Soacra mea, dar... bunica copilului?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

eu inteleg ca tu vrei sa separi doua lucruri adica soacra sa ramana soacra pentru tine, iar pentru copilul tau sa fie bunica, dar atata timp cat se foloseste de copil ca sa te faca pe tine sa suferi nu cred ca se poate!

sa sti ca si pe mine si pe sora mea mama ne-a tinut departe de bunica paterna pentru ca nu au placut-o pe ea, si ce crezi ca am ratata ceva .......nu si nu imi pare rau, asta asa ca o paranteza!

ea ca bunica trebuie sa inteleaga ca nu poate amesteca mere cu pere adica sa foloseasca copilul ca sa se razbune pe tine, pentru mine asta e cel mai josnic lucru care spune multe, si e pacat ca sa puna venin in sufletul unui copil.

Cand era vlad mic a mea soacra a incercat sa faca comentarii ca sunt prea exagerata la felul cum il cresc pe vlad, si i-am replicat zambind fara cearta ca sunt mama lui si dintre toti eu simt cel mai bine cum sa il cresc si ce trebuie sa fac si ce nu pentru copilul meu asa cum si ea la randul ei a actionat pentru copii ei.

asa ca parerea mea este sa iti asculti instinctul si sa supraveghezi foarte indeaproape relatia dintre bunica si copilul tau, eu nu as mai duce copilul la ea sub nici o forma doar in prezenta mea si sub ochii mei si fara sa fac din tantar aramasar i-as spune care e motivul, as cam folosii propriile ei arme ca argumente - efectul bumerang!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Fetelor, vad ca "v-ati inteles..." si imi pare bine cand vad ca nu sunt eu .. nebuna.
Sotul meu sa stiti ca o cunoaste la fel de bine ca si mine, stie de ce e in stare si se enerveaya pe moment cam la fel de tare ca si mine, fiind vorba de copil. Scandalurile din cauya soacrei le/am avut mai pe la inceputul casniciei, ne-au si zdruncinat-o putin, dar acum nu se mai pune problema. Si pe el il enerveaza, numai ca lui ii trece mult mai repede.
Cred ca tocmai din cauya ca a remarcat ca imi tine partea, a afirmat "fata nu mai vrea la mami si la tati, vrea la buni".

Cat priveste partea cu tinutul fetei la ea, eu nu i-am pasat copilul NICIODATA, daca ar fi NUMAI dupa mine, copilul nici nu ar sti ca exista. Doar cand am nascut al 2lea bebi a fost o problema, in rest.. nici vorba.

Soacra o cere pe fata.. si, analizand situatia, stiu ca e vorba de un interes, ca o tot intreba lumea ce-i face nepoata, si.. cum eu n-o caut... nu stia nici din povestiri ce face. Asa, o ia o zi si are ce povesti un an. Ca e medic, are cabinetul ei, clienti.. si .. na, socializeaza.

In fine, si prima oara cand a venit in vizita la noi acasa, la plecare, fata i-a yis sa mai stea, la care ea, catre cumnata/mea: "vezi ca nu e prost copilul?" Cu alte cuvinte si/a dat seama copilul de nici 3 ani ce fiinta deosebita e ea. Imi pare rau ca nu i-am raspuns "ce, ti-era frica sa nu semene cu tine?". Dar ca de obicei tac si inghit.

Oricum, vad ca ma sfatuiti sa o las mai moale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia_31 spune:

Ai dreptate ,Fianna, sa o pedepsesc si pe mama putin, dar nu prea am sanse ca ar izbucni un razboi, intre mine si ea. Pedepsele care le aplic copilului meu nu sunt grele ,cateva zile nu ii dau voie sa manance dulciuri, sau nu il las la desene sau la calculator cam astea sunt si le tot rotesc cand una cand alta.Oricum simt ca de multe ori ma lupt cu morile de vant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Las-o mai moale si nu mai inghiti! Scuipa tot! Sa vada soacra ca nici tu nu esti proasta!

Aaaaaaa! cred ca ii tranteam una in cap la replica asta, a spus-o ca si cum TIE ti-ar fi trecut vreodata prin cap ca e fetita ta proasta!

Las-o sa se laude cu ce emisiuni mai vede la TV nu cu copilul tau!

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iula78 spune:

Intra-i bine in par soacrei. Daca vrei sugestii, intreab-o pe elyda cum se face ca la carte, sigur nu se va supara.
elyda, sa nu-mi sari in cap; fac mea culpa in fata argesencelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

la faza stie copilul ce stie - replica mea era una scurta"seamna cu maica-sa!" in rest nu te mai abtine varsa tot ca nu rezolvi nika, te imbolnavesti de nervi si nu are rost sa citim un alt subiect despre soacre! "cum ne imbolnavesc soacrele de nervi!"

