Mamici de iulie-august 2008 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:


Draga Anaxena, vad ca si tu treci cam prin aceeasi situatie ca si mine...pt ca din pacate si eu stiu ce inseamna sa nu ai sotul langa tine (al meu este plecat in Franta)...si din cele 13 saptamani si cateva zile de sarcina, sotul a fost acasa doar 3 saptamani...si atunci nu a stat neaparat cu mine...a muncit...a avut acte ceva de terminat...
...din pacate si eu patesc la fel...si ma refer la faptul ca ma trezesc noaptea...sau adorm foarte greu......dar ce sa facem??

Bujo ce mai faci?
am vorbit cu colegele mele de la servici si mi-au spus ca daca merg la clinica Eva sa nasc (si acolo voi merge cu siguranta), trebuie sa-ti faci programare din timp...stiai de asta???...eu cred ca ajung sapt asta sau cealalta...si o sa-mi fac programare.


Va pup pe toate,
Cami 13+

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sursula spune:

OanaH-Elevit sunt speciale pentru perioada sarcinii.Eu am luat din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata,iar acum,cand nu pot manca aproape nimic,ma mai linisteste gandul ca bebita isi ia ce-i trebuie din vitamine.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!
OanaH , bine ai venit!!! sarcina usoara si bebe sanatos!!
Nati, felicitari pt botez!!!
Noutati nu prea mai am!!! De dormit eu dorm inca bine si inca pot dormi pe burtica. Nu stiu ce voi face mai incolo. Ana, chiar perna dintr-aceea speciala pentru gravidute ai incercat??? Tin minte ca a fost o discutie interesanta aici despre perna- minune.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Buna dimineata mamici cu burtici,

Vreau sa spun ca eu de vineri seara sunt cobza, azi-noapte cel putin nu am putut sa dorm de nas infundat ce aveam, am luat oscillococcinum si tantum verde pt gat insa nu stiu ce sa iau pt picaturi de nas, avea unele Pinosol pe baza de plante insa sambata seara cand mi-am pus am vomitat (prima oara in 16 sapt de sarcina) pt ca sunt foarte naspa, asa ca am ramas si fara remediu pt nas infundat:((
Doamne imi dau seama cat de greu trebuie sa va fi fost mamicilor care au avut greturi si au vomitat zilnic, toata stima mea, sunteti niste rezistente, eu nu mai vomitasem de mult si simteam ca ma incordez din toti muschii mei, tare ,naspa senzatia!
Sper sa-mi treaca mai repede raceala asta, plus ca miercuri ma duc la buc si sper sa fie totul bine!

Vreau sa zic ca am asa o stare ca-mi vine sa stau numai in pat sa lenevesc, la caldurica cu un ceai cald, in nici un caz la scarbiciu, dar asta e....

Lori16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Buna dimineata, fetele iubitele!

Acum am venit si eu de la analize, am dat sange (si o gramada de bani) pt dublu test, rezultataul il iau peste o saptamina ca se proceseaza la Bucuresti. M-a uimit ca au fost atat de precauti, m-a tinut asistenta cu ea sa vad cum lipeste etichetele pe fiola mea de recoltare si pe fisa, m-au pus sa semnez in 3 locuri, ma prevenise doc ca sunt foarte stricti dar nu credeam ca vor fi chiar atat de stricti.

Sibylle am deschis si eu toate site-urile recomandate de Narcisa si se poate foarte usor bypass-a zona religioasa si izola partea educativa. Oricum, am citit recent despre un studiu extensiv facut acum 30 de ani in State, Abecedarian Project se numeste, concentrat exact pe early intervention, si care a demonstrat ca educatia "academica" cum zic ei, adica achizitiile de tip scolar, incepe sa-si arate beneficiile daca se incepe in jurul virstei de un an. Asta deoarece de la nastere si pina la un an se realizeaza mielinizarea neuronala, deci ce se petrece inainte de un sunt alt fel de achizitii. Ei au urmarit apoi subiectii pina la varsta de 26 de ani si a fost foarte clar ca au avut rezulatate mult mai bune decat media, cea mai importanta descoperire fiind aceea ca datorita interventiei timpurii subiectii au invatat sa invete, nu neaparat ca au avut IQ superior altora. Deci exercitiile pentru 3 luni sunt qvasi-inutile, de la un an se poate vorbi de educatie "de tip scolar".

Vicky multumesc pentru ajutor si pentru deranj. Garga are fix cat am spus, adica 13 sapt si 6 zile azi, pt ca la mine a fost contact unic in ziua ovulatiei care s-a produs si ea la fix. Stiu sigur datorita 'contextului', adica eu si tatal gargaritei ne vedeam cam la 10 zile, o sapt., deci e fost usor de izolat 'contactul vinovat'

Anaxena recomand cu caldura pernutele speciale de sarcina, eu nu stiu ce m-as face fara ea.

Nati felicitari pentru crstinarea sotului, abia astept sa arunc un ochi pe poze.

Sa stiti ca si eu o mai comit cu cite 1-3 tigarele pe zi, la cafea, cu un sentiment de vinovatie cumplit. Eu am fost mare fumatoare, fumez din frageda pruncie ca-sa-zic-asa, si sunt indragostita de tot ceea ce inseamna tutun si ustensile de fumat, tigari, cigarillos, pipa, am narghilea acasa pe care o prepar cu apa si lamaie si pufai tutun cu gust de mere... Ce sa mai zic, sunt fara leac.

Acum mai trag pe ascuns paie din-alea subtiri. M-am lasat de vreo 3 ori dar n-am rezistat mai mult de 8 luni niciodata. Ultima data m-am lasat inainte de operatie ca nu ma operau aia daca nu-mi ieseau bine probele ventilo-respiratorii dar din pacate m0am reapucat la vreo 3 luni dupa. Apoi venit garga, fumat pina in sapt 7, lasat iar, si am picat in pacat iarasi acum 2 sapt. Dar le las iarasi ca, dupa ce ca garga e micutza, o mai intoxic si eu voluntar.

Shame on me !

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 13+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA76 spune:

Buna fetelor!!!

Va citesc de ceva vreme dar inca nu am indraznit sa ma inscriu in clubul vostru. Astept sa treaca cele 3 luni ca sa fiu sigura ca ma pot numi si eu graviduta. Deocamdata sunt cam in saptam 11 si stau cuminte in pat ca sa nu mi se intample ceva. Am inteles ca pericolul de a face avort spontan e pana in sapt 14 asa ca astept sa treaca. A cam inceput sa ma doara iarasi spatele (oasele bazinului). Voi aveti dureri din astea?
Mie dr. T mi-a dat sa fac pregnyl din 4 in 4 zile dar nu l-am facut pt ca am citit pe prospect ca nu se face in sarcina si acum stau cu morcovul ca mi-e frica ca aceasta durere de spate sa nu fie simptom de avort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Monica, asa m-ai distrat cu "intalnire sexuale" cu ex-sotul =)). Da sa fii tu sanatoasa, ca spermatozoizii traiesc intre 2-5 zile, unii chiar 7, asa ca nu ai de unde sa stii cand s-a intamplat fericirea.

_
Vicky 16+

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by LARA76

Buna fetelor!!!

Va citesc de ceva vreme dar inca nu am indraznit sa ma inscriu in clubul vostru. Astept sa treaca cele 3 luni ca sa fiu sigura ca ma pot numi si eu graviduta. Deocamdata sunt cam in saptam 11 si stau cuminte in pat ca sa nu mi se intample ceva. Am inteles ca pericolul de a face avort spontan e pana in sapt 14 asa ca astept sa treaca. A cam inceput sa ma doara iarasi spatele (oasele bazinului). Voi aveti dureri din astea?
Mie dr. T mi-a dat sa fac pregnyl din 4 in 4 zile dar nu l-am facut pt ca am citit pe prospect ca nu se face in sarcina si acum stau cu morcovul ca mi-e frica ca aceasta durere de spate sa nu fie simptom de avort.






Lara , bine ai venit!!! Saricna usoara !!! Dar nu inteleg de ce stai in pat?? Ai avut probleme??
Durerile de spate sunt oarecum normale in sarcina, iar daca ai avut probleme cu coloana inainte de sarcina sunt un factor in plus .

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by LARA76

Buna fetelor!!!

Va citesc de ceva vreme dar inca nu am indraznit sa ma inscriu in clubul vostru. Astept sa treaca cele 3 luni ca sa fiu sigura ca ma pot numi si eu graviduta. Deocamdata sunt cam in saptam 11 si stau cuminte in pat ca sa nu mi se intample ceva. Am inteles ca pericolul de a face avort spontan e pana in sapt 14 asa ca astept sa treaca. A cam inceput sa ma doara iarasi spatele (oasele bazinului). Voi aveti dureri din astea?
Mie dr. T mi-a dat sa fac pregnyl din 4 in 4 zile dar nu l-am facut pt ca am citit pe prospect ca nu se face in sarcina si acum stau cu morcovul ca mi-e frica ca aceasta durere de spate sa nu fie simptom de avort.






Lara , bine ai venit!!! Saricna usoara !!! Dar nu inteleg de ce stai in pat?? Ai avut probleme??
Durerile de spate sunt oarecum normale in sarcina, iar daca ai avut probleme cu coloana inainte de sarcina sunt un factor in plus .

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA76 spune:

E sarcina cu FIV. Mi s-a recomandat mult repaos. Prima sarcina pierduta la 6 saptamani, acum am mai pierdut un pui tot la 6 saptamani, mai am 3 in burtica. Dr. spune ca s-ar putea sa se mai duca unul dupa cum arata la eco.
Daca ma ridic si merg mai mult de juma de ora incepe sa-mi curga scurgere din aia maronie, si la cateva ore incep contractii din alea dureroase. Iau mereu no spa, utrogestan si scopantil supozitoare. Si mi-e o frica de mor de saptamanile astea ca am inteles ca se pot opri oricand din evolutie dar mai ales in sapt 11.

Mergi la inceput