Mamici de iulie-august 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

quote:
Originally posted by bujo

Mikycris nu te stresa cu TT. Am citit ca pot fi si peste 40% sanse de rezultate slab pozitive. Asa ca nu te ingrijora. Cat despre problema cu sotu, sper sa-i vina mintile la cap si sa realizeze ca n-ai cum calcula sexu... Iar daca vrea sa dea vina pe cineva sa dea pe el ca el vine cu cromozomu.
Fetele sa-mi raspundeti va rog cu burtik.Simt cum se face ghem. Nu ma doare dar se simte si la mana asa ca o galma. E normal?

bujo 14+
album de nunta
mini Bujo



Ceea ce descrii tu seamana cu contractiile si atata timp cat sunt nedureroase inseamna ca sunt contractii Braxton-Hicks care pregatesc uterul pentru nastere. Chiar daca simti dureri stanga-dreapta nu sunt probleme pt ca se datoreaza intinderii ligamentlor uterului. Trebuie avut grija daca apar dureri sub burta, pe mijloc, ca sa spun asa, atunci trebuie consultat medicul. Nu sunt de specialitate dar imi amintesc de la prima sarcina.
Multa sanatate tutror si multumesc frumos pt primire

Cami si ANA (17.08.2005)

poze Ana
varsta Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Mada, sar'naaaa , yumiii, exact asa erau facuti si aia de i-am mincat in state, cu tagliatelle. Si crevetii mei sunt roz. Doar smantana tre' sa cumpar. Zic deseara cum au iesit, pentru ca vor fi executati pronto.

Fetele si mie mi se intareste burtik, exact asa cum povestiti voi. Aseara aveam o mingiuta. Io ma oftic ca o mai intreb pe mama ce si cum si ea ma goneste si-mi zice cu naduf ca nu-si mai aduce aminte, ca au trecut atitia aaaaaani de cand a fost gravida cu mine!

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 14+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Boti cu placere. Deci is gatiti daca is roz inseamna ca faci rapid sosul. Enjoy! Sa-mi zici cum au iesit. Eu acusi dupa ce pun fata la nani rad o poertie. Ca am facut sa imi ajunga de doua mese.
Karina si eu am slabit sarcina trecuta 5 kg la inceput abia dupa 16 sapt am inceput sa pun pe mine si am tot pus pana la 83 de kg cu care am venit din spital, de aia acuma evit sa ma mai cantaresc mereu ca stiu ca oricum ma fac cat casa poporului asa ca.
Camy eu dupa sarcina am avut pb cu parul dupa vreo 3 luni dupa ce am nascut a inceput sa cada masiv.
Alina Maria spor la lupta cu cablurile.


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Am revenit, vad deja la un nou capitol de azi dimineata. Am reusit sa citesc din urma si acum ma straduiesc sa si raspund . Bai, da mult mai scrieti!!!

Camy Pus,
ma bucur ca bebe e bine. Dar ce nesimtiti astia de la spital sa nu te tina!!! Ai grija de tine.

Dalma, Mami Luca, Truli_luli,Mariana_1976, Cricri, bine ati venit si sarcini usoare!

Mariana,
esti o curajoasa cu atatia copii!!! Felicitari! Pe mine unul ma da deja gata, cand o veni si bb2 cred ca o sa-mi fie greu-greu...

Narcisa,
ma bucur sa aud ca analizele ti-au iesit bine.

Sunsmile, felicitari pentru TT cu rezultat bun si pentru galusca miscatoare.

Oanasm,
ma bucur ai vazut la eco ca bebe e bine. Servesc si eu lapticul mai cu intarziere.

Crisarh, ma bucur sa aud ca ai gasit o solutie buna cu problema ta. Felicitari pentru flacau!!! Mergi pe mana lui Tutu, o sa fie bine, ai sa vezi! Sanatate multa iti doresc!

Irinuca, deci te inscrii si tu la mamici ce au visat bb fetita.

Danangie, mai ce bebe miscaret ai. Si cu personalitate, sa stea numai cum vrea el.

Ankalaura, merci de info cu Kiabi.

Mikycris, pana la urma care e treaba cu TT? Adica mai exact cu afp-ul ala? Ca io tot nu am inteles. Sper ca esti bine. Sa stii ca oricum asta e o statistica, deci nu-ti face atatea ganduri, ca probabilitatea sa fie ceva rau e foarte mica...
Iar cu sotul, ii trebuie o mama de bataie!!! El e responsabil de sexul copilului, deci nu are de ce sa puna bot! Ai reusit sa- explici?

Flo1980, ma bucur sa aud ca TT e bun si ca bb e miscacios!

LA MULTI ANI pentru Mandy si Adrian!!!

The Andreea, vezi ca am scris eu ceva de 85% indemnizatie in pagina 19 a capitolului trecut, azi dimineata.

Boticelina,ai o poza cu cosul de rufe din Carrfour, sa vedem si noi? Si cat a costat, era la reducere? Si eu am fost in Carrfour in weekend, dar am vanat doar toale de gravi si cupil, nu m-am mai uitat si la altceva. Am scris ce am cumparat la super preturi tot azi dimineata la pag 19 din capitolul trecut.

Mcoca, interesant ce povestesti cu haptonomia!

Madina71, si eu am probleme cu tiroida, iau eutirox dimineata. Am facut TSH saptamana trecuta si e bine deocamdata, dar trebuie sa repet in martie si sa fac si eco la tiroida si apoi sa merg la endocrinolog.

Anaxena, vazut burtica. Crestem, crestem!

Lcazangiu, ma bucur ca TT e bun.

Didi81, si la tine ma bucur ca bitestul a iesit bine. Dar nu stiu ce sa zic cu TT, mai bine mai intrebi un doctot daca zici ca aveti un caz de Down in familie...

Pete pe fata eu nu am si nu am avut nici la sarcina trecuta.
Colostru la mine e prea devreme sa apara, iar in sarcina trecuta am avut putin, la sfarsitul sarcinii, nu am udat nici bluze nici pat. Iar lapte am avut ca pentru 3 copii! Deci depinde de organism, cred...

pup youa all,



Caprioara 15+, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

fetelor,eu nu mai inteleg nik!
iata rezultatul analizelor mele si poate daca vreti sa ma ajutati umpik:-afp-rezultatul meu =19......valori normale tre sa fie mai mic decat 10.
-beta hcg-rezultatul meu esta 15200......val. normale=sapt 16=5266-36947mlU/ml
-estriol-rezultatul meu=3,0......val. normale sapt 15-16=1-6,5 ng/ml.
sincer eu nu mai inteleg nik.
aceste analize au fost trimese de central medical ion calin.
17+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Caprioara am apucat sa citesc ce ai luat si tu de la Carrefour. Ne-am tras bluza roz si raiati la fel Cosul de rufe e tare simpatic, e din lemn si pinza de in, adica sunt 2 cadre subtiri din lemn care sunt montate in X, deci se strange ca scaunele alea vechi de pescuit daca stii despre ce vb, si are un sac de in dreptunghiular care e prins de partea de sus si jos a barelor de lemn, sus cu cate 2 nasturi simpatici si jos cu scai, e detasabil si evident lavabil, si a costat 18 lei. Yupiii! Eu ma uitam la niste cosuri de plastic cu pedala pentru hainutele gargaritei dar alea erau 40 de lei si nici nu trece aerul prin cosul ala de plastic. Si e si incapator. Ma gindesc ca dupa ce n-oi mai tine separat hainutele de spalat ale gargaritei, il trec ca si cos de jucarii.

Din pacate poze n-am cum sa pun ca am imprumutat aparatul de fotografiat

Edit: arata cam www.target.com/gp/detail.html/601-2091478-0248143?asin=B0003008BS&AFID=MSN&LNM=B0003008BS|Wood_Frame_Folding_Hamper_-_Pink_Gingham&ref=tgt_adv_XPSD0500" target="_blank">asa, doar ca e natur

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 14+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Dragelor, am lipsit 3 zile si am avut de recuperat doua capitole. De dimineata m-am apucat de citit din urma, printre picatele la serviciu, si abia acum v-am ajuns din urma.
Weekendul meu la Vatra Dornei a fost super tare, chiar m-am relaxat si m-am mai detasat de serviciu, casa etc. Ne-am balacit in piscina, ne-am plimbat cu telescaunul, cu schiurile nu ne-am dat ca am fost cumintica si am evitat orice pericol. Pana la urma nici in jacuzzi nu am intrat fiindca mi s-a parut cam fierbinte apa. Oricum sambata l-am sarbatorit pe sotul meu, am avut o adevarata petrecere si chiar am rezistat pana la ora 2 - mare minune.

Bun venit noilor dutze Dalma, Mami luca, Cricri[/navy], sarcini usoare si BB-ei sanatosi va doresc.

Danangie si [navy]Madamxm mi-ati facut o pofta cu retetele voastre ca le-am printat pe toate iar diseara o sa incerc una dintre ele. Nu m-am hotarat care dar cred ca niste paste. Oricum trebuie sa merg mai intai la cumparaturi.

Cum ar trebui sa fie masajul specific femeilor gravide? Stiti ceva in legatura cu acest subiect? Langa blocul meu se deschide in curand o sala de aerobic si masaj si intentionez sa o frecventez daca tot e asa de aproape.

Anna 13+
AMR 27
vinebarza
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

danangie, da, stia, i-am adus aminte si acum cand i-am aratat rezultatele. Eu oricum, sunt optimista; cred ca in cazul nepotelului nostru era oricum risc destul de ridicat sa se intample, mama lui l-a nascut la 36 ani, dupa ce pana atunci nu reusise sa ramana insarcinata. Eu am 26 . Si oricum, nu asi vrea sa fac amniocenteza sau sa renunt la sarcina, asa ca nu cred ca voi face si triplu test avand in vedere ca mi-a iesit asa bine bitestul.

Didi 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Mikycris, din cate stiu rezultatele la TT se dau sub forma de probabilitati, deci trebuie sa iti interpreteze rezultatele cineva de specialitate.

Io de abia reusesc sa va citesc, de scris e si mai greu, mai ales ca nu-s prea vorbareatza din fire . Sunt in saptamana 10 (nu-mi pun ticker ca nu am anuntat oficial), greturile parca s-au mai atenuat, dar tot am preferinte alimentare f specifice, nu am luat nici un Kg (dar nici nu duc lipsa). Mi se pare ca m-au apucat si pe mine insomniile, incerc sa dorm mai mult pe o parte dar nu-s obisnuita.

Am facut in weekend reteta de cartofi gratinati a lui Mada, si a fost apreciata mai ales de fiimiu. Technic am dat totusi un rateu, am lipit cartofii cand i-am fiert in lapte (fiertul laptelui e oricum teroarea mea).

Back to work, desi imi lipseste entuaziasmul.



Monica si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Fetelor, cred ca pot castiga coscursul BEBELE CEL MAI PUDIC. Azi am fost la doctor si el ne-a tratat cu fundu, care cei drept e destul de simpatic, rotund si grasunel, dar pe noi ne-ar fi interesat alte parti lui. Doctorul tot a incercat sa-l intoarca sa vada ceva dar degeaba.

Boticelina, e tare greu de explicat cum se face. Iti pui palmele pe burta, larg deschise, astfel incet sa ai un contact cat mai mare. Incepi prin presiuni usoare sa faci bebele sa « urce », apoi palmele trebuie sa devine usoare ca un fulg. Im mod normal trebuie sa simti « ceva » intr-una din ele. Ca sa-l faci sa se miste, ii dai un impuls, cu mana in care e si ii indici directia. Pe la minim 16 sapt trebuie inceput, dar na depinde de sensibilitatea fiecaruia.

Didi81, testele sanguine gasesc numai 60% dintre malformatii, deci daca vrei un rezultat 100% trebuie sa faci amniocenteza. Cel mai bine este sa vorbesti cu doctorul tau.

MIKYCRIS,eu zic ca decat sa iti spunem noi prostii mai bine ai suna doctorul.


_
Vicky 17+

Bebele casei

Mergi la inceput