Fetele din America (96)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by elena2001

Fetelor, stiti cumva vreo companie de telefoane care sa aibe preturi mai buna de 20 de centi daca suni pe celular in Romania? Ca sotul numai pe celular suna si cand am primit astazi bilul am vazut ca o convorbire de-a mea de 55 de min. pe telefon fix era mai ieftina decat convorbirea lui pe celular care avea durata de 14 minute ...iar legatura pe celular nu se prinde asa de bine si de fiecare data cand incearca sa sune astia il incaseaza chiar daca nu vorbeste..

Irina



Eu stiu doua: www.primold.com si inca una necc parca, revin mai incolo cu site-ul ei, ca nu-l gasesc acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Pt. Elena2001: eu am Startec si vorbesc cu 3.9centi/min cu fix (dar numai pentru Bucuresti) iar mobilul, sa nu spun o minciuna, este pana in 10 centi, cred, dar vorbesc la greu si nu pot sa zic ca platesc o avere (intre 40 si 60$) si vorbesc aproape in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Anamaria, da te rog...vreau adresa!!! Cat v-a costat?

Carmenbr, sper sa "outgrow" problemele!!! Sotul meu a avut astm in copilarie...si socrela spune ca la 8 ani a avut ultima criza...tot cam atunci a inceput inotul...ajuta foarte mult!!!


RamonaJ, si lui David ii place kung-fu...au si centura!!! hihi...Alba deocamdata!!! E foarte serios acolo ...hihi...
Noi am intrerupt inotul, pentru ca bazinul este in aer liber, si desi e incalzit, parca nu l-as lasa...caci afara e racoare si bate vantul...Asa ca in feb vom reincepe!!!!
In schimb ne-am apucat de gimnastica prietenele lui fac si vrea si el...asa ca l-am lasat...antrenoarea este o rusoaica buna de tot!!! (si frumoasa foc!!!)





It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Va multumesc de raspunsuri !

Adriana, eu "necc" folosesc ...pt. telefonul fix am pret foarte bun...4.9 c/min si legatura este foarte buna....dar pt. mobil platesc 19.9 c/min....are cumva cineva din voi alt pret pt. mobil cu aceasta companie? Ca la pretul de 4.9 c pt. fix am ajuns dupa o discutie cu una dintre fetele de pe DC....cei de la companie nu-ti schimba tarifele decat daca ii suni si le spui ca stii anumiti clienti de-ai lor care au tarif mai bun....
Eu ii sun foarte des pe ai mei dar "ma mananca destele" in fiecare zi si daca reusesc sa gasesc ceva mai ieftin pe mobil pentru sotul meu atunci pot sa o sun pe mama in fiecare zi ...adica vrreau sa salvez intr-o parte ca sa pot da in alta (-:
Am intrat pe site-ul celor de la "primold" dar pt. celular imi dau 33 c...tu ce tarife stii ca in general pretul de pe site nu este cel real...

Carolyne, poti sa te uiti te rog cat platesti tu pt. celular cu Startec? Ca m-am uitat pe site-ul lor si tot 19.9 c imi dau....

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

eu folosesc nobelcom .com de ani de zile si de 20$ am 8 ore ,pt fix cu provincia.sunt super multumita.

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

RamonaJ, si lui David ii place kung-fu...au si centura!!! hihi...Alba deocamdata!!! E foarte serios acolo ...hihi...
Noi am intrerupt inotul, pentru ca bazinul este in aer liber, si desi e incalzit, parca nu l-as lasa...caci afara e racoare si bate vantul...Asa ca in feb vom reincepe!!!!
In schimb ne-am apucat de gimnastica prietenele lui fac si vrea si el...asa ca l-am lasat...antrenoarea este o rusoaica buna de tot!!! (si frumoasa foc!!!)




Tot cu centura alba e si Alexandru. Vad ca ii place si lui, am ajuns ieri putin mai devreme si am vazut cum isi intorceau miinile unii altora. Sint doar vreo 6 copii si primesc multa atentie de la Sifu, cum ii zic ei.
Aseara mi-a pus in vedere ca nu se spala centura aia niciodata, oricit de tare se murdareste!
Tocmai asta imi place si mie, latura de disciplina si seriozitatea de acolo. Ca prea e totul OK si "don't worry about it". Aici ii corecteaza imediat daca nu saluta corect, au tot felul de chestii de invatat, daca intirzie trebuie sa mearga singuri intr-un colt si sa faca 25 de flotari.
Cu inotul mergem inainte, piscina e acoperita si apa e incalzita.
Ma gindesc daca s-o duc si pe Anuta din ianuarie, sau sa mai astept. Initial am inscris-o, dar nu au avut destui copii si au mutat orele de nu se potrivea cu orarul ei - asa ca am renuntat. O alta mamica merge si parea nemultumita. Ma rog, n-am pretentii sa invete mare lucru la nici trei ani. Mai vedem! Miine merge din nou la balet. Sint atit de haioase astea mici, iti vine sa le maninci!
Pentru Anuta ar fi buna gimnastica... Toata ziua sare pe mobile, sare peste tot, sta in cap si zice ca face gimnastica.
Ca sa nu mai spun ca daca va povestesc cit poate sa alerge nu ma crede nimeni...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Lili, felicitari pentru GC. Si noi suntem noi in America. Pot sa iti spun cum am facut noi... insa nu pot garanta ca povestea noastra se aplica peste tot.
Cand am intrat in America, ni s-a spus ca viza din pasaport tine loc de GC pana cand ne vine originalul. Deci putem iesi si intra de cate ori vrem noi cu viza respectiva. Am stat 3 (trei) zile aici cand am intrat prima oara. In cele trei zile am fost si am aplicat pentru SSN si am dat adresa prietenilor nostri. Si la intrare in America, am dat tot adresa lor. Ei ne-au dat si Affidavit of Support. Deci erau in actele noastre de multa vreme...
In aproximativ 2 saptamani (noi eram deja iesiti din AMerica) ne-au venit SSN-urile si dupa alte 4 a venit si GC-urile tot pe adresa prietenilor nostri. Noi NU eram in America! Sotul meu a intrat a doua oara (cand a fost la un interviu) folosind pasaportul romanesc cu viza respectiva (e viza de rezidenta permanenta si nu are intrari limitate). Si a treia oara cand s-a dus la slujba tot cu pasaportul a intrat (nu venisera GC-urile inca). Deci se poate intra cu pasaportul pana iti vine GC de cate ori vrei.
Pentru GC practic aplici la immigration cand intri prima oara in tara. Acolo ne-au intrebat multe... si asta pentru ca le-am spus ca nu avem de gand sa stam si ca vom iesi in 3 zile. Ne-au pus sa promitem ca in cel mult 6 luni ne mutam cu totul. Pana la urma ne-au scris pe pasaport ca urmeaza sa ne stabilim in state intr-un an.
Daca mai intrebari, zi-le acu... pana nu uit. Si pe noi ne-au ajutat altii cu sfaturi si cu multe altele.

Pentru convorbirile telefonice cu Romania si noi folosim nobel.com. E bun pentru cele pe fix. Pe mobil se aude greu si costa in jur de 15 centi pe min. ceea ce mi se pare cam scump... Noroc ca nu vorbim prea mult.

Oana - poti sa ma treci si pe mine pe lista. La Illinois. Please!

V-am pupat!
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Zicea cineva de NECC: eu m-am prins prea tazriu in ce hal ma furau la factura. Si faceam copy -paste in excel, calculam sumele aferente, si in 90% din cazuri factura era mai mare cu cel putin 10$. Ajunsese o data pana la vreo 30$ peste !!!! Si m-am certat rau cu ei pana am schimbat compania. Teribil de neseriosi. Va spun ca de 9 din 10 ori aveam factura incarcata !!!!! desi vorbeam lunar cu ei si le spuneam ca verific factura!!
Elena 2001 intra pe internet la site-ul Startec si suna sa vezi ce pret iti da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Carolyne, si eu m-am fript cu Necc...acum vreo doi ani ...mi-a venit factura cam mare intr-o luna tinand cont ca eu folosisem si o cartela telefonica in luna aceea...asa ca m-am uitat un pic mai bine pe factura....
Intr-una din zile stiam sigur ca vorbisem cu mama pana la o anumita ora si dupa aceea am fugit repejor la doctor, aveam o programare....cand m-am uitat pe factura am vazut ca aveam o convorbire cu Romania chiar cand eu eram in drum spre doctor....i-am sunat si mi-au dat ceva dolarei acolo numai ca in luna care a urmat cand a venit factura din nou, am constatat ca majoritatea convorbirilor "erau dublate" (imi notasem tot ce vorbisem pe un carnetel)...aparea pe factura ca am vorbit , am inchis si am sunat din nou in decurs de cateva secunde; si culmea, vorbisem exact atatea minute ca si la prima convorbire ...deci eram taxata din nou cu aceleasi minute... toate convorbirile dublate se incheiau la sfarsit cu 00...deci minutele erau la fel doar secundele se terminau cu alta cifra...cred ca asa deosebeau ei convorbirile reale de alea "din burta"..
M-am certat cu ei si am luat la puricat toate facturile din ultimele luni....am recuperat ceva banuti si mi-au dat si ceva minute gratuite....
de atunci vad ca sunt OK....nu stau sa scriu cat vorbesc, deja mi-am facut o idee la cat ar tb sa-mi vina factura in fuctie de cat vorbesc....
O vecina de-a mea a patit-o si mai rau.....cred ca au inselat-o cu sute de dolari...

N-am stiut alta companie mai buna ca m-as fii mutat atunci la cati nervi mi-au facut....

Pumba, tu care cartela o cumperi ca vad ca sunt mai multe optiuni?!

Am sa dau un telefon si la Startec, sunt curioasa ce tarife imi dau...
Carolyne, cum este legatura? Prinzi imediat Romania?

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Anamaria, unde in Lancaster ati fost? Ca si pe noi ne intereseaza, mai ales ca (inca) locuim la 1 ora si jumatate distanta. Daca poti, da-mi, te rog, si mie numele si adresa locului respectiv, pentru ca suna foarte frumos din ce ai povestit tu.

Despre GPS, noi avem TomTom One si singura problema pe care o avem este ca ii ia o gramada de timp sa gaseasca satelit dupa ce-l deschidem (trebuie sa incarcam nush' ce program de pe siteul lor, ca sa mearga mai bine, cica). In schimb, vorbeste englezeste, fara accente si ne anunta cu destul timp inainte de a face la stinga sau dreapta, apoi inca o data la locul respectiv.




Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput