Condica Salajencelor [36]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetelor, cu mare placere, ma bucur ca v-a placut. Si eu am trimis pe adresa Dianei o scrisoare pentru ea si una pentru Silvia, le vom citi impreuna, chiar daca sunt la fel.

Ce-si doresc fetele mele...pai Silvia de cand am venit aici isi doreste un cal adevarat pe care sa calareasca. Ma rog, si-l dorea din SM dar aici sunt multe centre de calarie, unde poti merge sa inveti sa calaresti si apoi sa calaresti si auzind aceste discutii Silvia vrea acum un cal al ei, atunci cand vom avea casa...asta ca sa vedeti ce ma asteapta. In plus, educatoarea care se ocupa de Silvia are 2 ponei acasa, i-a si aratat Silviei poze cu ei, iar una din profesoarele Dianei are 2 cai. Si de aici intreaga poveste.
Acum ce i-au scris mosului: Diana-a descoperit o serie de carti cu Rosa, e personajul principal si a citit deja 2 carti din serie(una a primit-o de ziua ei si una de la biblioteca) asa ca acum le vrea pe toate si sunt vreo 10 , apoi o casca pentru patinaj(o foloseste acum pe cea de la bicicleta si e suparata ca restul copiilor au casca de patinaj), dulciuri(e cam dependenta si primeste cu portia), un joc de dansat(e un joc care e pentru playstation2, noi nu avem, dar cica este si pentru televizor...muzica si demo pentru dans si cu un covoras pe care sunt trecuti pasii de dans), un joc pe calculator si patine noi(are o pereche primite de la mos anul trecut care se maresc, dar i-a crescut piciorul foarte mult si acum ii sunt fixe, eu zic ca mai merg anul asta).
Silvia vrea un joc Lego, un metrou(tren) electric cu telecomanda(a vazut intr-o revista de reclame),un cort(tot din revista l-a scos, se pune in casa;ea isi face cort din scaunul rasturnat peste care pune o patura), o masinuta, dulciuri si o saniuta. Saptamana trecuta a primit o bicicleta si acum i-a cerut suplimentar mosului si o casca-asta poate o luam mai repede pentru ca fara ea nu are voie sa umble.
Nu stiu daca mosul le va aduce pe toate, e lista lor de dorinte, mai vedem...

De Mos Nicolae vom lua numai dulciuri si cate o carte/revista...asta e mos mai sarac :).

Nu stiu Otilia daca te inspira ceva din lista mea, sunt dorinte de fete .

adriana, vezi ca nu numai Andreea vrea ponei .

olim, ai nascut? Sper ca esti OK!

Cami ti-a trecut raceala? Tu ce cadouri pregatesti de Carciun?

Ioana, cum mai esti? Luk e ok? Serviciul?

Bianca...mai hai pe la net!

Asa fetelor, ca veni vorba...voi ce luati la sotiori...sa ma inspir si eu...

Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Mihaela si Andreea doreste patine pentru gheata dar nu stiu de unde sa le procur , pe deasupra stii tu ca aici in Zalau nu exista patinoar si nu ar avea ce sa faca cu ele .

Olim , chiar asa , ai nascut ????

" Sa poti sa ierti cand altii te inseala, sa te ridici cand altii te doboara, Sa poti pastra ce altii pot s-arunce, Sa razi chiar daca sufletul iti plance Si vesel sa ramai chiar daca..afara ninge! Aceasta este arta de-a invinge.... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dianei i-am luat patine de la Baia Mare din Metro. Nu a apucat nici ea sa le foloseasca tare mult, in SM nu aveam nici noi patinoar, cum n-a fost iarna anul trecut nu prea a avut unde iesi. Noi am fost in iarna trecuta o data sau de 2 ori parca...la patinoar in Debrecen. Acolo le-a folosit. Aaaa si in curtea unui liceu din SM cat a fost frig-nu mai tin minte, vreo saptamana-doua-au facut patinoar turnand apa. Era organizat, se si platea, dar erau copii mari de liceu si nu-i prea placea Dianei. Mai era si in curtea scolii ei, dar nu era intretinut si nu prea se putea folosi. Dar a fost tare scurta iarna trecuta, iar patinele i-au ramas aproape noi. Noroc ca le foloseste acum, o data la 2 saptamani merg cu clasa la patinoar. Si vrem sa mergem si noi. Sper sa o tina pana mai la primavara, desi patinoarul e deschis tot anul, Visby are echipa de hochei si se antreneaza acolo.



Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

salut si eu pe fuga pe toate doamnele,
am citit in fuga mesajele voastre si ma bucur ca sunteti bine.
eu alerg serviciu, la mama la spital, apoi acasa, lectii, mancare, curat (mai putinel e adevarat) si uite asa nici nu stiu cum a zburat saptamana asta!
despre mami, nu pot spune inca foarte multe, inca tuseste ca si asta a fost a doua cauza pentru care am intyernat-o pentru investigatii dar se pare ca nici aici nu i-au dat de cap de unde provine tusea asta.
maine va face si colonoscopia si abia astept s-o iau acasa!
azi era mai bine cu moralul, ca in general cand ajunge in spital e deprimata rauuuuu...
nu mai comentez de conditiile din spitalele romanesti...ca e inutil!
dimineata am fost mai mult incostienta decat curajoasa ca am plecat cu masina spre serviciu si cum e drumul in panta, va dati seama , am murit de frica!
a fost pentru prima data cand nu m-am simtit stapana pe masina si ...e tare nasoala senzatia, n-o doresc la nimeni!
pur si simplu, intr-o panta scurta dar foarte abrupta , cu frana de mana trasa se ducea masina mea la vale...
am claxonat cat de tare am putut ca lumea sa se dea la o parte , ce sa mai , a fost cumplit!
o sa ocolesc maine dimineata ...aica o iau prin centru
cam atat despre noi...binisor in general
hai va sal pe toate si vorbim
pupic pe obrajic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Buna seara fetelor!Giulia, sa dea Domnul sa fie mama bine. Olim eu cred ca Alex a venit? Sa fiti sanatosi! Fetele, apropo de dorit, Andrei nu isi doreste nimic special. A zis ca ce vrea Mosul sa ii aduca, ceea ce ma pune in si mai mare incurcatura! Pana la urma oi gini eu ceva, da nu's ce. Hmmmm....... si mai vin. Mai haideti la povesti ca sa nu vb singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Otilia, ceva jocuri care se joaca in grup? Dianei astea ii plac acum...se mai joaca cu Silvia, dar nu se prea inteleg :). Sau puzzle daca ii place...carti daca citeste(cred ca nu inca, e la camin numai)...noi cam astea luam de obicei. Acum ca si-au facut listuta, o sa luam din ce si-au dorit...
Adevarul e ca nu ma prea pricep la cadouri pentru baieti...Diana de cate ori trebuia sa mearga la ziua unui coleg, cumparam enciclopedii din alea frumoase, cam scumpe e drept, stiam ca parimtii luau mai greu asa ceva.

giulia, multa sanatate mamei tale!

Pup!

Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Mihaela daca ii iau joc de grup (m-am gandit) am pus-o! Ma pune sa ma joc cu el. Chiar nu stiu, da oi da o raite pe la Elvira, sper sa ma lumineze ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

quote:
Originally posted by silvana_salajan

Mihaela daca ii iau joc de grup (m-am gandit) am pus-o! Ma pune sa ma joc cu el.
Chiar nu stiu, da oi da o raite pe la Elvira, sper sa ma lumineze ea.



Hihi, si eu mai joc cu fetele, mai joaca si Ovi...asa pe rand mai merge. Iar Silvia se plictiseste repede . Eu tin minte ca ai mei jucau sah cu noi, mai ales tata ca ii placea sahul, jucau remy iar mai tarziu monopoly. Mie tare imi placea, asa ca incerc sa joc si eu cu ele. Cu Diana am mai jucat monopoly, acum cativa ani cand Silvia era micutza si dormea de pranz...iar noi dadeam o tura ...mie imi place sa ma joc cu ele.
Dar ceva prieteni, colegi, verisori? Mai ales acuma iarna cand se sta mai mult in casa, chiar ii fain . Da' jocurile pe computer nu-i plac?

ps Aici e tare la moda memory game-ul, Diana zice ca si in Ro este. Fetelor mele tare le place, ele joaca la scoala si la camin. Mie imi place si asta. Noi acasa am facut cartonase si Diana a desenat obiecte pe ele-stii, se fac perechi cu tot felul de obiecte, de obicei pe categorii(fructe, legume, animale, meserii, parti ale corpului...etc), se intorc cartonasele cu fata in jos si se amesteca. Se intorc pe rand cate 2 cartonase cu fata in sus. Daca e pereche se scoate din joc. Daca nu, se intorc cartonasele inapoi cu fata in jos si se retine locul obiectelor. Urmeaza celalalt copil, se procedeaza la fel. Apoi daca tii minte locul obiectelor poti intoarce perechi cu fata in sus. Castiga cel care are la sfarsit cele mai multe perechi. Ne jucam si acasa. Iar pentru Silvia a fost foarte util ca invata numele obiectelor.

Mihaela si familia mea
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Fetele sunt mai bine , inca mai facem aerosol ...

Giulia si bunica mea tot tusea si intr-un final , dupa vreo 2 ani de analize si vizite pe la dr. s-a descoperit ca , de fapt , era de la medicamentele pentru tensiune , pe prospect chiar scria ca poate provoca tuse . Dar asta e, medicii din RO mai au mult de invatat pana sa se dezmeticeasca ce si cum ...

Eu ma tot gandesc unde sa-i tzin ziua lui Paula , cam putine alternative avem !



" Sa poti sa ierti cand altii te inseala, sa te ridici cand altii te doboara, Sa poti pastra ce altii pot s-arunce, Sa razi chiar daca sufletul iti plance Si vesel sa ramai chiar daca..afara ninge! Aceasta este arta de-a invinge.... "

Mergi la inceput
Mergi la inceput