FIV157

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Laura, imi dau seama at esti de nerabdatoare sa faci ET-ul. Si eu sunt de parere sa mai astepti un pic, dar vezi ce zice si dr. Din cate imi amintesc Madalina a asteptat cateva luni pana era intr-o luna buna dpdv al endometrului. Si a reusit. Oricum eu iti tin pumnii si sa fie cu noroc.
crystyna75, nu stiu cat de buna e Dracea, dar eu stiu reusite la Gynera cu ea ca dr. Bafta!!!
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Mai fetelor,
Simt ca innebunesc.
Am citit o gramada de articole despre paciente care au facut in vitro avand sactosalpinx. Sansele de reusita scad substantial.
Daca se obtin embrioni buni, nu se realizeaza bine implantarea, daca se face implantarea este risc mare de avort in primul trimestru de sarcina. Lichidul ala toxic distruge tot: spermatozoizi, embrioni, grosimea endometrului (se explica acum de ce endometrul meu e varza).
Nu mai stiu ce sa mai fac. Imi vine sa las totul balta. Pai asta inseamna zile de chin fara rost.Tare necajita sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Piticule nu vreau sa te dezamagesc,dar si mie Marinescu imi zicea mai asteptam 3 luni si inca 3 luni si tot asa,mai imi facea cite-o instilatie in spital si timpul trecea.M-am hotatrat sa merg la el la cabinet si acolo Cocei mi-a zis fara ocolisuri FIV.
A fost un soc pt. mine eu avand deja un baiat(IERI A FACUT 14 ANI)si m-am indreptat catre Tutunaru acelasi diagnostic si aceleasi indicatii.Am facut cu el laparascopia si mi-a clipsat trompele si pt. ca nu era de ajuns hidrosalpinxul mi-a mai gasit si endometrioza in FDS.Si fiv-ul meu s-a amanat iar 7-8luni cat am facut trat.
Despre endometrul stai linistita eu il am fffff bun (11-14),daca iti pui clipsuri nu-ti mai ataca nimic .
Eu am facut deja un fiv nereusit si sunt bucuroasa ca organismul a aceptat embrionul dar nu a vrut sa ramana in burtica (am avut val. 6,5)
Acum astept sa vad ce zice Marinescu pe 12 februarie am programare.
PITICULE fii mai optimista,din cate stiu esti mai tanara decat mine.
Felicia
Kora esti obosita de la noul loc de munca?
Cristal1995 nu ne povestesti cum a fost la clinica?
Samba asta era nr,de tf.la care raspundea Tutunaru 0723999939 sau cauta pe infertilitate.ro si gasesti nr. de tf. de la programari.
Moniland

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

PITICUTULE, eu am ales Sibiul asa dupa ureche,eram nestiutoare rau atunci la inceput,insa nu imi pare rau.Au specializari facute in Austria si la Giulesti,au rezultate,esti bine tratat nu astepti la o programare mai mult de 15 min. ca sa intri,nu,nu am ce sa le reprosez.Fiv-ul urmator il fac tot acolo desi ma gindeam la Gynera,insa ca sa pierd 2 ore travesind Buc si sa mai astept si pe la usi 1 ora e prea mult pt. nervii mei.Din aceasta cauza am renuntat la Buc.,din cauza aglomeratiei.La Sb. daca am programare la 12,la monitorizare de ex,mi s-a intimplat ca la 12.45 sa fiu deja la iesirea din oras.Eu sunt o fire mai agitata si tot timpul in viteza,asa ca imi convine de minune sa nu pierd ore in trafic sau pr la usi.Uite este o fata ARINA,tot din Vilcea care acum e sub tratament.Vezi la cap. fiv la Sibiu.

Va multumesc pt. "laude" insa optimista am fost de la inceput pina la sf. si uite ca s-a cunoscut.

Acum nu astept decit sa imi vina ciclul ala adevarat o data si sa o iau de la capat!

Va imbratisez,Miha!

Felelor am murit!!!Apropo la cazul lui Cristal,zic hai sa citesc bil de iesire din spital dupa HSG.HIDROSAPINX BILATERAL.Oare noi cgiar trebuie sa fim doctori in locul lor?Acum voi repeta sapt. aceasta HCG,sa vad cum stau caci am mai facut si trat. pt. acesta.OFFFFF!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Misaa_21si eu sunt una dintre babele de pe aici (40) si am avut o situatie asemanatoare cu a ta, respectiv din 5 foliculi s-a obtinut un ovocit, BHCG Z12 = 14 apoi a scazut la o,...dupa 5 zile Tu spui ca la tine a crescut totusi a doua zi. Asta era de bine. Dra nu mai spui daca l-ai mai repetat dupa 7 zile? Doar ca ti-au venit petele asta cateodata nu se iau in considerare. Daca chiar crezi ca s-a pierdut sa stii ca si la mine dereglarea de CM a fost mare, in sensul ca dupa niste pete care au durat 2 ore (daca n-as fi stiut de bhcg 0 as fi zis ca poate sunt de insemnare!) dupa 2 saptamani nu a mai venit nimic si a trebuit sa iau niste pastile - am uitat cum se cheama? Dupa ele mi-a venit si apoi si urmatoarele au fost OK caci incepusem sa iau si AC. La Giuly sa stii ca se da AC celor cu rezerva mica sa o tina acolo pe loc pentru zilele negre de FIV, iar cu protocolul acela lung iar nu e de caord Mr. Big pentru babe. El da protocolul scurt. Intreaba-i pe cei de la Sibiu daca iti vor schimba tratamentul poate asa vei obtine mai multi foliculi si poate si plini.Iarasi este de controlat nivelul progesteronului! L-ai controlat in timpul FIV-ului. La mine una am depistat ca era f. mic si asta ar fi fost o cauza pana sa ne gandim la cele genetice, etc. si alte chestii in amanuntime. La noi pana una alta trebuie sa ii producem! Mai stai pe aici pe langa noi cu intrebari, etc.
ZouzounakiLui Paraschos i-am scris dar nu stiu de ce am incurcat borcanele. Poate ca ii am si eu pe grecii mei in memorie...
Cred ca la fetele cu foliculi-ovocite putine nu prea ne da mana sa ii mai "stricam" si pt. PGD asa ca mergem inainte cum o vrea DD.
Alina_alexandrauite ca azi sunt mai optimista ca a iesit si putin soare pe afara. Totusi am un sot care ma iubeste, stie cat sufar si in tacere si cand mai dau si pe afara, si totusi ma alinta in fiecare zi la fel. El chiar nu se gandeste ca nu as putea sa nu ii dau un copil niciodata si macar pentru asta ar trebui sa lupt. E, de maine imi revin ca ma mai apuc si eu de analize, mai mai duc pe la Giuly sa mai duc putin cu nasul pe acolo pt. atmosfera si voi vedea. Deocamdata nu stiu cand sa fac. Cocei a zis ca ma va urmari in fiecare luna cu FSH si numai atunci cand voi cu unuil bun sa ma apuc. A zis ca asa a plmbat-o pe o pacienta de a ei 6 luni si stia ca aia o injura, dar pana la urma a pacalit o luna buna! Deci, nu mai poate fi dupa cum ne programam noi. Si nu te mai vaita de greturi, ci bucura-te de ele, ca doar asta ti-ai dorit si fac parte din cel mai insemnat eveniment din viata ta. Unde mai pui ca e si dublu, deci practic le ai o data pt. amnadoi, caci cred ca daca vei avea 2 va fi de ajuns! Te pup si te sun cand voi fi pe drumuri caci atunci pot sa vorbesc, la servici stii cum e te aude toata lunea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Buna fetelor multumesc lui Bunul Dumneseu ca am aluns la manastirea Ghighiu acum am venit acasa.Fetelor am dat acatistul tau cnd am dat atistele maicuta ma intrebat :De ce esti suparata ce e cu tine? I-am zis ce este cu mine si care este problema mea.fetelor sa faceti si voi ce mi-a zis mie sa fac : sa va spocediti si sa va impartasiti daca puteti sa-i convingeti si pe sotii vostri ar fi bine daca nu voi sa o faceti si timp de 40 de zile in fiecare seara la 12 noaptea aprindeti candela si cititi acatistul Sfintilor parinti Ioachim si Ana in genuchi si cu soti vostri daca vor daca nu voi,postiti lunea miercurea si vinerea.Va rog din suflet faceti aceste lucruri ca nu va costa nimic .Cine vrea acatistul Sfintilor parinti Ioachim si Ana sa a-mi spuca ca vi-l trimit eu Dumnezeu sa va binmecuvanteze cu copii frumosi si sanatosi.Acatistul la dat pe 40 de zile va ficitit timp de 40 de zile si dupa 40 de zile ma duc si mai dauu acatist.Ma rog la Dumnezeu sa va tineti copii in brate si sa ma duc la Manastirea Ghighiu sa ai multumesc Maicii Domnului pentru ca nea ajutat.Astazi am dat acatist si pentru colega sotului meu I-am multumit lui Dumnezeu si Maicitii Domnului ca ia indeplinit visul de a ramas gravida.
Zouzounaki mea iubita
alina _alexandra te pup si ai grija de bb
Va pup pe fiecare in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanche25 spune:

Bine v-am regasit dragelor! Cu intarziere va doresc ca noul an sa va aduca indeplinirea dorintelor si multa sanatate!
Eu am venit din Israel marti, dar am fost super ocupata.
BOO -bravo bravo bravo!! Felicitari multe si o sarcina usoara din toata inima
Crystal ...am intepenit cand ti.am citit povestea...mi se pare inuman..... Sigur noul FIV va fi cel norocos!
In vizita mea in Israel am fost la un doctor cu toate analizele facute in Spania, cu diagnosticul ''hidrosalpinx bilateral'', (voiam sa aud si alte pareri) si mi.a zis ca INAINTE de a face procedura FIV trebuie sa scot/clipsa trompele. L-am intrebat daca as alege una sau alta ar influenta rezultatul si a zis ca nu, dar ca in timpul operatiei, doctorul va face ceea ce crede el ca e mai bine, ori va soate, ori va clipsa.
L.am intrebat de sansele de reusita (in cazul meu) si a zis ca sansele de a duce cu bine sarcina la sfarsit sunt de 25-40%, iar ca sansele de a ramane gravida sunt mult superioare sanselor date in Spania (60%).
Mi-a mai spus ca au multa experienta, la ei FIv-ul este GRATIS, medicatia este gratis (daca ai asigurare de sanatate binenteles). Pentru straini sau pesroane fara asigurare de sanatate costul proedurii este in jurul sumei de 4.000 de dolari, cam 2900€ L.am mai intrebat si cat timp dueaza pana poti incepe procedura si a spus ca imediat, a doua zi chiar.
Progesteronul se recomada pacientei dupa nevoia ei, poate fi: pastile, unguent, injectabil, ovule vaginale...
Dupa Et trebuie sa ramai 2 saptamani in Israel.
Eu voi face FIv in Spania, e mai mai putin traumatizant decat atatea drumuri in Israel, plus ca voi avea medicul aproape. Ma rog la Dumnezeu sa am si eu un bebe sanatos....acelasi lucrul vi-l doresc si voua!
Zouzou tin pumnii stansi sa reziste bebicii si sa se prinda de mami strans tare!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mih.augusta spune:

Blanche25,
in israel au spus ce faci in cele 2 saptamani de stat acolo? esti monitorizata? zilele astea a fost o emisiune pe tv despre fiv, mama a urmarit-o, in care medicul spunea ceva de supravegherea pacientelor , in spital, timp de 2 saptamani, dupa et.
La noi nu se face asa ceva. Dar, cred eu, ar fi mai multe reusite daca dupa et se poate urmari evolutia sarcinii.
mih.augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by kineta

CE MA FAC,ca nu vreau sa pierd si luna asta ,sa incep tratamentul,mi-a venit CM dimineata,si maine este ziua 2 cand trebuia sa fac recoltarea pt analize,ca apoi seara dupa recoltare sa incep prima pastila de contraceptive(nu mi-a spus sa fac decat o luna cu AC) pt ca sunt la a 2 a incercare de tratament.AM sunat la MEDLIFE si nu lucreaza laboratorul maine asa cum am crezut ,asa ca am dat-o in bara.NU STIU ce sa fac???? AR insemna sa fac luni dimineata recoltarea pt(fsh,estradiol,prolactina,lh),si sa incep prima pastila de AC in ziua 3(luni). CE parere aveti,s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema,ma gandesc ca nu stiu ce ar putea sa se intample daca incep contraceptivele in ziua 3,probabil sa-mi intarzie ciclul cu 2-3 zile,oricum dupa aceasta folie de MARVELON,intru direct in ihibare cu Diphereline,cel putin asta mi-sa spus la ultima consultatie,.dar aceelasi lucru mi-sa intamplat si luna trecuta cu ciclul ,mi-a venit tot sambata,acum la fel,si nu am reusit sa vb la Giulesti,adica sa intreb dinainte ce fac,daca va fii la fel luna asta ,si acum e prea tarziu,ca nu am pe cine sa sun azi,VOI ce parere aveti,imi aduc aminte ca inainte de prima incercare fiv,mi-sa recomandat AC,si parca prima folie am inceput-o tot din ziua 2.AR fii o nenorocire sa incep din ziua
3 ???? MI-E frica sa nu influenteze tratamentul ce va urma dupa ...

Prof. M. recomanda FSH si LH in ziua 2 dimineata ca sa poti incepe in aceeasi zi seara AC. Eu personal cred ca nu e absolut nici o problema daca faci analizele in ziua 3 si incepi si AC. SUcces!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by Anita76

Buna fetelor si La Multi Ani!

Sunt si eu o aspiranta cu 2 FIV-uri la activ, unul nefinalizat din lipsa de ovocite si al doilea cu un singur ovocit dar nereusit, ambele au fost facute la Giulesti cu dr. M.
Acum mi-am facut niste analize pentru ca vreau sa incerc iar, mi-am facut programare in februarie.
Este cineva care se pricepe mai bine si ar putea sa mi le interpreteze?
Iar in legatura cu donarea de ovocite, stie cineva care este procedura sa te inscrii pe lista la Giulesti, sunt sanse sa ajungi sa primesti?
Ziua 4

Estradiol 75 (Faza foliculara: 21-251 pg/ml Faza ovulatorie: 38-649 pg/ml Faza luteala: 21-312 pg/ml Menopauza (fara THS): <10-28 pg/ml Menopauza (cu THS): <10-144 pg/ml )

LH 6.80 (Faza foliculara: 1.0 - 18 mUI/ml Faza ovulatorie: 24-105 mUI/ml Faza luteala: 0.4-20 mUI/ml Menopauza: 15-62 mUI/ml)

FSH 6.60 (Faza foliculara: 3.35-21.63 mUI/ml Faza ovulatorie: 4.97-20.82 mUI/ml Faza luteala: 1.11-13.99 mUI/ml Menopauza: 2.58-150.53 mUI/ml)

Prolactina 13.04 (1.2 - 29.93 ng/ml)


Ziua 23:

Estradiol 213 (Faza foliculara: 21-251 pg/ml Faza ovulatorie: 38-649 pg/ml Faza luteala: 21-312 pg/ml Menopauza (fara THS): <10-28 pg/ml Menopauza (cu THS): <10-144 pg/ml )
LH 2.65 (Faza foliculara: 1.0 - 18 mUI/ml Faza ovulatorie: 24-105 mUI/ml Faza luteala: 0.4-20 mUI/ml Menopauza: 15-62 mUI/ml)
FSH 2.17 (Faza foliculara: 3.35-21.63 mUI/ml Faza ovulatorie: 4.97-20.82 mUI/ml Faza luteala: 1.11-13.99 mUI/ml Menopauza: 2.58-150.53 mUI/ml)
Prolactina 9.58 (1.2 - 29.93 ng/ml)

Acum o sa merg sa vad cum stau si in ziua 14.

Va multumesc.

Din cate ma pricep eu analizele tale sunt bune. Ca sa-ti evaluezi mai bine rezerva ovariana ar fi bine sa faci Hormonii antimullerieni. Multa bafta!

Mergi la inceput