MAMICI DE ITALIA (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

cristina... multumesc de pont... voi incerca.. caci pe mine aparte ca ma pisca si ustura sanii ma dor de mor..cand vine ora de alaptat imi vine sa-mi iau campii... meno male ca o data ce apuca sa pape bine nu mai doare...dar mai tare ma doare cand incerc sa il iau din gurita caci adoarme la san dar cu gingiile stranse tare...si daca vreau sa-i il scot nu pot ca strange asa de tare si doare ..fac pe mine de dureri...
am mai folosi crema alla caledula..dar nu vad nici o schimbare.... anzi dupa ce ma dau am impresia ca ma ustura si mai tare....

ce's alea ragadi...scuze ignorantza...

prima zi acasa e andata bene azi suntem la a doua...non sembra difficile dar ...ma obisnuisem cu tati acasa..adica cu ajutor...desi observ ca nu am nevoie...decat ca sunt inchiodata si nu pot iesi....cum vreau si cand vreau ca prima...defapt nu am iesit de loc din casa... pedriata de la spital a zis sa nu o scot afara pana la 3 luni caci e frig acum ...pt. ea si mi-a spus sa fac temp. in casa de 23-24° ma come facio.. caci eu mai mult de max, da max..20° nu pot face cu totata centrala si stufeta..nimic... deci la noi in casa se sta in jur de 18-19° ceea ce majoritatea persoanelor zice ca e deajuns..daca totusi reusesc sa fac 20° si mai vine cate cineva in vizita mi se spune ca e prea cald si ca sa o las mai moale daca nu vreau s'o obisnuiesc asa si sa am probleme... can prinde vreun pic de frig... eu nu mai inteleg nimic ...pediatra de la cursurile pre parto zicea ca 18-20° sunt deajuns... si ca pe timp de noapte pot fi chiar si 16° asta in caz ca nu tb sa o scot din cula ...sau sa tb sa o schimb...

in rest tutto bene deocamdata... de la farmacie mi-au dat o crema sa speram ca-si face si efectul..

[pu]toate fetele si cele care nu au mai avut timp sa mai intre ....

Stefania X2 mami ....principessa si broscutza lu' mami si a lui tati (22.12.07)
Stefania jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Ciao fetelor
am aparut si eu
Ginger-am sa te ajut eu cu actele dar inca nu te stresa ca ai timp sa le faci
incearca cind are colici sa-l ti cu burta in jos si cind l legni in brate,sper sa nu durerze 3 luni cu se zice ca tin colicile
nu e adevarat ca trebuie facute asa urgent
eu am nascut in iunie si abia joi ajung in ambasada pt certicicat
Slimatei-bravo vad ca te adaptezi repede,nu are de ce sa-ti fie groaza
temperatura e bine la 20 nu te stresa
ragadi sint crepaturile la sfircuri rana care ti-o face bb a forza di tira
Cristina-las-o mai incetcu treaba ca si asa ai destule de facut
eu azi m-am oupat sa trec poze pe cd i inapoi in calculator ca in sfirsit mi l-a adus de la reparat dp 3 luni


_

ticker
GIULIA-20/06/07
mai dire mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

ciao ioana...ai visto che brava... da' sa stii ca nu mai fac nimic altceva... ieri am mai dat cu straciul pe jos..dar azi abia daca mi-am facut de papica... ca nu am chef de nimik...
aceste ragadi ce se intampla daca le ai..? caci mie imi pare ca as avea dar nu curge sange...

am reusit sa pun si niste noipoze cu falcutze... facute azi.. s-a facut o dolofanica..Dumnezeu sa mi-o aiba in paza..cateodata mi-e frica sa nu mi-o deochi singura... e f. cumincioara acum a inceput sa doarma si ziua.. si de papat ar papa intruna...

aici cu falcutz mai mici...incredibil cum se schimba de la o zi la alta...oare va avea ochii deschisi..?

Stefania X2 mami ....principessa si broscutza lu' mami si a lui tati (22.12.07)
Stefania jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Katiapam-mercic fain,astept atunci de la tine listutza cu ce acte imi trebuie.Ma bucur ca nu trebuie sa le fac asa urgent ca acum chiar nu am timp,nervi si rabdare sa fac fila la consulat...
M-au sunat si din comune ca trebuie sa-i inscriu si pe atestatul de rezidenta si eu si tati si trebuie sa fie comunicati si la Questura.
Azi nu am mers la spital din cauza timpului asta belit.Tati trebuie sa-mi schimbe cauciucurile diseara ca le am late si pe timpul asta...sper sa se topeasca zapada asta ca acum chiar nu era cazul sa ninga...Am crezut ca o sa ma odihnesc putin dupamasa dar juniorul meu are prea multa energie asa ca...speram ca macar la noapte sa doarma cat de cat.
Slimatei - pentru ragadi e buna crema Saugella de la farmacie (eu mi-am luat dar n-am lapte asa ca nu alaptez).In camera eu tin caldura la 24 grade,bine,ai mei sunt micuti inca dar mi-au zis ca in jur de 20-21 de grade e temperatura ideala, sa ai si rezervorase cu apa pe calorifere sa nu se uste prea tare aerul din camera
Pusilici la fete

Mamica de gemenasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

Ciao la toata lumea,acum am terminat si eu treaba si am venit sa va salut.
slimatei ragadi= rani ce le face bb de la supt.eu am avut sfarcuriile rosi,ma usturau de muream cand punea Giulia gurita,insa mi-au trecut cu discuriile hidrogel si crema ce am scris in mesajul precedent. Cand vrei sa scoti tzitzi din gurita fetitei, introdu mai intai degetul mic intra sfarc si gingia ei ptr ca sa eviti durerea. Nu trage dintr-o data,ptr ca nu faci bine nici tie si nici ei. E frumoasa foc printesa ta

Katiapam off..am atatea de facut de numai am timp nici sa respir. Sper ca Giulia sa nu se simta neglijata zilele astea,ptr ca nu am timp sa ma joc si sa vorbesc cu ea,cum fac de obicei. Trebuie sa pregatesc cina, ma intorc iar la bucatarie. Am uitat sa va spun,ptr baietelui acela ce implineste sambata un anisor i-am cumparat de la disnei un set ptr camera: un ceas desteptator ptr copii cu Miki Maouse,o rama tot cu prsonajul acela ,niste placute cu magnet cu personaje din desenele animate,o carte de povesti si o masinuta. Oare am cumparat bine? De unde sa stiu eu de ce anume are nevoie un baietel de 1 an

Cristina + GIULIA 21.09.2007

poze

nasterea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

slimatei si eu tot 20° am in camera,daca am noroc ajung abia-abia la 21 dar nu se intampla aproape niciodata. Este bine asa,nu te ingrijora. Nu o imbraca nici prea gros ptr ca un bb unei vecine s-a deshidratat din cauza faptului ca mamica o imbraca exagerat de gros,si acum se lupta cu tisane si altele. Eu una in casa o imbrac pe giulia cam asa: strampi,body cu maneca lunga si deasupra o salopeta cu picior. Ii dau caciulita numai dupa ce-a facut baie,iar dupa ce i s-a uscat parul i-o dau jos.

Cristina + GIULIA 21.09.2007

poze

nasterea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

fetelor ma reintorc la bucatarie ne recitim luni ptr ca maine sunt plina de lucruri de facut,iar duminica vreau sa stau putin cu sotiorul meu sarac si neglijat

Cristina + GIULIA 21.09.2007

poze

nasterea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

multumesc cristina...si de sfat si compliment...

da' de oki ce-mi ziceti or sa se deschida?

Stefania X2 mami ....principessa si broscutza lu' mami si a lui tati (22.12.07)
Stefania jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Am facut si noi primul vaccin astazi...somnoroasa si sper sa nu faca februta.

Slimatei am vazut-o si pe printesa ta e o scumpicaaaaa.... si ce mandru e tati cu ea...nu te stresa dac nu reusesti sa faci tot ce-ti propui important e sa te refaci tu.
Poate imi treci si mie data de nastere a baiatului 26.01.2000.

Cristina cat mai ai de tras cu degetelul...in schimb te admir esti o harnicuta...a mea daca nu e leganata cand e in carut nu doarme ziua.



Ali , Sonia 22.10.07 si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_g spune:

buna,dragelor!ce mai faceti?noi suntem destul de bine,astazi insa e o zi cam ciudata am o stare de plans.incerc sa ma abtin ca stiu nca n u face bine lu bebe,dar nu prea reusesc.in plus de asta,toata ziua am simtit burtica tare,nu stiu ce e.
SLIMATEI-ce fetita frumoasa ai...sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea.cum te descurci ?nu ti-e frica,banuiesc ca e primul copil,nu?mie mi-e asa de frica,sunt singura aici si ma tot gandesc cum o sa ne descurcam doar noi doi(cu sotul)cu un bebe mic.

diana_g 32+
http://community.webshots.com/user/diana_gardus
<a
http://bd.lilypie.com/NFaMp2.png

Mergi la inceput