Drepturile copiilor cu handicap

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Orice copil din ROMANIA beneficiaza de tratament gratuit intr-o satatiune din tara odata pe an. Deci, nu are nimic in plus copilul meu fata de ceilalti. Alexa acum a venit de la un tratament dintr-o astfel de statiune. Nu a avut nici o facilitate sau beneficiu in plus fata de nici un alt copil (ca sa nu mai spun ca toti aveau drepturi dar tu nu aveai). Poti fenta statul cu un alt certificat de nastere al altui copil si atunci sa mergi de mai multe ori pe an in statiune. Vorbiti de parca nu ati sti ca nu este nici un medicament in plus fata de alt copil, ca nu beneficiaza de nici un tratament gratuit.....Hai sa fim serioasi si sa ne ajutam noi copii cu ce putem. Putem face o petitie si sa cerem ca acei 2% sa fie atribuiti si personal copilului cu nevoi. De ce nu? De ce sa depind de un ONG, de o Fundatie, Asociatie.....si ce o mai fi???
Ma faci sa rad cu centrele de recuperare. Inca nu ai realizat ca inafara de centrele de recuperare de pe vremea ....raposatului nu s-au mai construit altele. Nu sunt decat private, pe bani multi si cu acceasi oameni de acum 20 ani. Sistemul este varza, la pamant. Voi va intrebati de ce nu se dau la fel peste tot. Cred ca sunt mijloace de a scoate bani dar nu sunt stiute de toti. Acolo unde se stie cum sa se scoata bani ori persoanele respective au suflet sau au ceva care ii determina sa o faca???? Nu cred in povesti ca dau prime, salarii fara nimic la schimb.
Eu nu am luat alocatie fetitei pe anul trecut. Au trecut cateva luni de la depunerea sesizarii mele si nimic. M-au fentat ca am primit pe card si cand a fost intreaga, cand despartita.....si nu m-am prins. Maine intru rau de tot in ei.
Incearca sa te rupi de greutatile/priblemele altora. Nu te mai gandi la ce va fi. Traieste clipa de azi si are sa-ti fie mai bine. Fii mai optimist. Eu te inteleg perfect si stiu cum este. Acum pot sa spun ca-mi este bine. Mi-am schimbat job....numai sa-mi fie bine mie si fam. mele. Cand ma uit in urma si realizez cate am facut ...realizez cat de puternica sunt si asa imi da forta sa merg mai departe. Ce crezi ca nu plang, ca nu ma gandesc...dar m-am autoeducat si stiu sa ma opresc cand trebuie.
Hai sa-ti povestesc ceva. Eu am crescut fetita, eu am alergat pe la dr....(ne-am impartit atributiile si sarcinile) Nu a fost nici o ora fetita singura fara mine. A fost greu cand a inceput gradinita dar am spus ca asta este viata si nu poate fi legata de mine toata viata. Acum a fost cu mama mea in statiune. Dupa 2 saptamani am fost sa o vedem si sa mai stam si noi o saptamana cu ea. Pot sa-ti spun ca am avut un soc cand mi-am revazut fetita. Mi-au trebuit cateva zile sa-mi revin si sa-mi ridic moralul. Nu am vazut atata de mare prapastia intre ea si restu pt. ca traiam permanent cu ea si langa ea. Acum stanad la distanta, s-a si ingrasat putin....am vazut altfel situatia. Am crezut ca mor. A trebuie sa-mi revin, sotul meu ar fi surferit mai mult daca ma vedea trista si numai la gandul ca trebuie sa fiu tare mi-am revenit "repede" fata sa ma exteriorizez prea mult. Am stiut mereu ca este altfel dar contactul vizual si reactia ei dupa 2 saptamani m-a socat. Am invatat mergand, treptata ca trebuie sa fim tari si multumiti de tot ce avem si sa nu cerem mai mult. Ma gandesc cu groaza daca se va intampla ceva si mai bine nu ma gandesc. Am fost la o manastire si parca au tunat si fulgerat numai cu bolnavi, paralizati, posedati.....in acea zi. Am crezut ca mor, am dat in plans si nu mai puteam sa-mi revin cand vedeam cata durere in jurul meu. Nu am plans de ce am vazut, cu toate ca am vazut niste cazuri...ci de suferinta din sufletul meu. Cred ca a fost picatura care a umplut paharul si am rabufnit. Ma rugam sa-mi treaca si sa-i multumesc lui Dumnezeu ca este asa si nu este mai rau. Astfel am invatat sa pretuiesc ce am si poate mai mult decat inainte. Am vazut o fam. cu 4 copii si unul nu avea deloc picioare din sold. Acela m-a cutremurat. De maine merg la munca si are sa-mi fie mai bine.
Deci, fii tare si daca crezi ca te putem ajuta cu ceva....sa ne ceri. Sper ca ti-am ridicat moralul povestind putin si din durerea mea. Ti-am spus ca sa vezi ca toti suferim si ca toti trecem prin ce treci tu. Este greu dar trebuie sa ne ducem crucea cu fruntea sus. Eu am o vorba "ce sa fac, sa-mi pun un tol in cap?" Incearca sa faci ce=ti place mai mult. Putin din timpul tau sa-ti acorzi si tie, indiferent ce faci dar sa fii si tu multumit ca existi/traiesti si ca nu ai uitat de tine.
CAPUL SUS!
Va pupic si scuze ca nu am raspuns urarilor voastre de sarbatori. Sper din suflet sa fi avut sarbatori fericite.

Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna. Ce sa zic....multumesc mult pentru tot sunteti niste mame extraordinare, la fel ca si sotia mea.Eu ,barbat fiind, ma m-ai turez uneori cam tare.ZETA ai perfecta dreptate,doar ONG-urile pot beneficia de acei 2% si apoi ei pot sa redistribuie aceste fonduri catre persoane fizice, insa in cadrul oricarei institutii sau fabrici exista o persoana care se ocupa de relatiile cu publicul, persoana la care vin anumite fundatii, ONG-uri, televiziuni, pentru diferite sponsorizari.Aceasta persoana, in cazul meu Doamna Emilia,cind a fost contactata de o fundatie pentru acesti 2% a fost de acord sa mobilizeze colectivul fabricin sa semneze aceste formulare, doar daca acesti bani se vor dona fetitei mele.Deci se poate. In acea zi nu am fost foarte explicit.Acum nu stiu sigur la ce suma se va ajunge sau in cit timp voi primi acesti bani insa se poate.E la fel de adevarat ca nu am primit deocamdata nimic dar poate ...Vedeti asta este ,parerea mea, marea problema in Romania trebuie tot timpul sa prostesti ,sa gasesti tot felul de portite ,de interpretari ale legi sau ale drepturilor. Noi incercam sa facem asa tot la fel incearca si statul sau institutiile statului si ani trec si copilul meu are tot m-ai putine sanse sa se recupereze.

Ce sa m-ai zic....eu ...sincer cred ca numai impreuna putem schimba ceva.Trebuie sa facem ceva insa doar impreuna vom reusi.Asa cum trebuiau 100 000 de semnaturi pentru ca ziua barbatului sa intre in Parlamentul Romaniei noi de ce nu am putea ca impreuna sa facem aici pe DC un proiect pe care m-ai apoi sa il si semnam si sa il promovam prin toate mijloacele posibile. Probabil ca pe fetita mea nu am sa m-ai pot sa o recuperez 100% insa poate as putea sa ajut pe un alt parinte sa reuseasca sa nu fie nevoit sa alerge si sa plinga ca mine de ciuda ca nu stie cum sa isi ajute copilul, la ce usi sa bata s.a.m.d. Oare sunt prea visator..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zetapompilia spune:

buna remusbarnea,
ai dreptate, banii pot fi directionati spreo o asociatie, pentru a te putea ajuta pe tine. In cazul tau , sin in general , ONG-ul poate deschide un subcont . In situatia aceasta am fost pusa si eu , pentru a ajuta un baietel. dar s-a trezit cineva , si a venit cu o informatie eronata, precum ca daca acel copil are un cont deschis , pot fi banii directionati chiar in contul lui. S-au strins fise le 230 de la cadre didactice ( destul de multe). Fals.Banii nu vor intra niciodata in contul copilului , pentru ca informatia nu a fost buna. a pierdut, din nestiinta. Nu m-a ascultat. iata ca si cei de la finante pot da informatii gresite. Totdeauna luati informatii direct de la sursa. banii din cei 2% vor intra , prin trezorerie la sfirsitul anului, sau chiar inceputul anului viitor. Atentie cind completati formularele anul viitor. Ai vre-o garantie ca ONG respectiv iti va da tie banii? Cea mai una metoda este sa trimiti tu formularele prin posta, recomandate, si asa vei avea o evidenta a banilor.
Mult succes, in continuare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si eu mi-as dori sa fac cu fetita mea inot. Nu imi permit. Fac un efort urias sa o duc ca o gradinita, terapie, recuperare, medicamente si vaccinuri......de unde sa mai am si bani de inot? Eu nu vreau sa discut despre asociatii/fundatii.
Acum trebuie sa o pun pe picoare si sa-i fac acel celebru vaccin de 3.000.000 sa nu-mi mai racesca. Dar nu reusesc de 2 luni de zile sa o fac sanatoasa.



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zetapompilia spune:

Paula,cred ca ai suferit foarte mult. Citesc in rindurile tale foarte multa durere, si scepticism. As vrea sa sa te fac sa intelegi ca nu toti oamenii alearga dupa afaceri murdare, ( daca un ONG- s-ar putea numi afacere). Si in calarasi am fost priviti la inceput asa. Dar pot sa spun ca am reusit in 4 ani sa schimb parerile oamenilor. ai dreptate Remusbarnea, ar fi bine daca am reusi sa schimbam lumea. Si asta chiar daca nu ii vom putea ajuta pe micutii nostri, sunt alti copilasi care vin din urma, si care au nevoie de ajutor. E trist, sa vezi ca fiecare se gindeste doar la el. dar eu sunt pe aici , daca va pot ajuta cu ceva....Chiar daca intru rar pe forum.
O seara buna va doresc in continuare! Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu stiu cum ai putut sa tragi o astfel de concluzie dintr-o simpla propozitie. Nu am nimic cu nimeni dar nu ma pasioneaza discutia daca nu sunt implicata concret intr-o asociatie. Sunt membra dar nu am vrut sa fiu sefa si nici sa am o alta functie ...
Am prea multe pe cap, am eu pe ale mele si ar trebuie sa-mi neglijez fam, copii daca as fi implicata mai mult decat sunt si nu asta imi doresc. Ajut cu ce pot, pe cine pot si cine-mi cere. Asta in primul rand. Sunt super saritoare, sufletista dar nu vreau sa-mi neglijez copii.



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihalex spune:

Din ceea ce stiu eu copii au drepturi, din pacate cele mai multe pe hartie.Daca copilul are pana la 3 ani ( in cazul celui cu handicap alocatia care se acorda este de 200 Ron, conform Legii(mai multe informatii ti se pot da de la Inspectoratul de Munca- serviciul carese ocupa de prestatiile sociale - cred) iar dupa 3 ani este alocatie dubla in prezent de 80Ron.In ceea cel priveste pe controlorul de bilete , reactia lui este cu totul deplasata pentru ca cei de la CFR au obligatia prin Legea 448/2006, republicata in 3 .01.2008 sa aiba vagon adaptat pentru aceste categorii de persoane,iar transportul in comun in toata tara pentru persoanele cu dizabilitati si asistentii personali sau insotitorii celor cu grad de handicap grav sau accentuat este gratuit pe baza legitimatiei de transport eliberata de Directiile generale de Protectia copilui si asistenta sociala.Citeste Legea 448/2006 cu modificarile ulterioare : adica Ordonanta de Urgenta nr 14/07.03.2007, publicata in MOf.partea I -a nr.187 din19.03.2007, si Legea nr.275/10.10.2007 publicata in M Of nr.700/17.10.2007 si atunci te lamuresti mai bine.(Lege privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 14/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, legea nr. 275/2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshtoma spune:

Salutari tuturor,
Am mai postat si eu ici colo cand am avut vreme...Am vazut tema cu drepturile copiilor cu "special needs"....Vreau sa va spun ca traind intr-o tzara DRAMATICA..-spun asa pentru a nu-mi varsa aici oftica- ..si situatia noastra a parintilor acestor copii ..e cam la fel. Am stat TREI ore la un UNICUL ghiseu la Directia muncii..sa depun declaratiile ptr dubla alocatie. Am intrebat acolo cum e cum acele 30 zile in statiunea de odihna. Mi-au spus ca desi sunt mentionate in Legea X ei nu au oferit aceasta facilitate nimanui..ca nu se aplica....nu exista fonduri...Alta: am nevoie de o tricicleta terapeutica ptr copil- am si deschis un thread pe tema asta- ma duc la CAS si spun, "dom'le nu e pe lista contract cadru, nu putem sa ti-o compensam",....eu cu legea in mana zic, ba nu ca "e aici pe lista"..ei zic, ba nu ia citeste matale atent..scrie acolo "fotoliu rulant de tip triciclu pentru copii", nu scrie simplu "triciclu pentru copii"...deci nu putem....deci dobitocii fac legi de rahat- na ca m-a luat gura pe dinainte..!!!- si le aplica jnu in spiritul lor ci in LITERA lor schioapa si scuzati ..la fel de "disabled" ca si copii nostrii.... Stiti ce atentie, ce drepturi, cum sunt tratati copii ca si ai nostri "afara" ?!!!. Noi stam la cozi si umblam de ne saR CAPACELE pentru niste drepturi elementare.... pentru o categorie de oameni/copii aparte... desi peste tot se clameaza...ca sunt egali cu toti ceilalti....nu mai zic de unele gradinite..normale..in care nu am fost primiti.. etc, etc...
Daca citesti legile ..ca si toate legile romanesti..zici..da dom'le in Romania se respecta....se respecta pe ...'sa.....traim intr-un mare RAHAT care se numeste Romania....na ca iar am comis'o...
Dati-mi o bazooka......sa fac putina ordine....cateodata chiar l-am inteles pe personajul ala cu Michael Douglas.....dintr-un film...interesant...
Remus...te inteleg FRATE.....sti ce i-as fi zis acelui controlor CFR.... bine ca initial cred ca as fi avut nobila intentie sa-l arunc pe geam....l-as fi invitat sa shada exact 2 minute in sacunul acela cu rotile...si sa-l intreb..cum te simti "mai musiu".... acum poti sa ma intelegi "OMULE"....?!!!vai ce gura sloboda am astazi....si e Sarbatoare MARE.....Doamne IARTA-MA..!!!!
Fratilor sa incercam sa avem rabdare..cica cu rabdarea treci marea...da' ..uite ca te ineci in mocirla numita Romanica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ICAI spune:

BUNA
Poate ma puteti ajuta si pe mine cu raspunsul la o intrebare.As dori sa raman in concediu pt cresterea copilului(cu handicap) pana la 3 ani.CONTEAZA GRADUL DE HANDP LA CARE ESTE INCADRAT?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Legea 448/2006
"Art. 12. – (1) Persoana care are în îngrijire, supraveghere #351;i
între#355;inere un copil cu handicap beneficiaz#259; de urm#259;toarele
drepturi:
a) concediu pl#259;tit pentru cre#351;terea copilului cu handicap pân#259;
la împlinirea de c#259;tre acesta a vârstei de 7 ani #351;i program de lucru
redus la 4 ore pentru p#259;rintele care are în îngrijire copilul cu
handicap ce necesit#259; tratament pentru afec#355;iuni intercurente, pân#259;
la împlinirea de c#259;tre copil a vârstei de 18 ani;"
Deci nu conteaza gradul, si poti sta in concediu chiar pana la 7 ani.

Mergi la inceput