FIV157

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

AM NEVOIE DE NISTE SFATURI(de parerile,voastre,ce sa fac?):in luna Noiembrie,la ultima ecografie cand proful nu era in tara,mi-sa recomandat ca la primul ciclu(in Decembrie),sa fac in ziua 2 a la BIOS sau MEDlife,hormonalele,si tot in ziua 2 seara sa incep o luna de contraceptive.PENTRU ca ciclul mi-a venit Sambata si a 2 a zi Duminica,BIOS era liber,adica nu se lucra,am ratat analizele,si am zis sa astept ciclul urmator,adica acesta de luna asta.ACUM trebuie sa-mi vina,am sunat din nou la BIOS ,si nu lucreaza DUMINICA,dar am aflat ca MEDLIFE-ul lucreaza DUMINICA(in cazul in care imi vine maine),voi ce stiti? MA gandeam ,daca imi vine maine ,o fii vre-o problema daca fac analizele in ziua 3,si incep AC tot in ziua 3??? DESI daca lucreaza laboratorul MEDLIFE,nu cred ca ar mai fii o problema! SI mai am o intrebare,mi-sa spus ca mai mult ca sigur voi face se pare protocolul lung.CAT dureaza exact acest protocol(pt fetele care au facut),adica in momentul care termin contraceptivele in ziua 21 ,incep direct DIPHERELINUL SI DUREAZA 14 ZILE TRATAMENTUL CU DIPH,apoi se continua cu tratam de stimulare.VA INTREB asta pt ca sotul meu va fii plecat din tara o saptamana,si trebuie sa stiu,sa nu ma trezesc ca fac tratamentul degeaba.SPER ca nu v-am zapacit cu intrebarile mele,va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Zouzounaki multumim de capitolul nou care deja a ajuns la jumatate... Eu nu pot tine pasul cu voi, pentru ca intru doar o data pe zi, dar sper sa apuc sa citesc tot!
Iana_mari i-mi pare rau pentru esecul primului FIV si sa fii sigura ca urmatorul va fi cel norocos!! Multa bafta i-ti doresc!! Ma bucur ca Maruseea e mai bine si te rog sa-i transmiti salutarile mele (numai am nr. ei de telefon) si ruarile de un FIV norocos atunci cand il va face.
kineta eu stiu ca anticonceptionalele se incep in z1 si ca dupa cele doua luni vei primi, probabil inhibare cu Diphereline, dar nu e sigur, depinde de persoana. Sunt fete care au trecut direct la stimulare, altele au primit diphereline de gramaj mic sau mare, depinde de organismul fiecarei fete.
Piticul i-ti urez multa bafta in tot ce ti-ai propus! Eu i-ti sugerez sa-ti faci programare la prof. Marinescu direct in spital, eu cel putin asa am obtinut-o. Mergi la fraila Geta, da-i ceva si spune-i ca ai deja toate analizele pentru FIV, astfel vei obtine programare in max. o luna. Multa bafta iubita! Poate vom fi colegute de FIV!

ne intalnim de martisor 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

kineta doctorul meu tot din ziua a doua le da iar hormonalele se pot face fara nici o problema si in ziua 3.


La Multi Ani!
"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita niciodata cum i-ai facut sa se simta" (Carl W. Bueechner)
www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze, amintiri, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Reactualizata prima pagina!!! am trecut informatii si date despre 2 clinici noi:Medlife si Clinica Polisano din Bucuresti...etc

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit;
a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.slide.com/r/IKu2kAsImz-u2VovpRqcSJA0BEUza-Al?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">me...

www.slide.com/r/fnRY8xtt2D_VUyFEmJByVOmyMTMOCB?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">
iconita

www.politieanimale.lx.ro" target="_blank">SALVATI ANIMALELE SI VOTATI
www.photagious.com/slideshow?db570aedbf6afebfeb3c1f1197223805" target="_blank">zouzounaki licurici cu sclipici...
www.snowjoke.com/viewer.php?id=52333" target="_blank">LA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Crisis81, analiza progesteronului se face in z 21 a CM la un CM de 28 de zile (practic la 7 zile de la ovulatie). Daca ai un CM mai scurt il faci mai devreme si invers. E cam greu sa prinzi momentul atunci cand nu ai CM standard. Eu am un CM de 25-26 zile si l-am facut parca prin z 19.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:

Am cautat ceva pe net si am dat peste altceva si nu m-am putut abtine sa nu va arat si voua, iaca:

"in ceea ce priveste problema testarii genetice preimplantare... problema e destul de delicata in tara noastra. Vedeti dvs, aici apare un conflict de interese generat de catre cererea limitata de procedee ART. In mod normal inainte de embriotransfer ar trebui sa se faca o asemenea testare genetica printr-o procedura de hatching cu extragerea unei celule stem din embrion (care are peste 4-6 celule) si cariotiparea sa. Conflictul amintit este urmatorul: clinica FIV nu va mai putea face embriotransferul in cazul unui rezultat dubios, in consecinta nu-si va mai putea incasa banii pe procedurile efectuate. Eu am vazut cazuri de embriotransfer efectuate cu embrioni cu scoruri foarte slabe (scorul embrionar este dat in functie de numarul de celule, egalitatea in dimensiune a celulelor, aspectul citoplasmei, al nucleului, ritmul de diviziune al celulelor, etc.), tocmai din dorinta de a nu pierde onorariul, asa ca ce sa mai vorbim de testare genetica? ar insemna sa-si bata singuri cuie in talpa. dar, avand in vedere ca achitati un pret destul de consistent al procedurii, puteti cere sa vi se arate embrionii la microscop inainte de transfer. "

raspuns dat de un dr pe sit-ul sau.
Ce parere aveti? Traim in Romania.........

ladyxe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

nu ma mira, cat timp eu era sa mor din cauza ca au mers cu tratamentul pana in panzele albe desi ar fi fost mai bine sa-l intrerupa, doar banul conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Nu stiu daca asta e cauza pentru care nu se face testarea genetica. Mai degraba cred ca e vorba de posibilitatile reduse de la noi, nu cred ca au tehnica necesara pentru asa ceva. Pretul unui ET in comparatie cu ce dai pana atunci (tratament, monitorizari, punctie) nu e asa mare incat sa se cramponeze de el. Mie si daca-mi zice ca am niste embrioni de slaba calitate prefer sa dau cei 300 Eur si sa mi-i pun decat sa-i arunc. La cati bani dau pana la ET ar fi pacat sa nu mai dau 300 chiar daca am sanse de 0,001%. Nu se stie niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

mihaele, sarumna pentru detalii despre manastire.
e foarte departe de mine si nu stiu cand voi putea ajunge. Daca nu o consideri o indrazneala prea mare as vrea sa te rog sa ma treci si pe mine pe listuta ta (irina).

Si vroiam sa va mai rog sa ma invatati si pe mine sa dau acatist. Exact ce trebuie sa scriu, ce nume, pe cate saptamani sau zile si cum se formuleaza ruga......sarumana



Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mih.augusta spune:

quote:
Originally posted by kineta

AM NEVOIE DE NISTE SFATURI(de parerile,voastre,ce sa fac?):in luna Noiembrie,la ultima ecografie cand proful nu era in tara,mi-sa recomandat ca la primul ciclu(in Decembrie),sa fac in ziua 2 a la BIOS sau MEDlife,hormonalele,si tot in ziua 2 seara sa incep o luna de contraceptive.PENTRU ca ciclul mi-a venit Sambata si a 2 a zi Duminica,BIOS era liber,adica nu se lucra,am ratat analizele,si am zis sa astept ciclul urmator,adica acesta de luna asta.ACUM trebuie sa-mi vina,am sunat din nou la BIOS ,si nu lucreaza DUMINICA,dar am aflat ca MEDLIFE-ul lucreaza DUMINICA(in cazul in care imi vine maine),voi ce stiti? MA gandeam ,daca imi vine maine ,o fii vre-o problema daca fac analizele in ziua 3,si incep AC tot in ziua 3??? DESI daca lucreaza laboratorul MEDLIFE,nu cred ca ar mai fii o problema! SI mai am o intrebare,mi-sa spus ca mai mult ca sigur voi face se pare protocolul lung.CAT dureaza exact acest protocol(pt fetele care au facut),adica in momentul care termin contraceptivele in ziua 21 ,incep direct DIPHERELINUL SI DUREAZA 14 ZILE TRATAMENTUL CU DIPH,apoi se continua cu tratam de stimulare.VA INTREB asta pt ca sotul meu va fii plecat din tara o saptamana,si trebuie sa stiu,sa nu ma trezesc ca fac tratamentul degeaba.SPER ca nu v-am zapacit cu intrebarile mele,va pup pe toate.


Kineta,
eu am facut dozarile hormonale in ziua 3. niciodata dr nu m-a trimis la dh in ziua 2.
Cat despre ac, nu cred ca e vreo problema sa incepi in ziua 3. eu am cm de 25 zile si incepeam cam in ziua 4 pastilele. poate mai au fetele noutati
augusta

Mergi la inceput