Inel gastric - se poate face in tara

Inel gastric - se poate face in tara | Autor: mamiFlori

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat sa imi pun inel gastric. Sunt hotarata cam.... 85% . Am fost la Spitalul Sf. Ioan la Bucuresti si am vorbit cu doctorul Iordache .
Mi-a "trantit" si pretul, dar asta e o alta poveste.
Ce mi s-a parut ciudat e ca am trait cu impresia ca o sa trebuiasca sa il conving sa imi faca operatia, ca o sa trebuiasca sa motivez. Dar nu. Mi-a zis ca... asta e pretul.... Daca am banii treaba se face. Am intrebat de riscuri, avantaje si dezavantaje. Mi-a zis ca totul e relativ... Depinde de la o pers. la alta. Si ma intreba: da' vreti balon, sau inel? Sau poate bypas ca e mai comoda viata dupa aia. M-a cam dezorientat.
Oricum, ce vroiam sa intreb... Este vreo senzatie de inconfort pe termen lung sau pe viata dupa ainterventie? Sau daca te obisnuiesti cu regulile nu mai e o problema?
Eu m-am ingrasat pt ca sunt gurmanda si mananc mult. De aia si cred ca in cazul meu ar avea rezultate. Nu stiu sa ma opresc din mancat, si inelul exact asta ar rezolva.
Cum e viata cu inelul?
Poate cineva sa imi raspunda?
Adina1 , pe tine deja te-am "reperat" dintr-o discutie mai veche...
Stie cineva ceva de dr. Iordache? S-a operat cineva la el? E un chirurg bun? Stiu ca e prof. Dr. dar totusi m-as simti mai bine sa vorbesc cu cineva care a avut de aface cu dansul.


Florina

GOGOSICA EMI
LALI, O COMOARA DE FETITA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Eu sper sincer sa-ti schimbi opinia.
Riscurile sunt mari si sincer cred ca nu merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

In primul rand trebuie sa stii ca dupa operatie tot va trebui sa te temperezi in privinta mancarii , sa nu mananci mult , sa nu mananci numai grasimi.
Chiar daca scopul operatiei este micsorarea spatiului stomacal sa stii ca acesta se poate dilata si prin urmare te poti ingrasa.

In mod normal inelul se pune doar persoanelor cu indicatie terapeutica , de genul obezitate morbida(adica un indice al mase corporale peste 44 dupa unele standarde.

Mai trebuie sa ti se spuna variantele posibile pt. ca unele sunt mai ....proaste sa zicem , poti avea avitaminoze si altele.

Se face operatia in tara , o ruda de-a unei colege si-a facut la chirurgie in Tm , nu stiu exact cat a costat dar daca doresti ma interesez.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

XIO, de avitaminoza mi-a spus si doctorul dar in cazul variantei de bypas gastric pt ca datorita specificului interventiei apar probleme de malabsortie. Dar nu in cazul inelului gastric. Daca mananci normal fructe si legume nu prea aparae. Iar de dilatatia ulterioara nu mi-a spus. In schimb mi-a spus ca daca fortez pot sa vomit sau in cel mai rau caz se poate deplasa inelul sau chiar adera la stomac, adica sa taie peretele stomacului si sa intre in el.
Oricum, eu imi asum aceste riscuri dar ma sperie mai putin decat diabetul care la mine in familie e in floare, iar eu am 1,68 si 101 kg.
Mereu am fost mancacioasa dar nu m-am ingrasat asa pana acum. Ma tot gandesc ca e de la hormonii pe care i-am luat vreo cativa ani ca sa il fac pe bebe, care e "produs" cu inseminare artificiala.
Altfel vazuta problema.... a forta un pic organismul a fost pt mine un stil de viata pana acum. Am ramas cu problema asta.... Din pacate dupa ce nu m-a doborat psihic lupta pt bebe, durerile, analizele, etc, etc.. ma doboara psihic chestia asta. O cam iau razna de acum: am cosmaruri ca imi pierd sotul, nu merg la mare, merg cu greu la petreceri, la intalniri chiar si cu rudele care nu m-au vazut de ceva timp (care se mira si holbeaza niste ochi cand ma vad!!).
Iar de rigimuri si vointa nu imi spuneti ca am incercat tot ce e posibil (in limita rabdarii mele - care s-a sfarsit aici).


GOGOSICA EMI
LALI, O COMOARA DE FETITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Citeste aici
http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=4997
o sa gasesti o tona de informatii si suport pe aceasta tema

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

da nu ne spui si noua cat ti-a zis ca te costa? Ma batea si pe mine gandul intr-un timp, pentru ca ma lupt de multisor cu kilogramele dar nu le razbesc, dar am incetat sa ma mai documentez cand am aflat niste preturi descurajante...

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Da, si eu vroiam sa iti recomand subiectul de pe culinar. Sunt multe persoane care au trecut deja prin operatia asta si te pot ajuta cu multe informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Am intrat acolo si dupa primele 2-3 pagni vroiam sa ma las pagubasa ca fetele deja o dadusera in diverse, cand am vazut ca subiectul are nu mai putin de 79 de pagini!
M-am lamurit si cu preturile si cu locurile unde se poate face si cu procedurile dar si cu imc-ul, din pacate nu cred ca m-ar baga cineva in seama la imc-ul meu de 30. La cluj cica sub 35 nu se opereaza. Nu-mi ramane decat sa pun bani la ciorap si in timp ce strang sa ma pun serios pe ingrasat nu ca este ironic?

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Hai serios , ca nu cred ca trebuie sa te supui unui asemenea risc.
Si eu ma lupt cu kg de cam mult timp.
Am renuntat de multe ori si de multe ori am luat-o de la capat.

Cand am citit subiectul am crezut ca ai peste 130 de kg ... chiar si asa... Tu nu ai decat 101 kg chiar nu crezi ca iti poti impune putina disciplina.
Serios acum.

Uite eu in mai inca aveam 106 kg la 1,71m si am inceput Superdieta unde sunt obligata sa mananc din permise in asa fel incat sa nu imi fie foame.
Am inceput dieta asta si am lasat-o de multe ori. Rezultatul e ca acum am 94,5 kg , iar de maine vreau sa o incep iarasi.
Motivatia o ai ... daca chiar te gandesti la operatie.

Nu trebuie sa slabesti din start 40 kg . Pt mine putin cate putin e bine. Sper pana la Craciun sa ajung la 88 kg ... , iar pana in vara la 78kg. Eu cred ca e suficient.

Mai gandeste-te.




Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

mamiFlori,

Daca esti asa hotarata sa faci ceva radical de ce nu incerci un balon gastric in loc de inel gastric. Uite niste informatii:
"balonul endogastric (BIB) - un balon din silicon, care se introduce in stomac endoscopic (deci fara operatie), sub anestezie, se umfla cu ser fiziologic si se lasa in stomac circa 6 luni; in acest timp pacientul nu mai are foamea dinainte, ci o senzatie de satietate, data de balonul din stomac; de aceea e mai usor sa se produca o modificare a comportamentului alimentar si un procent mare din pacienti ajung sa slabeasca 25-30 kg, dupa care balonul se scoate tot endoscopic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Hai ca m-a apucat febra
Sunt mai multe tipuri de operatii. Cel mai lejer si cu cele mai mici riscuri pare intr-adevar balonul gastric. Uitati am gasit o pagina unde explica de fiecare in ce consta, avantaje si dezavantaje. http://www.obesitycare.com/Options.htm

Andreea

Mergi la inceput