Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna dimineata,
Mersi de aprecieri, si voua v-ar iesi la fel!

tonia, tocmai de-aceia m-am apucat de facut pantaloni, pentru ca nu gaseam in comert sau pana gasea proba de se satura saracul si eu si el. cand i-am zis sa-mi ia masina de cusut electrica (aveam una cu pedala dar nu mai tragea asa de bine, am dus-o la tara, mai lucrez acolo la urgenta), "m-a santajat" sa zic asa, ca imi ia masina daca-i fac si lui pantaloni. eu am zis da chiar daca habar nu aveam si mi se parea super greu sa faci pantaloni barbatesti. Pana la urma au iesit din prima. daca vrea vreo fata s-o ajut cu sfaturi/poze, o ajut cu placere. Apropo Iulia sa-mi zici si mie pe privat masurile tale, eu cred ca nu faci masura care-ti trebuie, de-aia posibil sa iasa cutele alea.

diana abia astept sa vad poza gentutei, si eu vreau sa-mi fac una dar tot apar altele inainte! Cat despre rupt ace, la pantaloni am rupt vreo patru pentru ca am avut subtiri (70) si pe urma am bagat unul de 100 si nu am mai rupt

va pupic fetele si o zi usoara va doresc!

Elena 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele, harnicutele, dragutele.
Hai ca ne-a dat clasa, Elena cu pantalonii sotului. Mi se tot plange pe mail ca ea nu prea mai lucreaza, dar cand da cate o bomba din asta ne anihileaza total. Auzi tu, pantaloni barbatesti... Te pricepi, Elly sa stii.
Dionisia, sa-ti traiasca baietelul ca e baiat mare deja. Astept proiectul pantalonasi sa ma inspir si eu, ma rog, pt masuri mult mai mici...
Alina, tatal meu e din Brasov si eram invatata cu: servus si no... E un oras superb, cred ca ti-e un dor de el...
Tonia, pe aici Halloween-ul a inceput sa se poarte dar doar la tinerime care merge prin cluburi, ma rog si decoratiuni cu dovleci si chestii de pus in casa. Mi-ar placea sa merg la "bal mascat" si sa-mi fac un costum de vrajitoare dar n-am unde sa merg.
Diana, asteptam pozici cu gentuta. Ma tot agit si eu sa-mi fac una dar am la proiecte in cap si pana sa ajung acolo fac alte prostii. Din ce material este a ta?
Elena, apropo de rupt ace... Am indoit unul dublu si ma doare capul. Am un talent... Era cusatura pusa pe surfilat si cand am pus acul am invartit putin de roata din dreapta sa ghidez ata si ... s-a si indoit ca era subtire, de 70.
Am facut si eu husa si pun poza, desi nu e cine stie ce. Mi-a cusut pielea destul de ok dar am cusut cu ata de piele care e alunecoasa rau si mult mai groasa. Cred ca am sa cos cu ata normala pe viitor.http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3219.jpg
Dana si Iuliana... Prezente sau va exmatriculam pt absente nemotivate? Hai mai scrieti si voi un rand, ceva...
Numai bine si pupici.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Salutare si de la mine. Eu mai rarut ca ma oftic ca nu am reusit sa pun poze cu diversele creatii. Sunt ofticata si ca mi-am stricat camasa proaspat facuta pt ca nu am piciorus de butoniere si lea-am facut cum m-am pricipit si........naaaaaaaaaaaaaaaaspaaaaa

Elena spune-mi te rog de unde ai tipar pt pantaloni barbatesti?
Dar tipar pt camasa barbateasca aveti idee cum apar in burda? au vreo frecventa?

Pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Acum am reusit sa vad si creatiile voastre mamaaaaaaaaaaaaaa meseriaselor. Ce bine ca va are omul virtual daca mai aproape nu se poate.
Desi n-am mai intrat de o gramada de timp de fiecare data cand mai dau pe aici imi faceti pofta de cate o incercare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna albinutelor,

Alina ma faci sa rosesc! mersi, cat despre ac dublu facem rost de altul da-l incolo, ai incercat sa-l indrepti usor? cu un patent, poti sa incerci te mai tine o perioada. N-am stiut ca este ata speciala pentru piele, interesant. Mie imi place husa ta, adica nici nu-ti dai seama care este, e bine lucrata.
Aura tiparul pantalonilor este dintr-o burda cred ca 10/2005, o sa ma uit acasa si-ti spun sigur. In general tiparele pentru barbati sunt rare, cred ca de 2 ori pe an cel mult, la fel si pentru gravide, am observat ca numai in luna septembrie apar. Eu camasa nu am facut, esti tare daca numai butonierele te-au iesit naspa, eu de la guler ma pierdeam, asa ca... Stiu ca si prin burdele de anul asta sunt pantaloni barbatesti, eu nu am mai incercat alt model, ii vine foarte bine croiala asta si sunt tot din raiat si pe revista, conteaza mult si materialul ca sa pice cum trebuie.

Asteptam pozele, fa-ti cont in photobucket.com si apoi copy paste la link.

pupici

L.E Aura uite aici www.burdamode.com/Extra,1270777-1463237-1282500-1282509-1282664,deDE.html" target="_blank">modelul pantalonului
fetele gasiti aici tipare pentru copilasi
Elena 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Aura, bine ai revenit. Pai chestia asta cu butonierele poate sa fie enervanta rau. Eu faceam niste butoniere cu Brother-ul... brici, cu asta nu ies si pace. La corset am cusut 18 butoniere mici rau si au iesit super desi era materialul gros. Nu ai de unde sa imprumuti un piciorus de butoniere sau sa cumperi unul? Pune-ne si noua camasa si asa, cu butonierele naspa, cum spui tu. Nu poti sa-i inlocuiesti banda aia pe care sunt butonierele, cu totul?
Elena, am indreptat acul dar sub flacara, s-a cam facut bont, sper sa mai traga... Am mai incercat sa indrept unul odata si s-a rupt. In afara de raiat din ce material ai mai facut pantaloni pt sotul tau?
Restul fetelor, absente, va pupam si va mai asteptam pe la noi
Pa-pa.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Ha ha Elena sa inteleg ca mai tb sa mai astept un an ca sa prind vreun tipar barbatesc. Oooffffff. Lasa ca daca ma hotarasc sa croiesc pantaloni barbatesti te contactez sa-mi trimiti altfel tiparul.
Camasa a iesit ok, avand in vedere ca e prima camasa pe care am facut-o. Nu i-am pus intaritura la guler ca nuam avut dar merge si asa. La maneci am mai bubulit-o un pic dar merge purtata daca ii schimb chestia din fata, partea cu butonierele. Haideti ca incerc sa imi fac cont. daca nu reusesc va apelez sa ma scoateti din incurcatura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Mai eu nu pot sa-mi fac cont. dau join now si dupa ce scriu password-ul si username-ul dau next step si imi apare ca n-am scris username-ul si dupa cel scriu iar si dau next step o ia de la capat. Nu inteleg ce are ca nici masaj ceva cu ce gresesc nu-mi scrie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata fetele,

Alina, pantaloni am mai facut din stofa, dar cu alt tipar, pentru pantaloni din stofa, dar nu pre+i plac lui, el este mai mult sport. Si aia au iesit bine, vrei poza?

Aura, cu cea mai mare placere iti trimit tiparul, poti sa mai incerci la anticariat poate mai gasesti vreo revista cu tipar de pantaloni barbatesti.
Cat despre cont, intai trebuie sa te inregistrezi cu toate datele si abia apoi scrii cum zici tu. Deocamdata nu esti in baza lor de date.
Trebuie sa fie pe undeva cont nou.
Pupici sunt cam pe fuga, sper sa mai pot intra sa te ajut, bafta

uite incearca aici sper sa-ti mearga

Elena 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Elena am plecat de la prima pag. home dar nu gasesc. Lasa ca poate resusec. daca nu vezi poze puse de mine inseamna ca nu m-am descurcat si cand ai timp liber imi explici.
Pupici

Mergi la inceput