*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (43)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

carmen, ai incercat cu proposept? sunt niste comprimate cu propolis.


irina 26+
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

gatta, ia sa vedem ce ti-ai luaaaaaaat...
daca tot esti asa generoasa cu link-urile. :-)

irina 26+
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Gatta, eu zic ca e super bun pretul, go for it!

Pupici,
Angelique 29+ bb Victor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by gattasalvaje

Hellou Zuzelor !

M-am intors si eu acum de la Loris Baby's Land si ...Doamne , ce mi-au vazut ochisorii !!! Lucrusoare care mai de care mai frumoase , carucioare , camere pt bebei , jucarii si o gramada de nebunii...bani sa ai , ca erau niste scoruri !
Am gasit totusi si ceva pt bugetul meu ,un pachet promotional care include :

www.camspa.it/DB_2007/scheda_prodotti.asp?ID_ART=Art.%20844" target="_blank">carucior 3 in 1 ( sport , landou si scaun de masina )
www.lorisbabysland.ro/promot/miniplusm.jpg" target="_blank">scaun de masa
www.lorisbabysland.ro/promot/bagno.jpg" target="_blank">cadita cu suport si masa de infasat
www.lorisbabysland.ro/tarcuri/b105_standard_b.jpg" target="_blank">tarc de joaca

Tot pachetul era 1700 RON si era produs de CAM. Pretul mi s-a parut super bun , pt ca ,luate separat , faceau mult mai mult...doar caruciorul era 1570 RON.
Carucioarele erau in mai multe variante de culori , insa mai mult variante pt baietei...predomina bleumarinul in combinatie cu alte culori ( bleo , gri , beige , galben ). Mie imi placea cel cu galben.

In rest , toate frumoase foc , dar mi-era si frica sa mai intreb preturile...o lenjerie de patut draguta foc - 950 RON , patuturile incepeau de la 750 RON , leagan cu baterii - 650 RON s.a.m.d

Cred ca voi lua pachetul promotional si un sterilizator pt microunde Avent si poate o voi convinge pe patroana ( care v-am zis ca mi-a fost colega de liceu ) sa-mi dea un carucior cu o culoare mai frumoasa , mai de fetita , ceva cu orange , roz , verde...erau f. multe culori , insa nu intrau in aceasta promotie.


Ce ziceti , merita banii ?

27+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?



mai, ce sa zic...pachetul e chiar senzational. fara misto. eu zici ca isi merita banii, fara doar si poate. piesa de rezistenta este, evident, caruciorul. la care, evident, imi place tare mult inclusiv culoarea. :-)
cat mai dureaza promotia?

pupam

irina 26+
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

gatta' - imi place tare mult ce include pachetul promotional!Daca buzunarul iti permite da-i 'batai' la cumparat.

My Baby Development29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

zuzici, evadez spre casa, va pup mult si...pe curand!


irina 26+
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by carmen e

Angi ai grija si nu mai muta mobila prin casa , lasa pe alti sa o faca.

Fetelor pe mine la raceala asta ma supara rau de tot gatul de nu mai pot, oare am voie sa iau Strepsils sau Halls????
Sose mersi deocamdata ii dau cu ceaiuri cu lamaie si miere sa vad maine cum ma simt , sper mai bine.



cum creste
Carmen 24 + David Alexandru



Carmen , n-ai voie...
Eu iau niste pastilute pt gat care se numesc HOMEOGENE 9 si sunt produse de Boiron . Se iau din ora in ora , sunt dulci si chiar parca au si efect . Pt tuse , dr. mi-a recomandat sirop STODAL.
Si pt ameliorarea starii de rau , baga-ti picioarele in apa cat de fierbinte suporti in care ai pus multa sare si infofoloeste-te bine la cap cu un prosop , sa transpiri.
Sanatate maxima !

Aveti grija , bantuie gripa prin Bucuresti...

27+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Gatta cum sa nu merite! Bravo de oferta care ai gasit'o. Carutz 3 in 1 e pe la 1700ron.
Ce ma bucur pt voi ca puteti sa le cautati din timp si cu rabdare. Precis cand ma va aduce sotul meula Bucu la un mik shopping pt bblusa o sa fie totul in graba, la cine stie ce preturi.
Noroc cu bunicile care mai cumpara asa din timp si au timp sa mai aleaga un costumas frumos, o paturica, o lenjerie.

Ellenutza asa tre' sa fie taticii...mandrii de fetitzele lor!!!


23+

http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

http://image.lafemmebonita.com/c/p595247.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Fetelor,am citit povestea unei mamici de sept' - oct'2007 si am ramas adanc pe ganduri....Ma rog pentru noi toate sa avem puisori plini de sanatate si sa ne ocoleasca orice probleme.
Daca sunteti tari de inima o puteti citi si voi mai jos.Restul, sariti peste mesaj.

quote:
Originally posted by youngrita200

Povestea noastra este una trista, dar sa speram ca ne ajuta Doamne-Doamne si vom avea parte de un happy end.
Am nascut-o pe Maya pe 14 septembrie, cu apgar 9. M-am bucurat nespus. Imediat dupa nastere mi s-a spus ca are 6 degetele la ambele maini, dar ca se poate rezolva, fara probleme. Nu m-am gandit ca polidactilia poate fi asociata cu altceva. La cateva ore dupa nastere, copila mea a facut primul stop respirator. Au resuscitat-o si a revenit printre noi. Atunci mi s-a spus ca are un suflu cardiac foarte puternic si ca aspectul ei (fata si craniu) denota o afectiune genetica. In a treia zi de viata, puiul meu a facut din nou stop respirator, dar a revenit din nou la viata. Mi-am vazut copilul inert, inconjurat de personalul de pe sectie, incercand sa o readuca la viata. E mai puternica si decat mine, pentru ca lupta continua. La cinci zile de la nastere, am fost trimise la Clinica I Pediatrie din Cluj-Napoca, unde am fost preluate de o doamna doctor care e in primul rand OM. Venea uneori si la 8 seara, de acasa, sa vada ce face Maya. Lucrurile s-au complicat insa si mai tare dupa ce am ajuns acolo. Fetita mea a fost diagnosticata, dintr-o data, cu: insuficienta cardiaca acuta (din cauza persistentei de canal arterial si a unui defect de sept ventricular), insuficienta respiratorie acuta (a facut o bronhopneumonie), insuficienta renala acuta si hepatita neonatala. Aproape o saptamana mi-am facut curaj din trei in trei ore sa o schimb, iar de baita nici nu putea fi vorba. Maya era intepata din doua in doua ore, pentru a se verifica anumiti parametri vitali, iar intr-o saptamana n-a mai ramas nimic din venele si din calcaiele ei. Cu greu se mai gasea vreo vena fragila care sa mai suporte doua-trei ore de perfuzie. In momentul in care s-a pus problema denudarii venoase, am spus NU... Hai sa mai incercam totusi o data cu un cateter. Si exact asistenta de la care ma asteptam mai putin, a reusit sa prinda o vena si sa puna o branula care a rezistat doua zile. Am prins curaj atunci si am inceput sa-mi sterg copilul cu o caciulita si sa o adulmec ca pe o bombonica. Ma bucuram pentru fiecare strop de sampon pe care reuseam sa i-l pun pe trupsor si sa-l miros pe urma. In a treia saptamana de la internarea din Cluj, a venit rezultatul analizei genetice... Cand mi s-a spus ca puiutul meu sufera de Trisomie 13 in mozaic, am crezut ca mi se darama cerul in cap... Iar universul mi s-a parut mult prea mic ca sa cuprinda durerea mea, in momentul in care geneticianul mi-a explicat ca aceasta afectiune este insotita de retard mental foarte pronuntat, ca Maya mea s-a putea sa nu vorbeasca, sa nu invete si ca mai tarziu s-ar putea sa apara probleme si la nivelul organelor interne. Imi venea sa urlu si sa daram tot ce era in jurul meu. Iar vestea traznet a venit imediat: speranta de viata a copiilor trisomie 13 este de pana la un an. Exista evident si exceptii, cea mai longeviva fiind o doamna de 46 de ani din SUA. Incerc sa ma conving pe mine insami ca si noi vom fi o exceptie. Dar stau si ma gandesc la calitatea vietii pe care o va duce copilul meu. Ma rog la Dumnezeu sa simptomatologia bolii sa o atinga doar in trecere, pentru si medicul de la Cluj ne-a spus ca nu e afectata pe deplin.
Mi-e greu sa accept ca mi s-a intamplat asta tocmai mie si copilului meu, pe care l-am dorit amandoi (sotul este alaturi de noi trip si suflet). Dar am ajuns la concluzia ca este inutil sa ma mai intreb DE CE. Este doar un gand in plus, care-mi distrage atentia de la inrijirile si afectiunea pe care le am puse deoparte pentru Maya. La ora actuala, se dezvolta foarte greu, luand in greutate cam 20 de grame la doua zile... asta in cazul in care nu varsa. Imi alimentez copilul pe sonda nazo-gastrica (gavaj), iar sonda se schimba o data la trei-patru zile. Si asta e o problema, pentru ca mucoasa ei si asa fragila e super-inflamata din cauza introducerii si extragerii sondei.
Disperarea isi face loc de multe ori in sufletul meu, dar am o familie extraordinara, in special sotul, care-mi sunt alaturi de fiecare data cand ma aflu pe marginea prapastiei. E dureros si e greu, dar nu putem decat sa mergem inainte cu ceea ce ne-a dat Cel de Sus. Asteptam sa crestem si sa vedem ce vrea Doamne-Doamne de la noi. Suntem in mainile Lui si oricum face ceea ce considera ca e mai bine in primul rand pentru Maya si apoi pentru cei care o inconjuram cu atata dragoste. Asta este povestea noastra si ea continua. Doamne ajuta!
Sfatuiti-va prietenele sa faca toate testele posibile!

rita si maya - soarele meu



My Baby Development29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Gatta e super frumos caruciorul si cred ca merita banii, sa ne spui si noua adresa exacta a magazinului, poate dau si eu o fuga sapt viitoare.
Maine o sa imi cumpar si eu pastilutele care spuneai tu ca le iei pt ca ma simt din ce in ce mai rau .
Sanatate multa si tie

Sose nici eu nu am cuparat nimic pana acum vreau cel tarziu luna viitoare sa incep sa fac cumparaturi pt bb.

cum creste
Carmen 24 + David Alexandru

Mergi la inceput