Inseminare (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Fetelor stie cineva azi in data de 10 decembrie intre ce ore se poate face programare la cabinetul privat din str. Av Zorileanu la dr. Marinescu?Multumesc mult!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Kora, am vazut ca ai intrebat si la FIV. Personal, am facut programarea telefonic. Din ce stiu eu, au program incepand cu ora 10. Sunt convinsa ca daca te duci, indiferent de ora, te vor programa fetele.

Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!
www.flickr.com/photos/13222161@N07/" target="_blank">catelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Luci multumesc,am fost la cabinet si m-am programat pe 23 ianuarie la dr. Cocei.La 10.10 era deja plin pe ianuarie cu programarile si d-na de acolo ma programase pe mine,pe inca o d-na care era acolo si cu una singura vorbea la telefon in timp ce eu asteptam.....deci...daca nu mergeam pana acolo in timp util ratam programarea.

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Buna fetelor
Korapop ce faci te muti la domnul profesor?
Bafta multa iti doresc si sa ti se indeplineasca visul cat mai repede cu putinta.


Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Luci.eilm ti ai facut programare si la domnu profesor, ma inebunesti ai fost la n doctoriiiiiii!!(de parca nu am facut si eu acelasi lucru dar la domnu profesor n-am ajuns!!!!)
bafta multa si tie.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Montytaiana felicitari ptr a 2-a steluta
Uite mai jos niste date despre HSg si histeroscopie.


histerosalpingografie


Examen radiologic al uterului si al trompelor lui Fallopio. Acest examen asociaza histerografia (examenul radiologic al uterului) cu salpingografia (examenul radiologic al trompelor).

Indicatii - Medicul prescrie in mod obisnuit o histerosalpingografie atunci cand pacienta sufera de tulburari de ciclu, sangerari anormale sau de sterilitate si in caz de avort spontan.

Pregatire si desfasurare - Examenul este practicat, intr-un centru de radiologie, intre a 8-a si a 12-a zi dupa menstruatie, cu vezica goala. Medicul radiolog pune un specul cu scopul de a vedea colul uterin si de a pune aici canula de histerografie care va servi la efectuarea injectarii, nedureroasa, a produsului de contrast. Odata injectat, acesta opacifiaza progresiv colul uterin, cavitatea uterina apoi trompele lui Fallopio. O histerosalpingografie dureaza intre 25 si 30 minute. De indata ce examenul este incheiat, pacienta poate sa-si reia activitatile.

Efecte secundare - Histerosalpingografia este un examen delicat care poate fi dureros. Uneori, in orele care urmeaza, pacienta poate resimti dureri in partea de jos a abdomenului, insotite de febra. Este vorba de o reactie locala la produsul de contrast, care dispare rapid. Uneori exista si unele semne de alergie la iod (mancarimi, urticarie pe corp).

Contraindicatii - Histerosalpingografia trebuie sa fie realizata in afara perioadelor de hemoragii (menoragii sau metroragii) sau ale infectiilor genitale. Acest examen este contraindicat in caz de alergie cunocuta fata de iod, in caz de sarcina sau in caz de infectie necunoscuta a vaginului si trompelor (salpingita), deoarece ar risca diseminarea infectiilor in micul bazin (pelviperitonita).

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

histeroscopie


Examen care permite explorarea cavitatii uterine cu ajutorul unui histeroscop (tub dotat cu un sistem optic) si, eventual, tratarea leziunilor constatate. O histeroscopie este indicata in cursul cautarii anomaliilor mucoasei uterine (sinechii, polip, fibrom, cancer).
- Histeroscopia diagnostica utilizeaza un histeroscop lung si subtire de 2 milimetri in diametru, care transmite imaginea captata fie direct de ochiul observatorului, fie, prin intermediul unei camere de luat vederi si a unui monitor de televiziune, pe un ecran. Dupa amplasarea speculului si dezinfectia colului uterin, instrumentul este introdus prin orificiul colului si, sub control vizual, este impins in uter. La femeia care nu este inca la menopauza, examenul este practicat intre a 10-a si a 14-a zi a ciclului, adica inainte de ovulatie. Histeroscopia diagnostica este un examen nedureros, care dureaza cateva minute si poate fi efectuat in cursul unei consultari la cabinetul medicului.
- Histeroscopia operatorie utilizeaza un histeroscop inconjurat de o teaca ce permite alunecarea in interior a instrumentelor operatorii. Este necesara o anestezie, fie generala, fie regionala (rahianestezie prin injectarea produsului anestezic in canalul rahidian). Chirurgul indeparteaza atunci leziunea uterina, polip sau fibrom, pe cai naturale. Interventia nu dureaza vreodata mai mult de o ora, iar pacienta, spitalizata in dimineata interventiei, poate sa paraseasca spitalul in aceeasi seara.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Monty Sper ca ti am fst de ajutor.
Pup toate fetele.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Kora Pop,

Te-a programat f tarziu. Nu vrei sa incerci sa te programezi la doctorita Cocei la Dacia Center? Eu acolo merg la ea. Stiu ca mai are program pana pe 19 anul asta, daca te orgi de asistenta Any eu zic ca te mai primeste.

Ca sa va aduc aminte sunt norocoasa/ghinionista cu 2 inseminari reusite la dr. Cocei, dar am pierdut sarcinile. Acum sunt la a 4-a inseminare cu ea z 15, cred ca maine dimineata fac testul. Da poate mai rezist inca o zi.

Si eu am o parere proasta despre:
- Marele profesor Marinescu, era sa scriu bolduit, ce sa spun! Eu nu zic ca nu e bun, doar ca nu are timp si atunci cam ce se intampla : am fost internat pt chiuretaj la sarcina oprita din evolutie si in salon cu mine pacienta MARELUI prof. M-am internat la pranz, seara eram acasa. Pacienta lui era a 2-a zi cu el in spital si cu o zi inainte a tinut-o de dimineata pa la 11 seara si i-a facut operatia la 11 noaptea!!!
N-am terminat: i-a recomandat o injectie pt RH negativ pe care tb sa o faca in 6 ore, si nu o aveau in spital. De unde putea sa o cumpere la 11 noaptea dupa chiretaj/ tipa mai fiind si din provincie?
Cruzime, prostie, indiferenta?
Doar o alata pacienta ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Cristiama bafta multa la test sa vii cu 2 liniute.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput