintenia mea. Deschide-ti inima prin pocainta si primeste-ma in potirul sufletului tau prin trupul si sangele meu pe care, in dar, ti-l dau la Sfanta Liturghie. Atunci o sa te fac sa intelegi totul si sa ma iubesti mai mult decat iti poti inchipui.

Lasa sa curga sangele meu in sangele tau si sa bata inima mea in inima ta. Eu ti-am dat-o pe Sfanta si Preacurata mea Mama. Lasa sa treaca totul prin inima ei curata, astfel incat sa poata mijloci pentru tine. Si acum du-te! Eu sunt cu tine!”

Doamne, primeste smerita rugaciune a sufletului nostru si ne binecuvinteaza cu pace, suflete potolite si...prea plin de dragoste!

Cu drag,

Ionela





Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Ionella, am intrat pentru a-ti darui asta

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Iasmin, am intrat sa-ti spun ca ne de dor de tine............................................. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinush spune:

Si eu tot aici ma gandeam s-o chem pe Iasmin :)) Te asteptam cu drag!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Iasmin, am intrat sa-ti spun ca ne de dor de tine

.............................................

mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )

am blog





Irina, mno, aproba-mi odata cererea aia, ca zici ca ti-e dor si ma tii la poarta si nu ma lasi sa intru.
(Stiu ca esti presata de timp si probabil la sutele de e-mailuri pe care el gasesti zilnic, pana ajungi si la cererea mea o sa mai dureze un pic).

Marinush, taci cu mama, ca vin inapoi. Secretul- si mie mi-e dor de voi, iar mamabear stie cum sa ma ia (ca nu degeaba ma cunoaste). Te pup si te imbratisez cu drag.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Ionella, am intrat pentru a-ti darui asta

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Multumesc, Iasmin. Din cauza ta am cumparat o carte despre Parintele Porfirie si de-abia astept s-o citesc!...

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput