Mamici de iulie-august 2008 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

ELLA nu...inca nu m-am interesat...poate si pentru ca nu voi merge acasa asa curand. Dar stiu de la cumnata mea ca certificatul de nastere il faci prin ambasada si dureaza enorm de mult. Cam 4 luni. Nu poti iesi din Italia fara. Dar mai bine intra la fetele Mamici de Italia ca sunt mamici proaspete acolo si sigur tre' sa stie. Acolo am sa vreau si eu sa intreb.....dar am zis ca voi intreba mai tarziu....

MIKY nu mai scrie mesajele cu litere mari, caci din regulament pare ca "urli".Nu de alta dar sa nu te trezesti cu vreun avertisment. Eu nu am pete pe fata.






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Oana felicitari, ma bucur ca este totul ok si ca ti-ai vazut bebele.
Monalac si eu am avut la inceputul sarcinii mancarimi si fetele de pe forum mi-au spus sa ma spal cu bicarbonat de sodiu. Am fost la medic am facut lama dar nu aveam nimic, nici el nu si-a explicat de ce am mancarimi, mi-a dat ovule si sa fac spalaturi vaginale cu tantum verde parca, l-am intrebat daca bicarbonatul de sodiu farmaceutic este bun, si daca face vreun rau in sarcinii, si mi-a spus ca-i bun si nu afecteaza sarcina dar ca sunt altele mai bune. Eu nu am facut tratamentul recomandat de el pt ca mi-a fost frica, si m-am spalat cu bicarbonat la exterior, fara sa fac spalaturi vaginale, si mi-a trecut dupa prima spalare.
Scuze ca am intrat in detalii.

13 sapt
http://s234.photobucket.com/albums/ee291/violeta_m_tm/
http://md.lilypie.com/0ufEp2.png
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Oana , felicitari!!! Ma bucur tare mult ca bebe e bine!!!
Mona, bine ca a fost ok inspectia. In legatura cu Cris, poate i-ai cumparat vreo jucarie noua sau vreo hainuta, sa nu fie alergic la ceva!!!
Ca tot suntem la capitolul modificari aparute in sarcina, pai sa vedem: eu m-am ingrasat doar un kg( datorita greturilor si varsaturilor nu am reusit sa pun mai mult pe mine!!!), deci hainele vechi imi sunt inca bune, obosesc rapid( asta chiar a fost primul semn care a aparut in sarcina), sanii mi-au crescut doar cu un numar , dar ma supara ca sunt in tensiune si ma dor putin, nu am cosuri, din contra, tenul meu este mult mai frumos , mai luminos ( parerea celor din jur), spatele ma doare de nu mai pot si , din cand in cand, mai am si pierderi de memorie, sunt mai calma , mai intelegatoare decat inainte, izbucnesc usor in plans si nu suport carnea de nici un fel.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

OANA,,,FELICITARI!!!EU VREAU LAPTIC CU CACAO,SE POATE?
SA VA ZIC SCHIMBARILE SUFERITE DE MINE LA SARCINA ASTA/in afara de cateva kg luate,adica 3 si jumatate,altceva spectaculos nu mi s a intamplat.iar kg,la cat sunt de grasa,nici ca mai conteaza...am burta mare,parul mi se ingrasa f repede...sanii,cred ca sunt la fel..inainte de sarcina cu cris ii aveam destul de frumosi,acum sunt oarecum mari si lasati.la mine schimbari majore au fost la sarcina cu cris,acum...,n am observat ceva in plus... chiar ma mir ca ma simt bine..pai numai cate scrai am urcat si coborat azi...stau la etj 4,le am urcat si coborat de 2 ori,apoi la scoala am avut 5 ore de dimineata,am urcat cand la 2,cand la 1 si apoi coboram,cancelaria fiind la parter..acum,pe seara,am avut ore doar la parter...sper sa ma tina starea asta..
of,m a disperat cris,e asa incapatanat..nu m am putut abtine sa nu i dau 2 la fund..si cand ma gandesc ca inainte de a l avea spuneam ca n o sa dau niciodata in copilul meu..dar ziceti si voi,s a dezbracat de pantaloni si nu mai voia sa se imbrace...si cand sa intind rufe pe balcon,voia sa iasa dupa mine,doar cu bluza de pijama pe el...ca ciorapi nu poarta,indiferent cat de frig ar fi in casa..nu sta cu ei orice i ai face..noroc ca nu raceste..am tras usa dupa mine,nimic..am mers iar sa l imbrac,dadea din picioare mai mai sa mi dea una in burta..e si decat sa raceasca,am preferat sa i dau 2 la fund si sa i pun pantalonii cu forta...stiu ca o sa ma criticati,dar efectiv simt ca o iau razna,sunt asa de obosita..



18+ cu bebe codrin



Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Iupiiii Oana! Ma bucur tare de tot! Te-am asteptat sa vii! Sa creasca mare-mare bebe!

Miky pete n-am, cosuri n-am. Cred ca ma internez direct la spitalul 9 daca imi apare ceva de genul asta, ca n-avusai nicicand si ar fi un shoc! "Babele" cica se pateaza mamele de fete!Hahaha

Mada ti-a iesit buna mancarea?
Ma bucur ca a aparut si Biri!

Ioi, gata, m-a lasat neuronul balta! Trec maine dimineata sa va pup, inainte sa plec spre bestiutza mamii bestiutza!

Pup

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Nici mie nu mi-au aparut pete pe fata, din fericire fata mea este curata ca inainte. Nu am pus nici un kg pe mine, asta este partea buna a saptamanilor in care mi-a fost rau si nu am putut manca mai nimic. Dar sigur o sa incep sa pun ca am inceput sa mananc cam mult in ultimele zile.

13 sapt
http://s234.photobucket.com/albums/ee291/violeta_m_tm/
http://md.lilypie.com/0ufEp2.png
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna seara!
Am terminat si eu de mancat!Am cump. si eu icre,salam,zacusca de la un mag cu produse romanesti.Nimic sanatos dar
Danangie....asa de mult sa dureze?Am intrebat si la mamici de italie.Ele ziceau ca in jur de 1luna.
Pai eu vreau sa fac botezu in august
Vorbeati de transformarii....5kg in plus,sinii imensi s a speriat sotul,obosesc repede,nu pot sa dorm pe burta,si as manca mereu dulciuri.
Kg in plus nu ma sperie ca dupa ce vine bb le dau jos!La mine e mai rau cind trebuie sa ies din casa.Arat groaznic sau asa ma vad eu nimic nu imi sta bine.
ELLA17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Acum am ajuns de la doctori, sunt franta, dar mai optimista. nu stau acum sa va povestesc totul, maine o sa scriu mai mult, concluzia este ca in final am ajuns in seara asta la dr. Iosup, mi-a facut o eco si l-a masurat pe bb din cap pana in piciore si pe int si pe ext, iar bb e bine merci, se incadreaza in masuratori e chiar mai maricel cu 5 zile, asa a iesit la toate eco de pana acum. Surpriza e ca Iosup a zis ferm sex masculin, dar pt mine nu mai conteaza acum sexul, sanatosi sa fim si sa mergem pana la capat. El mi-a spus ca Tutunarul introduce ser fiziologic si ca daca bb va fi bine pana la final ma poate duce cu sarcina pana la final. Asa ca tot in seara asta am fost si la Tutunarul si m-a chemat luni la spital sa incepem operatiunea, adica sa imi bage ser fiziologic sa mai fac o eco si sa incerce sa ma monitorizeze pana la finalul sarcinii.Hai ca va mai scriu si maine , ma duc la culcarica ca sunt rupta din cauza stresului. Trebuie sa ma reincarc cu optimism sa nu cumva sa-i fac rau lui bb. Plus ca trebuie sa beau cei 3l de apa ca azi am fost pe drumuri si mai am 1l de bagat la ghiozdan.Si e al meu sot in al 9lea cer ca-i baiat17+DPN 26iun-iul 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

danangie,multumesc pt ca mi ai spus!
sunsmile deci nu se potriveste la toata lumea ceea ce spun babale!-tu nu ai pete pe fata desi ai o bebelina .eu pe cine intreb spune ca nu vede asa ceva pe fata mea si ca dimpotriva fata mea e mai curata si mai luminoasa ca oricand dar eu vad pete ca papucii mei doar nu imi face oglinda in ciuda!
cat despre fata-pai sotul meu era sa faca infart acu 2 seri cand am spus ca am sa ii dau o veste proasta si nici ca nu am mai apucat sa i spun mai departe ca il si vad ca se albi la fata si cu glasul stins a spus //e fata?//.noi mai avem o fetita si el isi doreste tare mult sa ii fac un baiat.nici nu stii cat am plans in noaptea aia si ce stresata am fost ieri de nici pofta de mancare nu am mai avut iar bb era tare agitat .ma rog la DD sa fac un baiat pt a avea liniste in casa!
monalac asa pateam si eu cu Delia cand era mica dar ea racea.copii din cand in cand mai merita cate o palma caci altfel tio ia inainte-eu asta pateam cu fata mea.
16+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Laura gata papa a iesit excelenta am papat ca un purcelush, de cand vroiam pastai.
Mona eu am si timp sa stau pe net ca stau acasa tu saraca tot alergi si esti mereu busy. Pupici si ms pt compliment!
Cu palmele la fund te inteleg mai trebuie si ceva corectie nu batai dar corectii uneori e nevoie. Ma bucur ca a fost bine cu inspectia.
Ella normal nu ar trebui sa dureze mai mult de o luna jumate pt ca la consulat ei au un anumit nr de CNP-uri care au voie sa le dea deci logic ar fi sa dureze mai putin decat in ro. In ro dureaza 6 luni pt ca se face certificatul al bucuresti nu in judetul de care apartii si atunci de la starea civila de unde apartii ei trimit la bucuresti si aia cer o multimea de hartii si abia dupa 6 luni primesti s nu poti parasi tara fara certificatul copilului, dar este cel mai bine sa ii faci si pasaport separat la copil. Noi asa i-am facut fetei cu toate ca il schimbam iar peste trei ani dar e bine sa aiba pasaportul ei individual e mai usor cand calatoresti cu bebe.
Nu cred ca ai sa reusesti sa faci asa repede botezul din cauza actelor noi am depus imediat dupa 2 sapt de la nasterea fetei cand am primit certificatul britanic si botezul abia la 2 luni am reusit sa il facem, deci va mai dura din cauza actelor.
Acuma poate in italia dureaza mai mult la consulat fiind ca sunt mai multi romani acolo, daca Dana zice ca la cumnata ei a durat 4 luni, aici si in Irlanda stiu sigur ca dureaza maxim o luna jumate si in ro 6 pt ca o buna prietena a plecat de aici cu bebe in vara pt nunta ei si nu a putut sa revina pana nu i-a facut actele si exact dupa 6 luni au venit si hartiile de la bucuresti si la bucuresti le-au cerut o tona de hartii mai multe ca la consulat aici.
Oricum sfatul meu suna din timp la consulat intreaba sigur ce acte ai nevoie sa isi spuna exact. Poti chiar sa iti faci o programare si sa mergi sa vb cu ei fatza in fatza, ca pe net scrie una si cand mergi acolo de fatza e alta, eu asa am patit aici la consulat. I-am terorizat pe astia aici cu telefoane si vizite dar macar cand in final am mers si depus actele le aveam pe toate. Ai sa te miri cata lume merge si nu se intereseaza dinainte si ce scandaluri ies la ghiseu cand aia zice ca mai trebuie aia si aia si nea caisa urla ca el de unde sa stie. Asa ca documenteaza din timp ca dupa ce vine bebe sa nu alergi cu el dupa tine sa mergi la sigur cu tot ce trebuie, ca e greu cu bebe nou nascut dupa tine sa fugi dupa acte si etc. Oricum tot ai sa ai de umblat dar daca poti rezolva din timp unele fa-o.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput