Fetele din America (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Buna fetelor ,

va deranjez si eu cu ceva intrebari.
de curand suntem posesorii a doua vize de america. atat eu cat si sotul am castigat la loteria vizelor. sotul pentru 2007 ( cum zice al meu sot in glume _ la redistribuire ) iar eu la cea pe 2008. bineinteles ca eu nu am mai trimis plicul mai departe si am ramas cu castigul sotului. pana pe 28 februarie trebuie sa ne facem prima intrare in america. asa ca am hotarat ca in ianuarie sa venim pentru doua saptamani in america mai exact in san diego. avem rezervari de bilete, inchiriata masina si rezervari la hotel pentru cateva nopti in san diego. vrem sa mergem si prin imprejurimi sa ne plimbam- as avea totusi cateva intrebari pt fetele din san diego care sunt venite cu green card.
stiti adresa biroului in san diego unde trebuie sa ne prezentam pentru a ne anunta sosirea?
stim ca prima data ne anuntam la prima aterizare pe paman american.
stiti locuri frumoase de vizitat in jurul san diego.
venim acolo pentru ca sotul are prieteni acolo, insa nu vrem sa -i deranjam si stam mereu pe capul lor. au fost si asa foarte draguti cu noi si ne-au ajutat pana acum.
cam cum este vremea pe acolo la mijlocul lui ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Din cate stiu eu, nu trebuie sa va anuntati sosirea undeva la un birou anume, cand aterizati in primul aeroport american mergeti la immigration si predati plicurile galbene pe care le-ati primit de la ambasada. GC-ule o sa va vina prin posta, la adresa mentionata in plicurile respective, nu stiu sa va spun de SSN-uri, unora le-au venit direct, iar altii au trebuit sa aplice pt ele. Probabil pt SSN va trebui sa mergeti sa aplicati, puteti gasi adresa pe internet, dati o cautare cu Social Security Office- San Diego sau introduceti Zip-ul aici
https://s044a90.ssa.gov/apps6z/FOLO/fo001.jsp




“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">http://www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Ramona, eric e alergic la molds, grass, tree, weeds si putin alergic la soy si peanuts. I-am facut testele acum 1 luna.
Acum e pe tratament cu Pulmicort si Albuterol pt astm. Ultima criza nasoala mi-a facut la inceputul lunii cand au fost focurile la noi. Atunci a fost nevoie de Prednisol, ca se sufoca deja. Astea sunt "beneficiile" gradinitei, dar din pacate eu nu am alta solutie. Eric sta 11 ore la gradinita.
E incurajator faptul ca astmul poate dispare cand mai cresc, sper ca si Eric sa nu mai aiba asa probleme pe masura ce creste.

Daca mai stiti fetelor ceva informatii despre ce perioada e buna pt Mexic, Cuba, spuneti-mi si mie. Am de ales intre iunie, august si septembrie.

Lili, eu zic ca nu sunt suficiente 2 saptamani de stat in State. Trebuie sa declarati o adresa unde sa primiti green cardurile, iar acea adresa nu poate fi a unui hotel, deci trebuie sa folositi adresa prietenilor. Si trebuie sa mergeti la birourile de imigrari sa aplicati pt SSN. Mai mult ca sigur nu puteti iesi din tara pana nu vin cel putin green cardurile, pt ca inapoi in State nu mai intrati. Iar daca apar ceva probleme si nu sunteti aici, nimeni altcineva in afara de voi nu se poate ocupa. Tot ce e legat de SSn si green card e strict confidential. Si mici sanse sa vina green cardul in 2 saptamani, mai ales intr-un oras asa mare cum e San Diego. De obicei procesul asta merge mai repede daca esti intr-un orasel mic, dar in orasele mari intotdeauna am auzit de perioade mai mari de asteptat. Vedeti poate reusiti sa stati mai mult sau macar intrebati ofiterul de emigrari de la aeroport care sunt conditiile, daca puteti iesi din state pana vine green cardul. Eu zic ca nu e de joaca cu asa ceva, ei iau totul fff in serios si e o sansa unica. mai stiu ca pierdeti viza daca stati mai mult de 6 luni in afara SUA. Bafta multa!


3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Carmen, sint multe... Imi pare rau pentru Eric. Stiu cum este, am trait si noi cosmarul asta. Asa e, gradinita nu e buna. Eu l-am retras atunci si cred ca a fost de ajutor.
Pulmicort e de 400? Sper sa nu fie nevoit sa-l ia pe termen lung.

Cuba?!!!!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Adresa prietenilor va ramane ca adresa unde sa primim ssn si green cardul. de iesit din tara se poate iesi doar cu viza din pasaport. noi suntem acum in germania si interviul l-am avut tot aici. cand ne-am luat vizele tipul cu care am sustinut interviul chiar ne-a sfatuit ce sa facem . mai exact. ne-a spus ca pana ne vine green cardul si ssn poate dura ceva . asa ca sfatul lui era sa venim in concediu doua saptamani sa ne facem intrarea in america sa aplicam pentru ssn si sa lasam adresa prietenilor din america ca adresa unde sa ne vina documentele. a zis chiar ca fara ssn nu ne putem gasi un loc de munca si nua are rost sa renuntam la job-urile noastre de aici pana nu suntem siguri ca vom capata un job in usa. a zis ca putem intra si iesi de cate ori vrem cu viza din pasaport pana ne vin green cardurile. a zis ca din acel moment vizele din pasaport se anuleaza si raman valabile green cardurile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

In Cuba trebuie sa iti faci iesirea prin Canada...apoi cubanezii nu pun stampila pe pasaport.



Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

M-am luminat!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Fetelor, stiti cumva vreo companie de telefoane care sa aibe preturi mai buna de 20 de centi daca suni pe celular in Romania? Ca sotul numai pe celular suna si cand am primit astazi bilul am vazut ca o convorbire de-a mea de 55 de min. pe telefon fix era mai ieftina decat convorbirea lui pe celular care avea durata de 14 minute ...iar legatura pe celular nu se prinde asa de bine si de fiecare data cand incearca sa sune astia il incaseaza chiar daca nu vorbeste..

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

elena-incearca nobelcom.com

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Lili_Ka, noroc si felicitari pentru green card. Vremea in ianuarie e schimbatoare. Anul trecut a fost frig. Am avut nopti in care temparaturile scadeau sub 0 C, dar au fost si zile calde si fumoase. Nu e de plaja, dar pot fi zile in care poti iesi in tricou. Despre SSN si alte intrebari cheie, nu te pot ajuta, ca nu stiu.
In jur la San Diego sant multe de vizitat. In Orange County / Buena Park sant o gramada de parcuri de distractie. In Ianuarie ar fi frumos sa mergeti pana in Palm Springs si sa stati acolo 2-3 nopti. Mai ar fi Julien, un orasel mic, stil western la o ora de San Diego.

Mergi la inceput