Se aburesc termopanele!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si la mine se aburesc... chiar daca nu usuc rufe acolo... si aerisesc destul in fiecare zi...
Nu se intampla asta inainte pt. ca alea de lemn nu se inchideau la fel de bine ca astea... si se aerisea non-stop


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tessie spune:

Exact cum zice elyanne,nici eu nu usuc haine in casa si tot mi se aburesc geamurile.Nu mi se pare normal,atata timp cat pana acum n-am avut astfel de probleme.Iar referitor la aerisit,e logic ca fac lucrul asta...Dezumidificatorul de la Ceresit ar fi o treaba,insa CAUZA condensului ar trebui gasita mai intai.

Tessie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Si mie mi s-a intimplat in primul an, in toamna destul de friguroasa cind le-am montat. Eram disperata! Ce zic eu...revoltata! Am sunat la firma sa mi le scoata si sa-mi dea banii inapoi, era pe vremea cind termopanele costau ca naiba de mult ( nu zic firma, dar credeti-ma ca m-au uscat de bani chit ca peretii imi erau uzi leoarca).

Ei mi-au spus sa am rabdare sa se "restabileasca echilibrul de temperatura" si sa nu am cine stie ce asteptari daca peretii nu sint corect izolati.
Am asteptat in acel an sa se "restabileasca echilibrul" si am pus centrala sa lucreze mai putin ( adica sa nu fie prea cald inauntru cind afara era ingrozitor de frig) iar in anul urmator am izolat peretii ( cu polistiren, cu vata minerala si inca ceva o chestie ca o pelicula, am uitat cum se cheama).
Coincidenta sau simpla tehnica...nu stiu, dar de 7-8 ani nu mai exista condens la mine in casa si niciun geam nu mai transpira...
Acum am doar regretul ca nu am insistat sa pun alta culoare de timplarie in rest, totul functioneaza ok.

P.S.: parintii mei si-au pus "termopane" acum doi ani, dupa ce au izolat peretii si au patit aceeasi chestie imediat dupa aceea (adica igrasie, condens, geamuri aburite care pling), ei au fost mai vehementi si mai nervosi decit mine si firma a promis ca o sa le inlocuiasca in primavara (ca doar nu aveau sa returneze banii), numai ca nu a mai fost nevoie, in doua saptamini s-a terminat cu marea "abureala" iar in toamna asta nici urma de ea...
Nu stiu...tare ciudat.


www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si eu am ajuns la concluzia ca daca's pereti izolati cum trebuie nu se aburesc geamurile.
La mama... unde sunt ditamai peretii exteriori si e cald ca naiba in casa, nu se aburesc.
La noi pereti-s foarte subtiri... i-am izolat, numai cu polistiren (nu-i suficient)... nu e mai cald ca la mama, din contra... geamurile transpira... sunt puse din toamna trecuta... deci nu e vb. ca's puse de curand...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

eu usuc hainele in balocn si tocmai acolo nu se aburesc. De fapt se aburesc doar cand tin usa deschisa intre dormitor si balcon....dar asta nu se intampla des..
sper sa se egalizeze odata temperatura si sa nu mai am probleme k m-am saturat..a inceput sa apara si igrasia...


Madalina 16+
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )
Darius la 11 luni
VIENA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

aceiasi problema o am si eu ,umezeala .mucegai ...mi-am luat un dezumidificator de la ceresit ,(nu e scump 30 ron) se vede o diferenta dar nu majora ,e mai putina umezeala dar nu a disparut de tot si in cca 24h a colectat in aparat cam 2 linguri de apa ,am zis ca o sa-mi mai iau vreo 2-3 aparate poate ca atunci o sa dispara de tot umezeala.Incercati si voi poate va ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu sant la al doilea apartament si se aburesc geamurile pe dinauntru. Cred ca este normal,am stat si la bloc nou si la vechi ( la nemtalai )

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Noi patim la fel, dar putin de tot, jos, pe margine, si doar la fetita mea in camera. Acum 2 nopti, de exemplu, au fost probleme la caloriferul ei (un destept de pe coloana care si-a aerisit caloriferul in plina iarna) si era rece de tot, si am vazut geamurile aburite pana sus ! Cum l-am aerisit si eu sa vina apa fierbinte si s-a-ncalzit, cum s-au dezaburit. Cred ca e ceva similar cu ce patesc au iarna cu unii taximetristi Daca merg cu unul care baga caldura, geamurile nu se aburesc deloc (desi e nevoie de ceva caldura, recunosc); daca merg cu vreun economicos, cum ma sui, evident, se aburesc geamurile, si el, in loc sa incalzeasca, gaseste de cuviinta sa restabileasca echilibrul deschizand geamul !!!
Geamurile din casa se aburesc si atunci cand perdeaua sau jaluzelele sunt prea aproape de geam si nu permit uscarea lor.
Nu sunt de specialitate, tot ce v-am zis sunt chestii empirice, dar verificate cu regularitate.

Dana M. 20+ si Raluca (5 ani si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Cei care ne-au montat termopanele ne-au recomandat sa aerisim zilnic de cel putin 2 ori dar sa facem putin curent de aer, adica deschidem si usile intre camerele care sunt cu geamul deschis. Spuneau ca nu e suficient sa deschidem in fiecare camera geamul si sa tinem usile inchise. Si eu asa fac si stau la ultimul etaj, cu jumatate de apartament pe marginea blocului, doar in 2 camere am cate un perete izolat pe interior cu polistiren expandat si doar din vara asta am termopane, dar nu am igrasie sau umezeala doar in unele dimineti putin aburite geamurile jos. Temperatura e uniforma in toata casa fiindca aproape tot timpul sunt deschise toate usile. Sunt foarte multumita de firma ce mi-am ales-o si de montajul lor si de aceea le urmez sfaturile ca vad ca sunt eficiente. Nu conteaza sa stea mult geamul deschis, ci important e sa produc curentii de aer. Incercati si voi!
Ale mele sunt din pvc termopanele si si eu usuc hainele in casa pe uscator si chiar si pe calorifere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Stiti unde gasesc "pastilele" acelea ptr. dezumificatorul de la Ceresit???
Il am de 2 luni si aproape s-a topit pastila. ...
Deocamdata sunt multumita ! Nu se mai umezesc peretii si nici geamul termopan. Experimental am cumparat decat unul....
Deci... stiti de unde pot cumpara rezerva???


PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput