Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a-3

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, acum scarlatina nu mai e ca pe vremea noastra cu internare in spital. Se sta acasa citeva zile, sub antibiotic..........Sati spun decite ori fac copii pe an aici scarlatina? Ce-i drept, inca la Bianca in clasa/scoala de asta nu am auzit pina acum. Dar.........,nu-i timpul trecut Ei se lupta cu enterocolita.........la noi, din fericire a avut o forma f usoara de data asta, dar colega ei a trebuit sa fie luata de la scoala de catre parinti, asa de rau i-i era......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Lala_D,

Bravo pentru "junior" si la cit mai multe succese

April,

La noi 30 min inseamna tot ce are de facut acasa, odata terminata lista (pe care o scriu in fiecare zii intr-o agenda), fuga la joaca . Si profesoara ei are reputatia ca este severa si da mult de lucru acasa . Oara cum or fii in celelalte clase? Voi face o ancheta...

Tot ma gindesc, cind vad diferenta intre sistemele de invatamint din Romania si alte tari, oare cum se face ca in final la facultate tot copiii buni se descurca in mod similar? Oare nu se exagereaza putin in Romania cu atitea teme la clasele mici? Sa nu ma intelegeti gresit, eu sint pentru teme (chiar multe ), dar nu pot sa ii impun Antoniei sa faca mult mai mult decit i se cere la scoala (in orice caz nu acum, probabil ca mai tirziu voi incerca...), prefer sa aiba putin timp si de relaxare. Oricum copiii aici stau 6 ore cel putin la scoala (multi stau 8-9 ore, ultimile 2-3 ore la serviciu de garda), deci sint mult mai obositi. Antonia este norocoasa, ca o ia taticul la ora 15:00 si o aduce acasa la bunica, dar majoritatea stau pina la ora 17h00 sau chiar 18h00. Ce mai poti face acasa cu copiii astia? In plus, in Quebec cel putin, nu exista sistemul de "after shool" , deci copiii vin acasa fara nici o tema facuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Da, Oana, ai dreptate, Victor sta pana la 17-17.30 la serviciul de garda.
Si e destul de obosit, face efort sa gandeasca si sa exprime in franceza.

M-am interesat ca ma arde, isi vor face temele la serviciul de garda din clasa a-3-a sau a-4-a(depinde de scoala).
Cred ca fiindca vor avea cu adevarat ce sa lucreze.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by april

Practic ieri a lucrat acasa vreo 6 ore. Si aproape fiecare zi e la fel. Eu sunt disperata si ingrijorata!

Andrada



6 ore?? incredibil... Oana nu sta mai mult de 1 ora la teme. Plus ca stie sa o manevreze pe Bunica si nu face nimic suplimentar. Cu noi sta prea putin ca sa apucam sa facem teme. De altfel doamna ei ne-a spus ca mai mult de 1/2 de ora sa nu facem suplimentar. Noua ne-a dat de citit la alegere ceva din "Amintiri din copilarie" si de povestit, dar asta in 2 sapt.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by april

Temele nu iau mult insa pregatirea lectiilor ne termina.

Andrada



Cum adica pregatirea? nu vrea sa vina la lectii? sau nu le gasiti?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by alina71
[br
-13-13.45 -luni lb. germana ,restul zilelor ,lb. engleza

alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/




faceti meditatii? vine acasa sau mergeti la meditator?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by april

Andreia, pregatirea lectiilor reprezinta citirea lectiei predate in clasa si reproducerea ei.
edit: daca-l intreb pe barbatu-meu ce legume se pun in supa pun pariu ca nu stie cat a stiut fii-mea........
Andrada



wow... nu m-am gandit la asta, trebuie sa recunosc ca ne bazam aici pece a memorat in clasa.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

Noi am avut ieri concurs "Eurojunior"
A fost ok, s-a descurcat .
O zi excelenta !
Lala.



felicitari!

Oana a gresit, ea mi-a spus ca a facut 3 greseli, eu sper sa fie doar atat, ca sa nu fie dezamagita!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, am scris o gramada. Ieir am fost la sedinta, n-am aflat nimic despre evolutia copilului, astea nu stiu cand se discuta, noi mergem la sedinta ca sa dam bani. Eu chiar nu stiu cand s-o abordez, diminetaa desfasoara tot felul de activitati si nu as putea vorbi cu Oana intre noi, iar dupa scoala are un al doilea serviciu si e mereu pe fuga. Voi cum procedati?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

CristinaT, la noi se stabileste intalnirea cu invatatoarea de obicei odata pe an. Iti da posibnilitatea sa alegi in 3 zile diferite, orele la care poti veni la discutii. Apoi, alege ea una din acele 3 zile. Daca tu, in timpul anului scolar mai vrei sa discuti cu ea, o "prinzi" dimineata sau pe E-Mail si stabiliti de comun acord o inalnire.Asa e aici....

Bianca a avut iar de invatat o poezie de azi pe maine. Acum m-am cam prins Miercurea primesc poezii de invatat pt joi. E a 3-a poezie in 3 sapt.

Vineri au dicatre, apoi i-i duce intr-o excursie intr-un vagon vechi, unde,m timp de o ora, cineva le va citi ceva. Dupa care viziteaza un ziar..cam asta am inteles eu de la Bianca azi. Vedem vineri

Mergi la inceput