Soacra mea, dar... bunica copilului?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

Eu spun asa: mergeti doar impreuna la bunici. Atunci cand ai tu timp. Nu o mai lasa. Inca nu am copii, din pacate, insa soacra'mea si la barbatu'meu ii vorbeste urat de mine.. cred ca copilului i'ar face capul calendar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Deci e daunator pentru copil, sa-i fie facuta mama in fel si chip,nu?
Inseamna ca din cauza asta venea copilul de acolo isteric, eu credeam ca de foame, dar se pare ca saraca nu accepta ce-i spunea bunica-sa si era intoarsa pe dos... Bietul meu copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Totusi, martie, nu inteleg de ce sa fie obligatoriu sa-i duci copilul?

Cum vine asta: "la ora zece sa fie la mine!"?
Si de ce sa se isterizeze daca voi (si copilul) aveti alt program?
De ce sa conteze ca se isterizeaza?
De ce nu-i spui pur si simplu ca o sa o duci in vizita pe fetita cind aceasta o sa ceara sa o vada pe bunica sau s-o inviti sa o vada de cite ori vrea, acasa la voi?





www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Daniela_b, chiar asa am sa fac, am s-o invit la mine, corect. Eu duceam fata la ea, ca sa evit oarece circ, pentru ca daca nu as fi dus-o ar fi inceput sa-mi spuna "nu vrei", dupa care o suna pe cumnata-mea "uite, draga, nu vrea" etc etc., dupa care suna pe altul din familia ei si uite asa avea toata ziua ce face. Cam asta era ideea in mare, sa mentin pacea in familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Pacea in familie se mentine si cu ajutorul trasarii si intelegerii depline a limitelor fiecaruia.

Nu trebuie sa tii in tine ce te enerveaza fiindca toleranta asta nu tine pacea ci functioneaza ca un capac peste o oala sub presiune.

Cum spunea si Eloise, spune-i exact si cu cit mai clare argumente ce te motiveaza sa NU mai VREI sa duci copilul in vizita.

Deocamdata, fetita ta e mica si neajutorata si are nevoie de protectia si toata grija parintilor, NU soacra.

Sa astepte sa-i vina rindul, cind va purta pampers (caci odata cu virsta, ne intoarcem de unde am plecat)...daca are chef de mofturi si copilarii.
Am zis!


LEdit (offtopic): asta-mi reaminteste de o faza ( de cind eram mai tinerica si ma pisalogea soacra-mea la cap):

Era moda cu diplomele alea de pe la tarabe: "cea mai buna mama", "cea mai buna nora", "cel mai tare sef" etc.
Si ma trezesc ca-mi aduce soacra-mea o diploma de asta ( de ziua mea) cu "cea mai buna nora" si completata cu " incetul cu incetul se fabrica otetul, A.M.R. destul de putin timp" si tot ea a ris de sa-si rupa falcile de expresia mea ...cica era o ironie inteligenta.

Desigur, cind a fost ocazia sa facem invers (adica sa-i duc eu un cadou) i-am cumparat flori, sampanie si pijama de satin (foarte draguta, de culoarea piersicii), am ambalat totul foarte frumos si deasupra (sub funda) am pus o hirtie oarecare, impaturita iar ea a crezut ca era o felicitare.
Pe hirtie am scris:

Afirmatia unei soacre care isi iubeste nora:

EU NU PORT PAMPERS DAR VOI PURTA


Cu drag,
P.S.
A.M.R. foarte putin timp.

(ghici cine ti-l va schimba?)










www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Draga Daniela_b, i-am citit si sotului si am ras amandoi cu lacrimi, chiar m-ai facut sa-mi para tare bine ca am deschis acest topic, am ce invata de la voi.
Mi-ai descchis ochii cu "capacul deasupra unei oale sub presiune", asa este.
Iti multumesc foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Aplauze pentru Daniela!!!!!
De mare exceptie!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Cu placere, martie! Si altadata!

Tot secretul e sa nu-ti pierzi calmul si capul.
Multe soacre si-au facut un hobby din a pune nervii nurorilor pe "moate" si multe dintre acestea pot sa o faca fiindca reusesc sa le scoata din sarite. Asta e scopul lor, al dragutelor de soacre si gindeste-te cit le e de simplu daca nurorile un temperament ceva mai iute sau se consuma pina rabufnesc.


JG, multumesc!

Daca-ti spun ca la anul urmeaza sa ne mutam impreuna si ca asta nu ma sperie deloc, ma crezi?
La noi a fost invers, pina acum am stat singuri si apoi ne-am hotarit sa ne mutam impreuna (intr-o casa mai mare).

Si-mi spune ea intr-o zi : "of, sper sa nu ajungem sa ne certam..." iar eu i-am raspuns "da, si eu sper, n-as vrea sa te fac sa suferi...".

Dupa cum vezi, ne intelegem minunat!







www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Martie, iarta-mi off topicul, dar Daniela e bestiala...
apropo de soacre, zilee trecute, la aniversarea Mariei(7 ani), tot familionul adunat la fata locului, eu imi abordez soacra :
"eu : Mami(ca asa ii spun eu soacrei ), facem si noi o afacere impreuna?
mama sare repede : in avantajul cui ?
eu : lasa draga, ca fac afaceri ptr mine, nu ptr altii
soacra : ia sa auzim
eu : am dat comanda la un set de aur, si ptr ca nu am avut suficient aur la schimb, ar trebui sa platesc destul de multi bani, vreo 2.000 in plus, ai tu neste aur sa-l dau acolo si vedem noi pe urma
toata lumea ..sora-mea cel putin facuse neste oki, de-i sareau din orbite..
si soacra : da, vedem ce am pe acasa si vorbim "
asta ca sa vedeti cum ma inteleg eu soacra
ulterior sor-mea mai intreba socata cum de am putut sa-i cer asa ceva soacrei..da vorba aia, daac nu-mi da acum, cand o sa-mi dea? ee, acum..depinde foarte mult si de relatia pe care o a ai cu soacra, dar de multe ori am vazut ca relatiile se pot inbunatatii dar nimeni nu face primul pas, de teama ridicolului(le este teama ca vor fi refuzati sau altceva)
martie, ai reglementat situatia cu soacra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Roxanal, nu ma provoca, sunt casatorita de 7 ani, am 2 copii, las-o balta cu relatia cu soacra. Problema era cu copilul, daca e bine sa separ copilul de bunica-sa care-l foloseste cum vrea ea. E simplu. Eu una m-am maritat cu barbata-miu, nu cu soacra, daca nu vrea relatie buna - foarte bine, uite plang de mor, ce sa ma mai fac. Aici ziceam de copil.

Mergi la inceput