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Fetelor, va iubesc, chiar ma gandeam ca daca nu o voi mai lasa pe fata sunt cea mai josnica fiinta din lume.

Las-o sa se laude cu ce emisiuni mai vede la TV nu cu copilul tau!

Hai ca am ras... asa e Fianna.

Anca_Vlad, multumesc mult pt. suport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

off, draga mea..ce situatie urata..eu personal n-as accepta sub nici o forma ceea ce-ti face soacra, din fericire nici nu e cazul, ne vedem cu socrii mei destul de rar si nu am probleme cu ei..nu se baga..daca eu ii spun ca e laie, atunci e laie(ca eu stiu mai bine)..cu mama am si eu suste cateodata, ca nu vrea sa faca cum ii spun eu dar n-am menajamente, ii spun clar ca este copilul meu si eu decid ce si cum, si se supara si tace..stiu ca nu e frumos, insa e sanatos...ca am avut si noi ceva pb pe tema asta, cand mai trimiteam fata cea mare pe la ea...si acum mai are ceva iesiri , dar le tai in fasa..ca altfel...
cat despre soacra ta, eu cred ca deja stii ca tb sa-i tai macaroana, ptr ca "relatia" copilului cu ea nu este ok, mai ales c-o monteazaimpotriva ta...eu cred ca i-as fi luat capul imediat..si faza cu parul..m-a lasat masca, zau asa ..cred ca vrei sa faci ceea ce este corect, insa nu cred ca ai cu cine sa fii corect..soacra-ta, ma scuzi ca-ti spun, este un individ care nu are ce cauta sa stea atat cu un copil asa mic..care nu intelege otrava strecurata incetul cu incetul..e copil si nu are discernamant..o sa te trezesti ulterior cu probleme mult mai mari decat"esti rea, esti urata", crede-ma
parerea mea, este desigur, a mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Eu acum ceva timp am, creat un subiect bunici atotstiutori sau mamica exagerata parca,am avut mari probleme cu soacra,dar m-am impus ,sotul meu singur la parintii ,sotul ei a fost cam la comanda ei deci nu prea a fost contrazisa ,nu i sa trecut peste reguli numai ca de cand am nascut eu lucrurile sau schimbat ,nu am lasat-o sa se implice prea mult pt ca facea multe greseli si nu vroiam sa aibe de suferit copilul ,peste 2 luni voi naste iarasi cand fetita va avea un ani si 10 luni ,dar ea a vrut sa o ia la ea ,eu nu pot face asta in primul rand nu mi se pare ok ,sa fie despartite fetitele si nici eu de ea(fata bineinteles),eu sunt mai zombie trebuie sa stiu ce mananca copilul zilnic,ce imbaraca,haine calcate ,ma rog am anumite lucruri la care tin ,si i-am spus ca daca vrea sa ma ajute sa vina in zilele cand sotul va fii la servici(o data la 4 zile luc la tura sa ma ajute sa ies cu ele afara ,dar il mai am si pe tata care poate veni)ea ar sta numai aici ,numai ca principiile noastre si modul de viata sunt diferite,am avut mari discutii cu sotul pe aceasta tema dar nu am cedat , ea incepea sa planga(socara)eu nici nu ma uitam la ea ,sunt f dura si sincer va spun nu regret nimic ,stiu doar ca regulile mele trebuiesc respectate in ce priveste copii si atat.
fii ferma pe pozitie si impune-ti punctul de vedere

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum 32sapt si 34ecografic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natydea spune:

Martie parca o descrii pe soacra mea! La fel si ea, nu vine cu saptamana (chiar daca stam la 10 minute), eu am inceput munca si am rugat-o sa o ajute pe mama cu cei mici si cand vine sta numai dupa fundul lor, le spune ca daca fac aia mami ii bate sau ii culca non-stop cu ea si noaptea stau treaza ca deh copiii nu mai dorm. Simt ca innebunesc. Si sotul meu imi da dreptate pe moment ca pe urma tot lui masa ii ia apararea ca saraca a suferit mult. De unde, a jucat tatru toata viata si i-a invatat pe toti sa-i planga de mila. E rea si joaca teatru non-stop. Cand ii spun cate ceva ia o figura de om spasit si pe urma imi reproseaza sotul ca ii vorbesc urat lui maicasa si ca nu inteleg ca vreau sa ma ajute. Plus ca de cate ori vine cauta in toata casa, chipurile face curat. Si eu fac curat de 2 ori pe sapt, plus mancare. E o scorpie si nu stiu ce sa mai fac.
Mama saraca ma ajuta cat poate dar pe langa cei 2 ai mei ii mai are si pe ai surorii mele, asa ca sunt cu nervii la pamant!

Mergi la inceput