Conditii maternitatea CFR 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralluca spune:

Imi pare tarerau de experientele neplacute pe care le povestiti. Am nascut si eu la cf2 in 27 decembrie, cezarians. Am ales spitalul pe principiul "pomului laudat". In timp mi-am redus asteptarile. mi-am propus ca orice gasesc acolo sa ma gandesc ca-i doar pt cateva zile si gata,

Pentru mine una peste alta a fost o experienta placute. Toata lumea a fost mai mult decat ok, de la infirmiere la medici. M-am straduit sa vorbesc cu fiecare in parte si sa tin minte cum le cheama ca sa le strig la nevoie. Fetele de la copii au fost super, mi l-au adus pe bebe cum l-m cerut, veneau imediat cu supliment daca le chema cineva, ne-au aratat cum sa alaptam. Medicul neonato n-a vrut sa ia nik de la nici una din mamici.

De dat am dat in limite rezonabile si numai cate o singura data la fiecare. Chiar imi pare rau ca n-am mai prins-o pe asistenta de la anestezie si n-am apucat sa-i dai nimic.

Medicul meu super-ok dar asta stiam, mana a doua super.

Totul cam ponosit dar curatenie se facea mereu; infirmierele ne aranjau mereu asternutul ba chiar au schimbat protectia de pat.

Poate ca am avut noroc sa stau in salon cu o pacienta a sefului de sectie, sau cine stie de ce lucrurile au stat astfel. Oricum tot personalul mi s-a parut super ok. Erau foarte obosite si alergate dar veneau imediat ce le chemai.

Eu am stat numai 2 zile si e drept ca la final au fost niste doamne mai sictirite, dar deja plecam si nu mai conta.

Saloanele au fiecare 4 paturi, grup sanitar cu dus + frigider. Arata cam ca la o cabana de 1 stea jumare, important este ca exista.

Copilul meu a plecat super iritat din spital (bubite pe fund si spate) dar i-au trecut in 2 zile, multumita dr. Sicoie care mi-a prescris o crema buna. Cred ca s-a inritat si din cauza caldurii, in spital e groaznic de cald.

Un aspect mai putin plact - nu prea au permis vizitele nici intre orele afisate. Seful de sectie dr. Tanase le-a interzis. Emotional a fost nasol, din punct de vedere al sigurantei a fost ok evident.

Cam asta. Daca vrei info despre ceva/. cineva in mod special, zi-mi si ne-auzim pe pm.

Raluca

tre' sa fug ca s-a trezit copilu :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Eu am nascut de 2 ori la cfr2, dar daca ar fi sa mai fie o data as merge la medlife (doar pentru faptul ca sint singura in camera si a tv si net).

Vreau sa va spun ca la prima nastere (vara 2005) nu am dat nici macar 1 leu la asistentele neonato, si au fost ok (cu exceptia uneia care cred ca si daca ii dadeam tot nashpa era). Iar acum (vara 2007) nu am dat nici un leu la dr neonato (nu a luat) care a fost foarte ok, iar la asistenta am dat o singura data, nu mai tin minte de ce. Mi s-a parut mai saracacios ca in 2005, dar personalul ok. La asistentele de la gineco am dat, dar nu la fiecare 'serviciu'. Sigur nu am depasit 12-13 mil cu cotizarea (cezariana). cfr2 are aer conditionat, mare lucru, eu am nascut in zilele cu cod rosu de asta vara; am avut si noroc de colega de salon 'destupata' care a fost de acord sa tinem aerul conditionat deschis incontinuu (nici nu pot sa ma gindesc cum ar fi fost altfel).

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Si eu am fost multumita de conditiile din CFR2 dar am nascut in aprilie 2006. S-ar putea sa se fi schimbat chestii de atunci. Sa stii ca infectiile se intampla si la case mai mari. Stiu sigur o mamica a carei fetita a luat o infectie din Polozu desi a dat mult dr. si a stat in rezerva separata si o mamica care a capatat ea o infectie, din... Euroclinic. Asa ca se intampla si la case mai mari.
Cat despre banul inainte si dupa aia mai vorbim, e o problema a sistemulul medical roman. Peste tot trebuie sa dai daca vrei sa nu-si bata joc. Sau platesti 3900euro pt o cezariana la Euroclinic.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna,

Nu am mai intrat de mult pe aici pentru ca o perioada am fost destul de convinsa ca voi merge la Medlife. Intre timp, facand cunostinta cu dr Tanase de la CFR2, la care m-a recomandat dr care mi-a urmarti sarcina,m-am intors din nou la CFR2.
Ralluca merci mult pentru detaliile date. Imi vor fi de ajutor si mie dar sigur si altor viitoare mamici care cauta info despre CFR2.

As mai vrea sa stiu daca saloanele au si dus la toaleta pentru ca eu am vazut o rezerva de un pat (plus unul pentru insotitor) dar la care la toaleta exista doar WC si chiuveta (nu si dus). Daca nu exista, la dusurile comune este ok sau nu?
Si inca ceva, poate imi poti spune (eventual pe pm) ceva legat de tarife ca nu am nici cea mai vaga idee. Ma gandesc ca poate ai auzit ceva de la colega ta de salon.

Merci mult si sanatate multa!


Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

tzup si eu cu pareri!
eu am nascut in feb 2007 la cfr2. Am facut crize de nervi pe acolo, pentru ca toata lumea a laudat maternitatea, ca este super-mega moderna, ca paturi noi, k termopane, ca dush in camera.. bla-bla.
Am avut asteptari mari, si, evident, cand am dat ochii cu realitatea am avut un soc.
din cate stiu eu(cel putin acum un an asa era)nu exista rezerva la cfr2.

Miri, ce sa iti spun de dush, ca doua zile cat am stat acolo nu am dormit, numai de dush nu imi ardea (nu ca m-as fi dezbracat in baia aia plina de gandacei mici si dragutzi).
aaa. a existat un schimb care a facut toaleta cu apa oxigenata calda, imi venea sa le pup
restul turnau apa rece, si tineau si geamul deschis, ca poate aveam nevoie de curent, sa ma usuc.. si neaparat toaleta se face dimineata pe la 5:30-6.

eu sunt zgriptzuroaica de fel, si sunt anti spaga(d-aia bate acum postasul incet la usa , si apoi fugeeee cu alocatia mea )
asa ca rar dadeam 5 ron pe la asistente.
oricum ele isi faceau treaba chiar daca nu le dadeam.
asistentele de la pediatrie.. asa cum au spus fetele: SCARBE, nu te astepta la prea multe de la ele. Alexandru a facut foamea cat am stat acolo, pt ca nu stia sa suga mititelul, si lapte praf nu vroia nici chip.
In final a aparut o asistenta bruneta cu parul lung, prins intr-o coada in varful capului (poate mai este pe acolo) care a zis clar: pune copilul la san, nu vezi suplimentare (adik lapte praf) de la mine, ca nu am timp.
sa ii dea Dumnezeu sanatate, ca ea m-a invatat cum sa il asez pe pui la san, si nu a vrut deloc banutzul... mi l-a dat inapoi.

nu am scris ca sa te sperii, vreau doar sa nu patesti ca mine.
asteapta-te la conditii slabe, ca sa ai o surpriza placuta daca gasesti conditii "normale"

pupici si nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Pana la urma nu imi este clar...exista sau nu rezerve in CFR2? Sau doar cea a sefului de sectie? Si exista sau nu dusuri in saloane?
Faza cu toaleta cu apa rece chiar ma face sa ma treaca fiorii...brr...
Daca a fost bine candva si acum lucrurile stau din ce in ce mai prost...mare pacat pentru ca odata cu trecerea timpului lucrurile ar trebui sa se mai indrepte si pe la noi si nu sa mearga in mai rau.

Si inca o chestie care nu o inteleg...se accepta sau nu vizite? Ca din unele mesaje inteleg ca nu se accepta (din ordinele conducerii) iar din altele inteleg si am mai si auzit ca exista rezerve unde se poate sta si cu insotitor?

Oricum merci mult la toata lumea care scrie. Vreau sa aflu si pareri pro si contra...imi fa vi mai usor sa-mi fac o parere.

Va pup pe toate si week-end placut!


Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Miri stai linistita cu dupa ora 15 se accepta vizite, cu o mica atentie se rezolva tot.Sincer conditiile nu mi s-au parut asa infioratoare comparativ cu Giulestiul de exemplu,unde m-am jurat ca nu mai calc,insa ce sa zic maternitate de stat,asta e ,cam inghesuiala insa 3 zile n-am murit,despre rezerve nu stiu ce sa-ti spun dar ma pot interesa.


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

miri, cu vizitele.. depinde de schimb.
eu am prins un schimb naspa, de nu te lasa nici sa arati copilul la usa.
si ce crezi ca a facut soacra-mea?
a pazit cand nu era nimeni pe hol si a dat buzna in salon peste mine
i-am zis ca daca ne prinde careva spun ca e nebuna si ca nu o cunosc

la mine a intrat tot familionul, pe rand dupa ce am nascut. sotz, sora1, sora2, iar sora1

in salonul in care am stat eu, de 4 paturi, exista baie cu chiuveta, dus, si toaleta.

sigur anul trecuta nu exista nici o rezerva, pentru ca cineva a intrebat cat sa dea pt rezerva si i s-a spus clar ca nu exista asa ceva.. pana la urma a mers la euroclinic

aidi, gata, fii barbata!
Andra are dreptate
sunt doar 3 zile, treci tu si peste astea
daca vrei, poti sa faci o vizita maternitatii inainte sa nasti
vb cu medicul tau, si se rezolva
da' sa nu te ia frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisjo spune:

Si eu am nascut la CF2. Moasele s-au comportat super. Am citit despre reprosuri la adresa asistentelor de la neonato. Fetita mea a stat 5 zile la sectia de terapie intensiva si am fost multumita de comportamentul asistentelor. Este adevarat ca le-am dat, la fiecare tura, dar aproape toate au refuzat sa primeasca. Insa dupa pranz si peste noapte cand este doar o asistenta pe schimb intr-adevar este greu sa se imparta si sa multumeasca toate mamicile.
Aceasi asistenta se ocupa si de nou nascutii de la terapie si de cei din saloane.

Crisjo si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Eu va sfatuiesc sa luati in calcul si neonatolgia atunci cand faceti alegerea spitalului. Eu nu am facut-o, si era sa o patesc rau de tot.
Deci, reguli de baza:
1. daca nasteti inainte de 37 de saptamani, CF2 NU este o optiune, oricat de mult v-ati dori.
2. Daca bebe are probleme, indiferent de natira lor, va trebui sa va transferati - nu sunt pregatiti sa faca fatza nici unui fel de urgentza sau situatie speciala.
So...parerea mea e sa nu va riscati. Dar fiecare are dreptul sa aleaga ce isi doreste. NU uitati insa ca alea 3 zile sunt si pentru copil nu numai pt voi..si el trebuie sa treaca cu bine peste conditii...

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput