Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a-3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

helbi,

Si noua ne-a spus la fel (ba chiar si mai usor): pentru toate lectiile 30 min si daca dureaza mai mult sa-i spunem. Noua ne ia in medie o ora.

Ca activitati, Antonia face balet o data pe saptamina (imediat dupa scoala, de la 15h30 la 17h00) si duminica dimineata inot. Dupa Craciun, speram sa inceapa ski-ul si sa continue cu baletul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Lui Victor in clasa 1 ii luau temele cam 2 ore, acum ii iau 10 minute cele de la scoala, si ii mai dau eu sa lucreze suplimentar inca vreo 20 minute.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Bine, temele, insa pe langa teme mai au de pregatit lectia. Plus lecturi de pe o zi pe alta de cate 25-35 pag citit si povestit. Daca ai doar 3 materii (romana, mate, si la alegere in functie de zi cunostere/religie/engleza)la care ai teme + lectii de pregatit nu ai cum termina in 2 ore. Temele nu iau mult insa pregatirea lectiilor ne termina.

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

april, m-i se pare prea mult 25-30 pag de citit;))-asta saptamanal cred
si programul nostru este f.incarcat incat nu ne ramane timp pentru alte optionale:)) deja cred ca face destul..
-8.30-12 lectii
-12-13 pauza de masa
-13-13.45 -luni lb. germana ,restul zilelor ,lb. engleza
-14-15.15 - teme
-16-16.50 optionale -gimnastica ,calculator,dansuri
....si ajungem acasa la ora 18(cu traficul din Bucuresti)

alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina (cge), merci mult de sfaturi. o sa rog sa caute cartile astea (vad ca cea de anul trecut e epuizata:-()

Anto.......ce inseamna "pregatirea" lectiilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andreia, pregatirea lectiilor reprezinta citirea lectiei predate in clasa si reproducerea ei. La romana au diferite definitii de retinut, de ex. cand si cum se foloseste sau/s-au, sa/s-a, etc....aceste definitii trebuie insusite (invatate, ca o teorie). Apoi la fiecare lectie la romana exista numeroase intrebari, privind lectia repsectiva. Aproape zilnic au evaluare/teste la cate ceva: ba dictare, ba autodictare (poezie invatata), ba compunere, ba test grila, etc.
De ex. la cunoasterea mediului a avut un test: sa enumere legume care se folosesc la supa, la suc, la bulion, etc......apoi sa sorteze legumele dupa partea comestibila: adica se foloseste radacina de la urmatoarele legume: ...si ei trebuiau sa le enumere.....si tot asa, tulpina, frunzele, florile.....chiar la flori i-am explicat eu inainte de test ca o leguma de la care se foloseste inflorescenta este conopida......si multe alte chestii. Mi se pare totusi cam greu pt clasa a II-a.


edit: daca-l intreb pe barbatu-meu ce legume se pun in supa pun pariu ca nu stie cat a stiut fii-mea........
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Noi am avut ieri concurs "Eurojunior"
A fost ok, s-a descurcat .

Veste mare : deoarece scoala noastra e centru de votare avem VACANTA de joi dupaamiaza pana marti dimineata

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Andreia, si cartea de anul trecut o mai poate gasi la librarii(poate chiar la libraria Eminescu de la Universitate) sau prin Cora/Carrefour.
Sa ne zici ce carte primiti de la mosul din Ro, pana la urma.

O zi buna,


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Anto, am inteles acum la ce te referi.........pai si alea tot lectii sunt!

Cristina, din pacate cine incearca sa ma ajute cu cartile nu sta in Buc. ci in provincie. Dar, daca primim ceva, spun si aici:-)

Lala, mini-vacantza placuta! mai, tu de fiecare data ma uimesti. Acum vad ca AMR_ul e numai de 6 sapt Siparca, ieri-alaltaieri aflam ca vine bb2 la voi! Mie mi se pare ca a trecut repede perioada, dar te inteleg pe tine ca ai alta parere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

Noi am avut ieri concurs "Eurojunior"
A fost ok, s-a descurcat .

Veste mare : deoarece scoala noastra e centru de votare avem VACANTA de joi dupaamiaza pana marti dimineata

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 6 saptamani!




Felicitari


eu sunt ingrijorata.)) un coleg al Melisei a fost diagnosticat cu scarlatina . De dimineata ,scolarilor le-au fost recoltate probe.. si maine urmeaza gradinita unde e si Deni .
Offf, sper sa nu iasa pozitiv..


alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/

Mergi la inceput