Mamici de iulie-august 2008 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Fetelor, am casa vraiste ca facem niste modificari ca sa ne incapa inca un patut mai mare pt Adrian ca atunci cand voi naste il voi pune pe bebitza mic in patutul pe care il avem deja...Offf, am oameni in casa care fac modificarile...nu prea am mult timp, insa sa stiti ca am citit si citesc tot ce scrieti....
Anaxena si Camy, stiu cum este sa fie sotul plecat, eu dupa casatorie am stat mai mult singura...si acum mai pleaca insa in week-end suntem impreuna... nu aveti ce face decat sa va obisnuiti cu ideea si sa asteptati ca o sa treaca si perioada asta, ca pana la urma nici lor nu cred ca le place sa fie plecati, insa muncesc pt noi si copilasii nostri...
In rest sunt bine, incerc sa nu mananc prea mult ca am tendinta asta de a rontai ceva tot timpul... parca vad ca ma cearta dr ca m-am cam ingrasat mai mult decat trebuia...
Boticelina, mananca des ca 100 gr mi se pare putin pt o masa...mananca ceea ce iti place tie ca sa nu mananci in sila...o sa fie ok, o sa vezi!!!!
Nati, felicitari pt crestinarea sotului..

Narcisa, ce bine ca la tine este cald, ca la noi este un frig, brrrrr!!!!



13+ si Adrian (20.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Neatza burtici!
Bun venit noilor gravidutze!
Mancare - eu mananc ca si inainte de sarcina, dar ma stradui sa manc mai multe fructe si legume, desi nu-mi iese tot timpul. Singura diferenta e ca mananc si seara, inainte cina mea consta din 3 tigari si o cana cu apa. Eu am tinut 2 ani regim disociat (cu intreruperi) si nu mai pot manca mult. Am observat ca la mine senzatia de foame a fost inlocuita de o stare de slabiciune si lesin, cu transpiratii reci. Asta probabil pt. ca sunt anemica si am glicemia scazuta.
Intrebare: bb isi trage din noi ce are nevoie, indiferent de ce si cat mancam? Ca eu am niste rezerve strategice pe fund si solduri...si tare as vrea ca bb sa se dea la ele si sa le goleasca .
Eu nu mai fumez de 8 sapt., am reusit sa ma abtin (multumita reactiei alergice de care am mai povestit si pt. ca dupa fiecare tigara mi se facea o grata cumplita), dar mai visez noaptea ca fumez, si tin numaratoarea inversa a lunilor cat mai tre sa stau fara tigara (ma si vad cum ies din sala de nasteri cu mana intinsa si mi se plaseaza o tigara pe care o dau gata pana in salon - glumesc!!!). Oricum pofte nu prea mai am (numai la subconstient) si pot sta printre fumatori fara sa-mi trebuiasca.
Nu stiu cat si cum afecteaza fumatul pe bb, de exemplu mama mea nu a stiut ce e gravi decat in luna 5 (a avut ea ceva probleme) si deci cu mine a fumat normal, a mancat normal, s-a comportat normal, fara tot felul de restrictii sau mai stiu eu ce si eu sunt ok.
Va pup.



dia 13+
strumfuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Scuze pentru faptul ca mesajul meu apare de 2 ori; nu stiu ce are internetul asta!!!
Stiu ca tot ati discutat acum vreo 2-3 capitole, depsre drIosup. Acum ca am mai inaintat si eu cu sarcina, vreau sa imi spuneti daca am retinut bine ce ati scris(sper ca nu va plictisesc, dar sunt o fire panicoasa rau). Deci, echo morfologica la dr Iosup de face in saptamana a 15-a ,programarea se face cu o luna inainte si centrul este undeva in zona Domenii, Manastirea Casin. Eu am incercat sa caut pe net despre dr Iosup , dar am gasit ca lucreaza la un alt centru undeva in zona Stefan cel Mare si ma intreb daca mai este de actualitate acea info. Aaaaa..si cat costa o astfel de echo. Multumesc!!!

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Vicky

Anaxena www.quelle-international.com/ro/q3r/home/suche/FH_bmZoX3BhZ2V0eXBlPWRldGFpbCZuZmhfYWN0aW9uPXNlYXJjaCZmaF9zZWNvbmRpZD1xdWVsbGVfcm9fNDE1MjEmZmhfdmlld19zaXplPTEwJmZoX3N0YXJ0X2luZGV4PTEwJmZoX2Vkcz0lYzMlOWYmJmZoX2xvY2F0aW9uPSUyZiUyZnF1ZWxsZV9ybyUyZmRlX0RFJTJmX2FjdGl2ZSUzZSU3YjIwMDYxMDA1JTdkJmZoX3NlYXJjaD1wZXJuYSZmaF9yZWZ2aWV3PXNlYXJjaA==//m-41521/index.html" target="_blank">asta e pernutza de care zic.

Lara bine ai venit, sper din tot sufletul sa stai cu noi pina la capat. puii cei multi din burtica.

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 13+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Dia, natura a facut lucrurile astfel incat bebele e mai important decat mama. Deci el e primul care se serveste si daca e cineva care sa "sufere" tu esti in primul rand. Mananca tu normal si o sa fie bine.

Lara, iti tin pumnii sa fie bine.

_
Vicky 16+

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna fetele,

Salutari la toate burticile!
Am aparut si eu la job. Nu am timp sa citesc ce s-a scris de vineri de la pranz pana acum, sper sa recuperez eu cumva, dar nu acum.

Am intrat sa va spun ca am rezultattul la triplul test si este negativ. Cine vrea sa-l vada cum arata, e pa mailul comun, unde gasiti si ecografia morfo de trim I. L-am facut vineri dimineata la GeneticLab, iar sambata aveam deja rezultatul pe mail. Rapid, nu gluma!

Si va mai spun ca ieri am luat de la MiniPrix lucruri de copii foarte dragute si ieftine: pantaloni (blugi, raiati si altele) lui Matei cu 190.000 lei vechi (erau si de fetite), bluze cu maneca lunga 90.000 (dar nu flausate), bluze cu maneca lunga flausate 190.000, pijamale 160.000, erau si bodyuri de bebe cu 60.000-90.000, bluzite bebe cu 30.000, un puloveras de bebe cu un ursulet dulce pe el am luat cu 90.000, o salopeta de fas un roz s-o mananci nu alta cu 190.0000, erau cizmultite de fete roz frumusele cu 240.000 si multe altele. Multe erau de la firma Kiabi, cred ca frantuzesti.
Ba mi-am luat si mie doua pulovarase care se incheie in nasturi, unul cu 190.000 si unul mai pricopsit si mai lung cu 360.000. Alta data nu am gasit nimic, acum erau de luat destule.

Am fugit la treaba.

pup you all,



Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Lara, in primul rand nu mai fi atat de pesimista; ii afectezi pe bebei. Incearca sa vorbesti cu ei, sa te simti tu bine si atunci se vor simti si ei bine. Nu rezolvi nimic daca stai cu frica in san. ai grija de tine!!!
Dia, starile acelea de lesin insotite de transpiratii sunt date de hipoglicemie, ia ceva sa rontai si trec in cateva minute.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Caprioara, mie mi se pare ca ai primit rezultatul la TT dubios de repede. Celelalte fete, ce parere aveti?

_
Vicky 16+

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

quote:
Originally posted by mcoca

Caprioara, mie mi se pare ca ai primit rezultatul la TT dubios de repede. Celelalte fete, ce parere aveti?

_
Vicky 16+

Bebele casei





Si mie mi s-a parut ciudat, dar nu ma pricep in cat timp se proceseaza asemenea analize. M-am gandit ca nu au avut multe probe si de aceea le-au lucrat pe loc. Voi stiti cat ar trebui sa dureze procesarea?

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Cristina, clinica se numeste Fortis. Pe mine eco m-a costat 2.000.000 lei vechi. Am sunat la inceputul lui decembrie pentru 8 ianuarie. Gasesti eco de la mine pe mailul comun, iar pe formular gasesti datele clinicii, inclusiv telefonul. Este in zona Casin, Agronomiei.
Eu am facut-o la 13 sapt si 5 zile dupa um, dar dupa eco aveam 14 si 4 zile parca. Triplul test a zis sa-l fac la 15 sapt (luat dupa varsta de la ecografia lui).
Sper ca te-am ajutat.

Lara, bine ai venit si sa te ajute DD sa duci cu bine sarcina multipla. Iti tinem pumnii!!!

Lcazangiu, iti doresc sanatate multa!

Nati, felicitari pentru crestinarea sotului! Vazut si pozele, foarte frumoase!

Boticelina, Anaxena si Nati lasati tigarile !!! Vreti bataie?


Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput