Mamici de iulie-august 2008 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

DANA,CUM A FOST LA ECO?ASTEPTAM URGENT VESTI!!
PUNCA,iti poti pune si cate 2 utrogestan,eu mi am pus 2 dimineata si 2 seara.cat despre durerea de burta si eu am avut,am avut inclusiv sangerari.chiar acum,pe seara,simt o apasare in partea de jos a burtii...de la ce varsta de sarcina ai inceput sa faci clexane,inca de la inceput?tu iei si aspenter in paralel?adica aspirina de gramaj mic.
MIKIKRIS,eu,multumesc de intrebare,fac bine si sper sa fac asa pana la sfarsit.vad ca ai doar 30 de ani,de ce vrei neaparat sa ti faci triplu test?ti a zis dr sa l faci neaparat?mai bine mergi la un dr ecografist bun,care iti poate spune despre copil...am citit ca triplu test da o gramada de rezultate eronate,vezi ca si aici,la odisee,e un subiect despre asta.bine,daca dr care ti urmareste sarcina insista,n ai de ales...
MCOCA,parca si tu tb sa mergi la eco,sau ma insel eu?
KLA SI THE ANDREEA ,ce mai faceti?mai dati ne un semn...DANUTZU,CRISARH,voi ce mai faceti?
FETELOR,REPET INTREBAREA,CA VAD CA NU MI A RASPUNS NIMENI,PE VOI VA MAI DOR SANII CA LA INCEPUT??


Mami de Cris SI 11+

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

MONA eu sunt bine mersik de intrebare,am scris un mesaj zilele trecute dar vad ca fetele au trecut cu vederea peste el,in fine n-are importanta,spuneam in mesaj ca joi am fost la eco si bb meu e bine la 10 sapt avea 33 mm,mai merg pe 14 dec la pliul nucal care sper sa iasa bine,tu stii la cate sapt exact se scapa de periaoada critica de a avea avort spontan???la 12 sapt???ma bucur ca esti bine si ca ai un baietel tare dragut i-am vazut si pozele si e frumos foc sa-ti traiasca si sa va aduca numai fericire ata el cat si bb din burtic!

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

MONA,buna intrebare,de ce?asta ma intreb si eu!
dr. spunea sa fac si dublu test dar si triplu test-asta daca vreau sa imi urmaresc sarcina 100%.
desi eu i-am spus ca sunt cazuri la care rezultatele sunt eronate si bb nu au nimic! i-am spus ca daca ar fi si cazul meu si ma stesez degeaba cred ca as luao razna!
ea zice ca am asteptat cam mult sa raman insarcinata si bla,bla,bla,dar am ramas insarcinata cand a vrut DD si pe cale naturala.am ajuns la concluzia ca altii au nevoie disperata de a jupui pielea de pe om cu testele lor care acum 11 ani nici macar nu se faceau! la mine si la sotul meu nu sunt cazuri de malformatii...etc,iar DELIA e sanatoasa tun iar dupa ea eu am mai ramas de n ori insarcinata dupa care am ajuns la sterilet.cam dupa 1 an dupa ce miau scos steriletul am ramas iar gravi-adica acum!
offffffffff,tu ce zici?de cand am fost marti la dr si am vb despre testele astea eu sunt fff sresata!cred ca nu mai am mult si o iau razna!
9+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

huhh..iar ati scris mult
mai fetelor, cine stie sa-mi explice si mie ce e cu stranutul si cu tusea? eu nu tusesc dar cam stranut si cum stranut vaiiiiiiii..se gaseste careva sa-mi zica c anu e bine..de ce nu-i bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

stefany: nu stiu ce e dar si eu stranut cel putin o data pe zi cam de cand am ramas insarcinata. Si acum chiar nu sunt racita. E un stranut ciudat asa ca si cum ai avea alergie la ceva sau te-ar gadila cineva Nu stiu ce inseamna...

mona sau cine intreba de sani ... la mine sunt neschimbati...tot sensibili...

kla: ce bebe mare ai!! sa-ti traiasca!! eu stiu ca odata ce ai trecut de sapt 9 riscul de a pierde sarcina este f mic, de 5% parka iar dupa ce treci de sapt 12 de 1%. Am citit undeva mai de mult statisticele astea dar nu-mi aduc aminte exact unde

punca, diana: bine ati venit, sa aveti sarcini usoare si bebei sanatosi!!

Ref. la greturi, nu pot spune ca am descoprit o reteta miraculoasa dar totusi park e mai bine: secretul e sa reusesc sa bag ceva in stomac care sa-mi priasca si sa stea acolo. Odata ce am ceva in stomac ma simt mai bine. Asa ca imi urmez poftele organismului care sunt fff ciudate. Si in plus beau Schweppes Bitter Lemon care se pare imi ia greata cu mana pt cateva minute. Stiu ca nu e indicat sa bei carbogazoase dar decat fara lichide deloc bun si asta...
oricum tot rau imi este dar parka nu mai simt ca mor!

bubuleana
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

KLA,nu te supara,dar suntem atat de multe incat e si greu sa tinem minte atatea nickuri..eu pe fetele de la inceput le tin minte cel mai bine,sa ma ierte gravidutele noi!felicitari pt bebita!sau te am mai felicitat o data?ca parca eu asa tin minte?multumesc pt aprecieri,intr adevar,cris e tare dulce,desi noi nu suntem asa frumosi...si daca ai stii cat de inteligent e!!!cu rautatea stam mai prost,dar asta e,doar n o sa fie perfect acum!cat despre varsta de sarcina la care trece riscul de a o pierde,eu una habar n am.eu inainte de a l avea pe cris am avut o sarcina care s a oprit in evolutie la 11 saptamani.acum,depinde si ce probl sunt,daca sunt infectii in organism,gen toxoplasma sau rubeola,doamne fereste,pe care le poti contacta oricand in tp sarcinii.sau daca exista la gravida probleme de coagulare a sangelui,cum de ex am eu,poti pierde sarcina oricand,inclusiv in luni mari,daca nu faci tratamentul corespunzator.dar cu ajutorul lui dumnezeu,totul va fi bine!succes la eco de pe 14 dec.si eu ma duc pe 12!
MIKIKRIS,ce dr iti urmareste sarcina?poate ar fi bine sa l schimbi..cat despre argumentul cu//ati ramas insarcinata cam tarziu//,mi se pare aberant..pai ce legatura are asta cu eventualele anomalii la fat?nu stiu ce sa zic...,poti sa faci triplu test...nu te mai stresa inutil,ca l stresezi si pe bebe.
eu azi nu ma simt prea bine,ma cam doare burta.cand ma gandesc ca mine ma duc la serviciu....maine am ore la un seminar teologic si sunt cate 30 de baieti in clasa,numai chef de invatat filosofie n au....abia astept vacanta!!!
11+

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Louana_me spune:

buna dimineata la toate mamicile

Mona, nici pe mine nu ma mai dor sanii atat de tare, iar greata s-a evaporat aproape complet din seara in care am fost la eco si l-am vazut pe bebe mic, si cum ii batea inima . Numai ca eu nu imi fac nici un fel de griji cu privire la asta. Desi nu am mai fost insarcinata niciodata, imi dau seama ca fiecare trup e altul si modul de comportare la fel e diferit, asa ca...ma bucur deocamdata ca ma simt oarecum bine si ca tensiunea e cuminte, desi ieri am fost in doua vizite si am mancat mancarea sarata in mod obisnuit. Mai am o intrebare pentru tine, din cate stiu esti de multisor in concediu medical. Cum te ai descurcat cu medicul de fam? Adica e normal sa iti dea atat de mult concediu? Ca eu din cauza tensiunii as cam vrea sa mai stau si pe acasa din cand in cand, asta pana la luarea concediului prenatal.

Apropo de toxoplasmoza, mie una din valori mi-a iesit mare si mi s-a zis sa repet testul peste vreo 2, 3 saptamani, si stiu ca am mai citit ca si unele dintre voi ati zis ca trebuie sa il faceti o data pe luna. Era pentru aceleasi cauze? Cat de serioasa vi se pare amenintarea asta?


Odihna placuta pentru cine sta acasa, si pentru cela care sunt la birou, ca mine, o zi linistita macar daca odihna nu se poate...






Totul este greu pana devine usor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:


Mona la mine sanii sunt tot la fel de mari si de sensibili , la Mandy nu a fost asa . Deocamda mai am greturi dar parca mai linistite , mananc castraveti murati si ardei copti la otet si tot asa trec zilele .
Iei a venit sf. Nicolae si i-a adus lui Mandy multe cadouri . Am tinut petrecerea la cumnata mea cu verisorii lui Mandy astfel am primit placuta supriza de a avea primul cadou pt. bb. un calut de lemn , de fapt o foca , hahaha asa a primit bb. primul cadou de sf. Nicolae .

Alina 10+ si Mandy Stephanie 2,11 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

MONA,chiar mai pus pe ganduri,cred ca am sa mai merg si la alt dr.
in legatura cu ziua de maine iti tin pumnii ca sa fie mai usoara si sa treaca cat mai repede!
las ca nu mai e mult pan la vacanta
pana atunci ai grija de tine si de bb si poate ar fi bine sa iei un no spa.
9+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Louana_me spune:

MIKYCRIS, de-abea mai inainte mi-am dat seama ca avem acelasi DPN, doar ca al meu calculat de medici pare a fi 04.07.2008. Nici eu nu prea stiu ce sa fac cu testele, mai ales ca dr mea mi-a indicat sa le cam fac pe toate pentru ca din cauza tensiunii care ne va da mult de furca va trebui sa urmarim foarte bine dezvoltarea lui bebe mic. Eu o voi suna saptamana asta sa imi spuna inca o data ce teste sa fac, pentru ca la consultatie s-a luat cu altele si a uitat.
Tu mai ai greturi sau ai scapat si tu ca si mine?

Totul este greu pana devine usor....

Mergi la inceput