Drepturile copiilor cu handicap

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Aseara am vazut un anunt mare pe usa celor de la Protectia Copilului sect. 6 . BRD angajeaza persoane cu dizabilitati de toate felurile(nevazatori, locomotor....)Anuntul se referea doar pt. cei trecuti in baza de date a sect. 6.
Cine este interesat si vrea sa mearga sa ceara detalii ori pe Drumul Sarii ori la BRD.
Avea si adresa si tel. in anunt. M-am bucurat enorm cand am vazut acel anunt. Sper sa va ajute pe cei interesati.
Mult succes.





Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadruta spune:






































Buna vad ca discutati de al 13 lea salariu am mai auzit ca si in alte orase se dat si prime de sarbatorii noi asistenti personaili nu avem dreptri comune daca ai pile primesti si al 13 salariu si prime ca nu mai inteleg cum alte orase dau si altele nu dau cum este legea aceasta nu este pt toti la fel. Cum se facem toti asistenti sa primim toate drepturile care ni se cuvin la cine sa ne adresam oare.Daca cineva stie unde sa ne adresam sa scrie pe forum sa trimitem email.Si noi suntem angajati primariei si ar trebui sa avem aceleasi drepturi ca toti angajati sa primim si noi prime de sarbatori si al 13 salar. Va multumesc ca ati citit. Sanatate la toata lumea ca avem nevoie.

.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu, la sect. 6 nu am primit nimic inafara de drepturile legale, dar am auzit pe la "colturi" ca se mai dau.
Acum a crescut alocatia!!!! am sa ma imbogatesc cu banii.



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadruta spune:

Paula m-ai facut sa rad acestia nu sunt bani de inbogatit .Eu am intrebat pt ca la Bistrita sau dat si prime de sarbatori si al 13lea salariu, ori cati sunt bine primiti.Pt ca sunt unele mame care numai din salar acesta traieste si nu este drep alti sa primieasca si alti nu. Paste fericit ! Pt. toti care citesc pe forum.Si multa sanatate la toata lumea
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Da ai perfecta dreptate Adriana nu inteleg de ce in unele orase se aplica legea si in altele nu. In fine va doresc tuturor multa sanatate,bucurie si un PASTE FERICIT alaturi de cei dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Da ai perfecta dreptate Adriana nu inteleg de ce in unele orase se aplica legea si in altele nu. In fine va doresc tuturor multa sanatate,bucurie si un PASTE FERICIT alaturi de cei dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Hristos a inviat!
Am scris si la drepturi parintilor...
La CT nu se da al 13 salariu dar de paste s-au dat tichete cadou in valoare de 400 ron.


Doamne ajuta!
Acesta este blogul puiului meu Bogdan-Andrei
Varsta lui Bogdan
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna.As vrea sa scriu aici pe acest forum m-ai multe lucruri dar nu as vre sa supar pe nimeni in acelasi moment as vrea sa supar pe cineva in speranta ca asa s-ar misca anumite lucruri ,parghi....Nu am pretentia ca sunt un om inteligent, de fapt uneori am inpresia ca am sa cedez psihic, fizic ca nu m-ai sunt coerent in gindire...Uneori am inpresia ca toti au ceva cu mine....sau cu copilasul meu nu inteleg de ce cineva nu ar dori ca acest copil sau alt copil care sufera la fel de mult sau si m-ai mult sa nu se recupereze cit m-ai mult posibil.Astazi am aflat ca oricine doreste poate dona acei 2% din impozitul pe salar fetitei mele.DE CE NU MI SA SPUS ACEST LUCRU M-AI REPEDE DE EXEMPLU CIND AM FOST LA COMISIA DE EVALUARA ANUALA?????Lucrez intr-o fabrica destul de mare si poate de cind lucrez reuseam sa adun ceva pentru recuperarea m-ai rapida a fetitei mele.La fel este si cu acel formular 112 ,cu faptul ca poti merge in orice statiune gratuit o data pe an si atitea si atitea pe xcare nici nu ni le-a spus inca nimeni si bancile au anumite facilitati pentru copii cu dizabilitati stiati ????DA PAULA EU PROPUN CA IN MOMENTUL IN CARE PARINTI AFLA CA AU UN COPIL CU PROBLEME SA LI SE DEA PE LINGA CERTIFICATUL DE HANDICAP SI TOATE FACILITATILE BENEFICIILE SI CLINICILE DE RECUPERARE DIN TARA SI DIN UE (ca din cite observ nu sunt prea multe ,in functie de ceea ce sufera )Sunt sigur ca pe linga faptul ca au bani si relatii au si un sprijin din partea institutiilor aceste asa zise vedete care daca au o problema cu copilasul lor nu stiu cum dar stiu si la ce doctor sa mearga si la ce clinica sa mearga si in cit timp se recupereaza...au si asistenta din partea consulatului roman deci chiar daca nu stie limba spitalul doctorul tara tot se rezolva....In fine cred ca am luato razna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zetapompilia spune:

Buna seara. De cei 2% beneficiaza doar ONG. Formularul 230, la punctul 2 vorbeste doar de sustinerea unei entitati nonprofit. Deci nu aveti cum sa beneficiati de ei, decit daca prin intermediul unui ONG , care este dispus sa va sprijine, si asa este dstul de greu ca oamenii sa fie receptivi la lucrul acesta . De 3 ani incerc sa string fonduri prin acesyt 2%. Bancile nu ofera facilitati ptr. copiii cu handicap. puteti doar , avind un copil cu handicap sever, sa beneficiati de credit pentru achizitionarea unui autoturism, iar dobinda sa fie suportatta de AUtoritatea Nationala pentru pers. cu handicap. Dar atentie banca dispusa sa acorde aceste credite o gasiti dumneavoastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Orice copil din ROMANIA beneficiaza de tratament gratuit intr-o satatiune din tara odata pe an. Deci, nu are nimic in plus copilul meu fata de ceilalti. Alexa acum a venit de la un tratament dintr-o astfel de statiune. Nu a avut nici o facilitate sau beneficiu in plus fata de nici un alt copil (ca sa nu mai spun ca toti aveau drepturi dar tu nu aveai). Poti fenta statul cu un alt certificat de nastere al altui copil si atunci sa mergi de mai multe ori pe an in statiune. Vorbiti de parca nu ati sti ca nu este nici un medicament in plus fata de alt copil, ca nu beneficiaza de nici un tratament gratuit.....Hai sa fim serioasi si sa ne ajutam noi copii cu ce putem. Putem face o petitie si sa cerem ca acei 2% sa fie atribuiti si personal copilului cu nevoi. De ce nu? De ce sa depind de un ONG, de o Fundatie, Asociatie.....si ce o mai fi???
Ma faci sa rad cu centrele de recuperare. Inca nu ai realizat ca inafara de centrele de recuperare de pe vremea ....raposatului nu s-au mai construit altele. Nu sunt decat private, pe bani multi si cu acceasi oameni de acum 20 ani. Sistemul este varza, la pamant. Voi va intrebati de ce nu se dau la fel peste tot. Cred ca sunt mijloace de a scoate bani dar nu sunt stiute de toti. Acolo unde se stie cum sa se scoata bani ori persoanele respective au suflet sau au ceva care ii determina sa o faca???? Nu cred in povesti ca dau prime, salarii fara nimic la schimb.
Eu nu am luat alocatie fetitei pe anul trecut. Au trecut cateva luni de la depunerea sesizarii mele si nimic. M-au fentat ca am primit pe card si cand a fost intreaga, cand despartita.....si nu m-am prins. Maine intru rau de tot in ei.
Incearca sa te rupi de greutatile/priblemele altora. Nu te mai gandi la ce va fi. Traieste clipa de azi si are sa-ti fie mai bine. Fii mai optimist. Eu te inteleg perfect si stiu cum este. Acum pot sa spun ca-mi este bine. Mi-am schimbat job....numai sa-mi fie bine mie si fam. mele. Cand ma uit in urma si realizez cate am facut ...realizez cat de puternica sunt si asa imi da forta sa merg mai departe. Ce crezi ca nu plang, ca nu ma gandesc...dar m-am autoeducat si stiu sa ma opresc cand trebuie.
Hai sa-ti povestesc ceva. Eu am crescut fetita, eu am alergat pe la dr....(ne-am impartit atributiile si sarcinile) Nu a fost nici o ora fetita singura fara mine. A fost greu cand a inceput gradinita dar am spus ca asta este viata si nu poate fi legata de mine toata viata. Acum a fost cu mama mea in statiune. Dupa 2 saptamani am fost sa o vedem si sa mai stam si noi o saptamana cu ea. Pot sa-ti spun ca am avut un soc cand mi-am revazut fetita. Mi-au trebuit cateva zile sa-mi revin si sa-mi ridic moralul. Nu am vazut atata de mare prapastia intre ea si restu pt. ca traiam permanent cu ea si langa ea. Acum stanad la distanta, s-a si ingrasat putin....am vazut altfel situatia. Am crezut ca mor. A trebuie sa-mi revin, sotul meu ar fi surferit mai mult daca ma vedea trista si numai la gandul ca trebuie sa fiu tare mi-am revenit "repede" fata sa ma exteriorizez prea mult. Am stiut mereu ca este altfel dar contactul vizual si reactia ei dupa 2 saptamani m-a socat. Am invatat mergand, treptata ca trebuie sa fim tari si multumiti de tot ce avem si sa nu cerem mai mult. Ma gandesc cu groaza daca se va intampla ceva si mai bine nu ma gandesc. Am fost la o manastire si parca au tunat si fulgerat numai cu bolnavi, paralizati, posedati.....in acea zi. Am crezut ca mor, am dat in plans si nu mai puteam sa-mi revin cand vedeam cata durere in jurul meu. Nu am plans de ce am vazut, cu toate ca am vazut niste cazuri...ci de suferinta din sufletul meu. Cred ca a fost picatura care a umplut paharul si am rabufnit. Ma rugam sa-mi treaca si sa-i multumesc lui Dumnezeu ca este asa si nu este mai rau. Astfel am invatat sa pretuiesc ce am si poate mai mult decat inainte. Am vazut o fam. cu 4 copii si unul nu avea deloc picioare din sold. Acela m-a cutremurat. De maine merg la munca si are sa-mi fie mai bine.
Deci, fii tare si daca crezi ca te putem ajuta cu ceva....sa ne ceri. Sper ca ti-am ridicat moralul povestind putin si din durerea mea. Ti-am spus ca sa vezi ca toti suferim si ca toti trecem prin ce treci tu. Este greu dar trebuie sa ne ducem crucea cu fruntea sus. Eu am o vorba "ce sa fac, sa-mi pun un tol in cap?" Incearca sa faci ce=ti place mai mult. Putin din timpul tau sa-ti acorzi si tie, indiferent ce faci dar sa fii si tu multumit ca existi/traiesti si ca nu ai uitat de tine.
CAPUL SUS!
Va pupic si scuze ca nu am raspuns urarilor voastre de sarbatori. Sper din suflet sa fi avut sarbatori fericite.

Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput