Mamici de iulie-august 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Lori imi pare tare rau. Ce valori are AFP la tine?

Uite iti dau mai jos dintr-un alt topic valorile normale in sarcina:

sapt.15=16,6-66,5
sapt.16=19,3-77,3
17=22,5-89,9
18=26,1-104,6
19=30,4-121,6
20=35,3-141,5
21=41,1-164,6

Edit: Acum am vazut ca de fapt e bine. Bravo! O sa las totusi valorile poate intereseaza si pe alte fete

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 14+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Didi, mersi mult, intre timp am citit ce era scris in urma si am descoperit ca mailul comun e acela, chiar am si intrat pe mail si am citit cate ceva. Problema e ca timpul nu prea imi permite sa citesc cat as vrea eu!

http://bd.lilypie.com/q8lVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

estrella, cu placere
Fetelor, azi am obtinut si eu in sfarsit rezultatul la bitest; l-am facut la Medlife, de acu 2 saptamanai si abia azi a fost gata (efectiv azi il procesau, pentru ca am asteptat acolo aproape 1 ora pana au fost gata rezultatele) . Oricum, dupa aia l-am aratat ductorului care a zis ca e ok si nu mai e nevoie sa fac si triplu test decat daca vreau neaparat. Acum nu stiu ce sa zic, pentru ca noi avem un nepotel cu sindromul Down (fiul fratelui sotului) . La bitest mi-a iesit asa:
trisomia21 data de freebetahcg = 1:3123
trisomia21 data de PAPP-A = 1:415
riscul calculat 1:1119
Pliul nucal era 0.3 mm , nu stiam de la ecografie, pentru ca foaia ramasese la laboratorul de analize, si eu tinusem minte doar ca era ceva cu 3, si imi era teama sa nu fie 3 mm.

Didi 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

The_ANDREEA te inteleg perfect...si eu am ceva timp de cand trec printr-o criza financiara....sper de luna aceasta sa-mi revin. Sper sa reusesti si tu. Parintii nu te pot ajuta? Sau vreun frate, vreun cumnat? Numai bine.

MIKY imi pare rau...doctorul ce a zis?

BUJO exact asa mi s-a intamplat mie acu' ceva zile in urma. Cand tot intrebam ce poate sa fie. E bb!! Eu incep sa fac vreo 2 pasi prin casa si-si schimba pozitia.

KARINA bine ai revenit. Cat ai slabit? Mananci? Tu cum te simti? Ai greata?

DIDI nu stiu ce sa spun....doctorul stia de nepotul vostru?






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Servus fetele...

legat de ce spui tu acolo Bujo...s-a intamplat si la mine...si dr a zis ca este uterul...creste...si de aceea simtim asa....ma rog...asa mi-a zis mie..ca si eu eram ingrijorata...ma gandeam ca repr tot iminenta avort...dar cina NU...

pup...
Cami 14+

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:


a...mie a inceput sa-mi cada f mult par..sper sa nu chelesc pana nasc...stiti ceva despre asta??

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetelor!

In sf ajung si eu pe ziua de azi sa scriu, am deschis capitol da nu am mai apucat sa scriu.
Truli bine ai venit! Esti pe listutza. Sarcina usoara si bebe sanatos si papacios!
Am citit din urma dar mai pe diagonala.
Mariana poti face cu paine de casa vezi cum iese, eu nu am facut decat cu aia din comert. Poate iese mai buna cu paine de casa nu ma pricep, ca nu am facut niciodata de casa.
Miky
Karina, The_Andreea ma bucur ca mai scrieti. Poate mai scriu si din fetele care sunt pe lista da absenteaza.
Bujo si eu patesc asa sa se intareasca si eu stiu ca sunt contractii nedureroase in genere cand fac efort patesc asa se intareste burtica, dar nu doare sau ceva si daca stau cuminte se relaxeaza.
Boticelina deci eu iau crevetii roz in punga congelati, daca is roz inseamna ca is gatiti ei normal is albi-gri asa. Sunt si asa congelati aia is negatiti. Ei se gatesc f usor dar trebuie tinuti putin la calit cat sa se faca roz vreo 2 min cam asa ca daca ii lasi prea mult devin gumati.
Acuma reteta:
Prawn and garlic pasta sauce with cream (Sos pt paste cu creveti si usturoi si smantana)
3 lg ulei
3 lg unt
4 bucati usturoi taiat marunt
jumatate ardel gras taiat cubulete mici
2 lg sos de tomate (nu din alea din conserva ci din ala pasta gen bulion)
125 ml vin alb sec
450 g spaghetti sau tagliatelle
350 g creveti cruzi taiati in bucati de cam 1 cm lungime (eu folosesc gata gatiti si nu ii mai las la calit decat asa un minut cat sa isi ia gustul)
125 ml smantana
sare si piper
3 lg patrunjel taiat marunt pt aspect
Intr-o tigaie incalziti uleiul si untul la foc mediu. Adaugati usturoiul si ardelul gras, caliti putin pana usturoiul incepe sa isi schimbe culoarea, adaugati vinul si sosul de tomate. gatiti timp de 10 min amestecand din cand in cand.
Adaugati crevetii si dati focul mai tare si gatiti pt inca 2 minute amestecand pana cand crevetii se coloreaza roz.
Apoi dati focul mai incet si adaugati smantana si gatiti pana se ingroasa. Adaugati sare si piper dupa gust.
Puneti pastele calde intr-un vas adaugati sosul si patrunjelul si amestecati bine si serviti imediat.

Sper sa va placa eu zic ca is delicioase si f usor de facut. Enjoy!
Yupii acuma au venit si rezultatele la analizele de sange pt sindromul down si spina bifida suntem risc scazut deci am scapat si de astea.
Acuma fug sa ii dau papa la fata si apoi sa o pun la somn ca acusi e 12. Revin!

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Fetelor suntem 100 de !!!!


MADA dar tu esti imuna la toxoplasmoza? Ca eu nu....si stiu ca nu tre' sa manancm fructe de mare.....mi-e asa o pofta......






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_ spune:

quote:
Originally posted by camy_pus


a...mie a inceput sa-mi cada f mult par..sper sa nu chelesc pana nasc...stiti ceva despre asta??

pustai



Buna,
Si un am avut acceasi problema... insa acum s-a mai oprit caderea parului.
Am inceput sa mananc un pic mai bine si mai consistent in vitamine... si folosesc si un sampon Klorane.
Nu stiu sa spun de la care din cele 2 metode s-a datorat oprirea parului dar eu cred ca ambele m-au ajutat.
La inceput m-am speriat si chiar m-am tuns un pic mai scurt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Dana de toxo mi-am facut toate analizele si nu au zis nimic deci la noi asta inseamna no news is good news si moasa mi-a zis ca pot manca creveti (a zis ca multe mamici o intreaba de creveti si ca avem unda verde) dar e preferabil sa ii iau gata preparati sau sa fie bine gatiti. Bine nu tre sa exagerez si sa pap non stop din astia da de pofta sau din cand in cand is ok.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput