FIV156

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crismari spune:

Buna.Eu sunt noua pe forum si despre FIV nu stiu prea multe.De doi ani incerc sa fac un bebe si nu am reusit.Am fost la dr. am facut analize,controale si am aflat in cele din urma ca am trompele impermeabile.M-am hotarat sa fac FIV si luna aceasta am facut programarea la MNL,la prof.RON EL.Am si eu o rugaminte daca se poate la fetele care au mers si merg acolo sa-mi spuna cum e doctorul,clinica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

fetelor asa ma intristeaza ce am citit in ultimele pagini....Dupa ce ca avem ghinionul sa fim in postura de a face FIV, mai apar si altele care ne mananca viata.
Si pe mine m-au lasat nervii de multe ori, si chiar si eu sunt un caz in care s-a actionat cu neglijenta mult timp pana s-a descoperit buba..dar nu vreau sa mai imi aduc aminte. Doar sa ma uit la puiul meu si imi trece orice gand negru.
Vreau doar sa va incurajez sa trageti cu dintii cat de mult se poate sa reusiti ce v-ati propus.
Anca si eu am ovare MPC si am avut 8 foliculi din care 8 ovocite. Nu stiam de chisturi. Si nici mie nu mi-a dat anticonceptionale. Singura diferenta a fost ca am facut inhibare cu diferiline de 3,75 doza unica. Iti tin pumnii daca te hotarasti la FIV natural
Cris86 nu te-am mai vazut de mult pe aici. Bafta la FIV daca ai hotarat unde si cand faci.
kora bafta multa la FIV 3! sa fie cu noroc de data asta.

Pup toate fetele.


Adhnana lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Fetelor, stiu ca nu prea sunteti in tema cu Hormonii Anti-mulerieni (mentionez ca sunt hormoni si nu anticorpi cum s-a mai scris pe aici) dar stie cineva daca rezultatul este influentat de faptul ca luam AC? Mie o dr. tot de la Giuly mi-a zis ca se poate face oricum. M-as cam indoi daca tot arata activitatea ovariana. Pai nu e in repaus daca sunt pe AC? Mie mi-a iesit valoarea 0.4, normal fiind intre 1 - 10 si asta ar fi singura explicatie. Ce e drept nici in Germania nu le-am spus ca sunt pe AC. Acum nu mai stiu cum sa o interpretez, iar pe net nu am gasit nimic in acest sens.
A doua intrebare: Progesteroanele inj. trebuie tinute la frigider, caci si daca se tin cand nu e recomandat nu e de bine!
In rest, cred ca fiecare a avut parte de mici sau mari contradictii cu dr. ei, s-au mutat la alte clinici, alti dr., etc. deci poate ca asta e o stare normala. Daca fiecare isi spune povestea, nici unul nu va mai sta in picioare. In concluzie, fiecare face cum ii dicteaza sufletul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

crismari bine ai venit pe DCsi visul de a devenii mamica sa devina realitate! despre MNL nu prea stiu,dar sigur fetele iti vor raspunde cit de curind
alina_alexandra asa voi face
mihaele tin pumnii pe maine sa se rezolve si sa intrii si tu in start
Boo pe unde esti?cum a fost la echo?
KITTA cum a ramas cu grecii?
multumesc fetelor pentru urarile de bine...si in legatura cu medicii..no comment...si eu am ajuns la Fiv,tot din neglijenta unui mediccare pe linga faptul ca a fost lipsit de profesionalism,a fost si avid rau dupa bani..facusem hemoragie interna(se rupsese trompa)si el se tirguia cit sa stoarca de la sot,ca daca nu ii da cit cere ma lasa pe masa..ehhh cine nu pateste nu stie cum e ...dar sa va fereasca Dumnezeu intotdeauna de medici incompetenti...sa aveti o seara placuta..Zouzou

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit;
a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.slide.com/r/IKu2kAsImz-u2VovpRqcSJA0BEUza-Al?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">me...

www.slide.com/r/fnRY8xtt2D_VUyFEmJByVOmyMTMOCB?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">
iconita

www.politieanimale.lx.ro" target="_blank">SALVATI ANIMALELE SI VOTATI
www.photagious.com/slideshow?db570aedbf6afebfeb3c1f1197223805" target="_blank">zouzounaki licurici cu sclipici...
www.snowjoke.com/viewer.php?id=52333" target="_blank">LA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

LA MULTI ANI fetelor pe 2008!!!! AM citit,si eu ce ati scris,si care au fost opiniile voastre referitor la cum suntem tratate in spitalele noastre din Bucuresti(mai ales GIULESTI),si care chiar daca mai are putin si "cade" ,trebuie sa recunoastem ca este unul din cele mai bune spitale de obstetrica -ginecologie din Bucuresti,si chiar din tara,si credeti-ma ca stiu ce spun.NU degeaba sunt cozi pe la usiile medicilor interminabile,si vin paciente din toata tara.ESTE de ajuns sa amintesc de dr PUIA SORIN (a carui pacienta am fost si eu ,de prin 2000-2004),sau de prof MARINESCU,DASCALESCU,dr ION-IONUT etc,lista ar putea continua,dar nu are rost.DAR ca peste tot exista si exceptii,eu de exemplu cat am fost pacienta dr-ului PUIA,lasand la o parte ca am stat sa-l astept pt consultatii ore intregi,nu prea am avut probleme.CAND am trecut la MARINESCU,nu stiam ca voi ajunge sa fac fiv cu el,prima data sa purtat f frumos ,a doua oara a tipat la mine cu holul plin de paciente de imi venea sa intru in pamant de rusine,fapt pt care nu am mai calcat in spital vre-o 3 ani,dar se pare ca dupa extrauterina din APRILIE 2007,tot la usa lui am ajuns,cerandu-i ajutorul in drumul cel aveam de parcurs spre fiv.SI ceea ce am constatat,este ca pana acum sa purtat destul de bine,nu a mai tipat sau alte iesiri,am vazut ca se poarta cat decat bine cu pacientele care fac fiv,este fff grabit ,dar isi vede de problemele stict medicale,si nimic in plus.SI eu am ovarul usor MPC,dar nu a considerat ca este un impediment pt fiv,mi-a dat 2 luni AC ,si mai departe tratamentul.CA nu am avut nici un ovocit,desi el la ecografie vedea asta,nu stiu ce sa spun a cui a fost vina,... a mea in nici un caz,a lui nu stiu ce sa zic...DUMNEZEU stie cel mai bine.CINE m-a lasat cu un gust amar la prima mea incercare in FIV,a fost DR COCEI,care nu a aratat nici un gram de compasiune pt mine ca om ,ca pacient,si care dupa ce ma lasat sa astept dupa punctie 3 ore,sa-mi spuna ca a fost punctie alba,a avut o reactie destul de urata fata de mine ca pacient.DAR padure fara uscaturi nu exista,eu mi-am pus multe intrebari,referitor la aceasta problema,dar cine sa-mi raspunda,in laborator se pot petrce multe lucruri fara ca noi sa avem nici cea mai vaga idee,dar "hotul neprins,negustor cinstit",dar suntem prea mici sa facem ceva,ar insemna sa ne luptam cu moriile de vant.IN general am observat cand mergem prin spitale,desi suntem amabili in diverse moduri in stg si dr,tot cu capul plecat stam,si asta tot din dorinta noastra imensa de a avea copii,trecem peste orice,peste tipete,jigniri ,cozi,minute poate chiar ore de stat pe telefon pt a ne programa etc.AU inceput incet ,incet sa se mai schimbe unele lucruri la noi in tara,dar cred ca in domeniul sanitar nici peste 20 de ani nu va fii bine,si sincer imi doresc din tot sufletul sa se schimbe mai repede ceva,in acest domeniu,pt ca nu cred ca exista un loc in lume,unde sa te duci sa platesti consultatii,sa platesti fiv si tratamente de mii de euro,si sa-ti fie frica sa deschizi gura sa pui o intrebare medicului sau asistentei,ca poate mai esti si dat afara din cabinet.ESTE adevarat ,nu este peste tot asa,nu am vrut sa generalizez,si sper ca nici nu am exagerat,dar asta este ceea ce vad in general in spitale,si repet nu este vb doar de GIULESTI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:

iana mari din cate imi amintesc eu eram sg cu clipsuri la purtator in acel salon,
cat despre Mariusea ma bucur sa aud ca a trecut peste acea perioada si are deja planuri, mult noroc si cat mai repede , din partea mea

ladyxe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by cristinici

Cred ca fiecare dintre noi vede o anumita parte . Nu pot sa o contrazic pe Cris cu unele lucruri, dar as vrea sa fiti o zi in locul fiecaruia dintre ei si poate si ei , daca ar avea timp ar tb sa faca asta( sa se puna in locul nostru). Sa va puneti in locul frailei care din 10 paciente cate are la usa 8 vor informatii, vor explicatii.., in locul lui Marinescu care vede zeci de pacienti pe zi, fiecare cu diverse probleme, daca cu fiecare ar sta de vorba 10 min in plus cate ore ar tb sa aiba o zi pt el ? Si apoi si noi si ei suntem oameni , avem zile bune si rele, gresim din neatentie si nu din reavointa..
Eu cred ca fiecare tb sa puna in balanta bune si rele si sa vada daca merita sau nusa mearga in acel loc. Lucruri perfecte nu exista, decat doar Dumnezeu.
cristinici

Sunt perfect de acord cu tine! Si eu as vrea sa se ocupe de mine un doctor cu mult mai mult interes de-asta am si incercat sa merg la Medlife, sa vad cum e acolo doar ca dr. Predoi s-a comportat superficial cu mine iar "comisia" care stabileste tratamentele mi-a dat "un alt fel de tratament decat pana acum", de fapt ACELASI pe care l-au dat TUTUROR pacientelor care fac FIV la ei: Diphereline 3,75 in ziua 21 si stimulare cu Puregon 2f/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Zouzou sunt aici. Prezent ! Am fost ieri la eco si am vazut o biluta .. si cam atat. Adica mai trebuie sa mergem peste vreo 2 saptamani sa-i vedem si inimioara. Mi-a spus ca nu e exclus sa fie totusi 2, dar poate e prea devreme deocamdata. Cine stie ce surprize o sa mai avem

Crismari eu am facut FIV la MNL luna trecuta asa ca amintirile sunt proaspete. Pot sa-ti dau detalii sau daca vrei poti sa citesti tu ce am scris la capitolul trecut (cred). Oricum parerea mea despre clinica e ca nu se compara cu probleme de la Giulesti, asta ca tot banuiesc ca ai citit ce s-a scris mai sus. Adica chiar nu tipa nimeni la tine, nu te expediaza nimeni. DAR nu inseamna ca e perfect, trebuie sa pui si tu multe intrebari pentru ca nu primesti explicatii la absolut tot. Ceva de genul: ei isi vad de treaba, daca ai intrebari pune-le si ti se va raspunde. Au si ei multe defecte, sau poate ma asteptam eu la ceva super mega extraordinar. Pe mine m-au amanat ca nu venea Ron-el in tara, de exemplu. Asta dupa ce incepusem tratamentul de inhibare. M-a deranjat modul in care au facut-o, asa fara explicatii. Dar chiar le-am facut un fel de scandal si i-am pus sa-mi dea fiolele de Diphereline in plus pe gratis. Nu mi se parea normal sa le platesc eu. Si au facut-o. Nu era o avere, era vorba de principiu doar.
Iar legat de Ron-el pot sa-ti spun ca mie mi-a placut, atat cat l-am vazut. M-am intalnit o data cu el la inceput si pe urma la punctie direct. In rest nu tii legatura cu el, ci cu Ioana, coordonatoarea.
Nu stiu ce altceva sa-ti mai spun asa la inceput, mai intreaba-ma tu daca vrei.





"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Luck am sunat la cabinetul sau particular din Zorileanu.
Acum 10 min. am incercat din nou fara sa stie ca sunt aceeasi persoana si mi-a dat acelasi raspuns.Nu primeste decat gravidute ,restul la spital.
La spital suna ocupat intr-una.
Fetelor azi se fac programari in spital pt. luna ianuarie sau februarie cum e la cabinet?
Pup toate fetele.
Nu merge nici-o fata azi la Giuli sa se programeze?Eu sunt din provincie si tot timpul a fost greu cu programarile.

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

iana vad ca ai reusit sa prinzi legatura telefonica.La Cocei nu vrei sa te programezi?Numai direct la Marinescu?Mie mi-a spus clar luna trecuta cand am fost sa ma programez ca din acest an profu' nu mai primeste la cabinetul particular decat 1-2 paciente/zi ( cand e el acolo) si acestea numai daca sunt f vechi paciente....asa ca am ales sa ma programez totusi la Cocei ca la mine e primul contact cu ei...,la Giuly stiu ca nu prea sta de vorba cu tine ca e f grabit si aglomerat.Bafta multa!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput